bugün

karadenizin en güzel kentlerinden biri.
(bkz: trabzonspor)
milliyetçi muhafazakar bir halka sahiptir. dine veya millete yapılan her türlü yanlışta bu şehrin halkının sesi yükselir.
fatih sultan mehmet'in bi ara valilik yapmışlığı vardır. oranın mısır ekmeğini yiyen iflah olur mu dayanır bizans surlarına yıkar yerle bir eder gevurları. ***

edit: fatih fethetmiş, yavuz valilik yapmış, bende yanlış yazmışım.
yavuz sultan selim' in yıllarca valiliğini yaptığı şehir.

(bkz: nerede o çağlar ki analar arslan doğururdu)
istanbul takımları dışında anadoludan birinci lig şampiyonu çıkarmış ilk ve tek şehirdir. * *

edit: bursaspor beşinci şampiyon oldu. iyi de oldu. hayırlı olsun.
Çok eski geçmişe sahip olan Trabzon, 1461 yılında Fatih Sutan Mehmet tarafından fethedilerek Osmanlı imparatorluğuna katılmıştır.
Yavuz Sultan Selim'in Valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu Trabzon, 1868 yılında Vilayet olmuştur.
türkiye nin texas'ı. her önüne gelen silah taşıyor. öyle ki şehirdeki silah sahipleri bilgisayar sahiplerinden daha fazlaymış.**
ilçelerinden biri "of" olan ve neredeyse her bulmacada çıkan karadeniz bölgesindeki şehir.
trabzonun bir ilçesi: of! öyle mesudum ki...
sevilesi insanlara sahip, hayatımda en saglam arkadasliklarimi kurdugum kisilerin memleketi
soyumun geldiği, nerelisin diye sorduklarında cevabım olan, sağı solu belli olmayan insanların memleketi. otobüsle yaklaşık 18, uçakla ise 1.15 saat sürmektedir. Türkiye'nin en temiz şehri olduğu genellikle unutulur. türkiye nin gerçekten de texas'ıdır. Sürmene ilçesinde kuru-sıkı tabancaların gerçek silaha dönüştüğü küçük ev atölyelerini görmek mümkündür.
sürmene'yi geçince karşınıza of çıkar.sonrada rize gelir zaten. Ancak trabzona gidipte Uzun sokak kime sorsan gösterir ta bulunan çardak pide'de karadeniz pidesi yememek olmaz. sahil kenarlarında çok daha pahalı ve lüks balık restorantları vardır. param var diyorsanız grand zorluda kalabilirsiniz.

edit: otobüse istanbul'dan binerseniz yaklaşık 18 saat sürer.

