bugün

savaşçılıkta, madencilikte, hayvancılıkta, dokumada çok gelişmiş olan, adımızı tarihe yazmaya başlayan, yiğit atalarımızdır.
benim atam kenyalı ,hiç sevmem hunları..
avrupai -unları da got olduklarından -iç sevmem.

seveni de sevmem...

kenyalı olsun çamurdan olsun..
Bizim atalarımızdır.
Şu anda o bölgelerde türkler olabilir ancak bu göktürk kağanlığından sonraki olmuştur diye biliyorum. Akhunların olduğu dönemde özbekistan ve türkmenistan topraklarında yani harzem taraflarında yaşayanların genelinin irani olduğunu söyleniyordu. Türkler bu yerlere daha çok Göktürklerden sonra girmiş ve sanırım cengiz han devleti sırasında harzem kentlerinde büyük katliamlar ne yapılınca çoğunluk türklere geçmiş..
Ooo, sikkeden anlayanımız var..
Tebrikler, akhun parası ve sasani diyerek zaten bir ipucu atmıştım.
Büyük hun devleti’ne ait paralar, rivayet odur ki, deriye basılmış ve günümüze dek kalmamış. Genel bir tip versin diye koydum. Bunda da, pek irani bir tip yok gibi..

Yalnız, güney tacikistan (tırmiz)’a yakın yerleri iyi biliyorum, kırk tane türk kökenli halk da var.
Yalnız o sikkedeki sembol akhunlara ait diye biliyorum. Yani eğer dediğim doğru ise büyük hun devleti ile ilgisi yok. Akhunlar şimdiki tacikistan taraflarında var olmuş bir devlet yani irani toplumların bir bölgede var olmuşlar zaten..

Ayrıca ahmet taşağıl hun sözcüğünün türkçedeki halk anlamına gelen kün sözcüğünden geldiğini savunuyordu diye anımsıyorum..
görsel
Sasani ekolünde para basmışlardır.. yalnız, hakan’ın da ense kulak yerindeymiş.. bunlar göçebe olduğuna göre, atına acıdım..
Hun ne demek
Çince mi türkçe mi.
kökenimizdir.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
(img:#2277565)
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

Çin imparatoru Wu-di'nin M.Ö 87'de ölmesi Hun Devletinde bir toparlanmaya yol açtıysa da , bu uzun sürmedi.
Wu-di'den sonra gelen imparatorlarda Çin siyasetinde belirgin bir değişikliğe gitmediler.

Wu-di'nin bıraktığı yerden devam edilerek M.Ö 72-71 yılında Hunlar üzerine yeni bir sefer düzenlendi. Bu hareket Hunlar için bir nevi sonun başlangıcı oldu.

Hun Hanı devletin iyice ters dönen talihini düzeltmek için M.Ö 71 sonlarına doğru umutsuz son bir gayret gösterdi. Fakat bu seferi Çin'e karşı değil , yaşanılan felaketlerin baş müsebbibi olarak gördüğü Wusunlara karşı açtı.

Birliklerini Altay dağlarından geçirip Cungarya'ya soktu ve Wusunlara ani bir saldırı yaptı. Baskın Wusunların pek beklemediği kış mevsiminde oluduğu için halkın pek çoğunu esir etmeyi başardı.

Şimdilik bu kadarıyla yetinmyeyi uygun gören Hun Hanı , Wusun ana kuvvetleriyle çarpışmayı beklemeden Moğolistan'a dönmeye karar verdi.

Hun ordusu tam bu sırada belki de Altay dağlarını geçerken alışılmamış derecede büyük bir kar fırtınasına yakalandı. Çok fazla sayıda insan ve at öldü. Ülkeye asıl ordunun ancak %10'u dönebildi.

Bu felaketin haberi yılıdırım hızıyla Orta Asya'nın geniş ovalarında yayıldı ve çoğu eskiden Hunlara tabii olan topluluklar , uzun zamandan beri nefret ettikleri efendileri Hunlardan intikam almak için bu fırsattan sıcağı sıağına yararlanma yoluna gittiler.

