bugün

4 Mayıs 1969 tarihinde Avustralya'nın Melbourne kentinde doğan, hollywood'un gözde aktristi.
Soylu tavırları ve zarif çizgileriyle Cate Blanchett, Shekhar Kapur'un " Elizabeth " filmindeki Elizabeth rolüyle Oscar'a aday gösterilmiş; ancak heykelciği gwyneth paltrow' a kaptırmış, hepimizi üzmüştür. bu film onun sinema tarihine adını yazdıracağının bir kanıtıdır.
birçok tiyatro oyununda sahne almış ve sayısız ödülü mevcuttur.
oyuncuyu sinemalarda da gösterilen ve geleceği görme yeteneğine sahip bir kadını canlandırdığı sam raimi filmi "the gift" ile daha çok tanıdık. yine Barry Levinson'un yönettiği "Bandits " de rol aldıktan hemen sonra Tom Tykwer'ın "Heaven " isimli filminde " The Gift " teki rol arkadaşı Giovanni Ribisi ile birlikte bir kez daha kamera karşısına geçen Blanchett'ı çoluk çocuk herkesin tanıması sağlayan film ise Tolkien'in dünyaca ünlü romanı "Yüzüklerin Efendisi"nden Peter Jackson tarafından beyaz perdeye uyarlanan " Lord of the Rings" 'dir. galadriel karakteriyle hepimizin gönlüne taht kurmuştur.
oscar heykelciği ile buluşmasını sağlayan film ise martin scorsese yönetmenliğindeki " the aviator" 'dır. katharine hepburn karakterini o kadar iyi canlandırmıştır ki, tüm sinema eleştirmenlerinden tam not alabilmiş, yegane güzel oyunculardandır.
bu muhteşem insan, yüzüklerin efendisi'nde rol yapmamış, bilakis kendini oynamıştır.
(bkz: elf)
son olarak oynadıgı film:
(bkz: babel)
http://www.film.gen.tr/star/star.cfm?pid=511
Mükemmel ötesi bir oyuncu. Kadın karizmasının onunla doruğa ulaştığı son nokta.
onu gördükten sonra bazı gerçekler açığa çıkmıştır.

-ulan tanrı harbiden kadını yaratmış..
+asıllardır kandırıyorlarmış bizi be abi....
-harbi lan..
Yeni Indiana Jones güzeli.
Oscar ödüllü aktris Cate Blanchett (37), dördüncü Indiana Jones filminin kadrosuna katıldı. Senaryosunu David Koepp;in yazdığı ve içeriği hakkında hiçbir bilgi verilmeyen macera filminin çekimleri bu yaz başlayacak. Başrolünde yine Harrison Ford;un oynayacağı filmin vizyona giriş tarihi ise 22 Mayıs 2008. Filmin yönetmenliğini de Steven Spielberg yapacak.
üniversite yıllarında okulunu bir yıl süresince dondurup bu süre içinde de dünya turuna çıkmış, istanbul'da da bir gece damı akan bir kulübede kalmış nur yüzlü elf. galadriel.
i m not there ile çok ses getirecek olan sinema oyuncusu. festivaller bitse de ülkemizde vizyona girse.
haydut filminde bruce willis ile başarılı bir performans sergilemiş oyuncudur.
aviatör de hepburn u oynayarak takdirimi kazanmış, babel deki olağanüstülüğü ile aşık olmama neden olmuş, brad pitt ile küçücük öpüşme sahnesinde sinema salonunda sessizce,lan brad bi sittir git ya,dedirtmiş yüzüklerin efendisinin elf güzeli,son zamanlarda iyice zayıflayıp bizleri korkutmuş, hollywood un işini yapan aktristi.
Charlotte Gray filmindeki hali başka güzel olan.

görsel
elmacık kemikleri üzerine şiir yazılası oyuncu. kel halini natalie portman ile beraber seyreylemek bir hoş eder.
i'm not there'de çağımızın en büyük müzisyeni bob dylan'ın 20'li yaşlarını oynayan tanrıça.
elizabeth' den sonra bob dylan olmayı da başarmış oyuncu. bob dylan kılığına girince benzerlikleri ayyuka çıkmıştır. takdir ve tebrik ediyoruz.
keşke erkek olsaydım diye hayıflanmaya neden olacak kadar güzel kadın. *
heaven filminde ciddi ciddi oyunculuk dersi veren karizma timsali. elizabeth filminde naif , masum ve ürkek; elizabeth: the golden age filminde ise yalnız, kederli ve gururlu kraliçeyi mükemmel oynamıştır.
nedense ısrarla, her okuyuşta tekrar tekrar bir kedi adıymış gibi gelen isim ve soyad.
üçüncü çocuğuna hamile bu bayan, son oscar ödüllerinde en iyi kadın ve en iyi yardımcı kadın oyuncu rolleriyle adaydı ve kendisi marion cotillard'ın en iyi kadın oyuncu ödülünü aldığına holivud camiasında eşine rastlanmayan şekilde -samimi- şekilde sevinmişti. gönlü zengindir ya da zaten üst-oyuncu olduğu için tınlamıyordur, ikisi de kabulüm.

azimliyim, tüm filmlerini izleyeceğim. çünkü seçtiği tüm filmler belli bir standardın üzerinde. bu seçicilik yönünden (daniel day lewis kadar seçici olmasa da) de ayrıca takdir ettim.

muhteşem bir sesi var, insanın dinleyesi geliyor. oldukça sade ve baktıkça derinleşen bir güzelliği de var, herkes biliyor.

kocasını merak edip araştırdım biraz, yönetmenmiş. yakışıklı bir adam değil. istikrarlı ve huzurlu bir evliliği olduğu için de kutluyorum kendisini.
videoyu tekrar tekrar izleyip acaba kendi mi aldı diye sevindi , sonradan bozmadı dediğim kadın..ama kafasını refleks olarak çevirdiğini görünce kendisinden özür dileme adına duman yolladım..hem 2. kere oscarı bu kadar kısa zamanda almayacağını o da biliyordu muhtemelen..hele bi de edith piaf söz konusuysa..
i m not there'de fiziksel olarak herkesten daha fazla bob dylan'a benzeyen oyuncu.
evlenecek kızlar kategorisine giren hatun kişi. hastasıyım.
(bkz: eğlenilecek kızlar evlenilecek kızlar)
meryl streep'in veliahtı olan müthiş aktrist.
derin ses tonu,heykelsi yüz hatları gibi özelliklerine ek olarak hollywood'un gerçekten yetenekli olan bir avuç oyuncusundan biridir.Kırklı yaşlarında şöhreti yakalamıştır.Notes on a scandal filminde Judi Dench ile karşılıklı performanslarıyla insanın içini titretebilmiştir.Bir izleyici bir oyuncudan daha ne ister?
avusturalya'lı ünlü oyuncunun artık hollywood bulvarında bir yıldızı var.
http://www.ntvmsnbc.com/news/468461.asp