yıllar sonra editi: bu arada karadeniz sahil yolu bitmiş, otobüsle artık 18 saat sürmüyor.
uzungölün bulundugu karadenizin başkenti kabul ettiğimiz şehrimizdir.
Türkiyenin en güzel kentidir. karadenizin başkentidir
vitamini kabuğunda değil, içinde saklı olan kenttir. görmeden, havasını koklamadan enlemler ötesinden yorumlar yapmanın men edilmesi gereken "doğal güzellik-duru insan" bütünleşmesidir.
karadeniz sahil yolu ile zaten olmayan sahilinin içine iyice edilen kent.bir haftadan fazla kalınmazsa güzeldir.şu günlerde yol inşaatı nedeniyle yuvaları yıkılan martıların çığlıklarıyla sokakları inleyen kenttir aynı zamanda.
istanbuldan 19 saat mesafesi olan otobüsle gittiniz de otobüsün 19 saaten sonra şehrin girişinde durup ekmek almasıyla dumur vb. olmanıza sebep olan yer. Fakat insanların çok yardımseverdir.
bir zamanlar sokaklarında fenerbahce formasıyla gezmenin imkansız olduğu ama artık eski fanatizmin kalmadığı futbol sehri.. zaman zaman birinci lige 2 takım veren bu sehir her ne kadar sürekli birinci ligde oynayan ve sampiyonluklar yasamıs bir takıma sahip olsada uzun yıllardır hicbir basarının gelmemesi sehir insanını olaydan soğutmustur ama herkes tarafından bilinirki en kücük bir basarı kıvılcım misali sehir insanının içindeki atesi tekrar yakmaya yeticektir... aslına bakılırsa trabzonspor bir anadolu takımı olarak oldukca basarılıdır zengin istanbul klüplerinin olmadığı bir ligde hersene sampiyon olabilir ama mazinin zaferlerle dolu olması bu kücük basarıları insanlara basarısızlık olarak göstermektedir ama bilinmelidirki futbol bir endüstridir ve parayla döner siz ne kadar kenetlensenizde bir iki milyon dolarlık bütceyle 100lerce milyon dolarlık bütcelerle savasamassınız kimsenin kendini kandırmasına gerek yok...
Doğu karadenizde yer alan bir ilimiz. Plaka numarası 61. Hamsi ve Trabzonspor çağrışımları yapar genellikle. Dağa yaslanmış bir coğrafik yerleşim yapısı olan bu kentimizin nüfusu köy ve ilçelerle birlikte 1 milyona yakındır. Gezilip görülmesi gereken yerleri şunlardır:
(bkz: Ganita)
(bkz: Boztepe)
(bkz: Uzungöl)
(bkz: Sümela manastırı)
(bkz: Atatürk köşkü)
insanlarının kendine güvenlerinin yüksekliği nedeniyle ukala olarak adlandırılabileceği fakat son derece hareketli, neşeli ve zeki olan, genelde hızlı düşündüğü için hemen tepki verebilen, ülkesi için canını çekinmeden verebilecek duyarlı insanlara sahip genelde yağmurlu ve kasvetli bir havası olan, rutubeti nedeniyle dışarıdan gelenlerin yaşamasının zor olduğu, küçük ama trabzonspor sayesinde dışarıdan çok büyük bir kentmiş gibi hissedilen deniz ve yayla kenti.
galatasaray lı iseniz küfür yersiniz
beşiktaş lı iseniz dayak yersiniz
fenerbahçe li iseniz bıçak yersiniz.
(bkz: futbol fanatizmi)
(bkz: karadeniz teknik üniversitesi)
en ucra köşede bile futbol ve trabzonspor konuşulan nüfu olarak ufak fakat türk sporu açısından büyük kentimiz
(bkz: ünlü trabzonlular)
şimdi orada olup; akşam ezanına doğru iftar yaklaştıkça insanların molozdaki pazarda acele acele alışveriş yaptıklarını, fırınların önünde yumurtalı, susamlı pide almak için canla başla uğraştıklarını, alışverişlerini yapanların evlerine ulaşmak için ha bi gayret dolmuşlara binmelerini seyretmek, iftara 5 dakika kala sokaklarında kediler hariç kimsenin bulunmadığını görüp hayretle donakalmak ve o ıssızlığı içinde hissetmek, akşam ezanının tüm minarelerde şevkle okunmasını dinlemek. esnaftan arkadaşlarla boş trabzon sokaklarının birinde güveçle iftar açmak, iftardan sonra hep birlikte kaymaklı yemek, çay içmek. of ooof.
http://www.trabzon.org/blog/
türkiyede işsizlik oranın en yüksek olduğu şehirlerden biridir.sanayileşememesinin en büyük sebebi yerşekilleridir.dağlar kıyıdan itibaren yükselir buda tabiki ulaşımı,tarımı,sanayiyi olumsuz şekilde etkiler.tüm bunlara rağmen büyük bir limana sahiptir.trabzonda bütün pahalı markaların mağzasını bulmak mümkündür çünkü trabzonlular iyi giyinmeyi ve lüxü severler.şehrin adı uzun kendi kısa bi sokağı vardır.bütün mağzalar bu sokak boyunca sağlı sollu dizilirler.

(bkz: uzun sokak)
milliyetci muhafazakar yapisinin yaninda bir cok aydini da buyutup besledigi unutulan sehrimiz.
yenimahhalle si meshurdur (bkz: sokaklardan oluk oluk kan)
dünyaca ünlü temel fıkralarının anavatanı ve türkiyenin en iyi futbolcularının yetiştiği, mükemmel gezilecek yerlere sahip memleketim.
ne kadar milliyetçi gözükselerde son seçimlerde trabzon belediyesi chp nin olmuştur. bunda Tayyip Erdoğan'ın Trabzonspor a laf etmeside etkili olmuştur.karadeniz teknik üniversitesi ve hava alanı olmasa pek de gelir kaynağı olmayacak sehirdir. güzelim ktü farabi yerleşkesi keşke daha iyi bir şehirde olsaydı dediğim ama yinede doğasına aşık oldugum, bir avuç topraktanda ağaç çıkabileceğini düşündüğüm sehir.

ayrıca cem uzanın ele konulan çimento fabrikalarından biri de trabzondadır. aybayraklar satın almıştır.
trabzonsporun her galibiyetinde neşe dolan ancak her mağlubiyetinde cekilmez olan sehir.70 lik ninelerin bile futboldan feci derecede anladığı bizzat görünmüş olup dumur olunmuştur.
memleketim ömrüm hayatım herşeyimdir. insanları çok sıcaktır. silah hadisesi abartılmıştır. evet trabzonda herkes silah taşır ama insanlar çok anlşayışlıdır. yardımseverlik en üst düzeydedir.

trabzon candır, canandır.
(bkz: trabzon ekmeği)
son yıllarda fazlaca bağlandığım, her daim yağmur yağma havasında olan ( insanlarında da böyle hatta arada fırtına da çıkıyor) , ülkesine bağımlı, güzel, eğlenceli insanlarla dolu, yeşili hiçbir yerdeki yeşile benzemeyen güzel memleketim.
fatih'in* fethettiği, yavuz'un* yönettiği, kanuni'nin* doğduğu karadeniz şehri.

