bugün

yönetmenliğini david fincher'in üstlendiği yapım aşamasındaki film.
1968 ve 1969 arasında washington ve çevresinde 7 kişiyi öldüren ve hala kimliği belli olmayan seri katil.
ankarada tunus caddesinde hoş bir pub.
istanbul lu bir müzik grubu. ilk demoları "her şey böyle başladı" ile de taktir toplamıştır.*
denizcilik için bir bot markası. kaliteli ve sağlam botlar üretir. kullanıcısıyım, harbi adamlar yapmışlar. bir başka firma da joker ama zodiac a değişmem.
david fincher' in yönetmenliğini üstlendiği, jack gylenhaal' ın başrolde olduğu gerilim ve polisiye türü film. karındeşen jack gibi yakalanmayan amerikan suç tarihinin canisi zodiac' ı büyüteç altına almaktadır.
70'li yillarda san francisco'da arkasinda hicbir iz birakmadan toplam 37 kisiyi oldurmus ve yakalanamadigindan oturu dosyasi 2004 yilinda kapatilmis olan katili konu eden david fincher yapimi film. zodiac ismi katilin gazetelere yolladigi ve cinayetleri ustlendigi mektuplardaki zodiac isaretlerinden gelmektedir.
en son bir okul otobüsünü patlatacağı uyarısında bulunan, ardından bindiği taksinin şöförünü öldürerek kayıplara karışan ve gazetelere gönderdiği şifreler bir lise öğretmeni tarafından çözülen seri katil.
ilginç bir filme benzeyen çalışmanın işte trailerı;

http://www.youtube.com/watch?v=xJTC8iMQBGw
rus yapımı bir şişme bot markası.
18 mayıs 2007'de türkiye'de gösterime girecek olan, se7en, fight club ve panic room'un yönetmeni david fincher imzalı gerilim filmi.
david fincer' ın çok riskli bir işe kalkıştığını rahatlıkla söyleyebileceğimiz ancak ama altından başarıyla kalkıtığını söyleyemeyeceğimiz filmi. riski şurda ki, herkes sonunu biliyor filmin. yani adamı yakalayamamışlar.

film aslında çekimler konusunda hiç sırıtmıyor. güzel, rahat, doğru kamera açıları. filmin atmosferini kuvvetlendiren sanki gerçekten 70' lerde çekilmiş hissi yaratan hafif soluk ışıklar.*

ama konu çok ayrıntılı olduğu için david fincher' da hepsini anlatmak istediği için film çok uzuyor. biz de film uzayınca ondan bu güzel hikayede yer alan karakterlerle ilgili daha ayrıntılı daha gerçekçi diyaloglar bekliyoruz. karakterlerinin içinin daha fazla doldurulmasını. ama başrollerdeki oyuncular da bunu sağlayamıyor. gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılan bir kitaptan uyarlanan film bize çok da gerçekçi gelmiyor kısaca. ve konu uzuyor uzuyor...

david fincer bir seven daha çeker mi? belki çeker bilinmez ama beş yıl çekecek film seçme konusunda büyük kararsızlık yaşadıktan sonra*çektiği bu film çok tatmin edici değil. umarım daha az ara verip daha çok film çeker.

bu arada katili* oynayan john carrol lynch' in kısa sahnelerinin de filmdeki iyi oyunculuğa en çok yaklaşan sahneler olduğunu belirtmek gerekir.
filmle ilgili yorumlarımı bir kenara bırakıp şunu söylemek istiyorum; tam üç saat boyunca o koltukta oturup filmin sonunda konunun, karakterlerin günümüzde ne vaziyette olduğu ile ilgili yazılar geçerken ayağa kalkan ve tüm bir salonun ne olup bittiğini anlayamamasına vesile olan çifte sevgilerimi sunuyorum. ulan götünüze mi yapıştı koltuk, o kadar saat sabrettin madem iki dakka daha kurtlanmadan otur da bakalım olay neymiş. hayır bir de kalkıp projeksiyon şeysinin önünde durduktan sonra yazıları okumaya çalışması yokmuydu. lan sensin işte ortalığın mına koyan o koca kafanı çeksen sende okuyacan güzelcene biz de. öhm.. feci sinire kesmişim şimdi farkettim. film de iyiydi, hoştu falan fıstık. *
fatih ozguven'in film eleştirisi için http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=222102
tipik bir kaçma kovalama polis suçlu ilişkisi bekleyenler için hayal kırıklığı bir film.

