bugün

paranoid harikasının 4. şarkısıdır.metal tarihinin en güzel sololarından birisine sahiptir.şarkıda geleceğe giderek kıyameti gören ve geri dönüp bunu insanlara anlatmaya çalışan ama gelecekten dönerken manyetik bir fırtınaya yakalanarak demir'e dönüşen,konuşamadığından dolayı da derdini kimseye anlatamayan,kendisini anlayanların da ona gülmesinden dolayı herkesi öldürmeye başlayıp gördüğü kıyameti kendisinin yarattığını anlayan bir adamın hikayesi anlatılıyor.
ayrıca bira darkzine'de moderatorlük yapan şahısın nicki.
bunun dişiside mevcuttur.
(bkz: irone)
(bkz: riche rich) * *
2007'de gösterime girmesi beklenen macera/fantastik türündeki film.
2008'de gösterime girecek olan, robert downey jr'ın kendisini canlandıma şansına ulaştığı, çizgi roman tandanslı olacak olan film...
Gücünü giydiği zırhtan alan, zırhı olmazsa rahatça dövülebilecek çizgi roman karakteridir. Gerçek adı tony stark'dır.
filmde robert downey jr a gwyneth paltrow, terrence howard ve jeff bridges eşlik edeceklermiş...

ayrıca buyrun fotoğraflar...

http://www.imdb.com/galle...lery&path_key=0371746
aslında şarkının bütün olayı rifflerdedir zannımca. zira çıkartın o riffleri koyun herhangi bi ilkokul şarkısının melodisini, tıpatıp uyar gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.
(bkz: ozzy osbourne)*
Marvel'in civil war serisinde captain america'ya bile sempati duymamı sağlayacak kadar lanet bir karakterdir alkoliktir, multi billionerdir, Tony Stark'tır Shield ve Avengers'in grup lideridir...
black sabbath ın paranoid albümünden efsaneleşmiş bir şarkı. cardigans coverı da mevcut olsa da haliyle orjinalinin tadına bir milyon ışık yılı uzaklıkta kalır. bass partisyonları aşmıştır ve sabbath tarihinin en muhteşem şarkısıdır.*
sol framede gördüğüm an o basit ama muhteşem riffi kafamda çalmaya başlayan black sabbath şaheseri. ozzy osbourne'un o sert, çatallı sesi de müthiş gitmiştir şarkıya.
salyalar akıttıran bir fragman...
of of mükemmel bir fragman... marvelin en iyi filmleri arasına girecek gibi. ozzy'den ac/dc ye kadar bir çok babanın müziklerini duymak mümkün...

http://www.youtube.com/watch?v=qbjdX_7nZPg *
robert downey jr. lı filmin vizyon öncesi yayınlanan son fotoğrafları için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=226&Itemid=1
hastasıyız biz iron abinin.
eminim ki hollywood daki spiderman hegemonyasını yıkacak bu film.
örümceğin eline verecek... canın cehenneme pitır*.
(bkz: çok başarılı)

spiderman, fantaSTiC four, hellboy, superman, daredevil, batman... süper kahraman filmlerine bayılırım. fakat çok azında aradığım tadı bulabiliyorum. batman favori kahramanlarımdandır çünkü etten ve kemikten bir kahraman, güçlerini kendisi yaratıyor. işte iron man de böyle bir kahraman. güçlerini kendisi yaratıyor.

batman begins de kaliteli bir yapımdı fakat eksik olan bir şeyler vardı filmde. batman doğuyordu fakat filmin havası yetersizdi. iron man ise kahramanımızın doğuşunu çok görkemli ve başarılı bir şekilde aktarıyor. burada yönetmen Jon Favreau da kutlamak gerek gerçi daredevil de hüsrana uğratmıştı bizi ama neyse. filme giderken önyargılarım vardı Robert Downey hakkında. süper kahraman tipi yoktu herifte ama ağzım açık izledim tüm filmi.

