bugün

28 temmuz 2017'de vizyona girecek film. chris hemsworth ve tom hiddleston thor ve loki olarak yine başrollerde. olaylar da the avengers age of ultron'daki olayları takip edecekmiş.
yine çılgınlar gibi beklediğim marvel yapımı, şahane olacağından şüphem yok. zaten thor ve lokiyi ayrı seviyorum, ultron da loki yoktu bu yüzden baya özletti kendini. hemen çıksa da izlesek, marvelin tüm filmleri bende büyük bir heyecan yaratmış durumda.

görsel
olayların çoğunun asgard'da ve belki de diğer gezegenlerde geçeceği film. normalde thor filmlerini sevmem ama jane foster denen en az lois lane kadar itici karakter olmayacağı içi en azından zevkle izleyeceğim. hulk da filmde kesinlikle olacak. tessa thompson diye bi hatun da kadrosuna katılmış. kötü haberse bu loki'nin son filmi olabilirmiş ve büyük ihtimalle lady sif olmayacakmış.
hulk'un fiji'den nasıl asgard'a gittiğini göreceğimiz bir thor filmidir. loki'nin de son marvel filmi olması bekleniyor.
2017'de vizyona girecek marvel filmi.

http://galeri.uludagsozlu.../r/thor-ragnarok-1153279/
entertainment weekly'nin bu haftaki kapağını süslendiren film. hela ve valkyrie mükemmel olmuş.

`https://twitter.com/EW/st...oto/1?ref_src=twsrc%5Etfw`

kısa saçlı thor ise dikkatimizden kaçmadı tabi. ciddi ciddi thor filmi için heyecan yapıyorum. bu arada cate blanchett'ın hela olduğunu bilmesem cidden tanıyamazdım.

görsel

görsel
merakla beklenen film.

cate blanchett, hela rolü ile adeta kör etmiştir.
normalde thor filmlerini hiç sevmem. hatta thor en sevmediğim mcu kahramanıdır. ancak daha fragmanı izlerken fenalık geçirdim. vay anasını. cidden ya. her bir sahnede böyle fena oldum. daha dr. strange bile gözükmemesine rağmen böyleydi yani. hangi sahnede daha çok heyecan yaptım karar veremiyorum. mjölnir yalan olurken mi, loki bıçakları çevirirken mi, thor çizgi romandaki klasik kaskını taktığında mı yoksa gladyatör kıyafetleri içindeki hulk mı? ilk gün imax'te izlemek şart oldu tabi.

bu arada filmde çalan o muhteşem şarkı da led zeppelin'e ait. the immigrant songki şarkı zaten nordic mitoloji ile ilgili. o yüzden temaya da süper uyumlu. zaten mcu her zaman muhteşem şarkılar seçmiştir filmleri için. şaşırtmadı. izlemeye doyamayanlar için:

`https://www.youtube.com/watch?v=v7MGUNV8MxU`

bu da şarkımız:

`https://www.youtube.com/watch?v=hC-T0rC6m7I`
bir marvel filmi olmak ile birlikte yine fantastik dünyaya açılan bir kapı olacaktır.
çekiç parçalandı ise o çekiç geri gelecektir.
thoru thor yapan o çekiç
tanrı sonuçta lan!
Kadrosunda doctor strange'in de yer aldığı, deliler gibi beklediğim film. Thor kısa saçlıymış, cate'i hela yapmışlar* * falan umrumda değil, loki var bi kere! O hepsine yeter, sadece loki'yi ve dr strange'i görmek için sabırsızlanıyorum, gerisi beni ilgilendirmiyor.

Şimdi otur 6 ay bekle..
marvel çok başarısız kalite olarak ev ile kıyaslayınca.

var bir iki güzel yapımı fakat. genç ve toylara hitap ediyor filmleri.
süresi 1 saat 40 dk olarak açıklandı. şu ana kadar ki en kısa mcu filmi. zaten thor'u pek sevmediğim için sıkıntı yapmıyorum ama. izleyip göreceğiz.
Film daha gösterime girmediği için böyle boktan film görememeniz normaldir.
2. Fragmanın son sahnesinde yanlış görmediysem warrior madnes thor olarak geliyor.
O zaman dans!!!
bugün gidip izlediğim yeni thor filmi.

%10 aksiyon %90 komedi ama %100 Cate Blanchett <3*
Oldukça başarılı olmuş.
öncelikle şunu belirteyim. mcu karakterleri arasında thor tek sevmediğim(di). ilk iki thor filmini sırf hikayenin devamlılığı için izlemiştim. hele 2.den nefret ettim. ama bu film var ya, bu film cidden olmuş. sinematografi, karakterler, oyunculuk, yönetmenlik her şey çok başarılıydı. yönetmen taika waititi yapmış işte. yer yer güldük eğlendik, ama birçok yerde o duyguları sonuna kadar yaşadım. gözlerim doldu lan, ağlayacaktım da utandım.

bu arada 2 tane post credit sahne var. biri filmin en sonunda. o yüzden hala film biter bitmez kendini dışarı atan sığırlardansanız azıcık daha oturun.

artık özele inmenin vakti geldi. filmi izlemediyseniz buradan gerisini okumayın. feci şekilde spoiler içerecek çünkü.

buradan ileride spoiler var. ona göre yaklaşın. sonra ağlamayın.

