bugün

aslında dengeli beslenmek anlamına gelen ama bizlerin açlık olarak düşündüğü beslenme şekli
islâm hukukuna göre, öldürme ve yaralamalarda suçlunun ödemek zorunda olduğu para veya mal, kan pahası, kan parası.
biryerlerden çalıntı diyet üzerine bir şiir:

DiYETE GARŞIYIM ARKADAŞ

Dostlar atışır da yiğitler susar mı,
Elma ilen armut, biftek yerin tutar mı
Adem olan layt marul yutar mı
Er kişi hazzetmez kepekten liften
Zarar gelmez hiç ufak bir göbekten...

Doymuş ile doymamış bir olur mu
Sıratta galoriden sual olur mu
Hiç nutrasvitten baklava olur mu
Er kişi hazzetmez kepekten liften
Zarar gelmez orta boy bir göbekten...

Coşar şu deli gönül börek, mantı, pizzayla
Ürkütme gözünü hiç hacimle enle boyla
Elastik bir heyvandır mide olur yayla
Er kişi hazzetmez kepekten liften
Zarar gelmez hiç tahterevan bir göbekten...

Çiçek dalda güzeldir, guzu şişte...
Üç beyazı tartışmak boş bu işte
Fikirler değişir her yiyişte
Er kişi hazzetmez kepekten liften
Zarar gelmez kimseye MUHTEŞEM bir göbekten
asıl anlamı beslenmedir. kısacası yediğimiz her şey diyettir.
Bir Ömer Seyfettin öyküsüdür.Okuyun da görün, onur, nasıl bir duygudur bre!
genç,yaşlı,güzel,çirkin,dul,bekar,şişman,zayıf tüm hatunların ilgilendikleri şey.
gunde 6 ögun ve duzenlı olarak yenmesı gereken, proteın, karbonhıdrat, yag alımını duzene koyan dıyet en uygun dıyettır. dıyet eşittir ac kalmamak.
(bkz: obezite)
(bkz: diyetisyen)
türk ordusu kıbrıs'a 20 temmuz 1974 günü çıktığında çocuklar gibi şendik, toplum olarak gururlu, dünya kamuoyunda saygındık..aradan 4 yıl geçti. karanlıklar çöktü. üzerlerinde türlü hesaplar yapıldı, tekrar hasta adam olduk. neden? herşey ikinci kıbrıs harekatı ile değişmişti. işte mehmet ali birand'ın diyet isimli eseri bu yıllarda türkiye üzerine oynanan uluslararası pazarlıkları tüm açıklığıyla incelemekte ve gün yüzüne çıkarmakta..
şişman kızların başlayıp 2 gün sonra bıraktıkları, zayıf kızların ise çevreye hava atmak için uyguladıkları ya da öyle göstermeye çalıştıkları bir beslenme şeklidir.
1975 yılında 12.Antalya Film Şenliğin de erol taş'a En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran flim.
en makbulü düşük karbonhidratlı, düşük yağlı, sıfır şekerli ve yüksek proteinli olanıdır. vitamin ve mineralleri de unutmamak lazım.
görsel
yapılması denenen, pazartesi günü başlayıp salı günü biten,çikolata,dondurma vb. tatlılara karşı konulamayıp yarım bırakılan olay.
her seyi az yemek, porsiyon kucultmek yani. baslibasina bir diyettir bu. kilo vermek garantidir.
her hafta pazartesi sabahı başlanılan ve akşamına ya da en geç 1 hafta sonrasında bırakılan kilo verme çabalarının yememek tarafı.
insan herseye alisir lafini insana alistiran bir olay.
istiklalde yururken kokorec kokusunu cigerlerine cekip salata yemek.
devamli bir oruc.
(bkz: emekli diyeti)
hakkında şunlar söylenmiştir:

DiYET" iN GiZLi AMACI
>
>DiYET VE BENZERi OLUŞUMLAR TÜRK DELiKANLILARINI GÜÇTEN DÜŞÜRMEK VE TÜRK TEBASININ DEVAMINI ENGELLEMEK iÇiN DIŞ MiHRAKLAR TARAFINDAN ÇIKARILMIŞ BiLiNÇLi BiR DÜZMECEDiR..
>
>AMAÇ, ESKiDEN BiR OTURUŞTA BiR KOYUNU GÖTÜREN DEV GiBi BABAYiĞiT ATALARIMIZI VE TARLADA DOĞUM YAPTIKTAN SONRA BEBEĞiNi KUNDAKLAYIP, ELDE ORAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDEN BÜYÜK TÜRK KADINLARINI, KALORi SAYAN, GRiP OLUNCA YATAĞA DÜŞEN, FiTNESS VE AEROBiK YAPAN, ÇITKIRILDIM TiPLERE DÖNÜŞTÜRMEK VE BÜYÜK TÜRK IRKINI ÇiNLiLER GiBi SISKA, ZAYIF VE SAĞLIKSIZ BiR IRK HALiNE GETiRMEKTiR.
>
>iKTiZA ETTiĞiNDE 240 KiLOLUK TOP MERMiSiNi TEK BAŞINA NAMLUYA SÜREN BiR TÜRK BABAYiĞiDiNiN, PAZAR ARABASI iLE PAZARA ÇIKMAYA MUHTAÇ DURUMA DÜŞÜRÜLMESiNDEN DAHA "SOYKIRIM" NE OLABiLiR ?
>
>ANNELERiMiZiN ViTA YAĞI, HATTA DEDELERiMiZiN iÇ VE KUYRUK YAĞI DÖNEMLERiNDE KALP HASTALIĞI VAR MIYDI ? VARSA NEREDEYDi ? KOLESTEROL BiR HASTALIK DEĞiL ÖLÇÜYÜ KAÇIRDIĞINIZIN GÖSTERGESi OLUP 2 ŞiŞE SODA iLE DÜŞÜRÜLMESi MÜMKÜNDÜR.
>
>EY MiLLET! GELiN BU OYUNA DÜŞMEYELiM, KALORi, DiYET GiBi DELiKANLILIĞI BOZAN TUZAKLARA KAPILMAYALIM. CAN BOĞAZDAN GELiR. GÜRBÜZ iNSAN, GÜZEL iNSANDIR. iŞTAHLI iNSAN, SAĞLIKLI iNSANDIR. SOYA FASULYESi ET YERiNE GEÇEMEZ. HiNDi ETiNiN NEYE DERMAN OLDUĞU BELLi DEĞiLDiR. KEPEK VE LiF iNSAN DEĞiL HAYVAN GIDASIDIR.
>
>FEMiNiZM VE EŞiTLiK ADI ALTINDA DEĞERLi TÜRK KIZLARININ AKLI ÇELiNMEKTEDiR. BU, YEMEK YAPMAYI BiLMEYEN, BECERiKSiZ, DAMAK ZEVKi GELiŞMEMiŞ, SUNTA KILIKLI DiYET BiSKÜViYi YiYECEK SANAN, ET YEMEYEN, GELENEKSEL MUTFAĞINA BAĞLI KEBAPPERVER KiŞiLERi KIRO YA DA HANZO GÖREN, ULUSUMUZU SiNiRLi, BiR DERi-BiR KEMiK BiR GÜRUHA DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞAN DIŞ MiHRAKLARIN PLANLI, PROGRAMLI BiR OYUNUDUR.
>
