bugün

yardımcısı Watson'la her şeyin üstesinden gelip cinayetleri aydınlatan, yaratıcısının conan doyle olduğu ingiliz dedektif.
şuan google'nin arka planını süsleyen ünlü dedektif.
kokain ve morfin müptelasıdır.
bir çok filme konu olan karakter.

(bkz: The Private Life of Sherlock Holmes)
maceralarının sonunda olay çözüldüğünde watson "ne zaman anlamıştın?" der, bu adam da çıkıp eserin ilk dakikasını işaret ederek "ben o çizmenin içinden örümcek çıkınca anlamıştım" gibi yaran bir diyalog ile bitirir.
katie holmes ile akraba olması ihtimali varmıdır diye düşündüğüm ünlü dedektif ama
(bkz: biri ingiliz biri amerikali)
kendisinin ve yazari sir arthur conan doyle un zekasina hayran biraktiran cakal hafiye...
sherlock holmes in bir filmi * vardır ki, izlenmesi gerekndir zannımca. bu filmde kokaini iyiden iyiye abartan sherlock u sadık dostu dr. watson o zamanlar yeni yeni ünlenmeye başlayan sigmund freud a götürmeye ikna etmeyi başarır. filmde sherlock un freud la ilk karşılatığı; çalışma odasındaki detaylarından freud un kişiliğini ortaya çıkarması gerçekten görülmeye değerdir.
(bkz: portsmouth)
(bkz: sir arthur conan doyle)
(bkz: kızıl soruşturma)
hindistan' daki taburundan ayrılıp ingiltere' ye dönünce, eski işi olan kimya mühendisliğine başlasa da, sezgilerinin kuvvetini ve karakter tahlilindeki ustalığını farkeden doktor watson sayesinde dedektifliğe yönelendir. doktor watson, londra' da daha küçük bir daire kiralama yoluna gitmiş ve şans eseri dairenin diğer kiracısı sherlock holmes çıkmıştır.
çocukluğundan beri görüşmediği bir ağabeyi vardır. onun sayesinde yeni bir gizemin peşine düşer. doktor watson' un başka bir daire kiralamasıyla birlikte bir ofis tutar ve gecelerini burada geçirir.
sokak çocuklarıyla arası iyidir, onlarla bazı davalarda işbirliği yapar ve onlara gözcülük, takip gibi görevler verir.
nasıl kurgular kafasında o kadar, şeyi nasıl uygular o planları, ne pis sezgidir bundaki. şeytanın aklına gelmez o cin fikirler.çok severiz bu dedektifi. polisi uyutur arkadaşını uyutur, hasta ayağına öyle bir yatar ki sanırsınız ölecek. yazarın dehası yansımıştır karaktere. doktorlardan daha cindir, doktorların bilmediği hastalık isimleri, hikayeler, bulaşma yolları uydurur ve inandırıcı durumlar yaratarak gerçekçi kılar.
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan hayali dedektif kahraman, polisiye edebiyatının önemli ilk figürlerinden biridir.
en bilinen hikayelerinden biri the hound of baskervilles olan kahraman.
dr watson aşağı yukarı 3 mcgyver gücünde bir kahraman olduğundan sherlock holmes işin gözlem ve olay örgüsü kısmını üstlenir. agatha christienin kendisinden çok etkilendiğini tahmin etmekteyim.

