bugün

paranoid harikasının 4. şarkısıdır.metal tarihinin en güzel sololarından birisine sahiptir.şarkıda geleceğe giderek kıyameti gören ve geri dönüp bunu insanlara anlatmaya çalışan ama gelecekten dönerken manyetik bir fırtınaya yakalanarak demir'e dönüşen,konuşamadığından dolayı da derdini kimseye anlatamayan,kendisini anlayanların da ona gülmesinden dolayı herkesi öldürmeye başlayıp gördüğü kıyameti kendisinin yarattığını anlayan bir adamın hikayesi anlatılıyor.
ayrıca bira darkzine'de moderatorlük yapan şahısın nicki.
(bkz: iron maiden)
bunun dişiside mevcuttur.
(bkz: irone)
(bkz: riche rich) * *
2007'de gösterime girmesi beklenen macera/fantastik türündeki film.
2008'de gösterime girecek olan, robert downey jr'ın kendisini canlandıma şansına ulaştığı, çizgi roman tandanslı olacak olan film...
Gücünü giydiği zırhtan alan, zırhı olmazsa rahatça dövülebilecek çizgi roman karakteridir. Gerçek adı tony stark'dır.
filmde robert downey jr a gwyneth paltrow, terrence howard ve jeff bridges eşlik edeceklermiş...

ayrıca buyrun fotoğraflar...

http://www.imdb.com/galle...lery&path_key=0371746
aslında şarkının bütün olayı rifflerdedir zannımca. zira çıkartın o riffleri koyun herhangi bi ilkokul şarkısının melodisini, tıpatıp uyar gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var.
(bkz: ozzy osbourne)*
Marvel'in civil war serisinde captain america'ya bile sempati duymamı sağlayacak kadar lanet bir karakterdir alkoliktir, multi billionerdir, Tony Stark'tır Shield ve Avengers'in grup lideridir...
black sabbath ın paranoid albümünden efsaneleşmiş bir şarkı. cardigans coverı da mevcut olsa da haliyle orjinalinin tadına bir milyon ışık yılı uzaklıkta kalır. bass partisyonları aşmıştır ve sabbath tarihinin en muhteşem şarkısıdır.*
sol framede gördüğüm an o basit ama muhteşem riffi kafamda çalmaya başlayan black sabbath şaheseri. ozzy osbourne'un o sert, çatallı sesi de müthiş gitmiştir şarkıya.
salyalar akıttıran bir fragman...
of of mükemmel bir fragman... marvelin en iyi filmleri arasına girecek gibi. ozzy'den ac/dc ye kadar bir çok babanın müziklerini duymak mümkün...

http://www.youtube.com/watch?v=qbjdX_7nZPg *
robert downey jr. lı filmin vizyon öncesi yayınlanan son fotoğrafları için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=226&Itemid=1
hastasıyız biz iron abinin.
eminim ki hollywood daki spiderman hegemonyasını yıkacak bu film.
örümceğin eline verecek... canın cehenneme pitır*.
(bkz: çok başarılı)

spiderman, fantaSTiC four, hellboy, superman, daredevil, batman... süper kahraman filmlerine bayılırım. fakat çok azında aradığım tadı bulabiliyorum. batman favori kahramanlarımdandır çünkü etten ve kemikten bir kahraman, güçlerini kendisi yaratıyor. işte iron man de böyle bir kahraman. güçlerini kendisi yaratıyor.

batman begins de kaliteli bir yapımdı fakat eksik olan bir şeyler vardı filmde. batman doğuyordu fakat filmin havası yetersizdi. iron man ise kahramanımızın doğuşunu çok görkemli ve başarılı bir şekilde aktarıyor. burada yönetmen Jon Favreau da kutlamak gerek gerçi daredevil de hüsrana uğratmıştı bizi ama neyse. filme giderken önyargılarım vardı Robert Downey hakkında. süper kahraman tipi yoktu herifte ama ağzım açık izledim tüm filmi.