>BiR YENi ÇAĞ YALANI DA ÇiN MUTFAĞIDIR. ASLINDA ÇiN MUTFAĞI YA DA ÇiN YEMEĞi DiYE BiR ŞEY YOKTUR. ONLARIN OLAYI BAHÇEDEN TOPLADIKLARI HER TÜRLÜ MALZEMEYi DEMiR BiR LEĞENE (WOG) DOLDURUP DiĞER ÇiNLiLER MEVZUYA UYANMADAN ACELE PiŞiRiP (HER ŞEY AZ PiŞMiŞ) KARINLARINI DOYURMAKTAN iBARETTiR. BU KARDEŞLERiN SAYISI MiLYARLAR iLE iFADE EDiLDiĞiNDEN BiZiM GiBi ORTADAKi TENCEREYE KAŞIK SALLANDIĞINDA MASADAKiLERiN YARISI AÇ KALMAKTA, TOK AÇIN HALiNDEN ANLAMADIĞINDAN DA MARAZA ÇIKMAKTAYDI. SONUNDA UYANIK BiR ÇiNLi ÇUBUKLA YEME TEKNiĞiNi BULUNCA MASADAKi HERKES TENCERENiN DiBi GÖRÜNMEDEN BiR KAÇ LOKMA ALABiLME ŞANSINI BULDU, AMA SONUÇTA BU GÜNKÜ "CÜCE, ASABi VE KIL" ÇiNLi NESLi ORTAYA ÇIKTI.
>
>KAHROLSUN DOYMAMIŞ YAĞ ORANLARI! KAHROLSUN ŞEKERSiZ YiYECEK VE iÇECEKLER! HER DAiM YAŞASIN GELENEKSEL TÜRK VE OSMANLI MUTFAĞI! HEPiNiZE BOL SALÇALI, YAĞLI VE HAMUR iŞLi ÖĞÜNLER DiLERiM. YAŞAMINIZ FIRINDAN YENi ÇIKMIŞ, BOL FISTIKLI VE PEYNiRLi KÜNEFE TADINDA GEÇSiN....
><
bu pazartesi, yarın, x bitsin, artık, ve benzeri kelimelerle aynı cümle içinde geçiyor olması muhtemel olan.
garfield ın da dediği gibi: "diet is a die without t". imzamı atarım altına.
insanların kafasına göre yediklerinden kısarak kilo vereceklerini düşünüp adlandırdıkları olgudur... ki aslında uzman kontrölünde yapılması gerekir...
ama yinede (bkz: atın ölümü arpadan olsun)
bikini giyilecek günlere 90 gün gibi bir zaman kalmistir. Bugun yarin diye ertelemek yerine hemen simdi baslamak ve birakmamak gereklidir. duyurulur.
diyet=açlık diye bildiğimiz beslenme olayı.
böyle bir roman vardı. ömer seyfettin' in. herifin birine kolunu diyet ediyor, borçlanıyor yani. zengin herif, bi kol yüzünden fakire yapmadığını bırakmıyor, fakir de sonunda isyan edip kınısından çıkarıp bıçağını;
- al ülen!! işte diyetin. diye kolunu kesiyordu. koduğumun eğitim sistemi bu romanı bize 4. sınıfta okumayı şart koşmuştu, manyak mısınız lan! o yaştaki çocuğa niye bunu okutuyon? allaaam yarabbim, hastalar ya.
genelde bayan ki$ilerin yaptığı hadise. pazartesi başlayıp salı günü bitirme de cabası...