--spoiler--
jane foster denen en az lois lane kadar itici ve gereksiz hatun olmadan thor aslında o kadar da aptal değilmiş. hatta bu filmde cheesy amerikan gençlik filmlerindeki kas yığını sporcu genç olmanın ötesine de geçmiş. arkadaşlar üzgünüm ama mjölnir cidden boku yedi. ancak, odin'in de dediği gibi gücünü ona mjölnir vermiyordu. o öyle sanıyordu. hatta sonunda thor'u gerçek bir şimşek tanrısı olarak görmek cidden güzeldi. içim bir hoş oldu.

cate blanchett'in hela'sı cidden çok başarılı bir kötüydü. ancak, ilk defa bir mcu filminde kötü karakteri yenen ondan daha güçlü bir kötü oldu. mjölnir gibi asgard da siki tuttu yani. ancak asgard, yer değil. halkın kendisi. asgard yok olurken kötü oldum. ama asıl, hela thor'un gözünü oyduğunda fena oldum. gerçi artık odin gibi oldu ama ne bileyim ya adam cidden çok şey kaybetti. babasını, ülkesini, saçlarını, mjölnir'i ve sonra da gözünü. o her bir şeyi kaybettiğinde ben de onunla beraber yaşadım bu acıyı. aslında filmde acı, esprilerin önüne çıkıyordu. görebilene.

saçlarını kesenin stan lee olması ayrı bir güzel detaydı. stan lee'nin en iyi cameolarından biriydi.

valkyrie efsaneydi. tam bir badass. her açıdan. sif'in yokluğunu hissettirmedi bile.

thor, sonunda loki'ye kanmaması gerektiğini de öğrendi. bu adam cidden büyüdü ve akıllandı. yalnız, infinity stoneları ararken hiçbirini bulamamış olması şaşırtıcı değil. adam önündeki time stone'u tanıyamadı. gelelim dr. strange ile karşılaşmasına. kendi solo filminden sonra felaket derecede güçlenmiş. çok kontrollü. boynunda da hala eye of agomotto'yu taşıyor. o yüzden infinity war'da kendisini thanos'a karşı cidden çok kuvvetli bir rakip olacak.

sanırım 2 senedir sürekli hulk olarak kalmanın verdiği güçle, hulk artık biraz daha insanı. basit cümleler de olsa kurabiliyor.

asgard kasasındaki infinity gauntlet sahte bu arada. bu durumda orijinali thanos'ta. loki, kesin tesseract'ı aldı oradan. asla bırakmaz. loki'nin thor'u gördüğünde verdiği tepkiler cidden iyiydi.

post credit sahne 1'de bunları karşılayan uzay gemisi bence starlord ve ekibine ait. infinity war için böylece tanışmış olacaklar. zaten infinity war'da thor'un guardianlarla çok fazla zaman geçireciğine dair bir şeyler dendi. o yüzden olası.

immigrant song her çaldığında içim ayrı bir hoş oldu zaten.
--spoiler--
Spoiler:
-
-
-
-

Dr. Strange thor'dan bir adet saç aldı, fark etmiştir izleyenler. Marvel evreninde ragnarok dediğimiz kişi thor'un stark, mr. Fantastik tarafından saç teli kullanılarak klonlanmış hali.

ilk filmlerden farklı thor gördük, daha neşeli ve komik denilebilexek bir kişiliği vardı thor'umuzun. insanın aklına acaba soru işaretleri canlanıyor:
1) thor uzun zamandır sonsuzluk taşlarını arıyor fakat bulamıyor. Loki babasını dünyaya getirmiş, binevi ilüzyonla hapsetmiş. Acaba dr.strange gerçek thor'u bir yerde hapsedip, saç teli kullanıp bu ragnarok'unu yarattu. Zamanı manipüle edebilen bir adamdan beklerim çünkü hela'yı normalde thor ve odin birlikte yeniyorlar.
2)mjölnirin kırılması olayı: ragnarok'un da thor gibi çekici var fakat worthy olmayanlar kaldıramaz, kırılamaz özelliği yok. Filmde hela mermer kırar gibi çekici kırıyor.
3)diğer bir acaba sorusu ise; loki odin'in hazinelerinden kaç tanesini çaldı ve infinity gaunlet sahte miydi? Evrene göre orijinali thanos'ta fakat odin'in hazinelerinde olunca insan acaba demiyor değil.
marvel'ın guardians of the galaxy ekolünden gittiği üçüncü thor filmi.

