1. 1.
  bir roman turevidir.icinde kati surette bir dedektif vardir.bu dedektif bir cinayeti veya bir polisiye vakayi cozmek icin gorevlendirilmistir.okuyucuya romanin belli bolumlerinde ipuclari verilir.amac okuyucuyu dedektif haline getirmektir.adrenalini en ust duzeyde tutmak esastir bu roman cesidinde.ayrica bu roman cesidinin, nasi bildim, superim ben, kacar mi benden delimisin ? seklinde bagirmalar ve ovunmeler gibi yan etkileride olmayacak degildir.olacaktir.ama zararsizdir.
  ... posion
 2. 2.
  (bkz: jean christophe grange)
  (bkz: glenn meade)
  (bkz: ahmet ümit)
  (bkz: agatha christie)
  (bkz: maxime chattam)
  (bkz: robert ludlum)
  7 ... robert langdon
 3. 3.
  turkiye deki en iyi ornekleri ahmet umit tarafindan yazilan kitap turu.
  3 ... bilmem
 4. 4.
  (bkz: sir arthur conan doyle)
  (bkz: sherlock holmes)
  2 ... habis
 5. 5.
  polislik mesleğini seçmiş bayan çingene.
  6 ... zlatan1937
 6. 6.
  ahmet ümit'in tempo dergisine verdiği röportajdan çarpma bir bölüm:
  Aslında Avrupa ve Amerika'da geçen yüzyılın başından beri yükselen bir tür. Çünkü Avrupa ve Amerika'da yaşam daha çok standartlaşmış. insanların sıkıcı bir hayatları var. insanlar polisiye roman sayesinde, riske girmeden bir heyecanı yaşıyorlar. Bizde ise polisiye revaçta; çünkü sofistike bir suç kültürümüz yok. Biz, işimizi devlete havale etmektense kendimiz görmeyi seçeriz...
  Mesela Umberto Eco saygın bir edebiyat çevresindendir, bir duayendir. Ama 'Gülün Adı' nedir? Bir polisiye roman! Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızı kitabı da bir polisiye roman kurgusunda yazılmıştır. Polisiye dediğimiz edebiyat türü, gizemli suçu ele alır. Bunun içerisine felsefi meseleleri, psikolojik sorunları, tarihsel geçmişi eklemiş olmanız o romanı polisiye olmaktan çıkarmaz. Polisiye de bir evrim geçirdi, güçlendi; tıpkı caz gibi. Nasıl caz çıktığından bu yana klasikleştiyse, polisiye de klasikleşmeye doğru gidiyor.
  2 ... meister writer
 7. 7.
  bir kitabın en fazla iki kere okunabileceği roman türüdür. zira kurguya dayanır. iyisi edebiyat kabul edilir, ama kötüsü çekilmez.
  ... basroldeki figuran
 8. 8.
  osman aysu , dan brown , michale connely gibi adamlar yazdığı zaman çok komik ve inandırıcılıktan uzak olabilen, ama thomas harris , maxime chattam , tess gerritsen , jean christopher grange gibi işin erbabları ve hikayenin kıvamını iyi ayarlayanlar ortaya çıkınca tadından yenmeyen tür.. zira ilk grup yazarlar, sırf lezzet olsun diye, entrika, gizem, seks katayım derken, sıradan oyuncuya yazarlar ve karşılığını bestseller olarak alırlar. oysa ikinci grup adamlar, seri katillerin, sokakların dilini bilen polislerin ruhunu okurlar ve o ruhu kağıda kanla yazarlar..
  3 -1 ... ruhunla sev
 9. 9.
  Avrupa'da Grange, Türkiye'de ise Ahmet Ümit şu anda en çok satan polisiye roman yazarlarıdır.
  ... tuhh kahretsin
 10. 10.
  (bkz: sue grafton)
  1 ... beat