(bkz: fotosentez)
Güzel bi Bedirhan Gökçe şiiri

Verdiğin pehrize budur gayratım
Bundan başka uyamayon doktor bey
3 sepet yumurta sabah kahvaltım
Teker teker sayamayon doktor bey

2 legen pilav bir yayık ayran
ister yaglı olsun ister yavan
Yanına kesiyom beş kilo sovan
Yeyom yeyom yeyom doyamayon daoktor bey

3 tencere bamya yirim bişince
20 tas su içip biraz koşunca
Her yanım sökülüp garnım şişince
Sağlam göynek giyemeyom doktor bey

Bazı az geliyo 5 kasa hurma
7 lahana olan yapıyoruz sorma
Onudamı yedin hiç sorma
Utanıyom diyemeyom doktor bey

Günde 2 çuval unum gidiyor
Avradım her sabah ekmek ediyor
Bir gazan fasulye gönül deyo
Artırmaya gıyamayon doktor bey

Şimdiye acımdan çoktan öldüydüm
Sag olsun komşular yardım ediyor
Bir kuzudan başka yemem söz verdim
Ayıp olur cayamam doktar bey

Senede 40 dönüm bostan ekerim
Bende başka kimse yemesin derim
Kavunu karbuzu kabuklu yirim
Acelemden soyamayon doktor beyBilmem gara memed nereye gider
Buymuş gısmetim buymuş kader
Bi günde yediğim işte bu kadar
Daha fazla yeyemeyon doktor beey.
diyet değişik bakış açısı olarak aşağıdaki gibidir. üzerinde düşünülmelidir...

Diyet, perhiz, rejim gibi faaliyetler hedefte Türk delikanlılarının ve genelde de Türk milletinin devamını engellemek için dış mihraklar tarafından gündeme getirilmiş şuurlu bir düzmecedir. Gaye, eskiden bir koyunu, bir oturuşta götüren dev gibi babayiğit atalarımızı ve tarlada doğum yaptıktan sonra bebeğini kundaklayıp, elde orak tarlada çalışmaya devam eden Türk kadınlarını; kalori hesaplayan, hapşırınca yatağa giren, fitness ve aerobik yapan çıtkırıldım tiplere dönüştürmek ve büyük Türk ırkını Çinliler, Japonlar gibi sıska, zayıf ve sağlıksız bir irk haline getirmektir.

icabı halinde 240 kiloluk top mermisini tek başına namluya süren bir babayiğidin, kalori hesaplayan, yoğurtlu kebabı reddeden bir züppe haline getirilmesinden daha büyük bir soykırım olabilir mi?

iç yağının, kuyruk yağlarının, anamızın Vita yağının kolesterol yaptığı palavradır.

Kolesterol, kebapları yedikten sonra iki sise soda içerek ayarlanabilecek bir gaz durumudur.

Sakin bu oyuna düşmeyin.

Feminizm, kadın hakları, çevre şuuru ve eşitlik adi altında Türk kızlarının akılları çelinerek, yemek yapmayı bilmeyen, bizim istikbalimiz olan yavrularını, abuk sabuk yiyeceklerle yetiştirecek, damak zevki gelişmemiş, sunta kılıklı diyet bisküvilerini yiyecek sanan bir hale getirmişlerdir.

Ayrıca dış mihraklar, bu kızlarımıza kebap, soğan, çiğ köfte vb. Lezzetleri yiyen, bardak bardak şalgam suyu içen yiğitlerimize hanzo-kıro gibi sıfatlar takmayı öğretmişlerdir.

Ayrıca son yıllarda moda gibi gösterilmeye çalışılan Çin mutfağı diye birşey yoktur. Bu sözde mutfak, acayip zerzevat ile acayip mahlukatın, wog adi verilen bir tencerede yari pismiş yari çiğ olarak hazırlanıp insanlara eziyet olsun diye sopalarla yenmesinden ibaret bir hokkabazlıktır. Sakin kanmayın, sakin yemeyin. Helal değildir!

Unutmayın su uyur, düşman uyumaz!

şişli'deki bir dürümcünün reklam broşüründen alınmıştır.
(bkz: Fil diyeti)*
diyetin en zor anlarında mide iki büklüm olmuşken acı rokası ve maydanozu bol bir salata yapıp yerseniz yolu yarılarsınız. yalnız dibe çöken suyu içme gafletine düşmeyin midenizi yakar. ha bir de salata yemeden önce bir beş dakka dinlensin acısı dibe çöksün. her yemeğin belli bir dinlenme periyodu olduğu gibi salatanın da vardır.
süreyya karabulut kızı için 3 milyon euro talep etmiş. aslında pratikte sık karşılaşılan bir olay olmasına rağmen böyle medyatik bir dava olunca konu, insanın midesi iki kat bulanıyor.

