bugün

dengesizin asortik adı.
(bkz: manic street preachers)
(bkz: serbest cagrisim)
Toplumda görülme sıklığı yuzde 1-2 dir. Kadınlar ve erkeklerde eşit oranlarda görülür. Hastalar ilk atağı genelde yirmi yaşlarında geçirirler ancak daha önce veya daha sonra da olabilir. Beş altı yaşlarında veya elli yaşından sonra ilk atağını geçiren hastalara da rastlanabilmektedir. Bazen ilk atak depresyondur, bu durumda tanı koymak zordur ve genelde gecikir. Hastalığın ortaya çıkışı sıklıkla kişinin meslek ve eş seçimi dönemine rastlar ve kısa sürede tanı konulup önlem alınmazsa kişinin hayatında önemli sekeller bırakır. Hastalık taşkınlık yani mani döneminde ise aşırı para harcama cinsel ilgi ve aktivitede artma ile kişiye ve aileye ciddi maddi ve manevi zararlar verir. Çökkünlük dönemleri ise diğer depresyonlara göre daha ağırdır ve intihar riski daha yüksektir.
Hastalığın belirtileri, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Bazı hastalarda mani bazılarında ise depresyon daha baskındır. Bazen de mani ve depresyon eşit oranda görülür. Ataklar birkaç günden birkaç aya kadar değişir. Özellikle tedavi edilmediğinde uzun sürer. Hastalar yaşamları boyunca ortalama 10 atak geçirirler ancak bundan az veya fazla sayıda atak olabilir. Atak sayısı arttıkça ataklar arasındaki süre kısalır. Bir yıl içinde dört veya daha fazla sayıda atak olduğunda hızlı döngülü mani olarak adlandırılır.
(bkz: turk dızılerı hastalıkları)
(bkz: gelgit akıllı)
(bkz: nanik depresif)
iyi bi bokmuş gibi insanların sırıtarak söyledikleri psikolojik rahatsızlık.

-manik depresifim.
-hadi ananıda alda git burdan
insanı bir güldürüp, bir ağlatan, dengesizleştiren psikolojik rahatsızlıktır..
üçüncü nesil bir yazar.*
(#792603) nolu entrysinden dolayi asla yargilayamayacagim zaten kibris birlessin oylamasinda anlasilan bir dusunceye sahip degerli kisilik. babamin asker olmasi ona karsi kinlenmemi gerektiriyor. ayrica hic bir tank evinin onune park etmez dostum. kibris'ta yasadigim hic bir dakika kibrisli turklerden kotu bir laf isitmedim. hatta ya ben buraya gelirken kibrislilar turkleri hic sevmezmis dedilerdi yalanmis dedim. ama uzulmuyorum cunku gercekten haklidir. ben de kizilay sokaklarinda yururken karsima yabanci bir ulkenin tankinin cikmasini istemem. ama bilinmelidir ki asker buradadir ama bu asker turk askeridir. yani senin belki cok uzaktan akrabandir. ayrica neden defolup gitmiyorlar biliyormusun keyiflerinden degil. daha burada bir baris anlasmasi bile imzalanmamistir. tek tarafli ateskes vardir. turk askeri buradan ciksa onlar bize bisey yapmaz demektedir kibrisli canim yavru vatanimin vatandaslari emin olun dunya artik oyle bir yer ki turkiye ciktiktan sonra bir aile bile birakmazlar. lubnan'dan suriye askerleri ciktida ne oldu. hemen israil askerleri olaya mudahil oldular. bunlar boyle yazarin altinda yazilacak seyler degildir. elbette ki haklidir. oda ozgurluk istiyordur. ulkesinden bir ucaga binip ingiltere'ye oraya buraya direk ucuslar baslatmak istiyordur ama oyle olmamaktadir. kesinlikle bu bir ayar entrysi degildir tamam kirilmisimdir ama asla sevgili sozlukdasima sacmalamam. hatta konusmaya calismisligim bile vardir. yazilariyla beni etkileyen nadirane yazardir.
(bkz: ( ajdar anik)
içerik bulunamadı.
(bkz: bipolar)
bu hastalık birbirinin tam zıttı 2 uçuk dönemden oluşur. mani ve depresyon dönemi.
-mani döneminde kişi dünyayı alabildiğine mutlu, hareketli ve heyecanlı yaşar. kişi mesleğinde en üst zirveye çıkar. yaratıcı ürünler ve eserler verir.
-depresyon döneminde kişi dünyadan ve kendinden kopar, içe kapanır. mani döneminde sergilediği bütün davranışların tam tersini sergiler.
genellikle kalıtımsal bir hastalık olup, hızlı bir hayat yaşayan kişilerde, özellikle sanatçılarda sıklıkla görülür.
kinyas ve kayra kitabında kinyas a konulan hayali tanıdır.

