1. 1.
  güneydoğu anadolu da bir ilimiz.
  2 ... aabi
 2. 2.
  güneydoğu'nun en çok merak ettiğim ili.Murathan Mungan bi' kitabında çok güzel anlatmış memleketini,ondan olsa gerek. (bkz: abbara)
  4 ... endless
 3. 3.
  Sahip olduğu mimari ve kültürel değerler nedeni ile en çok görmek istediğim şehirdir.
  4 ... mavi
 4. 4.
  silüeti ile kafama kazınmış il.fotografçılık kursuna devam ederken.hocamız bir şehri çekiyorsanız betimlemek için gündüz çekmeniz lazım demişti.örnek olarakta mardinin gece çekilmiş bir fotosunu gösterip neresi mesela burası diye sormuştu.ilk cevap mardin di.O zamandan beri sevmez beni...
  6 -1 ... karga
 5. 5.
  türkiye nin en büyük sit alanı ilan edilen, tarihi dokusuyla beni hayretlere düşüren medeniyetler bileşkesi ilimiz.
  7 ... dr rocco amca
 6. 6.
  şehir merkezinin tamamını sit alanı olduğu güneydoğu ilimizdir...dünyada bu şekilde sit alanı olarak kabul gören ve sayıları cok az olan şehirler arasındadır...birçok kez gezmeme rağmen defalarca daha gezebileceğim tarihi doku...
  7 -1 ... közübitmişnargile
 7. 7.
  ilçeleri; dargeçit, derik, kızıltepe, mazıdağı, midyat, nusaybin, ömerli, savur ve yeşilli dir.
  3 ... the kene
 8. 8.
  özellikle kente bir açıkhava müzesi havası veren, kalenin eteklerinden ovaya doğru ve birbiri üzerine yükselen teraslar halinde yerleşmiş evlerini mutlaka görmek gereken şehir.
  6 ... tutunamayanlardan
 9. 9.
  diyarbakırın 90km güneyinde yer alan,şehrin karşısındaki tepeden en güzel fotoğraflarının çekildiği,mabelin bahsettiği gibi son derece sıcak insanlara sahip,bölgenin hatta ülkenin en güzel kuruyemişlerinin bulunabildiği,gelinilmişken hasankeyf ve nemrud dağı üçlemesi oluşuturulursa insana dünya üzerinde hala güzel şeylerin ve yerlerin olduğu hissini aşılayabilecek harika şehir.
  5 ... amadeus
 10. 10.
  eski mahallelerinde hep gübre kokması sebebi ile nerde gübre kokusu duysam aklıma mardin gelir.*
  4 -1 ... ersoy