uzun lafın kısası oyuncularıyla ki hiç değinmemiştim hemen ekleyeyim Gwyneth Paltrow çok çirkin bu filmde. sarışın zaafı olan birisi olarak hiç hazzetmedim filmde kendisinden. görsel efektler harika, müzikler varya uçmuş abi, hikaye eğlenceli, filmin espri dozaşı harika... güzel oğlu güzel işte. uzun zamandır filmi bekleyen birisi olarak ilk gününde gittim, heyecanla ve zevkle izledim o kadar ki burnum sızlıyordu hazdan.
harika bir çizgi film uyarlaması. robert downey jr'ın oyunculuğu çok başarılı. macera/fantastik yapımlardan hoşlanmayanların bile hoşuna gidebilecek başarılı bir yapım. ayrıca film müzikleri muhteşem. izleyin, izlettirin.
robert downey jr'ın şahane performansı ile tadından yenmeyen bir aksiyon/bilim kurgu filmi. son 15-20 dakikaya kadar iyi ile kötünün savaşına pek tanık olamıyorsunuz ama kesinlikle bundan şikayetçi olmuyorsunuz. süper efektlerle ağzımın suyunu akıtan, i believe i can fly tribinde mutlu 2 saat geçirten şahane film. kesinlikle ve şiddetle öneriyorum. gidiniz, görünüz.
gösterime girdiği ilk hafta itibariyle 100 milyon dolar hasılat yapan film.
sonunda ağız tadıyla bi süper kahraman filmi izledim ya, artık ölsem de gam yemem. ya da yerim. amma konu bu değil, konu jon favreau'nun 'olmuş' dedirten şaheseri. (kendisini tony stark'a mulholland çıkmazı*'dan yetişmeye çalışırken izlediğimiz adam, aynı zamanda filmi yöneten jon favreau oluyor.) v for vendetta ve batman begins'te aldığım hazzı duydum bu filmi izlerken. belki biraz daha hoşuma gitti, salonda izleyebildiğim için o da. bu insanların ortak özelliği mutasyona falan uğramamış olmaları, bu yüzden bu tarz süper kahraman hikayeleri belki de seyirciye çok daha güzel servis ediliyor. neyse, kişisel iron man hayranlığımın dışında gerçekten bu filmin bir gişe filmi olmanın üstüne çıktığını söyleyebilirim.

başrolde izlediğimiz robert downey jr. zengin-puşt-ukala tony stark ile sorumlu-duygusal tony stark arasındaki geçişleri ekrana yansıtmamış, komik duruma düşüren boş bakışlara kapılmamış, ama her zamanki artistliğini korumuş. belki bir süper kahramanı canlandırması için ilk akla gelecek isimlerden değildi, belki başka bir kahramanda daha kötü dururdu, ama artık robert downey jr. a başka bi isim aramak gerekirse iron man diye çağırılacaktır. daha kısaca belirtmem gerekirse: ya, muhteşem ya... çok zor bi rol olmadığını söyleyebilirsiniz, ama bu tam benim istediğimdi. hayran kaldım. terrence howard sırıtmamış, iyi bi arkadaştı yani, genelde espri tamamlayıcısı olarak kullanılmış. jeff bridges'i izlerken aklıma olur olmaz the big lebowski geldi. hatta o filmde limuzinde 'asıl' lebowski ye cümlelerini uzata uzata, takıla takıla konuşurken, arada white russian'ından içerken, adamı ikna etmeye çalışırken düşündüm. filmin başında tony stark'la konuşmaları hep aynı tarzdaydı, sırıttım durdum. çok iyi bi kötü adam olmuş, kel görmek biraz kötüydü ama olsun.

gwyneth paltrow'u yerim, yerim. daha fazla söze gerek yok.

tek 'yok be, bu olmamış' diyebileceğim adam felç geçiren kelimizdi, onun sahnelerine daha çok yakışacak birileri bulunabilirdi bence.

biraz da spoiler verelim...