Hemen hemen aynı zamanda batıdaki Wusunlar , kuzeydeki Dinglinglar ve doğudaki Wuhuan ile Sienpiler bütün tabilik bağlarını kopararak Hun topraklarına saldırmak üzere ordu gönderdiler.

Öte yandan Çinliler de üç koldan harekete geçtiler.Hunların binlercesini öldürmek ve esir almak fırsatını buldular.

Felaket üstüne felaket olarak Hun ülkesinin her köşesinde çekirge sürüleri afetiyle büyük bir açlık ve kıtlık baş gösterdi.iddia edildiğine göre bütün nüfusun 2/3 fazlası ile büyük baş sürülerinin yarıdan çoğu bu açlık sonucu mahvoldu.

Bir zamanlar Çin imparatorluğunun ve Orta Asya'da yaşayan kavimlerin korkulu rüyasi , kudretli Hun imparatorluğu dize getirildi.

Özellikle M.Ö 60-58 yılları arasında hükümdar ailesine mensup olmakla birlikte zor ve hile ile Hun tahtına çıkan Han öyle sert ve sevilmeyen birisi idi ki , bu yüzden ülkenin her yanında iç savaş başladı.

M.Ö 58 yılında Han intihar etmeye zorlanıp , tahta hukuki sahibi Ho-han-yeh çıkarıldı. (M.Ö 58-31 )

Sorularla Eski Türk Tarihi , s.73-74

http://Https://www.facebo...6/posts/3782919728419148/
Hyun Jin Kim'ın Hunlar üzerine daha önce hiç sorulmayan soruları sorup yanıtladığı, Türkçeye Hakan Herdem tarafından çevrilip Gumbel Yayın tarafından kazandırılan özgün çalışma.
M.Ö. 43'teki kayda göre devletlerin arasındaki yemin Hunlar'da şöyle yapılırdı:
Beyaz at mukaddes kılıçla kurban edilir. Kanıyla, şarap kaşıkla karıştırılır.
Önce ırmak kenarına, sonra da bir tepeye gidilir. Yüeçi Hanı'nın kafa tasından içilirdi.
görsel

Stavropol Devlet Müzesinde sergilenen 5. Yy’dan kalma Hun kadınlarına ait ziynet eşyası. işçilik ve renklerin birbiri ile uyumu mükemmel.

K: Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel.
Günümüz Türkçe konuşan halkları Hunların Türkçe'nin ogur (lir) öbeğinden bir lehçe konuştuğuna dair her sene sadece Ruslar zilyon tane kitap ve makale yazıyor

Sahip çıkmakla olsaydı o işler hititler türk olurdu.

Edit: Bir de bazı arkadaşlar sanki hiung-nu ve hun ayrı iki kavimmiş gibi bir şeyler zırvalamış yetmemiş Hunların atalarını iskitler-sarmatlar ilan etmiş

Yav siker misin sabaha mı bırakırsın hunlar da tıpkı hiung-nu gibi taptığına Tengri diyen,cenaze törenlerinden tut,sanat üslubuna kadar aynı şeyleri kullanmış kavimler bir de demiş Avrupa diye aq ulan hunlardan kalma kurganları açınca mongoloid başlayıp beyaz ırka giden bir yapıda oldukları ortaya çıkmıştır antik altay kurganları, hiung-nu,göktürkler de böyledir saf mongoloid değillerdi lakin saf beyaz da değillerdi tıpkı günümüz Türklerinin asyalı-avrupalı melezi olması gibi hele hele hunları iskitler ile bir tutmayın götü ile güler millet iskitler bir kuzey iran kavmi Hunlar türk ogur kavminden

işin özü Avrupa'ya karşı hissettiğiniz aşağılık kompleksini boş alanda giderin aq hadi sg.
Aslında biz asya hunları,Avrupa hunları diye ayırıyoruz ama dünyada tüm Türkolog ve tarihçiler Hunlar deyince aklına Avrupa'da ortalığı birbirine katan attila ile meşhur devlet gelir

Asya'da olanlar için

(bkz: hiung-nu)

