1. 1.
  tuzsuz peynirle yapılan tatlı.sıcak yenilmesi makbuldür.uzayan peynirin görüntüsü iştah açıcıdır.

  http://4.bp.blogspot.com/...j_yAWY/s1600/DSC_0162.JPG
  7 ... kısmetsiz
 2. 2.
  kurtlar vadisi ırak filminden sonra, mematiyle beraber yeniden can bulan bir tatlı, tatlımız.
  4 -3 ... trinfr
 3. 3.
  En güzeli (bkz: hatay) da yenir. asi nefri üzerindeki köprünün tam karşısındaki künefeciler meşhursa da mükemmele ulaşmak istiyorsanız ayakkabıcılar çarşısı içindeki otantik bir avluya gizlenmiş künefeciyi bulmalısınız. Tarihi bir han içinde yenen, kömür ateşinde pişmiş enfes künefe, eminim unutulmazlarınızın arasına girecektir.
  On yıl sonra editi: künefeci Yusuf usta artık çok meşhur oldu. O bakımsız han restore edildi. Müşteri çokluğundan yanına bir künefeci daha açıldı. Yusuf usta artık pek ocakta durmuyor. hakkıydı adamın bunca yıllık mütevazi Meslek hayatından sonra artık biraz keyfini sürmek. Çocukları, yeğenleri falan koşturuyorlar. Künefeler hala kömür ateşinde hala glikoz şurupsuz hala hilesiz ve hala enfes! Hatay'a gelecek olan yazar arkadaşlar burayı pas geçmeyin! Diğer enfes lezzetler için bu abinize danışın.
  7 ... infantes
 4. 4.
  türkiyenin her yerinde yenilebilen fakat asıl olarak iki farklı tipi olan tatlıdır. sıkça karşılaşılan tipi tel kadayıfın arasına yerleştirilmiş peynirin fırına verilmesi ve pişirildikten sonra üzerine şerbet dökülmesi ile oluşturulur. fakat güney yörelerine ait olan çeşidinde ise tel kadayıf irmik büyüklüğünde tanelere parçalanmıştır ve bu taneler arasına yerleştirilen peynir ile pişirilir (gerçi muhteviyatında başka şeyler de olabilir ama tam bilemiyorum). ikincisini tatmış olan kişi bir daha sıkça karşılaşılan versiyonundan hiç bir lezzet alamayacaktır. imkanı olanların mersine gittiğinde kunefeci emin usta veya kunefeci ali ustada bahsi geçen kunefeyi denemelerini tavsiye ederim.
  7 -1 ... devedikeni
 5. 5.
  (bkz: antakya)
  6 ... kemalettin şentürk
 6. 6.
  (bkz: peynirli kunefe)
  1 ... devedikeni
 7. 7.
  özellikle iskender üzerine güzel gider.
  4 -1 ... viceversa
 8. 8.
  türkiye'de en iyisinin kaşıbeyaz'da yapıldığı gurmeler tarafından belirlenmiş tatlı.
  2 -1 ... maksat muhabbet
 9. 9.
  mersin de emin usta dan yenmesi gerekmektedir;hatay da da çok iyi yapıldığı duyumları alınmaktadır...çok kral tatlıdır çok!
  1 ... disco inferno
 10. 10.
  memleketi antakya* olan tatlı. tel kadayıf'ın arasına özel tuzsuz peynir koyulmasıyla olur ve piştikten sonra üzerine şerbeti dökülür. ayrıca sürekli saçma sapan iddialar vardır en güzel orda yenir burda yenir diye, gurmeler bok yesin afedersiniz ama antakya'da köprünün karşısında kral künefe türkiye'nin en iyi künefesini yapar, gerisi hikaye. ****
  5 ... shyer
 11. künefe Başlığındaki Önemli Entry'ler