-my turn!

teröristlerin tüm kurşunlarını zırhına yedikten sonra böyle dedi tony stark, aynı v'nin londra'nın metrolarında polislerin tüm kurşunlarını zırhına yedikten sonra söylediği gibi. çok yerinde bi göndermeydi.
***
stark'ın köpeği gibi eğittiği robotları filmin fantastik havasına çaktırmadan gaz vermiş sanki, robotlarla girdiği monologlar oldukça basitti ama hiç de kötü durmuyodu.
***
obadiah stane(kel dersek anlaşılır): tony stark bu güç reaktörünü bir mağarada hurdalardan üretti ve sen bu laboratuarda bana bunu yapamayacağını söylüyorsun!
önlüklü bilim insanı: ben tony stark değilim, efendim.
her şeyi açıklayan diyaloglardan biri.
***
el kamerası çekimleri filme çok şey katmış. 11.günde uçuşunu kontrol edebilmesini ise üstteki diyaloğa bağladım. zaten çizgi roman uyarlamalarında fazlaca olan mantık hataları fazla gözünüze çarpmadığında film çok daha basit anlaşılıyo, bu film de bunu başaranlardan olmuş.
***
arkadaşım film çıkışında bahsetti, 'bu kadar teknoloji arasında gazetenin ne işi vardı' dedi. aslında bu kadar teknoloji arasında pepper'ı kurtaran o gazete oldu. belki de burada yönetmen bi şeyler demeye çalışmış, ama çalışmamış da olabiir. bilemedim.

yeter bu kadar spoiler.

filmin müziklerinin de hakkını yemeyelim, özellikle jeneriğe geçişte 'i am iron man' i duymak, ve arkasından başlayan iron man. salonda koltuğumda oturup sırıta sırıta izlediğim bi jenerik oldu.

belki bu filmin insana bi şeyler kattığı, çok acayip şeyler düşündürdüğü söylenemez. savaş hakkında farklı şeyler söylemedi. ama savaş ile silah imalatçısının ilişkisindeki ironiden sıkça faydalandı. neyse ki her yerinden amerikan bayrağı fışkıran bi film olmadı. bu kadarı da yetti bana. beklediğime değdi.

özetlersek: giderseniz pişman kalmazsınız. görsel teknolojinin doruklarında, sağlam bi senaryoyla bezenmiş, robert downety jr.'ın harikulade canlandırdığı iron man'inizle orta asya semalarında f-22 lerle yarışırsınız. hoşunuza gider artık.
--spoiler--
afganistan'da çocuğun babasına orijinal haliyle "baba" demesi akıllarda soru işareti uyandırmaktadır.
--spoiler--
izlediğim en güzel süper kahraman filmi olmasının yanında, diğer süper kahramanların şahsımı sinirden deli eden aşırı mütevazılığı, bu filmde ve dolayısıyla iron man karakterinde görmemek sevindirmiştir. kardeşim sen süper kahramansın, alemin kralısın, neyin mütevazılığıdır bu anlamam. neden insanlardan kimliğini gizlemek hayat felsefendir. yıllar yılı insanı baymıştır, sıkmıştır izlerken. iron man delikanlıdır.

--spoiler--
kankası ordudan bile olsa telefon açar, önce dalgasını geçer yok arabadayım yok koşuyorum ehehe diyerek, sonra da oğlum izlio musun bak demirden kostüm yaptım uçuyorum, sizin uçaklarla takılıyorum der. basın toplantısında yok ben o sıra tatildeydim, iron man nedir bilmem demez. iron man benim der karizmasına karizma katar.
--spoiler--
bazı mantık hataları olmasına rağmen seyri son derece keyif veren bir film olmuştur..tony stark' ın ukalalığı ve gerek robotlarla, gerekse jim rhodes' la girdiği diyaloglar filmi diğer süper kahraman filmlerinden daha farklı ve eğlenceli kılmıştır..
metallica'nın coverladığı black sabbath şarkısıdır. metallica coverı, orjinalinden daha iyidir.
kötü adam rolünü musa eroğlu'nun kaptığı filmdir.**
kesinlikle yılın en iyi filmlerinden biri.