uzun lafın kısası oyuncularıyla ki hiç değinmemiştim hemen ekleyeyim Gwyneth Paltrow çok çirkin bu filmde. sarışın zaafı olan birisi olarak hiç hazzetmedim filmde kendisinden. görsel efektler harika, müzikler varya uçmuş abi, hikaye eğlenceli, filmin espri dozaşı harika... güzel oğlu güzel işte. uzun zamandır filmi bekleyen birisi olarak ilk gününde gittim, heyecanla ve zevkle izledim o kadar ki burnum sızlıyordu hazdan.
harika bir çizgi film uyarlaması. robert downey jr'ın oyunculuğu çok başarılı. macera/fantastik yapımlardan hoşlanmayanların bile hoşuna gidebilecek başarılı bir yapım. ayrıca film müzikleri muhteşem. izleyin, izlettirin.
robert downey jr'ın şahane performansı ile tadından yenmeyen bir aksiyon/bilim kurgu filmi. son 15-20 dakikaya kadar iyi ile kötünün savaşına pek tanık olamıyorsunuz ama kesinlikle bundan şikayetçi olmuyorsunuz. süper efektlerle ağzımın suyunu akıtan, i believe i can fly tribinde mutlu 2 saat geçirten şahane film. kesinlikle ve şiddetle öneriyorum. gidiniz, görünüz.
gösterime girdiği ilk hafta itibariyle 100 milyon dolar hasılat yapan film.
sonunda ağız tadıyla bi süper kahraman filmi izledim ya, artık ölsem de gam yemem. ya da yerim. amma konu bu değil, konu jon favreau'nun 'olmuş' dedirten şaheseri. (kendisini tony stark'a mulholland çıkmazı*'dan yetişmeye çalışırken izlediğimiz adam, aynı zamanda filmi yöneten jon favreau oluyor.) v for vendetta ve batman begins'te aldığım hazzı duydum bu filmi izlerken. belki biraz daha hoşuma gitti, salonda izleyebildiğim için o da. bu insanların ortak özelliği mutasyona falan uğramamış olmaları, bu yüzden bu tarz süper kahraman hikayeleri belki de seyirciye çok daha güzel servis ediliyor. neyse, kişisel iron man hayranlığımın dışında gerçekten bu filmin bir gişe filmi olmanın üstüne çıktığını söyleyebilirim.

başrolde izlediğimiz robert downey jr. zengin-puşt-ukala tony stark ile sorumlu-duygusal tony stark arasındaki geçişleri ekrana yansıtmamış, komik duruma düşüren boş bakışlara kapılmamış, ama her zamanki artistliğini korumuş. belki bir süper kahramanı canlandırması için ilk akla gelecek isimlerden değildi, belki başka bir kahramanda daha kötü dururdu, ama artık robert downey jr. a başka bi isim aramak gerekirse iron man diye çağırılacaktır. daha kısaca belirtmem gerekirse: ya, muhteşem ya... çok zor bi rol olmadığını söyleyebilirsiniz, ama bu tam benim istediğimdi. hayran kaldım. terrence howard sırıtmamış, iyi bi arkadaştı yani, genelde espri tamamlayıcısı olarak kullanılmış. jeff bridges'i izlerken aklıma olur olmaz the big lebowski geldi. hatta o filmde limuzinde 'asıl' lebowski ye cümlelerini uzata uzata, takıla takıla konuşurken, arada white russian'ından içerken, adamı ikna etmeye çalışırken düşündüm. filmin başında tony stark'la konuşmaları hep aynı tarzdaydı, sırıttım durdum. çok iyi bi kötü adam olmuş, kel görmek biraz kötüydü ama olsun.

gwyneth paltrow'u yerim, yerim. daha fazla söze gerek yok.

tek 'yok be, bu olmamış' diyebileceğim adam felç geçiren kelimizdi, onun sahnelerine daha çok yakışacak birileri bulunabilirdi bence.

biraz da spoiler verelim...