--spoiler--
bir gökdelenin en baştan yapılmasından daha uzun bir zamana yayılmış olaylar zinciri. aslında olaylar zinciri de denemez. zodiac cinayetlerini işler ama bir seri katil için az cinayet işlemiştir ama bu sefer kurallar bilindik şekilde işlemez. deliller suçluya götürmez polisleri ve zodac davası hastalıklı bir hal alır krakterler için.
--spoiler--

izlenmesi gereken bir film.
hiç olmamış kocaman boşa geçen 3 saat çıldırmamak elde değil film biticek diye sabır çekiyorsunuz, konstanre olmaya çalışıp filmi bir yerden yakalarım diyorsunuz tabi cnm sonuna doğru tempo artar diye bekleyip duruyorsunuz ki beklenti boşa çıkıyor. şiddetle tavsiye edilmeyenlerin yanında yerini alacak bir film... bilmiyorum belki de gerçek bir hikaye olması bu kadar sıkıcı yapan bir durum filmi... ayrıyetten 3 saat olması böyle gereksiz bir filmin ayrı bir kabus oldu.
--spoiler üzerinden elestiri--

filmin sonlarina dogru karikatüristin karisi, kocasina kafayi bu denli katili bulmakla bozmasinin sebebini sorar ve aldigi cevaba "it's not enough" der.

ben de ayni seyi düsündüm;
"it's not enough to let me sit in a chair for three hours and telling me the boring story of how to not find a serial killer, who I don't care a bit!"

evet fincher yine yenilikci cekim teknikleri kullanmis, belki de film bu acidan bir bas yapit kategorisine girmistir. ama filmin icindeki, zodiac'in hikayesini anlatan filmden konuyla en ilgili polis bile bayip cikarken, bize de mi cikabilirsiniz izni verilmistir diye de düsünmedim degil.

yine de pek cok elestirmenin iddia ettigi gibi filmin katilden cok onu bulmakla ugrasan insanlarin mahvolan hayatlarini anlattigina inanmiyorum. cünkü film karakterler üzerinden degil, tamamen katili bulma cabasi üzerinden isliyordu ve iste bu yüzden karakterlerle tanisma firsatimiz olmadi. evet belki karakterlerin bir kismi sersefil hallere düstü ama katili bulmakla ilgilenmedikleri, ya da ondan bahsetmedikleri herhangi bir sahne izlemedigimizi düsününce -zaman atlamalari saolsun- bu sefilligin pekala baska sebepleri olabilecegine de inanabiliriz. ya da ben inanmak istiyorum cünkü harbiden "it's not enough".

--spoiler üzerinden elestiri--
kesinlikle marka olmuş bot firması.Hatta bazı insanlar botlara zodiac bile demektedir zodiac olmamasına rağmen.Diğer botlardan kesinlikle kalite olarak daha iyidir.ufak boyutlusunun arkasına 5 beygir takılması makbuldur.can yoldaşıdır.sıcak denizlerin dostudur.stresli günlerin ilacıdır.her şeydir bu ; kısacası tutkudur.
david fincher referansıyla gösterime girmesinden mütevellit izlediğim, gereğinden fazla uzatılmış, bilindik seri katil filmleri gibi germeyen ama yine de izlenebilecek bir film. based on a true story muhabbetinin de filmin çekiciliğine etkisi yadsınamaz tabi.
Jake Gyllenhaal ün oynadıgı ve katilden o katili bulmaya calısan ve zodiacın işlediği cinayetlerin bir şekilde etkisi altına aldıgı insanların hayatlarına odaklanan David Fincher filmi. Filmi senaryosuyla sanılanın aksine tipik seri katil filmi degildir. Türünün örneklerinden az önce belirtilen noktada ayrılmaktadır (bkz: cani) bunu da hakkıyla yapmıştır. (bkz: saygı)
david fincher ismini duyup koşarak sinemaya gitmeme sebep olan film. fight club tan sonra adam ne yapsa olmayacak nasıl olsa diyerek çok büyük beklenti içine girmemiştim. iykide girmemişim.çok kötü olmamakla beraber çok iyide bir film değildir.film boyunca ahada buldum katil kesin bu diye en az on kere kafanızdan geçirirsiniz.filmin sürprizi sürprizsiz olmasıdır.
söylendiği gibi bir rus yapısı şişme bot olmayıp fransız ürünüdür cansalı , bot üreten bunun yanında havuz üretimide olan şişme botların geneline zodiac dedirtmeyibaşaran firmadır.arkasına kısa yada uzun şaft kıçtan takma motor takılır.9.9 beygire kadar yıllık vergisi yoktur
zodiac, genelde ateş ederek kurbanlarını öldürse de, ormanlık alanda piknik yapan bir kızı, sevgilisinin gözleri önünde bıçaklayarak, şehvet cinayeti işleyen bir seri katil olduğunu ilan edendir.
bir gün, kurbanlarından birinin çalıştığı lokantanın önünde uzun süre beklemiş, garsonlardan biri onu farketmiştir. ifadesine göre, yuvarlak yüzlü, toplu biriydi.
--spoiler--
Film kötü falan da; sonlarına doğru görülen "12 Yıl Sonra" yazısı bünyeyi çileden çıkartır. O zamana kadar 2 ay, 5 ay, en fazla 2 yıl gibi sürelerden sonra "12 yıl" adeta kalp krizi sebebi olmaktadır.
--spoiler--
diğer polisiye filmlerden farklı olarak katilin sürpriz biri çıkmadığı filmdir. katil, film boyunca sürekli üzerinde durulan şüphelilerden biri çıkıyor. o yüzden benim gibi sürpriz bekleyen kişileri hayal kırıklığına uğratmıştır.
(bkz: katil uşak)