bugün

neden bilmiyorum bir çok akrabamın seçtiği meslek dalı,iyidir güzeldir ama.asıl kelime kökü politea'dan gelir ki manası halk düzeni gibi bişeydir.
(bkz: police) (bkz: polizei)
toplum icin gayet yararli bir kurumda calısan kisidir. herkesin isi er yada gec polise dusecektir.
(bkz: sozlugun polis tarafindan izlenme ihtimali)
(bkz: sozlugun polis tarafindan basilma ihtimali)
argoda zarboş ve aynasız manaları da vardır ayrıca .
cop kullanmayı bilen kişi.
özellikle trafikle ilgilenenlerinin kocaman bir göbeğe sahip oldukları antipatik kurum.
birbirlerine kodlarla seslenmekten zamanla isimlerini unutan meslek gruplarıdır. Tamam kelimesi cümlelerinin yüklemi olur telsizlerde...

bir örnek

+4555 merkez 4510
-4510 dinlemede tamam
+xxx mahallesi xxx sokak cevreyi rahatsız eden alkollu sahıslar varmıs tamam
-4510 anlasıldı gecıyoruz tamam
(bir süre sonra)
-4510 4555 merkez
+4555 merkez dinlemede tamam
-takip ettik alkollu sahıslara rastlanmadı normale donuyoruz tamam
+4555 merkez anlasıldı tamam
son yıllarda içine bir tarikatın üylerinin sızıp, kontrol altında tuttukları teşkilat erbabları.
(bkz: yunuslar)
ilk olarak amerikada mafya ile başetmek için kurulan bir gruptur daha sonra sivil hayatı düzene almak için şu an dünyanın her yerinde bulunmaktadır.
antik yunanistan'da, bugünkü "devlet" le paralel anlamda kullanılmış kent ya da kent-devlet.
arabada giderken arabada bulunan diğer kişilerden birinin ağzından çıktığında frene basma refleksinin gösterildiği kelimedir.
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)
düzen koruyucusu ,sahibini ısıran köpek,legal yerüstü mafyası.
başka başka şeylere sinirlenip polis sıfatını kullanarak coplamadan tekme tokata kadar bir çok şey yapabilen toplum düzenini sağlamak amacı ile görevde olan memur. son olarak fenerbahçeli bir polisi galatasarayın geçen sezonki şampiyonluk gününde gs taraftarları arasında yürümekte olan yaslı bir amcaya dalmaları bunu kanıtlamıştır.
yönetmenliğini onur ünlü nün yaptığı,başrollerini haluk bilginer,özgü namal ve ragıp savaş ın paylaştığı 16 şubat tarihinde gösterime girecek olan film
başrollerinde haluk bilginer ve özgü namal ın oynadığı şubat 2007 de vizyona girecek filmdir.
(bkz: 8mm post prodüksiyon)
(bkz: şener onar)`
hakkında şöyle bir fıkra vardır:
bir gün bir çocuk sahilde kumla oynamaktadır ve bir polis yaklaşır
-ne yapıyorsun çocum?
-su kouoyorum, kum koyuyorum bok koyuyorum polis oluyor.
-ne?? bir daha böyle bir şey yaptığını görürsem seni döverim
der ve gider. ertesi gün polis tekrar gelir ve yine;
-ne yapıyorsun çocum?
-su kouoyorum, kum koyuyorum bok koyuyorum polis oluyor.
çocuk bu cevabı verdikten sonra dayağı yer.
ertesi gün tekrar polis gelir ve sorar;
-bu ne yapiyorsun bakalım?
-su koyuyorumi kum koyuyorum asker oluyor
-oluum neden bok koymuyorsun?
-çünkü bok koyunca polis oluyor.
http://www.polisfilmi.com
(bkz: şiddete meyyalim vallahi dertten)
başrollerinde haluk bilginer ve özgü namal ın oynadığı 2006 yapımlı onur ünlü filmi.

fragmanından aldığım ilk izlenimleri anlatayım:

haluk bilginer.hakkaten oynamış adam. psikopat bi rol almış üstüne. bi de repliği var ki (bkz: şiddete meyyalim vallahi dertten) öldürdü beni. güzel olmuş.

diğer oyuncular da gayet güzel. bu film için sağlam adamlar seçmişler. iyi yapmışlar.

şunu söyleyeyim ki bu film tutar arkadaş. hem de güzel tutar.

ayrıca filme bi replik var ki sandalye altımdan kaydı. aktarıyorum:

+temiz mi bunlar(silahlardan bahsediyor)
-yeni doğmuş bir orospu çocuğu kadar...

ha unutmadan film 16 şubat ta gösterime giriyor. tek dezavantajı bu. çünkü aynı tarihte yüce insanın yüce filmi de vizyona gireceği için (bkz: ghost rider) gişe endişesi olabilir.

valla açıkcası ben 16 subatta her ikisine de gitmeyi düşünüyorum. gelmek isteyen varsa götürebilirim.*
devamlı "çorba parası" isteyen üniformalı tip.
türk sinemasında yer yerinden oynayacak. polis filmi bizi mahvedecek. allak bullak olacağız, perende atıp şarkılar yazacağız, kafamızı duvarlara vuracağız. bir daha, bir daha, bir daha izlemek isteyeceğiz.

taze taze fragmanı:
http://www.youtube.com/watch?v=p_Yu7upJqEo

fragmanı bile günde 10 defa izlenebilme sihrine sahip.

16 şubat 2007; görev tamamdır.
161. yılını kutlayan kurum.