1. 1.
  Stanley Kubrick'in yönetmenliğini yaptığı ve zamanın gözde çifti tom cruise ve
  nicole kidman'ın şenlendirdiği 1999 yapımı başarılı film. ayin sahnelerindeki müzikler hafızaya kazınmıştır.
  11 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  nicole kidman'ın konuşma özürlü olduğu, tom cruise in ise sorulan sorulara aynen soru sorarak cevap verdiği, kasan film. bi kere izlenebilir ama faha fazlası imkansız.

  edit: hep illuminati'nin oyunu bunlar.
  6 -8 ... redwinemania
 3. 3.
  1 soru 1 saatte sorulup 1 saatte cevap alinan film. muzikleri ve ayin sahnelerinden baska hic bir seyi guzel olmayan sacma sapan film.
  5 -10 ... spiritualized
 4. 4.
  burjuva ailesini ve ahlakını sorgulamaktır kubrick'in derdi. kutsal ailenin direncidir biraz da kubrick'in zorlamak istediği şey.
  7 -2 ... zibende
 5. 5.
  kubriğin son filmi ve kendi deyimiyle yaptığı en iyi film. Cinselliğin, aldatmanın ve kötü rüyaların arasında gezintiye sokan bir yapısı var. arthur schnitzler in tarumnovelle adlı romanından senaryolaştırmış. new york ta geçmesine rağmen filmin çoğu ingilterede çekilmiş.
  --spoiler--
  Ayrıca merak edenler için bir not filmde önemli bir yeri olan şifre fidelio Latince fidelios tan gelmekte ve inançlı anlamında. Kubric filmde klasik ve caz ağırlıklı müziklere yer vermiş.
  --spoiler--
  6 -2 ... aflterxosruanrgise
 6. 6.
  Stanley kubrick filmi çektikten sonra ölmüştür ve bu onun miras filmi olarak kalmıştır.Hakikatende kubrick ustanın her filmi gibi iyi bir filmdir.Sinema dergisinde şu yazmaktadır.''stanley kubrick filmleri sinemada çekilmiş hiçbir filme benzemez.Hatta kendi filmleri bile birbirinden farklıdır.''
  2 -1 ... indiana_jones
 7. 7.
  ayin sahnesini ve güzellik kraliçesi olmuş birinin düştüğü durumu gözönüne alırsak acaba adnan hoca buradan mı yola çıktı ya da adnan hoca esin kaynağı mı oldu diye apışıp ekrana baktıran film
  6 ... scarlet
 8. 8.
  alman edebiyatının ünlü yazrlarından[özellikle freud etkisi derinde deirne sezilebilen] schnitzler'in rüya roman ve düşsel öykü isimil eserlerinden yararlanılarak sinemaya aktarılmıştır. asıl konu ''evlilikte sadakat''tir. eserlerinin bir kısmında bunu deirnde derine inceler schnitzler. aynı zamanda müzikleri de: ünlü sovyet bestecileirnden sostakovich'e aittir.[ bunun dışında (bkz: festival overture)]
  4 ... calderon de la barca
 9. 9.
  filmdeki o din din dın dın piyano tonu zihnimizde derin yaralar bırakmıştır. tom cruise un mükemmel bir oyunculuk sergilediği bu filmde nicole kidman biraz sırıtmıştır. özgün filmler listesine ekleyebileceğimiz bu filmi, 2.kez izlenecek filmler listesinin altlarında bir yerine yazabiliriz.
  1 -1 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 10. 10.
  evlilik kurumuna ve günümüz ilişkilerine ciddi ve eleştirel bir bakış. iyi mesleğe sahip, varlıklı bireylerin, kendileriyle hesaplaşması. sahnelere gizlenmiş usta eleştiri anlayışıyla takdir edilesidir.
  2 -7 ... legend of the stranger