He Hunlar kuzey hiung-nu denilen halkın batıya göç edip orada alan ve gotları yönetim altına alan halktır yani hun dediğimiz devlette Türkçe konuşan kavimler harici başka kavimler vardı ama çekirdeğini hiung-nu kavmi Oluşturuyordu.
görsel

Türkler’in kurduğu ilk devlet olan Hunlar’ın ortaya çıkışının tarihi kesin şekilde belli olmamasına rağmen efsanevî Çin kayıtlarına göre bu tarih milâttan önce 2255’lere kadar götürülebilir. Bu dönemde Hunlar’ın adı kaynaklarda farklı biçimlerde yazılmış, Çin kaynaklarında Yen-yün, Hsien-yün şeklinde kaydedilmişti.

Ahmet Taşağıl, islam Ansiklopedisi ...
görsel

Tavsiye edilir ...
görsel

iki Hun Savaşçıyı gösteren kabartma. Oturuş şekli Türk askerlerinin günümüzde de devam ettirdiği, kadim Türk Asker Oturuş Biçimidir. Çökmek ya da Çökülmek olarak bilinir.

(Bir üstüne savaş raporu veriyormuş) Çin Han imparatorluğu ve Hunların savaşından. Han Dönemi. M.Ö 206 – M.S.220.
Esi nakara'yi dogum esnasinda kaybeden dedemiz Attila'nin yurttaslari. Ruhu sad olsun.
hiung-nu'lar ile olan benzerliği yalnızca seslendiriş biçimindedir.

hunlar batı asya-doğu avrupa "tabanlı" bir uygarlık idi. evet daha doğuya gittiler, daha batıya, daha kuzeye, daha güneye... ancak görüldüğü üzere, tıpkı kendinden önceki ataları gibi (iskitler-sakalar) ana yurt edindikleri yer burası.
burası sözcüğünden amaçlanan, karadeniz'in kuzeyi ve doğusu, hazar denizi çevreleri, kimi vakit kafkaslar'dan inip anadolu'ya dek geldikleri "kimi" tarihçiler yanınca söylenir.

tanım ii: ısrarla asya'Ya itilmesine karşın avrupa devletidir, avrupa soyudur. tıpkı şimdi türk'lerin orta doğu geografyasına itilmesi gibi.

türk'lerin avrupalı kimliği ve avrupa iyeliğini (iye-ait) yıllardır seslendiriyorum. çok kavga ettim, dövüş verdim. insanların yavaş yavaş sözüme gelmesi güzel, ancak biraz daha kolay olabilir idi...

(not: rus ormanı? kafkasya ormanları mı? orta-doğu avrupa ormanları mı (belarus-ukrayna kuzey kesimleri)? karadeniz ormanları mı?)

(not ii:ayrıca türk ulusları orta asya bozkırlarından önce de ormanlarda yaşıyordu, türk mitosu içerisinde "geyik" kültünün, "bozkurt" kültünden daha önemli yer alması kimi asyacı arkadaşlarımızı üzebilir ancak durum bu.)
son dönemlerde hiung-nu'lar ile ilişkili olduğu teorisi reddedilir.
çuvaşlar'ın atası olan göçebe ogur kabilelerinin kurduğu boylar federasyonudur.

slavlar henüz avrupa'ya gelmeden ve rus ormanlarında ilkel bir yaşam sürerken, bu türk boyu avrupa'da devlet kurmuş, romayı derinden sarsmıştır.
Macaristanın ismi Hungary bizzat hunlardan gelir.
buz gibi avrupalı tipler.

bre ben hunları germen yapan, slav yapan bilim insanları gördüm. işmiş gibi anlatıyor birde, şu şöyledir, bu böyledir. bedava mı sandınız aslanlar? par averip aldık biz bunları?
Yöneticileri ve tebaasının büyük çoğunluğu türk olmasına rağmen bozkırın diğer milletlerini de egemenliği altına alabilmiş büyük bir devlettir. Parçalanma sebebi çinli prenseslerdir. Ahh bu türklerin yabancı avrat merakı yok mu, bunlar hep meraktan işte.