-my turn!

teröristlerin tüm kurşunlarını zırhına yedikten sonra böyle dedi tony stark, aynı v'nin londra'nın metrolarında polislerin tüm kurşunlarını zırhına yedikten sonra söylediği gibi. çok yerinde bi göndermeydi.
stark'ın köpeği gibi eğittiği robotları filmin fantastik havasına çaktırmadan gaz vermiş sanki, robotlarla girdiği monologlar oldukça basitti ama hiç de kötü durmuyodu.
obadiah stane(kel dersek anlaşılır): tony stark bu güç reaktörünü bir mağarada hurdalardan üretti ve sen bu laboratuarda bana bunu yapamayacağını söylüyorsun!
önlüklü bilim insanı: ben tony stark değilim, efendim.
her şeyi açıklayan diyaloglardan biri.
el kamerası çekimleri filme çok şey katmış. 11.günde uçuşunu kontrol edebilmesini ise üstteki diyaloğa bağladım. zaten çizgi roman uyarlamalarında fazlaca olan mantık hataları fazla gözünüze çarpmadığında film çok daha basit anlaşılıyo, bu film de bunu başaranlardan olmuş.
arkadaşım film çıkışında bahsetti, 'bu kadar teknoloji arasında gazetenin ne işi vardı' dedi. aslında bu kadar teknoloji arasında pepper'ı kurtaran o gazete oldu. belki de burada yönetmen bi şeyler demeye çalışmış, ama çalışmamış da olabiir. bilemedim.

yeter bu kadar spoiler.

filmin müziklerinin de hakkını yemeyelim, özellikle jeneriğe geçişte 'i am iron man' i duymak, ve arkasından başlayan iron man. salonda koltuğumda oturup sırıta sırıta izlediğim bi jenerik oldu.

belki bu filmin insana bi şeyler kattığı, çok acayip şeyler düşündürdüğü söylenemez. savaş hakkında farklı şeyler söylemedi. ama savaş ile silah imalatçısının ilişkisindeki ironiden sıkça faydalandı. neyse ki her yerinden amerikan bayrağı fışkıran bi film olmadı. bu kadarı da yetti bana. beklediğime değdi.

özetlersek: giderseniz pişman kalmazsınız. görsel teknolojinin doruklarında, sağlam bi senaryoyla bezenmiş, robert downety jr.'ın harikulade canlandırdığı iron man'inizle orta asya semalarında f-22 lerle yarışırsınız. hoşunuza gider artık.
--spoiler--
afganistan'da çocuğun babasına orijinal haliyle "baba" demesi akıllarda soru işareti uyandırmaktadır.
--spoiler--
izlediğim en güzel süper kahraman filmi olmasının yanında, diğer süper kahramanların şahsımı sinirden deli eden aşırı mütevazılığı, bu filmde ve dolayısıyla iron man karakterinde görmemek sevindirmiştir. kardeşim sen süper kahramansın, alemin kralısın, neyin mütevazılığıdır bu anlamam. neden insanlardan kimliğini gizlemek hayat felsefendir. yıllar yılı insanı baymıştır, sıkmıştır izlerken. iron man delikanlıdır.

--spoiler--
kankası ordudan bile olsa telefon açar, önce dalgasını geçer yok arabadayım yok koşuyorum ehehe diyerek, sonra da oğlum izlio musun bak demirden kostüm yaptım uçuyorum, sizin uçaklarla takılıyorum der. basın toplantısında yok ben o sıra tatildeydim, iron man nedir bilmem demez. iron man benim der karizmasına karizma katar.
--spoiler--
bazı mantık hataları olmasına rağmen seyri son derece keyif veren bir film olmuştur..tony stark' ın ukalalığı ve gerek robotlarla, gerekse jim rhodes' la girdiği diyaloglar filmi diğer süper kahraman filmlerinden daha farklı ve eğlenceli kılmıştır..
metallica'nın coverladığı black sabbath şarkısıdır. metallica coverı, orjinalinden daha iyidir.