--spoiler--
içeriğe çok fazla değinmeden, filmi izledikten sonra tekrar fragmana baktım. fragman'da thor'un çekicinin kırıldığı sahne bir sokakta geçerken filmde norveç'te yeşillik bir alanda gerçekleşiyor. aynı şekilde fragmanda thor'un yıldırım gücü alıp bifrost'a atladığı sahnede iki gözü sağlıklı ve parlarken, filmde aynı sahnede sağ gözü yok ve sadece sol gözü parlıyor. muhtemelen fragman sonrası sahnelerde cgi değişikliği yapılmış.

--spoiler--
beklediğimden daha güzeldi. lakin adam gök gürültüsü tanrısı. her yanı alektirik, ve şok cihazıynan etkisiz hale getirilebiliyor. biraz saçma geldi.
Hiçbir şey beğenmeyen Piç timinin yine kötülediği filmdir. Ancak gayet başarılıdır.
işte bizim ülke de cevher olsa da , bir türlü bir şey becerememizin nedeni bu Piç timi. Toplum baskısı ve beğenilmeme duygusu o kadar empoze edilmiş ki,iyi bir şey yapacak olan ortaya koyamıyor.
Eline bir kez kamera almamış ya da senaryo yazmamış adam Nuri bilge ceylan havasıyla atıp tutuyor.bre kardeşim, beğenmezsin tamam, ama bilmiş bilmiş incığına cıncığına bahane bulmak ne?
arkadaşın tek başına izlemeye gidememesinden dolayı beni de zorla peşinden sürüklediği film. hiç merağım da yoktur bu süper kahraman filmlerine.

şampiyon hulk ile karşılaşması dışında ilgimi yine çekemediler.
Bir güzel thor filmidir. diğer entryleri okuyunca farkettim ki sanki got izlemiş gibi teoriler üretiyoruz. evet.

spoiler
hela asgardın kasasındayken ordaki hazinelerin çoğunun sahte olduğundan bahsetti. teseract a gelince güçsüz dedi.
spoiler
son düzlüğünde izledim.

beğenmeyi bekliyordum, beğendim.

winter soldier, d.o.f.p., dr strange ve şimdi t-r.

lüzumsuz sahne sayısı azdı, o gezegendeki hulk kutlamaları falan sıkıcıydı.

espriler iyi, efektler çok iyi. chris abimizin vücuda, tipe diyecek bir şey yok. ama bir aktarma şansı sunsalar, biraderinin vücudu tercih ederim.

filmi d-box dedikleri hareketli koltukta izledim. özellikle mjolnir'li sahnelerde hoş oldu. cate ablamızı da çekici kırdığı için affetmeyeceğim. bayağı üzülür şimdi o buna.

ünlü suratlar gördük sabit oyuncular hariç, jeff goldblum, matt damon ve sam neill. elbette stan lee cameo mevcut, ama en komiklerinden biri olmuş.

valkyrie ablamız sarhoş rolünde inanılmaz başarısızdı, sonradan toparladı karakteri.

genel olarak, ragnarok bölümünün daha kasvetli bir film olmasını beklerdim. en azından iki yıl evvelki ilk fragmanlara bakarsak öyleydi. önemli ölümler vb oluyor ama espriler fazla, kaynıyor gibi.

zaten izleyen izlemiştir, ama gideyim mi acaba diye düşünen varsa hala, çekinmeden öneririm.

ilk after credits sahnesini izledikten sonra sinemadan çıkın.

ikinciyi izlemeye gerek yok.

bir sitemim dedr.strange'in daha büyük rolü olacağını düşünmüştüm.

ek : filmin müzikleri de ilgimi çekti. şöyle ki, immigrant song için zaten söylenen söylendi. gemi takiplerindeki müzikler eskiden amiga'da oynadığımız r-type tipi shoot'em upların havasındaydı, hoştu.
Serinin en iyi filmiydi bence. Jane olmadan film çok çok daha iyi. Asgard ve diğer gezegenler dünyadan daha ilgi çekici.
Hela karakterine bayıldım. Filmde çokca hulkı az da olsa dr strangeyi görmek çok güzeldi.

--spoiler--

Fakat asgardın yok olmasına ve thor'un tek göz kalması hâlâ içimi acıtıyor. Tamam gücünü çekiçten almıyor ama artık o çekici ile bütünleşmiş bir karakterdi. Bunu yok etmelerine de üzüldüm.
Hulk'ın akıbetini merak ediyorum. inşallah sürekli hulk kalmaktansa kontrollü olmanın bir yolunu bulur.

Ayrıca sevgili Thor tamam dünyada bayaa populersin ama sen kendine yeni bir gezegen bul. Sen bu dünyaya fazlasın.

--spoiler--
20 dakika önce izledim. Klasik marvel filmi. izlerken sıkılmadım hatta eğlendim. Çerezlik güzel bir film.