bugün

Duygusal insan olmaktır bir kere. Soğuk bir kış Sabahı uyanırsınız pencereden şöyle bir bakayım dersiniz yeni uyanmışlığın verdiği hissizlikle. Bir bakarsın her yer bembeyaz üstüne üstlük lapa lapa kar yağıyor bir yandan. işte o an içinizde oluşan his pahabiçilemezdir. Lise veya üniversite öğrencisiyseniz okula gitmeyeceğiniz, çalışıyorsanız işe gitmeyeceğiniz ve o sıcacık yatağınızda biraz daha uyuyacağınız, gün boyunca evde olacağınız için içten bir gülümseme oluşur yüzünüzde. Sonra bütün bunları düşünürken güzel bir kahvaltı hazırlarsınız. ardından üstünüze kalın giysilerinizi giyer sıcak şöminenin veya kaloriferin yakınlarında battaniyeyle oturursunuz. Eski günleri, geçmişi anımsarsınız. Belki bir bardak kahve veya sıcak bir şeyler eşliğinde gökyüzünden düşen kar tanelerini izlersiniz pencereden doğru... Birdenbire bir yaşama sevinci oluşur insanın içinde. işte bu tarif edilemez duygular bütünüdür. Burada olduğunca anlatmaya çalıştım o anı umarım başarılı olmuşumdur. Tabi bütün bunları anlamak için bir kış anısı yaşamış olmak ve geçmişten bir parça hatırlamak o anki mutlu olma duygusunu hissetmiş olmak gerekir. Ve pek çok insanın bunu yaşadığını düşünüyorum.

''Every snowfall is a confidential to happily''.**
(bkz: hava nasıl oralarda üşüyor musun).
yaşadığım yerde yağmadığı için karı bir başka severim.
lise zamanlarından kalma alışkanlıktır.
izmir'de yaşamanın getirdiği bir şeydir.
o insan ben değilim. hangi botlarımı giysem, hangileri daha az kayar? hangi kazağımı giysem de üşümesem? gideceğim yere nasıl kısa yoldan gidebilirim? gibi çılgın sorularla boğuşurum. soğuğu sevmeyen ve çok kar gören biri olmamdan kaynaklansa gerek.
Bulunduğu şehire yağmadiğindan, yağınca da çocuklar gibi sevinen insanlardir. ızmir insanlarında bu olay görünür normal bir durumdur.
Babamın o zamanlar " kızlar kalkın kar yağmış " demesi bizimde bir hışımla yataktan kalkıp pencereye koştuğumuz o muhteşem an.
Çocukken okulun tatil olması ihtimalinden dolayıydı, şimdi ise çocukluğumu hatirlatmasından dolayı mutlu olurum.
sıcak iklimli ülkelerde yaşayan tuzu kuru insanların mutluluğudur. gidin bakalım rusyaya mutlular mı bir sorun.
Çocuk iken okulların tatil olacağını ve kar topu oynanacağının düşünülmesindendir.
ayakları karın içine batırarak ayakkabı temizleme mevsimi.
her kış büyük zevkle gerçekleştirdiğim eylem. çok güzel oğlum bu kış mevsimi . kar yağdığında ve yerleri tutmaya başladığında o etrafı ister istemez saran sessizlik, her tarafın bembeyaz olmasından kaynaklanan o sebepsiz mutluluk hissi sevindirir beni. insanların soğuktan dolayı birbirine daha yakın durması , o kalın kalın elbiseler içinde küçücük kalan vücutların sevimliliği , bembeyaz örtünün örttüğü tüm pislikler , bütün çirkinlikler kısa bir süre sonra kalkacak da olsa durduk yere mutlu eder beni.
karda yürümenin sesi bile ayrı güzeldir. bi de dostlarla bi kafede sıcak bir şeyler içilebilir yağış anında. Hayalleri çoğaltmak size kalmış.
adanalı olmanın verdıgı mutlulktur. ılk karı 18- 20 yasında rast gelme olasılıgınız yuksektır hayatınızda.
benim bu.

hatta bir keresinde aşmıştım artık. bir şeyden dolayı pişmanlık duyuyordum, neydi hatırlamıyorum tam olarak. ertesi günü kalktım baktım bir de ne göreyim, her yer bembeyaz...
cümlem şu olmuştu: ''allah beni affetti anne...''
hatırladım şimdi de gülümsedim. o'nu daha az tanıdığım zamanlar ne kadar da öksüz ve yetimmişim.
niye bu kadar sevindirdiğini anlamadığım hadisedir. insanın içindeki çocuğu dışarı çıkarır adeta.
bu saçma sevinci engelleyebilmek için bir öneri; kar yağışı durdurduktan sonra yerlerin vıcık vıcık olacağını düşünün. bakalım sevinebiliyor musunuz.
eğer ankara da yağıyor ise, ankara daki tüm seviştiğin yahut bildiğin sen de bir şeyler bırakan kızlar getirir er kişinin aklına.
ozellikle zirve tirmanisi gerceklestiren dagcilarin pekte tadamadigi mutluluktur.

http://bizeherguntatil.bl.../2013/07/gurcistan-2.html
kar tanelerini diliyle yakalamaya çalışan insan psikolojisinin türevidir. integrali de: dolu yağınca tırsmak.
tuzu kuru insan işi. işinde gücünde insan kar yağınca üzülür açık ve net.
Severim karlı havada ormanda ateş yakmayı ıslanıp içmeyi. Devasa kartopu yapmayı.
inşallah doğal gaz faturaları gelince de aynı mutluluğunuz devam eder.

Yoksa görürüm gülmeyi.
Ankara'da öğrencilik yıllarında yaşadığım mutluluktur. Kar kokusu özellikle ayrı bir hoş.
arabası olanlara eziyet olsa da kar çoğu insana mutluluk verir. baltık ülkelerini o yüzden hep kıskanırım. dışarısı soğuk olsa da sıcacık sohbet ortamları varmış gibi gelir hep.

görsel

böyle bir yerde yaşamak isterdim.