mesela emre belözoğlu ödemişti bu türlü bi para. o zaman bu kadar üzerinde durulmamıştı.
ah modern ismi diyet olmuş bunun, gözünü sevdiğimin insancıkları.
öncelikle, insana yakışabilecek derecede bir kötülük göstergesidir diyet olayı. ölen bir insanın değerini parayla ölçmeyi hangi bünye kaldırabilir? bir de aslında bunları öldüren şahsın ailesi teklif eder. kabul olayı ölen şahsın ailesine kalmıştır ki kabul edilmemesi gerekir çünkü bir hakarettir. fakat günümüzde gördüğümüz öldürülen şahsın ailesi bizzat istiyor bu kan parasını. yazıklar olsun.
hep çıkılan fakat asla tam olarak girilemeyen kızsal faliyettir.
--spoiler--
Ekmek, makarna ve pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkartılması en önemli hatadır. Diyete başlanıldığı zaman ekmek, pilav ve makarna gibi besinlerin kesilmesi, kasla birlikte su kaybına neden olur.

Yani diyetinde karbonhidrati kesen kişiler tartıdaki sonucu gördüklerinde kilo verdiklerini düşünseler bile vücuttan kaybedilen yalnızca kas ve sudur.
--spoiler--
bayanların her pazar gecesı kesınlıkle yarından ıtıbaren yemek yemem bitmiştirr! kelimesini söylediği pazartesi olundugunda kendını tutamayıp aman bırsey olmaz bır gunden dıyerek bır sonrakı haftaya atması.. daha sonraları bır sonra bır sonra derken kılo verme yerıne kılo alma yontemi
bunu yapmak için oruç tutmayanlar vardır.
Hemen bırakılması muhtemel olandır. (bkz: Kime diyet kime kısmet)*
islam hukuk'unda kişinin kendi kendine biçtiği ve/veya hak ettiğine inanıp uyguladığı ceza.
(bkz: ahde vefa)
pazartesi başlanır, salı tartıya çıkılır, görülen ağırlık karşısında, başlarım deyip tekrar yemeye başlamanın diğer adı..
"kilo vermek" değil "sağlıklı yaşamak" amacıyla başlanırsa daha uzun süre sürdürülebiliyor.
Sagopa kajmer'in elinden tuttuğu zet ismindeki rapçinin kafile adlı albümünden bir parça.

ANLAT! YÜREĞiME DAMLAT GÖZYAŞINI.
ALMA AHIMI, ANLA PARMAK UCUMDA ACI!
BU KAÇINCI SUSKUNLUĞUM, TEBESSÜMLER YALANCI,
KANATTIĞIN YETER ARTIK AÇMA YARAMI.

BUNDAN ALTI SENE EVVELi YALNIZLIKTI DOSTUM,
NASI ARKADAŞLAR SEÇECEĞiMi SANIRIM BiLMiYORDUM,
ÖNCE GÖZLERiMi BAĞLADI KONUŞMAMI YASAKLADI,
KULAKLARIM SAĞIRDI EVET, KAYBOLDUM!

UMUDUM TEK SARIMDA SAKLI, BANA SEVGi YASAKLI,
O MASALDA MUTLUYDUM BiLiRSiN HARiKALAR DiYARI.
SEVMiŞTiM O YARI, iPi ÇOK SIKTIM KAÇTI.
HANCI DOLDUR HAL-i RUHUMA iÇEYiM GAYRI.

TANIDIK TANIMADIK HERKESE DUYURURUM.
ŞEREF DUYARIM YAZDIĞIM MEKTUBU OKURUM.
BiLETiM KESiLMiŞ YOLCUYUM, SON YOLCULUĞUM.
GiTMEDEN KESER BIRAKIRIM KALIR BURDA SOL KOLUM!