edit: ne eksiliyosun lan. beğenmediysen beğenmedim de.
tony starkın erke dönergecini bulduğu film...
her saniyesi ile, müzikleri ile, karakterleri ile insanı kendinden alan, kalbini yerinden çıkaran morun daha da ötesinde, harikulade bir film.
tony stark'ı ibrahim kutluay'a benzetebilirsiniz. teknolojisiyle yuh dedirtir insana. ulan hologramla zırh tasarlıyor, alıyor hologramı takıyor koluna. efektleri söylemeye gerek yok.. dövüş sahneleri çok iyi yaratılmış, mağarada yapılan iron man'in kötü adamla dönüşü ve iron man'in kavgası filmin en iyi sahnelerinden sadece biri. son sahneyi daha da ayrıntılarıyla anlatmaya çalışayım:

iron man'le eski iron man'deki kelin dövüşü çok zordu. pepper'in tüm reaktörleri açması sonucu patlama oldu, eski iron man'in tüm enerjisi gitti, tony stark ise çatıda yatıyordu, enerji kaynağı sönüp sönüp yanıyordu, zoom yapıldı, yanıp yanıp sönüyordu, söndü.. o an boyunca hiç yanmadı.
sahne değişti, tony stark evinde, pepper hafiften pansuman tarzı bir şey yapıyor. gazete okuyor kahve içiyordu sanırsam. bişeyler konuştular, tony stark basın toplantısında. kürsüde tony stark yok ben tatildeydim, iron man nedir bilmiyorum tarzı laflarla iron man olmadığını anlatmaya çalıştı. basın mensupları oturuyor sakince dinliyor, pepper kapının yanından izliyor tony stark'ı, ordudaki kankası ise geliyor yanına, eline bir kağıt tutuşturuyor, kulağına fısıldıyor: "sadece yazanı oku." ve tony stark utana sıkıla, zor bir şekilde düşünüyor, sonra tam bir delikanlı gibi:
"ben iron man'im" diyor.. herkes ayağa kalkıyor, bir gürültü, her yerden flaşlar patlıyor, tony'nin suratında bir gülümseme, film bitiyor...

defalarca izlerim ben bunu.. dvd'si çıkınca alır tüm gün izlerim lan.
kaçırmayın derim böyle güzel filmi.
psp için çıkan oyunu da dillere destan olmuş oyun. hele uçması falan süper.
(bkz: ironi adam)*.
black sabbath'in jeneriklere geçmiş müziği. en son aynı ismi taşıyan çizgi romanının filminde duyulmuştur.
gitarla tamamen çalabildiğim ilk parçadır. benim için özel bir yeri vardır. çok severim. black sabbath yorumu da metallica yorumu da harikadır.
credits inin ardından samuel l. jackson ı nick fury rolüyle karşımıza çıkartan film. devamını ve war machine in sahne almasını heyecanla beklemekteyim.
dünyanın en iyi 100 gitar riff i seçilse çok rahat ilk 10'a girebilecek 3 adet riff e sahip black sabbath şaheseridir.
izlenilen her saniyede insana keyif veren yılın en sağlam yapımları arasındadır. film içinde bir sonraki filmin geleceği ama içinde sadece iron man karakterinin bulunmayacağının sinyallerini verilmiştir.

dikkat çok gizli spoiler içerir
--spoiler--
film baştan sona analiz edilirse tony stark'ın havacı arkadaşının iron man kostümüne bakıp " next time baby" demesi iron man çizgi filminden de hatırlanacağı gibi arkadaşının da ona yardımcı olarak katılacağını gösteriyor.

filmin en sonuna bakıldığında ise * * film içerisinde sürekli adı geçen s.h.i.e.l.d ' ın yöneticisi nick fury esas oğlanımıza ;

- demir adam benim...

- dünyadaki tek süper kahramanın sen olduğunu mu sanıyorsun? bay stark, artık daha büyük bir evrenin parçası haline geldiniz. henüz farkında değilsiniz...

- "sizinle intikamcılar girişimi hakkında konuşmaya geldim" der ve film biter.

şimdi ise Incredible Hulk filmine baktığımızda kullanılan askeri malzemelerin stark industries'e ait oldukları aşikardır. ve filmin sonunda

- bayat bira ve yenilginin konusu... ben söylemiştim demeyi sevmem general ama süper asker projesinin rafa kaldırılmasının bir nedeni var. bence donanım her zaman daha güvenilir. *

+ stark ! *
-general...

