bugün

okunan kitaplarda faydalı, hoş veya can alıcı noktalar arasında gördükleri kısımlardır. Ayrıca bu alıntılar, kitap almak isteyen kişinin seçim yapmasında bir tür fragman görevi üstlenerek, kişinin kitap seçmesinde kolaylık sağlayabilir.
"Hayatta iki şey için öğrendim demeyeceksin: ilki şoförlük, ikincisi eş olmak. (karı- koca)
ne zaman "öğrendim" derseniz, bilin ki, yoldan çıkmanız çok yakındır."

KARINCA KIRK OLUNCA- AHMET NACAR.
"Hayırseverlik; köpeğin önüne attığınız kemik değildir.
Asıl hayır severlik sende en az o köpek kadar açken, onunla paylaştığın kemiktir"

jack london- demir yolu serserileri

sayfa: 26
O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler!
--spoiler--

Kadınların gülümsemediği bir şehrin erkekleri cesur olamaz.

--spoiler--
aşk geçiçi bir duygudur.yaşayınca güzel yaşamayınca daha güzeldir.
"insan hayattayken de ölebilirdi."
- benim tecrübelerime göre bütün insanlar korkunçlar.
- peki neden böyleyiz öyleyse ?
- başka nasıl olunacağını bilmiyoruz.

gündüz güzeli - belle de jour
"bir insana bir insan herhalde yeterdi. fakat o da olmayınca? her şeyin bir hayal, aldatıcı bir rüya, tem bir vehim olduğu ortaya çıkınca ne yapılabilirdi? bu sefer inanmak ve ümit etmek kabiliyetini ben kaybetmiştim. içimde insanlara karşı öyle bir itimatsızlık, öyle bir acılık peyda olmuştu ki, bundan zaman zaman kendim de korkuyordum. kim olursa olsun, temasa geldiğim herkesi düşman, hiç değilse muzır bir mahluk telakki ediyordum. seneler geçtikçe bu his kuvvetini kaybedeceğine şiddetlendi. insanlara karşı duyduğum şüphe, kin derecesine çıktı. bana yaklaşmak isteyenlerden kaçtım. kendime en yakın bulduğum veya bulacağımı zannettiğim insanlardan en çok kaçıyordum. “o bile böyle yaptıktan sonra!..” diyordum…"
"Tesadüf, talih ve bahtsızlık...hepsi kaderin şubeleridir.
Mazideki kederleri hatırlamanın sağlayacağı koruma, unutmanın getireceği huzurun yanında bir hiçtir.lakin aklın forsu hafızaya sökmez."
Hayat ile ölüm iki ucundan ateşe verilmiş bir ip gibi karşıt yönlerden yola çıkarlar ve karşılaştıkları yerde macera sona erer.

Seyretmek suça ortak olmaktır ama işlemekten daha kolay bağışlanır.
(bkz: dünya ağrısı)
Benim kim olduğumu biliyorsunuz sizin kim olduğunuz beni ilgilendirmez.

(bkz: Stefan Zweig - Satranç)
kim bir ömür boyu karanlığa hükmedecek kadar cesur ve kararlıysa, oradaki umut ışığını ilk o görecektir.
(bkz: metro2033)
DAN BROWN un''CEHENNEM KiTABINDAN'' GÜNÜMÜZDEKi FiLiSTiN KATLiAMI ,KÜRESEL ISINMA,DÜNYA KAYNAKLARININ BiLiNÇSiZ TÜKETiLiŞi
VE DAHA BiR ÇOK ŞEYE KARŞI GELiŞTiRiLEN MEKANiZMA ''iNKAR'' ÜZERiNE güzel bir alıntı:

Sienna:bir türün, yaşadığı ortamda aşırı çoğalarak yok
olması normaldir. Ormandaki minik bir gölyüzeyinde yaşayan yosun kolonisini düşün, gölün
mükemmel dengedeki besin maddelerinin keyfini
çıkarır. Kontrol edilmezse öyle hızlı yayılır ki, bir
anda gölün tüm yüzeyini sararak güneşi engeller
ve bu yüzden göldeki besin maddelerinin
yetişmesini önler. Çevredeki mümkün olan her
şeyi tüketen yosun hemen ölür ve geride hiç iz
bırakmadan yok olur," derin bir iç çekti. "Benzer
bir kader, insan türünü de bekliyor olabilir.
Tahmin edebileceğimizden çok daha yakın ve
hızlı."
Langdon huzursuzlanmıştı. "Ama... bu imkânsız
gibi geliyor."
"imkânsız değil Robert, sadece akıl almaz.

insan zihninin ilkel ego savunma mekanizması,
beynin kaldıramayacağı kadar fazla stres üreten
tüm gerçekleri reddeder. Buna inkâr denir."

Langdon, ABD'deki en seçkin üniversitelerde
okuyan öğrencilerin web kullanımı üzerine
yapılan bir araştırmada, çok yüksek zekâlıkullanıcılarda bile içgüdüsel bir inkâr eğilimi
olduğunun ortaya çıktığım hatırladı. Araştırmaya
göre, üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu,
Kuzey Kutbu'ndaki buzulların erimesiyle veya
türlerin yok olmasıyla ilgili moral bozucu bir
haberi tıkladıktan sonra, o sayfadan hemen
ayrılıp zihinlerini korkudan armdıran eğlendirici
bir sayfaya geçiyorlardı. En sevilen seçenekler
spor haberleri, komik kedi videoları ve ünlülerle
ilgili dedikodulardı.
"bence burada mesele hayatta her şeyin sizinle başladığını ve sizinle bittiğini öğrenmek. yani, evet, hepimizin sevgiye ihtiyacı var, hepimiz başka insanların desteğine muhtacız ama önce bu aradıklarımızı kendi içimizde bulmalıyız. aslında sandığımızdan çok daha kuvvetliyiz. düşündüğümüzden çok daha fazlasıyla başa çıkabiliriz. en büyük kötülüklerin üstesinden gelebilir ve bir şekilde yine gülümsemenin bir yolunu bulabiliriz. "
Modern insan evden çıkınca gördüğü her şeye sahip olmak istiyor.. Kadın, para, araba, kariyer, güç.. Oysa güne 'Kazanmak' ya da 'Kaybetmek' yerine 'Helal veya haram' diye başlayabilsek daha güzel bir dünyada yaşamış olmaz mıyız..?
görsel edirne'de sabahın köründe boş bir bankta emrah serbes okumak kadar mutlu edici birşey daha olamaz.
yokluğum belki hatırlanır dedim uzak yerlerden. ama sevilmeyen hatırlanmıyor, gerçekten yitirilmeden.
- neden öldü?
- kalpten öldü elbette.
- kalbi mi vardı?
- evet, kalbi olduğu için, oyunları çok ciddiye aldığı için öldü.
''Cahilsin ; okur , öğrenirsin .

Gerisin ; ilerlersin .

Adam yok ; yetiştirirsin , günün birinde meydana çıkıverir.

paran yok ; kazanırsın .

her şeyin bir çaresi vardı .

Fakat insan bozuldu mu ,

bunun çaresi yoktur .''

(bkz: Ahmet Hamdi Tanpınar) - Mahur Beste
(bkz: spoiler)
"burası dünya yahu, burası bu kadar işte."
ah muhsin ünlü.
ah kimselerin vakti yok
durup ince şeyleri anlamaya.
-gülten akın-
"Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim. Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda."
http://m.uludagsozluk.com/e/18510499/