NAKARAT

ANLATMAKLA BiTMEDi SANCILANDI DiLiM, ATMA MAPHUSA BENi
BEN SUÇLU DEĞiLiM. TAK BOĞAZIMA iPiNi, YADA KES
BiLEĞiMi, SENSiZLiKLE YAŞAYACAĞIMA ÖLÜME GiDEM DAHA
iYi...

DÜN GECE YiNE KALDIRIMLARI ARŞIN ETTiM.
KENDiME KARANLIK GEÇMiŞiMDEN BAHSETTiM.
ODAK KONUM EN SON AŞK OLDU, DURDUM ORDA!
ViTESiMi GERiYE TAKTIM, DAHA iLERiYE GiDEMEDiM.

MEZARIMI KAZDIM, TAŞINI KAPIMIN ÖNÜNE KOYDUM,
BENi ÖLDÜREN BENDiM, HEPSi BUYDU.
YILDIZLAR BUĞULUYDU, GÖRMEDiM ışığı,
DÜZELTEMEDiĞiM HATALARIM GETiRDi Kışı.

KURTARICIMDIN, DEDiN YA ARTIK BEN VARıM...
BU MUTLULUKLA BEN SiL BAŞTAN YENiDEN YAŞARIM.
AMA OLMADI ANLATAMADIM SANA DERDiMi (ANLAMADIN)
GEÇMiŞ RENKLERiMiN SARISINDAYDIM DiNLEMEDiN YEŞiLi.

ÇEKiP GiTMiŞSiN GÖREMEDiM KARANLIKTI.
GERi DÖNEMEZSiN ARTIK, ARKADAN KiTLi KAPI.
KAZIN AYAĞI ÇOKTAN KIRILDI, GÜLÜCÜKLER ASIKTI,
GÖZLERiMLE DENiZ YARATTIM, YÜZMEYE HALiM KALMADI!!!
(bkz: #11055101)
her diyet, aşırı yemekle son bulur.
"diyet" insanın kendine yakışanı yemesidir.
her diyet aşırı yemekle son bulmaz. götümüzden element uydurmayalım. şöyle söyleyeyim; yaklaşık 1 aydır akşam 7'den sonra mümkün mertebe bi şi yememeye dikkat ettim. yersem de bir elma ya da bir kase yoğurt yedim. gündüzleri de şu k flakes denen şeyi deneyeyim dedim. ve sabah akşam onu yedim. sadece öğlenleri normal öğün olarak devam etti. tabi en başından beri bunu bir diyet değil, bundan sonraki hayatımı daha sağlıklı geçirmek adına yapılan bir beslenme alışkanlığı değişimi olduğuna kendimi ikna ettim. bana göre işin bütün sırrı burda. beyniniz bunu kabullendiği anda artık bu sizin yaşam biçiminize dönüşüyor ve her şey daha rahat oluyor. ilk günlerde açlık hissediyorsunuz. sonra elma ve/veya yoğurt kafi gelmeye başlıyor. ha açlık çekmemek için sabah-öğle-akşam yemekleri arasında elma-yoğurt-grisini falan atıştırın. hem bu metabolizmayı da hızlandırarak daha hızlı kilo vermenize de yardımcı olur.

ben bir ay gibi bir sürede 7 kilo verdim. bir süre daha vermeye devam edeceğim.

korkmayın. sadece kararlı olun.
evet, aslında dengeli beslenmek için yapılır. ama bizler sadece bayanların, yazın bikineye sığabilmek için yaptığı şey sanıyoruz.
görsel
diyet yapandan çok diyet , yemek programının ve diyetisyenin olduğu ülkemizde pek bi anlam ifade etmemesi gereken kelime.
sabah başladığım grissini salata ve çorbadan oluşan yapılması çok zor eylemdir...
zamanında zevk ile yediğimiz türlü yiyeceklerin karşılığında onlardan feragat ederek diyetini ödememizdir.