+ hep çok güzel takınlar giyiyorsun

- sayı... sıra dışı bir sorunun varmış.

+ konuşana bak sen!! **
- bakma, dinle! bir ekip toparlayacağımızı söylesem ne derdin?

+ "biz " kim ?

konuşmalardan da anlaşıldığı üzere tony stark * 'e katılmış generale de ekip topluyoruz senin şu koca herifle de karşılaşabiliriz bak mesajı vermiştir. iron man ile hulk'u aynı karede göreceğimiz kesin ama başka hangi kahramanlar katılır bilinmez...

--spoiler--
türk kızı diline çevirilince; evimin demir adamı.
yılın en gereksiz süper kahraman filmi bence.
bir superman, spiderman veya onunla hemen hemen aynı dönemde gösterime giren the incredible hulk kadar bile değil ama paranın gözüne vuran film bu oldu. reklamlar sayesinde sanırım...
marvel tarafından batman'e rakip olsun diye çıkartılmıştır. batman'den sonra baba parasıyla kahraman olan ikinci kişi.
iRONMANi oynayan adam farklı ve aşırı karizmatiktir.
hikaye olarak çok sıradışı olmayan ama görselliğiyle harikalar yaratan film. bir de o iron man denilen makinanın içinde kendini hayal etmek, onun zekasını anlamaya çalışmak, ulan millet neler tasarlıyor yahu demek sonra haa filmdi bu deyip geri vites yapmak,ne bileyim sözlük uçmak, 8 hedefi tek seferde indirmek, güzel lan, filmde güzel, izlemesi de güzel.
jericho füzesinin tanıtımı ile gönüllerde taht kurmuş çizgi film uyarlaması filmdir.
filmi gibi oyunların da müthiş olduğu, başrollerinde robert downey jr. denilen karizma abimizin oynadığı film, ayrıca marvel'in güzel bir kahramanı. the punisher'la iyi bir ikili oluştururlar. neden bilmiyorum, the punisher'ın oyununda görmüştüm. hatta çağrışım:

(bkz: iron punisher)
ikinci filmde, tabii global kriz sonrasi, hulk'in pesine dusmesi muhtemel marvel karakteri.
ayrıca şu da vardır, iron man'den önce vizyona giren the incredible hulk filminin sonunda tony stark, generale:
- bir ekip toparladığımızı söylesem ne dersin?
+ "biz" kim?

ve tony stark'ın gülüşü. bu diyaloğu hala anlamış değilim, hala da düşünüyorum.

bi saniye lan.. evet! "the avengers"!
ikincisi 30 nisan 2010 da gösterime girecek film.
bütün zamanların en önemli boksörlerinden biri olan mike tyson'ın lakabıdır.
sabahın köründe kalkıp dersaneye giden ossie'nin sınıfında sadece beş kişi vardır. kafalanan hocayla beraber dershane tarafından sinema sistemi ve projektörle sinema havası yaratılan çalışma odasına çıkılmıştır ve bahsi geçen film * izlenir. filmin türkçe dublajı pek de iyi değildir ama efektler ve konu insanın kendini filme kaptırmasına yetmiştir.
dvd'si elime geçtikten sonra izleyince bir kaç nokta gözüme takıldı. ayrıca youtube'da da baktım bir kaç şeye.

hani bi ara pepper tony'i zırhını çıkarmaya çalışan robot kollarla görüyo ya. işte tam o sırada pause'latın, kolunun altından bakın.. ne var? bir kalkan.. nası bir kalkan? tabii ki captain america'nın kalkanı! hassktir dedim resmen. filmin sonuda, uzun cast'in bitiminde(2. izleyişte gördüm)

--spoiler--

shield lideri nick fury'nin görünmesi, o kısa diyalog bile nick fury'e hayran bırakmıştır. allahım allahım. marvel'in çıkaracağı tüm filmlere gitmezsem odama kapanıcam. sadece ekmek su.

--spoiler--

neyse, olay şu ki, marvel bok adam çıkarsa izlerim.