1. 1.
    film yaratma olayında cag kapatıp cag acmıs yonetmen.
    7 -1 ... mccormick
  2. 2.
    2001 a space odyssey filmindeki uzay gemisi ic ve dis tasarimlariyla beni benden alan yonetmen. yukarisi neresi asagisi neresi sayin kubrick!
    5 ... philemon
  3. 3.
    (bkz: a clockwork orange)
    3 ... yakamoz isiltisi
  4. 4.
    tüm zamanların en büyük, en usta yönetmeni..

hakkında hihaye-fıkra tarzı şöyle bir şey rivayet edilir;

bir gün (allah gecinden versin de) steven spielberg ölür. melekler karşılarlar onu ve cehenneme gideceğini haber verirler. ancak steven şiddetle itiraz eder hemen buna: "aman efendim ben kimseye kötülük yapmadım, hayatım boyunca iyi bir insan olmaya, faydalı işler yapmaya uğraştım. neden cehenneme gidiyorum?" melek sorar: "siz yönetmen misiniz?" tanındığını sanan spielberg sevinçle kekeler: "eeeeeevet." "o zaman cehenneme." der melek, yönetmenler cehenneme gidiyor. artık çaresi kalmadığını anlayınca son bir şey ister steven: "o zaman cennetin kapısından sadece bir bakabilir miyim?" melek izin verir ve içeri bakan spielberg, stanley kubrick`in bisikletiyle etrafta dolaştığını görür. hemen itiraz eder: "ama, hani yönetmenler cehenneme gidiyordu? o da bir yönetmen.." melek cevabı sakince verir: "yanlışınız var o yönetmen değil, gördüğünüz tanrının ta kendisi!"
    27 -8 ... don santino corleone
  5. 5.
    şu sıralar filmlerini seri halinde izlemeye başladığım, vizeler sona erince ödül olarak (bkz: full metal jacket) ini izleyeceğim sinema dehası. çığır açmakta üstüne yoktur kanımca. ayrıca filmlerini orijinal dilinde bıraktırtma gibi bi' huyu vardır. dublajlı filmini göremezsiniz bildiğim kadarıyla. tabii tv kanallarının (bkz: dandik-ötesi) dublajları vardır o ayrı.
    2 -1 ... gregor incegor
  6. 6.
    steven spielberg ile yakın arkadaştır. ölümünün ardından steven spielberg, kubrick'in yapmak istediği ama ömrünün yetmediği yapay zeka(A.I.) filmini çekip dostuna selam durmuştur...
    5 ... amd
  7. 7.
    az sayıda film çekmiştir, ama çektiği her film kendi türünün en kült, en unutulmaz filmi olmuştur. müthiş bir yaratıcılığı ve kamera tekniği vardır. ayrıca yaşlılığında oldukça sevimli görünümlü bir ihtiyara dönüşmüştür.
    kendisiyle ilgili tanrı kendini stanley kubrick sanıyorla biten çok ünlü bir fıkra vardır.
    4 ... öğrenci işi
  8. 8.
    (bkz: Dr Strangelove)

Aşmış yönetmenlerden biridir kendisi
    4 ... nukleermalkav
  9. 9.
    yaptıgı filmlerden kendinin de bişey anlamadıgı yonetmen
    7 -9 ... felisleoparcasi
  10. 10.
    insanın sitenli gubrik abidik gubidik gibi okuma hissi uyandırdığı bir yönetmen.
    (bkz: the shining)
    (bkz: dr stranglove)
    Gibisi filmleriyle ne kadar büyük bir yönetmen olduğunu göstermiştir.Cinnet filmiden dolayı şıtepın king ile arası papaz olmuş.Ancak pek umursamamıştır kubrick...
    1 ... the godfather