1. 1.
  1957 tarihli, pek bilinmeyen kubrick filmi.başrolde Kirk Douglas oynuyo.zamanın özgürlükler ülkesi fransa'sında bile yasaklanmış.3 askerin yoktan sebebler yüzünden idamını anlatıyo.oldukça başarılı bir yapım.
  5 ... illegal
 2. 2.
  en güzel kubrick filmlerinden biridir. bulunup izlenmesi gereklidir, şiddetle tavsiye edilir.
  4 ... marvin
 3. 3.
  humprey cobb'un romanından uyarlanan stanley kubrickin yedinci filmidir. efsanedir. delidir. dehşettir.
  3 ... kanun hükmünde kararname
 4. 4.
  gerçek bir sanatçı ve bilim insanı haysiyetiyle çekilmiş bir filmdir. barry lyndon, full metal jacket değerindedir adeta. ancak biraz eskidir tabi ki.
  3 ... oteki turkiye
 5. 5.
  savaşı sorgulayan kubrick filmi. eldeki malzemelerle - döneminde olanakları göz önünde tutulunca - düşük bütçe ile çekilmiştir. iyi bir finansal kaynak gerektiren savaş filminden cebinden tek kuruş harcamadan alnının akıyla çıkmış kubrick, hücumcu özelliklere sahip olduğunu gösteren kirk douglas'a filmde başrolü vermiştir ( douglas'ın bu cengaverliğinden, ilerideki filminde yararlanacak; oyuncunun kabiliyetlerini, iyi bir kaynakla, warner bros yapım şirketini arkasına alıp çekeceği spartacus filminde kullanacaktır ) . film dışardan bakınca, 3 tane askerin seferberlik sırasında vatana ihanet suçundan idama mahkum edilmesini sorguluyor gibi gözükse de çoğu savaş filmi, romanı, şiiri, oyunu gibi savaşın anlamsızlığına vurgulamaya çalışır.

  mutlu son ile bitmeyen bir filmdir. yönetmen, filmi mutlu sonla bitirmedi diye ağır eleştiriler almıştır. tıpkısının aynısı, başka bir sanat kolunda, tiyatroda, norveçli oyun yazarı henrik ıbsen'de nora bir bebek evi oyununda nora'yı çocuklarını ve eşini terk etmeye mecbur bıraktı diye eleştirilmişti.

  kişisel konuşayım, hakkım olsun bu, film ve oyun arasında yoğun bir bağlantı var.
  8 ... zinani
 6. 6.
  1957 tarihli stanley kubrik filmi. sinema tarihindeki en başarılı antimilitarist filmlerden birisi kabul edilir. kirk douglas'ın oyunculuğu filme çok şey katar.
  kubrick senaryosunu humbrey cobb'un öyküsüne dayandırmıştır.
  87 dakikalık süresiyle kubrick filimlerinin içinde kısa olanları temsil eder.
  4 ... yage1497
 7. 7.
  Birinci Dünya Savaşı sırasında cephe gerisindeki fransız subayların terfi edebilmek uğruna binlerce askeri acımasızca ölüme göndermesinin kubrick'sel yorumu. antimilitarizmin doruğu.
  4 ... mykalkan
 8. 8.
  filmdeki subay ve generallerin neredeyse tamamı kötüdür.
  3 ... zarth vader
 9. 9.
  filmdeki subay ve generallerin neredeyse tamamı gerçektir. iyisiyle kötüsüyle...
  4 ... paradigma
 10. 10.
  final sahnesiyle beni benden alan stanley kubrick filmi.

  --spoiler--
  son sahnesinde yeni bir cepheye gitmeden hemen önce fransız askerler gazino gibi bir yerde sınırsız alkol vasıtasıyla eğlenmektedirler. derken sahneye sivil birisi (gazinonun sahibi galiba) çıkar ve hemen yanında duran esir bir alman kızı oradaki tüm askerlere gösterir. askerler için amaç kızın şarkı söylemesi ve muhtemelen ilerleyen dakikalarda soyunmasını izlemektir. sahnedeki kıza ıslıklar tezahuratlarla şarkı söylemesi için baskı yaparlar. şaşkın, üzgün, korku içindeki kız yanındaki gazino sahibine almanca bi şeyler söyler ama ı ıh. adam da askerler kadar zıvanadan çıkmıştır ve illaki şarkı söylemesini ister. derken kız titreyen korku dolu bir sesle şarkı söylemeye başlar. işte insanı koparan sahne ondan sonra başlar. kız şarkıyı söylemeye başladıktan bi kaç saniye sonra iyice işi serseriliğe vurmuş askerler yavaş yavaş susarlar ve kızı dinlemeye başlarlar. kızın söylediği şarkı hüzünlü ve de muhtemelen o andaki asker psikolojisine göre uzaktakileri akla getiren bir şarkıdır. derken istisnasız tüm askerlerrin gözleri dolmaya başlar ve kısa süre sonra birçoğunun gözünden yaşlar süzülür. bu sırada şarkıya önce mırıltılarla daha sonra sözlerini sökebildikleri kadarıyla eşlik ederler. bilmiyorum nedir insanı bu kadar etkileyen bu sahnede ama o askerlerin gözündeki hüzün, özlem, hasret insanı eritir, buharlaştırır.
  --spoiler--
  9 ... bedevix