bugün

türkiye'nin dördüncü büyük şehri.
millattan önce 6.yuzyılda Bithnia Kralı tarafından kurulan vilayet.
havalı kızlarıyla anadolunun bağrından çıkan evlatlarımızın başını döndüren şehirdir.

önemli olan iradedir.
Ayrıca havası da berbattır.
uludağ üniversitesi vardır burda bir de uludağsözlük.
tamamlandiginda dünyanin 3. büyük metrosuna sahip olacak il.
heykel + altıparmak + çekirge = bursa
tamamlandığından dünyanın üçüncü büyük metrosuna sahip olmayacak şehir. Ahmet Hamdi tanpınar'ın anlattığı bursa nerede, bu aslı nerede dediğim şehir...
küçükken kültür parka gitmekten büyük keyif aldığım şehir... babama beni bursaya götür diye yalvarırdım,ağlardım,yırtınırdım adeta istanbula çok yakınmış gibi.
sanayi şehri , tek eğlence yerim. tekstil ve araba üretimde türkiyenin en büyük merkezi
ilginç bir yerleşimi olan şehir..
otogar_heykel 1 saat.
heykel_ataevler 1saat.
ataevler-otogar 1saat
heykel_üniversite 1 saat
(bkz: bu nassı)
sokakları birkaç istisna dışında hâla güvenlidir bursanın. istanbulda gece 23'te sevgilinizle gezerken duyduğunuz "ulan acaba??" sorusu aklınıza gelmez. nedeni de erkeklerinin ibne olması değil, sokakta pek adam olmamısır. yakında açılacak otobanı ile izmir ve ankaraya'ya, güzelyalı'daki arabalı vapur seferleri ile de istanbul'a daha da yaklaşıcak olan, her zevke göre hitab eden tadımlık mekanlara sahip, bir zamanlar orta doğu ve balkanların en büyük kerhanesine sahipken şimdi onu mumla arayan güzide şehir.
şehrin büyük fakat kafaların küçük olduğu ve böyle giderse daha çoookk sorun yaşaması muhetemel yer. *
(bkz: iskender)
(bkz: kestane şekeri)
(bkz: inegöl köfte)
eski başkentlerdendir.
şehirler arası telefon kodu 224
plaka kodu ise 16 dır
tekerlemede adı geçen şehir...

tin min tini mini bursa
bursadan erkek çıksa...
karadenize komsu olan il.
gittikce daha kotulesen, gun gun kapkaç,soygun,adam kaçırma gibi vakaların baş göstermeye ve artmaya başladığı güzel şehrimiz
sadece iskender kebap,pideli köfte ve kestane şekeriyle bile diğer şehirlere her anlamda fark atan şehirdir benim için.tutucu kesim istanbulda nekadarsa bursada da okadardır.Kimsenin kimseye bişey dediği yada yaptığı yoktur.Sadece bazı kesimlerde kendi halinde diniyle bütün yaşayanlar vardır okadar.Bir de bu kendi halindeki insanları görüp "ay bursanın insanları tutucu" diyip birkaç insandan dolayı tüm şehre farklı anlamlar yükleyen, gerçekte bursalı olmayan örümcek kafaları her daim içersinde bulundurur.
Yapacak bişe bulamayanların ise sorunu şehirde değil kendilerinde aramalarını öneriyorum.
ayrıca Görükle de kalan öğrenciler gerçekten bursayı kolay kolay anlayamazlar daha doğrusu bursayı tanıyamazlar.görüklenin şehirden uzakta olmasının etkisi büyük tabi.
kısacası seviyorum ve muhtemelen objektif değerlendiremiyorum bu şehri...
(bkz: tophane) sırtlarında bile bir tane eşcinsel göremeyeceğiniz halde, adım başı bir etekli erkeğin dolaştığı bazı şehir * vatandaşlarının "bur-sa-lı-sın" şeklinde heceleyerek, ilk hecede baş parmağını serçe parmaktan olmak üzere sırayla işaret parmağına doğru ilerlettiği sataşmalara konu olan memlekettir bursa. ayrıca; sataşmaların kaynağı zeki mürendir ve fatih ürek'in erzurumlu olmasına rağmen bursalıyım diye övündüğü şehirdir.
marmara bolgesin guney marmara bolumunde ,uludagın kuzey batı yamaclarında turkiye'nin besinci buyuk kenti karayoluyla ankaradan 380 istanbuldan 247 km uzaklıkta olan ilimiz.<kaynak=buyuk larousse ansiklopedisi.>
bursayı altıparmak heykel çekirgeden ibaret sananların aksine yaşamaktan ve burada olmaktan mutlu olduğum doğduğum yaşadığım güzel şehrim.
(bkz: hazreti musa elinde asa şampiyon olsa bursa bursa)
Kardeş şehir ilişkileri, uluslararası etkinlikler, sosyal, kültürel ve bilimsel çalışmalar, tarihsel mirası koruma, çevre düzenleme çalışmaları ile; Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1991 yılı Avrupa Konseyi Avrupa Şehri Ödülü'nün sahibi olmasının yanı sıra Bursa'ya da Avrupa Başkenti unvanı kazandırılmıştır. Avrupa Şehri Ödülü ise, 7-8-9 Kasım 1991 tarihlerinde Bursa'da düzenlenen törenle hemşehrilerimize armağan edilmiştir.