edit: tahmin doğru çıktı, ynglana teşekkürler.
$erlokolms diye okunur.
an itibariyle nickimi ifade eden , zeki bir roman kahramanıdır.
sir. arthur conan doyle'nin eseridir. bütün hikayeleri watson'un ağzından aktarılır. ayrıca konya'daki bir kafenin adıdır.
lisede ingilizce hazırlık okurkenki okutulan hikayelerden biri. zekicedir ve insanın ufkunu açar. ingilizce reading derslerini zevkli hale getirmiştir.
dünyadaki bütün özel dedektiflik bürolarının referans aldığı, zekasına ve karizmasına hayran olunan karakter.
cinsel hayatı 0 olan dedektif.
Bu aralar House m.d isimli dizi ile kendisinin doktor versiyonu cekilmektedir.
hindistan' da yıllarca kimyager ve doktor olarak görev yaptıktan sonra ingiltere' ye dönerek kendi kimya laboratuarını kurmuş, doktor watson' un ziyareti ve kendisinden çözülememiş bir dava için yardım istemesiyle dedektifliğe yönelmiş, sezgileri ve gözlem gücü çok kuvvetli sir arthur conan doyle kahramanı. holmes keman da çalmaktadır, bu özelliği yaratıcısının keman tutkusundan kaynaklanmıştır. doktor moriarty ezeli düşmanıdır.
her çeşit pipo ve puroyu yu kokusundan ve izmaritinden bilir, hiç konuşmadan olayın gidişatını izler, bu arada siz tahminler yürütürsünüz. bir anda çözüverir olayı, "oha" dersiniz ama harbiden öyledir; yani kitabın içindesinizdir, dr watson siz olursunuz orada ve o zamanın ingilteresinde yaşıyorsunuzdur, baker sokağı ile scotland yard arasında geçiyordur hayatınız.. bir de pragmatik bir insandır, işine yaramayacak bilgileri hiç bir zaman öğrenme gereksinimi duymaz, hayatı işinden ibarettir, kadınları şeytan olarak görür, agnostik inanca sahiptir... bbc nin hazırladığı sherlock holmes ve ipek çorap davası adlı filmi de vardır üstelik..

"tanrı; -eğer tanrı varsa- sizi korusun,-eğer siz varsanız..." diye bir repliği vardır filmde...
robert downey jr.' ın canlandıracağı ölümsüz dedektif.

http://www.sinemaestro.co...w&id=474&Itemid=1
çok meşhur olan aslında hercule poirot un yanında esamesi bile okunmaması gerekirken hep dünyanın en meşhur dedektifi olarak lanse edilen sir arthur conan doyle un güzel polisiye hikayelerinin dedektifi..

genelde çoğumuzun aklına dedektif deyince gelen tipi büyük oranda bu arkadaşa borçluyuz.pardesü , pipo vs.vs.

bir de dr. watson adında bir ekürisi vardır ki adamı çileden çıkarır.holmes'i iyi göstermek için bu adam neredeyse itin götüne sokulur
ipuçlarından bi halt anlamaz,en sonunda holmes gelip buna böyle böyle oldu ben de bunları bunları yaptım ve olay çözüldü dedikten sonra ancak bir ampul yanar..

holmes genelde fiziki delillerden yola çıkarak olayı çözer , insani duygulara önem vermez , aşk , kin ,para gibi etkenler önemli değildir holmes için.o sadece kolundaki dövmenin nerede yapıldığını bilir..

gene de buna rağmen çok başarılı bir dedektiftir.çok güzel keman çalar , kriminoloji bilgisi son 100 sene boyunca işlenen bütün suçları bilecek kadar muazzamdır , güzel sanatlardan az biraz anlar , operaya baleye gider ,

bunun dışında zararlı alışkanlıkları da boldur. pipo ve çoğu zaman zihnini açması için %7lik kokain çözeltisi kullanır.

çok az davada mağlubiyete uğramıştır , bunlardan biri bayandır ve irene adler dir adı.büyük ihtimalle de holmes'in kadın gözüyle baktığı tek kadın da odur.

en büyük düşmanı moriarty adında bir heriftir.bu azılı suçlu ile pek çok macerası olmuştur.sir arthur conan doyle holmes kendisinin önüne geçince onu öldürmüş ama okuyucudan büyük tepki alınca mecburen geri diriltmiş bir kaç macera daha yaşatmıştır..

ailecek severek okuyoruz..
güncel Önemli Başlıklar