1. 1.
  bilinen ilk türk devletidir.
  bilinen ilk türk hükümdarı teomandır.
  hun akınları karşısında çaresiz kalan çinliler çin seddini yapmışlardır.(m.ö.214)
  en parlak dönem mete dönemidir.(m.ö.209-m.ö.174)
  orduda onlu sistemi kurmuşlardır
  mete'nin ölümünden sonra zayıflayan devlet m.s.48 de ikiye ayrıldı.
  güney hunları çin'in hakimiyetine girerek çinle beraber kuzeye karşı mücadele etmiş, kuzey hunları ise bu mücadeleler sonucu zayıflayarak yıkılmıştır. çin esareti altına girmemek için batıya göç ederek kavimler göçüne sebep olmuşlardır.
  9 -1 ... gonulcelen
 2. 2.
  kara kuvvetlerimizi kuran, tüm dünyaya tümen, tabur vs. gibi askeri terimleri kazandıran türk kavmi.
  11 ... aysel_gürel
 3. 3.
  çadırLarda yaşıyan yerLeşik hayata bir türLü geçemeyen at-avrat-siLah üçgeni içinde gidip geLen kavimdir.
  3 -3 ... volcan
 4. 4.
  Hun devletinin dağılmasından sonra kurulan Avrupa Hunları, Roma'ya kadar Avrupa'nın her yerini işgal etmiştir. Roma'yı yıkımdan bizzat gidip Avrupa Hunlarının hükümdarı Attila'ya yalvaran papanın kurtardığı söylenir. MS. 445'de hükümdar olan Attila'ya tanrının kırbacı lakabı da hristiyanlar tarafından verilmiştir. Attila'nın ölümünden sonra kurduğu devlet dağılmış ve Avrupa'da kalan Hun Türkleri büyük ölçüde yerleşik halkların arasına karışmışlardır.
  5 ... zaknafien
 5. 5.
  age of kings in eklenti pakenti olan the conquerors ile aramıza katılmışlardır. ev yapma zorunluluğu olmaması ile deathmatch oyunlarının gözde ırklarındandır. elite tarkan ları bina yıkmada çok iyidirler.*
  6 ... fallout eternal
 6. 6.
  (bkz: hyungnu)
  1 ... gigantic
 7. 7.
  orta asya'da ve avrupa'da devlet kuran türk boyudur. osmanlı hanedanı dışında türklerin başında hüküm süren en uzun ömürlü ve en önemli hanedan hunlardır. onları dört önemli topluluk olarak ele alabiliriz.
  2 -2 ... tiftik kecisi
 8. 8.
  (bkz: asya hunlari)
  -1 ... azkurt
 9. 9.
  bir çok tarihçi hunların, türk olmadığını, böyle bir kanıtın var olmadığını, 2000-2500 yıl önce bulunduğumuz noktadan çok uzaklarda yaşayan bu kavmin türk olamayacağını söyler.

  iyi de sevgili akademisyenler sizler değil misiniz, hayatında bugünkü yunanistan'a hiç ayak basmamış, bugünkü şekliyle hiç yunanca konuşmamış onlarca iyonyalıyı* sözde yunan medeniyetinin bir parçasıymış gibi adlandıran?

  tabi ki bir yunan medeniyeti var ama 3000-2000 yıl önceki adamlara nasıl bugünkü yunanistan sahip çıkıyor? o medeniyeti kuranları neye kime dayanarak kendi atası gibi gösteriyor? anadoluluyu, pontusluyu hangi kanıt altında bugünkü atinada birleştiriyor?

  ise çok afedersiniz ama ben de hunları, avarları, moğolları "o şekilde" kendi atam olarak görüyorum.

  türklerin nerden geldiği belirsiz ama yunanın veya genişletirsek batılının kökeni belli. oh valla dünya ne güzel orta asya, balkanlar, anadolu falan...
  17 ... endustriyel siyah
 10. 10.
  gyula nemeth diyor ki; orta çağ avrupasında hunlar, "equis prope adfixi" şeklinde tanımlanırmış. türkçesi ise "atlarına yapışmış gibi" demektir.
  7 ... endustriyel siyah