memleketim diye demiyorum coğrafyası ile insanı inanılmaz bütünleşmiş, karadeniz dalgalarının hırçınlığı sahildeki adamın üzerine vurmuş, sarp dağların zorluğu kadınların çalışkanlığını meydana getirmiş, insanlar bölgeyi içine çekmiş, sindirmiş. tatil amaçlı gidiyorsanız 7 günden sonra sıkılırsınız onu da söyleyeyim. yine de şahane bir yerdir.
an itibariyle yağmur yağan sehir
(bkz: trabzon yöresi türküleri)
Komik şehir. Yaşayan herkesin bir fıkraya başrol olabilecek potansiyele sahip olduğu, yumurtanın neden bilmem çift satıldığı, trafiğin araçlara göre değil yayaya göre aktığı; insanları gibi denizininin dalgalı, dağların dik olduğu karadenizin istanbulu diye adlandırılan şehir. Uzun sokakta insanları, ganita'dan güneşin batışını, boztepe'den şehrin ışıkları izlemek gerçekten keyiflidir.
yarin yanağından başka her şeyimi, paylaşmayı, dünyaya ufuklardan nemlenmiş gözlerle bakmayı, korkuya ve başarısızlığa metelik vermemeyi öğrendiğim kuzeyin şehri.
(bkz: volkan konak)
yağmuru çetin, güneşi üvey, ürünü yetim şehrimiz.
plakası 61 olan,türkiyemizin bir karadeniz ilidir.
trabzonlu iş adamları derneği de bulunmaktadır. anadolu yakasının altunizade semtinde yapılanmıştır bu dernek.
insanlarının sonu 61 61 ile telefon numarası almak için delirdiği şehir.
Trabzon bolca yeşili ve neşeli insanlarıyla meşhur diyebiliriz.Bi de son zamanlarda malesef linç girişimiyle meşhur oldu.Hamsisiyle ve özellikle trabzonspor aşkıyla yaşayan bir halka sahip.
80 öncesinin malatyası olma yolunda ilerleyen ilimiz. nasıl ki malatya denince ağcalar oral çelikler geliyorsa akla trabzonda bu anlamda bir ünü hızla kazanmakta.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kalesidir, karadeniz bölgesi gibi.
tirabizon diye okunur.*
son zamanlarda gerek tayadlılara linc girisimi ,gerek rahip cinayeti ile radikal sağ eylemlere imza atmıs sehir. son olarak hrant dink in katil zanlısı ogün samast ın trabzonlu olmasıda ilginc bir tesadüf.

elbette insanları, bölgeleri sınıflara ayırıp katagorize etmek sacmalık.ama görünen o ki trabzonda farklı düsüncelere ,inanclara karsı asırı bir tepki koyma mekanizması yerlesmiş. hosgörü ve karsılıklı saygı, trabzon diyarlarında pek kaale alınmaz kavramlar olmuş gibi..
fazla heyecanlı, incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden 'gaza gelen' insanları da olan şehir. tamam her ilde var böyle insanlar, da, buralılar bir başka...
tayadlılara linç girişiminin olduğu sene bu kentin valisinin vatansever gençlerin hassasiyetine vurgu yaptığı ve o sene yılın valisi seçildiğini düşünürsek rahip cinayeti failinin de hrant dink suikasti failinin de bu şehirden çıkması çok da tesadüf değildir. şiddete meyilli gençleri delikanlı hassasiyeti göstermekle taltif ederseniz olacağı budur.anadolu'nun başkaldırışını simgelerdi bir zamanlar bu kent futbolla da olsa. şimdi anıldığı şeylere bakın ve biraz utanın trabzon'u bu hale getirenler.
cinayet işleyerek devlete karşı gelen kişi öz oğlu da olsa onu ihbar edip yakalattıran halka sahip şehir. 20 tane asker öldüren ilk kez gördüğü insanı evinde saklayacak halka sahip olmayan şehir. kanını taşımaktan her daim gurur duyacağım şehir.
milliyetci duyguları yuksek olan sehrimdir, bazen fazla tepki gostermektedir insanları ki bu turkiye sevdaları yuzundendir gerceklestirilen suikastler tabi ki igrenc ve kabul edilemezdir boyle bir mantık da aynı sekilde, tepki bu sekilde olmamalıdır ama bunların dısında ulkelerine gercekten bagli olan insanlar cogunluktadır ve bu insanlar sosyalizm adı altında boluculuk yapan insanlardan nefret ederler sen eger gelip bu insanların ortasında ustu ortulu bir sekilde boluculuk yaparsan amacın farklıysa buna tepki gosterirler. kafatascı da degilim sadece ulkemi seviyorum trabzonlu olmaktan da gurur duyuyorum.