--spoiler--

gittim diyelim bir psikiyatra. anlattım her şeyi. o da bana "manik depresyon hastalığına yaklanmışsın" dedi. bende "bahsettiğiniz şey güzel bir himi hendrix şarkısı deyip, 'burada sigara içilmez' uyarısına uymayıp sigaramı yaktıktan sonra muayenehanesinden çıkıp asansöre binmeden önce de güzelse sekreterini dudaklarından öperdim.

--spoiler--
her zaman çalışkan, her zaman kibar, her zaman meraklı ve her zaman güvenilir. tabi her zaman yenge ve 4 yıllık sınıf, ömür boyu yol arkadaşı.
tuba akyol'un milliyet'teki "idrak yolları" adlı köşesinde yer alan bir bölüm.
(bkz: manik depresif köşe)
Kıbrıs civarlarında yaşayan eski sınıf arkadaşım şimdi kadim dostum olan.Ankarayı sevmeyen ama bazı nedenlerden dolayı her an ankaraya dönebilmekle beni tehdit eden, konuşmasını anlayan ender insanlardan olduğum için beni sevdiğini sandığım, pembe rengi kendi milli rengi olarak kabul eden, benim hellim peynir,bolibif depom.canım arkadaşım...bu sıralar işini sevmesede yine de olsun...
kocaman gözlü, kocaman yürekli dostum. ayrıca dünyanın en meraklı insanı. konuşmayı seven, konuşturmayı daha çok seven; şöyle ki ara sıra kıbrıs'tan arayıp "yeni dedikodu var mı ankara'da?" diye soran memur insan. sıradışı kişilik.
Ya bu bizim manik depresifse, benim arayamayıp ihmal ettiğim deniz aşırı ülkelerde yaşayan arkadaşımdır. "Armut piş hop düş" durumlarına hiç girmeyen zaten o tip durumları da hiç tasvip etmeyen, ayrıca ultrasona gitmek isteyip de gideceği yerin solaryum olduğunu öğrenince vazgeçen aziz insan!!!
sevgililer günü'nde sevgilisini eve gönderip, benimle kızkıza takılacak kadar fedakar; adının verdiği esinle belki de çok direnen, başına geçtiği işe sıkı sıkıya sarılan, emek veren, tutunan, istikrarlı bir kıbrıslı. tek kusuru var, bazen çok zor sorular soruyor, tam da çalışmadığım yerden.
hastalık hastalarının genel tercihlerinden biri olan psikolojik rahatsızlık.
genellikle uyusturucu kullanan insanlarin basina gelen psikolojik hastalik.
hasta bir zaman cok neseli hareketli , bir zaman ise duygusal depresyonda olur.
hayata habire yer degistirip farkli uclardan bakmaktir
içinde benim bulundugum insanlar grubu. her an herşeye uyuz olma, laf sokma, ayar verme gibi bir takım girişimlerde bulunurlar.. ornegin minibüsün içinde seyir haldeyken yoldan geçen alakasız bir insanın hareketi tüm günlerini berbat edebilir..çok mutluyken beyindeki sinirsel kolerasyon bir anda ters tepip mutsuz yapabilir.

genelde zeki olurlar. yaratıcılıkları ve hayal güçleri diger insanlara göre kat kat fazladır. olaylara değişik açılardan bakabilme kabiliyetlerine sahiptirler. üç boyutlu ve analitik düşünce yetenekleri fazlasıyla gelişmiştir. kendilerini beğenmiş yada tam tersine kendilerinden nefret eden bir yapıya sahip olurlar.