1. 1.
  1957 tarihli, pek bilinmeyen kubrick filmi.başrolde Kirk Douglas oynuyo.zamanın özgürlükler ülkesi fransa'sında bile yasaklanmış.3 askerin yoktan sebebler yüzünden idamını anlatıyo.oldukça başarılı bir yapım.
  6 ... illegal
 2. 2.
  en güzel kubrick filmlerinden biridir. bulunup izlenmesi gereklidir, şiddetle tavsiye edilir.
  4 ... marvin
 3. 3.
  humprey cobb'un romanından uyarlanan stanley kubrickin yedinci filmidir. efsanedir. delidir. dehşettir.
  3 ... kanun hükmünde kararname
 4. 4.
  gerçek bir sanatçı ve bilim insanı haysiyetiyle çekilmiş bir filmdir. barry lyndon, full metal jacket değerindedir adeta. ancak biraz eskidir tabi ki.
  4 ... oteki turkiye
 5. 5.
  1957 tarihli stanley kubrik filmi. sinema tarihindeki en başarılı antimilitarist filmlerden birisi kabul edilir. kirk douglas'ın oyunculuğu filme çok şey katar.
  kubrick senaryosunu humbrey cobb'un öyküsüne dayandırmıştır.
  87 dakikalık süresiyle kubrick filimlerinin içinde kısa olanları temsil eder.
  4 ... yage1497
 6. 6.
  Birinci Dünya Savaşı sırasında cephe gerisindeki fransız subayların terfi edebilmek uğruna binlerce askeri acımasızca ölüme göndermesinin kubrick'sel yorumu. antimilitarizmin doruğu.
  4 ... mykalkan
 7. 7.
  filmdeki subay ve generallerin neredeyse tamamı kötüdür.
  3 ... zarth vader
 8. 8.
  filmdeki subay ve generallerin neredeyse tamamı gerçektir. iyisiyle kötüsüyle...
  4 ... paradigma
 9. 9.
  final sahnesiyle beni benden alan stanley kubrick filmi.

  --spoiler--
  son sahnesinde yeni bir cepheye gitmeden hemen önce fransız askerler gazino gibi bir yerde sınırsız alkol vasıtasıyla eğlenmektedirler. derken sahneye sivil birisi (gazinonun sahibi galiba) çıkar ve hemen yanında duran esir bir alman kızı oradaki tüm askerlere gösterir. askerler için amaç kızın şarkı söylemesi ve muhtemelen ilerleyen dakikalarda soyunmasını izlemektir. sahnedeki kıza ıslıklar tezahuratlarla şarkı söylemesi için baskı yaparlar. şaşkın, üzgün, korku içindeki kız yanındaki gazino sahibine almanca bi şeyler söyler ama ı ıh. adam da askerler kadar zıvanadan çıkmıştır ve illaki şarkı söylemesini ister. derken kız titreyen korku dolu bir sesle şarkı söylemeye başlar. işte insanı koparan sahne ondan sonra başlar. kız şarkıyı söylemeye başladıktan bi kaç saniye sonra iyice işi serseriliğe vurmuş askerler yavaş yavaş susarlar ve kızı dinlemeye başlarlar. kızın söylediği şarkı hüzünlü ve de muhtemelen o andaki asker psikolojisine göre uzaktakileri akla getiren bir şarkıdır. derken istisnasız tüm askerlerrin gözleri dolmaya başlar ve kısa süre sonra birçoğunun gözünden yaşlar süzülür. bu sırada şarkıya önce mırıltılarla daha sonra sözlerini sökebildikleri kadarıyla eşlik ederler. bilmiyorum nedir insanı bu kadar etkileyen bu sahnede ama o askerlerin gözündeki hüzün, özlem, hasret insanı eritir, buharlaştırır.
  --spoiler--
  10 ... bedevix
 10. 10.
  Bol aksiyon sahnesi katmanın ve kanlı çarpışmaları göz önüne sermenin iyi bir savaş filmi için çok da gerekli olmadığını ispatlayan film.

  Bazı eleştirmenlerin 'gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi' yakıştırmasına katıldığım film
  3 ... nihil