bugün

kafadan sıyrık olduğu agresif bakışları sayesinde rahatça anlaşabilen karizmatik aktör. sabıka kaydı ile hollywood ünlüleri arasında en üst sıralarda yer alır.. ally mcbeal'da da vaktiylen boy göstermişti. sinema hayatına 1970 yapımı pound filmi başlamış** olan aktördür ayrıca*.
1992 yapımı sessiz sinema dönemi efsanesi charlie chaplin'in hayatını anlatan filmde onu oynayan oyuncu.
natural born killers,gothika ve ally mc beal gibi yapımlarda arz-ı endam etmiş mükemmel aktör kişisi. kendisi bir dönem madde bağımlılığından dolayı mapuslara düşmüş fakat hayranlarının boykotları sayesinde bu hapis hayatından da yırtmıştır. düşünün yani öyle bir aktör ve öyle bir hayran kitlesine sahip... sevilesi, saygı duyulası, hayran olunası, takdir edilesi ve tabi feyz alınası oyuncu..
(bkz: chaplin)
bir insanın karizması ve yakışıklılığında son noktadır robert downey jr.
vakti zamanında uyuşturucu bağımlılığı yüzünden başı derde girse de şu anda gayet mülayim bir hayatı vardır. yapımcı susan levinile evlidir.
her rolün adamıdır, u.s. marshals' da karizmatik kötü polisi de oynar kiss kiss bang bang'de salak, şapşal, sakar dedektifi de oynar.
hem yakışıklı olup hem yetenekli olan nadir oyunculardandır.
david fincher'lı zodiac 'la büyük bir dönüş yapmasını umut ediyoruz.
(bkz: bir insan özene bezene nasıl yaratılır)
türkiyedeki tanınmasını daha çok ally mcbealdeki larry rolüne borçlu olan, zamanından eroin kullandığı için tedavi gören ve bu sırada arkadaşlarından çok fazla destek gören oyuncu. sesi de pek bir güzeldir. ally mcbeal döneminde sting ile yaptığı every breath you take düeti mükemmeldir.
sansasyondan uzak özel hayatıyla hollywood' un beğeni toplayan ve kardeşi freddie prinze jr' den bu yönüyle ayrılan aktörü.
edit: kardeş olduklarından eminim. freddie değilmiş sana mesaj atan sevgili gammaz, şaka yapmış her kim ise. hadi öperim.
ilginç bi şahıstır kendisi şöyleki, arada film çeker 2-3 tane sonra birden yok olur.. ula nereye gitti bu adam şimdi dersiniz. biraz rehab olayına girer.. temizlendiği kadar temizlenir gelir. 2-3 film daha çeker
gine bi rehab sürecine girer... bu olay böle gider gider. ama arada yaptığı 2-3 filmi kesin izlemeniz gerekir. adam doğuştan yetenek..
cok yetekli olan aktör.ama nedende holywood yildizlarinin her türlü rezilligini görmezden gelen american medyasi ve yapimcileri robert downey jr u kokain kullandigi icin adeta afaroz etmisler ve bir iki cesur yönetmen disinda son yillarda kimse ona önemli rol vermemistir.
elton johnun i want love şarkısının klibinde de oynamış yakışıklı aktör. hayatının uyuşturucu ve alkol yüzünden iniş çıkışlarla dolu olması yüzünden sinema kariyeri sekteye uğramıştır. yine de unutulmayan bir isim.
2008 senesinde, allah bir zeval vermezse, sinemalarımızda kendisini tony stark olarak görebileceğimiz, chaplin filmi ile oscar'a aday olmuş, değeri bilinmeyen, hakettiği yerin çok daha fazlasını da hak eden, karizmatik holivud çalışanı.

(bkz: iron man)
(bkz: only you)
(bkz: chaplin)
ben stiller filmi tropic thunder' da zenci rolünde izleyeceğimiz pek başarılı oyuncu.

http://www.sinemaestro.co...w&id=339&Itemid=1
the soloist adlı yapımda steve lopez rolünde izleyeceğimiz oyuncu.

http://www.sinemaestro.co...w&id=393&Itemid=1
Sherlock Holmes olarak sinemaseverlerin karşısına geçecek aktif oyuncu.
http://www.sinemaestro.co...w&id=474&Itemid=1
iron man için biçilmiş bir kaftan olmasının yanı sıra muazzam vücuda ve kusursuz profile sahip eskilerin bağımlısı yetenekli insan.bir insan tony stark ile ancak bukadar uyumlu olabilirdi ve hayallerimizi süsleyebilirdi.
kendisi aslinda robert downey jr rolü yapan tony starktır.
gerçek bir oyuncudur.
oyunculuğunu, sanatçılığını tamamen konu dışı bırakıyorum ve diyorum ki, cazibe kavramının canlı canlı karşınızda duruyor olmasıdır bu elin oğlu.. bu adamdan hoşlanmayacak hatun anca lezbiyendir (eğer öyle de değilse, hiç mazereti yoktur demektir ve zaten direkt sopalıktır), ahan da bu kadar net söylüyorum !
kkbb'deki şapşal haliyle bile son derece sempatiktir. bir ara zırt pırt yeni sakal-bıyık şekli deniyordu ama olmadığını anladı sonunda. temiz suratlı daha bir tatlı.
iyi oyuncu bi' de.
(bkz: gadasini aldigim)*
yahşi bir adamdır kendisi. ezelden beri severim.
Hulk 2'nin sonunda kendini şöyle bir üç saniye göstererek (Tony Stark) şaşırmama sebep olmuş aktör. (Acaba Hulk 3'te ironman ile Hulk kapışması mı göreceğiz!? Hadi hayırlısı bakalım..)
zodiac'taki performansı ile beğenilerin en bi büyüğünü kazanmış aktör..
yakışıklılık skalasında bradpitt 10 sa robert 9dur.ikisini de babamdan çok severim
the incredible hulk'ın son saniyelerinde görünmüş ve herkesin "aha filmi iron man'e bağladılar" demesine sebebiyet vermiştir. fakat zannedersem filmin bağlandığı nokta 2011'de vizyona gireceği duyurulan the avengers olacaktır.