1. 1.
  hatay ın merkezidir.unicef'in barış kenti seçilmiştir.
  (bkz: kültür mozaiği)
  6 ... electronica
 2. 2.
  dünyanın huzurlu kentlerinden biridir.hoşgörü sevgi saygı barış ve kardeşliğin sembolüdür.
  5 ... kemalettin şentürk
 3. 3.
  sanki türkiye değildir.kendine has bir coğrafyası,bir havası vardır.huzuru hemen farkedersiniz.kontrastlığın şehridir.
  4 ... electronica
 4. 4.
  bol doğal güzellik,bol tarihi eser,bol kilise,bol cami bulunan tatlı bir şehirdir.ayrıca hatay ın merkezidir.eski hatay cumhuriyeti nin başkentidir.
  4 ... ben harper
 5. 5.
  Hoş görü şehridir. Yemekleriyle meşhurdur. Antakyalılar Antakya dışında yemek yemekte zorlanır. Bu şehrin dışarıda okuyan öğrencileri için kalıplaşmış bi laf vardır : Koliyle beslenirler koloni halinde dolaşırlar.

  Canım memleketim
  12 ... divanedestan
 6. 6.
  hristyanlığın bilinen ilk kilisesi olan st.pierre kilisesi burdadır .. yanılmıyorsam 1964 te vatikan burayı hacc mekanı seçmiştir hristyanlar için..o açıdan önemli bi kenttir ..
  4 ... postsinaptik golge
 7. 7.
  Her ilahi dinden ve o dinlerin mezheplerinden olan insanların kardeşçe yaşadığı örnek şehir.
  4 ... jayjay
 8. 8.
  farklı dil,din,mezhepten insanların huzur içinde yaşadığı güzel,tarihi kent.M.Ö 300'de büyük iskender'in komutanlarından seleucos babası Antioch'un ismini vererek şehri kurdu.Şehir uzun süre roma'nın ve daha sonra bizans'ın egemenliğinde kaldı.Roma imparatorluğunun zirvede olduğu dönemde Roma ve iskenderiyenin ardından en gelişmiş 3. kentti.Romanın çöküşü ve art arda gelen büyük depremlerle şehir eski ihtişamını kaybetti. 638'de Araplar şehri ele geçirdi.965'te tekrar bizans egemenliğine girdi.1085'te Kutalmışoğlu Süleyman Antakya'yı fethettiyse de egemenlikleri uzun sürmedi.Haçlılar 1097'de şehre girdi.Uzun bir süre haçlılar hakimiyetinde kaldı.1267'de baybars'ın fethiyle memluk ve 1516'da yavuz sultan selimin mısır seferiyle osmanlı egemenliğine girdi.Birinci dünya savaşının ardından fransızlar şehri işgal etti.2 eylül 1938'de 10 ay sürecek Hatay devleti kuruldu.23 temmuz 1939'da ise Hatay ilinin merkezi olarak anavatana katıldı.
  5 ... melkor
 9. 9.
  saray caddesindeki abdo ile atatürk caddesindeki keboda döner yemeden dönülmemesi gereken yer.
  10 ... penta-don
 10. 10.
  hatayın diğer adıdır. ortasından asi nehri geçer. ve antakyanın maddi dağılımını belirler sanki bu nehir.çünkü nehirin bir tarafındaki evler olağanüstü lüksken, diğer taraftaki evlerde gecekondudan ibarettir.
  ulan hiç mi karışmaz birbirine diye dikkatlice baktığınızda hiç karışmadığını gördüğünüz zaman şaşkınlığınızı bir kat daha artıracak şehirdir.
  askerlikten dolayı istemeden kaldığım ve en boktan 15 ayımı geçirdiğim yerdir ayrıca.
  2 -7 ... istanbul icin efkar vakti