bugün

Stanley Kubrick'in yönetmenliğini yaptığı ve zamanın gözde çifti tom cruise ve
nicole kidman'ın şenlendirdiği 1999 yapımı başarılı film. ayin sahnelerindeki müzikler hafızaya kazınmıştır.
nicole kidman'ın konuşma özürlü olduğu, tom cruise in ise sorulan sorulara aynen soru sorarak cevap verdiği, kasan film. bi kere izlenebilir ama faha fazlası imkansız.

edit: hep illuminati'nin oyunu bunlar.
1 soru 1 saatte sorulup 1 saatte cevap alinan film. muzikleri ve ayin sahnelerinden baska hic bir seyi guzel olmayan sacma sapan film.
burjuva ailesini ve ahlakını sorgulamaktır kubrick'in derdi. kutsal ailenin direncidir biraz da kubrick'in zorlamak istediği şey.
kubriğin son filmi ve kendi deyimiyle yaptığı en iyi film. Cinselliğin, aldatmanın ve kötü rüyaların arasında gezintiye sokan bir yapısı var. arthur schnitzler in tarumnovelle adlı romanından senaryolaştırmış. new york ta geçmesine rağmen filmin çoğu ingilterede çekilmiş.
--spoiler--
Ayrıca merak edenler için bir not filmde önemli bir yeri olan şifre fidelio Latince fidelios tan gelmekte ve inançlı anlamında. Kubric filmde klasik ve caz ağırlıklı müziklere yer vermiş.
--spoiler--
Stanley kubrick filmi çektikten sonra ölmüştür ve bu onun miras filmi olarak kalmıştır.Hakikatende kubrick ustanın her filmi gibi iyi bir filmdir.Sinema dergisinde şu yazmaktadır.''stanley kubrick filmleri sinemada çekilmiş hiçbir filme benzemez.Hatta kendi filmleri bile birbirinden farklıdır.''
ayin sahnesini ve güzellik kraliçesi olmuş birinin düştüğü durumu gözönüne alırsak acaba adnan hoca buradan mı yola çıktı ya da adnan hoca esin kaynağı mı oldu diye apışıp ekrana baktıran film
alman edebiyatının ünlü yazrlarından[özellikle freud etkisi derinde deirne sezilebilen] schnitzler'in rüya roman ve düşsel öykü isimil eserlerinden yararlanılarak sinemaya aktarılmıştır. asıl konu ''evlilikte sadakat''tir. eserlerinin bir kısmında bunu deirnde derine inceler schnitzler. aynı zamanda müzikleri de: ünlü sovyet bestecileirnden sostakovich'e aittir.[ bunun dışında (bkz: festival overture)]
filmdeki o din din dın dın piyano tonu zihnimizde derin yaralar bırakmıştır. tom cruise un mükemmel bir oyunculuk sergilediği bu filmde nicole kidman biraz sırıtmıştır. özgün filmler listesine ekleyebileceğimiz bu filmi, 2.kez izlenecek filmler listesinin altlarında bir yerine yazabiliriz.
evlilik kurumuna ve günümüz ilişkilerine ciddi ve eleştirel bir bakış. iyi mesleğe sahip, varlıklı bireylerin, kendileriyle hesaplaşması. sahnelere gizlenmiş usta eleştiri anlayışıyla takdir edilesidir.
kubrick ' in yıllarca ertelediği ve ölmeden hemen önce bitirmeyi başardığı, karanlık atmosferi ve enteresan sinema diliyle iz bırakmış filmi. nicole kidman' ın harika kalçaları olduğunu gerçi denizde kabus filminde öğrenmiştik fakat, bu filmle geniş kitlelere ulaşan gereksiz bir bilgi olmayı başarmıştır.
yastığın üzerindeki maske sahnesiyle, toplumun uykudaki iletişimini resmeden ve günümüz evliliklerini sorgulayan stanley kubrick şaheseri. maskeli balo da toplumu tasvir ediyor. yabancılaşmanın ilerleyişine dikkat çekiyor. tom cruise' nin en dikkat çekici rollerinden biri, nicole kidman' ın ise güzelliği yeter.

--spoiler--
- evliliğimizi kurtaracağız ama yapmamız gereken bir şey var.
- nedir?
- sevişmek.
--spoiler--

perde kapanır ve belirsizlik devam eder. gizem doruğa çıkar.
kadın erkek ilişkilerini harika anlatan film.
aslında tesadüfler üzerinden kader kavramına oldukça önemli bir göndermesi olan film.
fazla bir şey yazmıyorum siz düşünün!
ayin sahnelerinde gerilimi tavan yapan ve de bir rivayete göre mükemmelliyetçi stanley kubrick'in bazı sahneleri 150 kez çektiği şahane film.
kubrick'in son şaheseri; harika bir kurgu ve modern toplum burjuvazisinin çarpık aile yaşamına bir ironik yaklaşım, dünyayı yöneten küresel elite ince bir tepki, illuminati sembolleriyle dolu bir bulmaca, sadeliğin ve sıradanlığın içerisinde yüzlerce ince düşünülmüş detayla süslü, ölmeden izlenmesi gereken filmlerden birisi.
beni oturduğum sandalyeye çakmış ve hayatımdaki en güzel gece maceralarımdan bir tanesini yaşamama neden olmuş sinema şaheseri.

inanılmaz bir filmdir. içinde o kadar çok şey var ki, yaşantımın farklı dönemlerinde tekrar tekrar izleyeceğim.
an itibarıyla tnt nam kanalda dublajlı olarak gösterilmekte olan film.
gözleri komple kapalı gibi bir tercümesi mevcut olan, tom & nicole çiftinin kamera önünde yiyişme dersi verdiği için yurdum abazanlarınca gereksiz yere hit vurdurulmuş bir film.
tom cruise'un "gözüm kapalı da zikerüm hocu" mesajını verdiği destan. mesela ben denedim olmuyor, karışıyor ortalık. göbek deliği falan, ıyy.
Kubrick'in ölmeden önce bunadığını ispatladığı , filmografisinde görmezden geldiğim film.
insanlarin ne kadar yapay olabilecegini gozler onune seren bir stanley kubrick filmi.
tom cruise'un oynadığı elemanın gerçekte olmuş olduğu bile şüpheli bir fantaazi karşısında kendini yiyip bitirmesini ve sırf intikam alıp kendini rahatlatmak için acayip bir tarikate girmesini anlatır aslında film. karısının başkasıyla yatmış olması değil de onu kafasında kurgulamasıdır elemanı rahatsız eden. bu açıdan ilginç bir filmdir. kubrick giderayak iyi bir miras bırakmıştır
yine tom cruise yine sıkıcı bir film. 3-5 tane got gordugu icin filmi erotik bulanları kınıyorum. nicole kidman in gotunu gorduk diyenleri de hekimler duzeltsin.
nicole kidman'na sırf oynasın, arada soyunsun endam göstersin diye yer verilen film.