bugün

Oyun içi videosu dağıtılan oyun. Zıplama olayının biraz abartıldığı oyun.

Zıplama ile ilgili 2 teori var.
1-) Karakterimiz emekli basketbolcuymuş.
2-) Karakterimiz, Prince'in torunuymuş.

http://www.youtube.com/watch?v=T3U5E5Xgj1U
bir crytek oyunudur. oyundaki karakter pek bir zıplamaktadır. bunun sebebi ise kasla desteklenmiş zırhdır. oyun dx10 isteyecektir.
Türkçe dil desteği ile birlikte çıkacak oyundur.
Ayrıca (bkz: pc exclusive)
directx 10 desteği isteyen türkçe seslendirmeleri özellikle bazı karakterlerde kulağa hoşgelmeyen ama grafik açısından uçuran bir fps dir.

(bkz: pelerin kullanımda)
türkçe haberiyle ortalığı kasıp kavuran oyun. bu türkçe çıksın birçok oyun daha türkçe ekler.
maximum power, maximum strength, maximum speed laflarını ileride beynimize kazıyacak olan oyun. bi de cloak engaged var tabi...
optimizasyonda ilerlendikce sistem gereksinimleri du$en, oynayabilmek icin dx10 destekli karta sahip olmanin $art ko$ulmadigi oyun. kasim gibi cikar diye umut edilmekte, gorecegiz.
crytek ceosu cevat yerli'nin ea games'in karşı çıkmasına rağmen türkçe dil desteği ile çıkartacağı oyundur. bu sebeple bir kampanya başlatmışızdır. lütfen gücü yeten arkadaşlar oyunun orjinalini alsın. kasım 16'ya kadar para biriktirme vaktimiz var.
türkçe çıkacağı haberi için: http://www.level.com.tr/haber/?id=1456.
demosu yayınlanan oyun. 2007 yılından önce aldığınız bir ekran kartı ile oyunu oynamaya kalkmayınız, hatta ve hatta indirmeyiniz. sonuç zaman kaybı ve hüsran olacaktır.

http://na.llnet.cdn.ea.co.../demos/Crysis_SP_Demo.exe
11 kasım 2007 tarihinde razor 1911 adlı scene grubu tarafından cracklenmiş oyun.
3 Türk tarafından yapılan oyun, %100 Türkçe olarak kasım ayı içerisinde Türkiye piyasasında yerini alacak. çok güzel bir fbs oyununa benziyor. çıksa da oynasak.
dün (bugün: pazartesi) saat 13'e doğru internette yerini alan, büyük beklentiler yaratmış oyun. piyasaya çıkış tarihinden 3 gün evvelinden razor 1911 tarafından crackli versiyonu 6.04 gb boyutuyla paketlendi ve indirilebilir halde.

daha önce ortada oyun yokken bonus dvd'si flt tarafından yayınlanmış ve "flt'nin içerde bir adamı var ve oyunu da erkenden yayınlayacaklar" dedirtmişti. beklenen hem oldu hem olmadı; evet oyun resmi çıkış tarihinden erken sızdırıldı ama hayır, flt değildi bunu yapan.

crysis lafı gevelemeyi bırakırsak şöyle ihtiyaçlara sahip bir oyun:

OS : Windows XP or Windows Vista
Processor : 2.8 GHz or faster (XP) or 3.2 GHz or faster* (Vista)
Memory : 1.0 GB RAM (XP) or 1.5 GB RAM (Vista)
Video Card :256 MB**
Hard Drive : 12GB
Sound Card : DirectX 9.0c compatible

* Supported Processors: Intel Pentium 4 2.8 GHz (3.2 GHz for Vista) or faster, Intel Core 2.0 GHz (2.2 GHz for Vista) or faster, AMD Athlon 2800+ (3200+ for Vista) or faster.

** Supported chipsets: NVIDIA GeForce 6800 GT or greater; ATI Radeon 9800 Pro (Radeon X800 Pro for Vista) or greater. Laptop versions of these chipsets may work but are not supported. Integrated chipsets are not supported. Updates to your video and sound card drivers may be required.

dx10 lansmanı neticesinde kutusunda kocaman bir "games for windows" yazan, dağıtımcılığını ea'in yaptığı bu oyun securom ve serial ile korunuyor.
fyling bullet service (fbs) olmasa da fps olarak süper bir oyun.

taşların yerine oturması adına,

"türkçe" yapmaları gerçekten bir ikram (cesçır). cevat kardeşlerin oyunu türkçe yaptırttığı, hatta bu harcamaları ea'in istemediği için, kendi gelirleriyle yaptırdığı söyleniyor.

ama oyun ea'in...

oyunu bir süre oynayıp, mp kapasitesini görmeden ve crytek'in gelir yüzdesini araştırmadan ea'e para vermeyeceğim.
Adına oldukça güzel (ve bir o kadar da gerekli) bir facebook grubu açılmış olan oyundur.

http://www.facebook.com/group.php?gid=5863969865

Tanımı ise şu :

Zaten farkındaydım ama dün Yerli Kardeşlerle konuşurken iyice anlamış oldum, Crysis bizim son şansımız. Bu ülkede bir oyun sektörü oluşması, orjinal oyunların bir lüksten çıkıp alışkanlık haline gelmesi için son şans. Eğer Crysis bu ülkede satmazsa başka hiçbir oyun hiçbir zaman satmayacak!

Yıllardır Süren Kısır Döngü
Bunun niye böyle olduğunu biraz açayım isterseniz. Türkiye'de orjinal oyunların satılmasının önündeki büyük engeli, kısır döngüyü anlamalıyız önce.

- Türkiye'de orjinal oyun satılmıyor çünkü bu ülkenin şartlarına göre çok pahalı oyunlar
- Öyleyse firmalar Türkiye'ye daha ucuz fiyat uygulasalar orjinal oyun satılır
- Ama Türkiye'de fiyatlar ingiltere ve AB fiyatlarının altında olursa birisi burdan oyunları toplar, oralara kaçak olarak satıp firmaları zarara uğratır (geçmişte çokça yaşandı)
- O zaman oyunları tamamen Türkçe yapsınlar, Türkçe konuşan, Türkçe yazılı bir oyunu AB'ye satamazlar.
- Ama Türkiye'de orjinal oyun satılmıyor, şu an ki satış adetleri Türkçeleştirme masraflarını bile kurtarmaz.

Yıllaryılı bu kısır döngü yüzünden bu ülkede orjinal oyun satılmadı ve orjinal alan arkadaşlar da cidden yüksek fiyatlara ciddi bir fedakarlık yaparak aldılar. Ülkemizde vergiler yüksek olduğu için bugün orjinal oyun alan biri AB ve ABD'deki bir oyuncudan daha fazla para ödemek zorunda. Oyun ithalatçıları kendi kâr marjlarından kısarak bu fiyatları dengelemeye çalışıyor. Ama konsol oyunlarında olduğu gibi ithalatçı firma kendi hissesinden düşürmezse astronomik fiyatlara çıkıyor oyunlar.

CRYSIS Neden Bir Şans?
Yerli Kardeşler hiç bir maddi kaygı olmadan, ciddi zararlar etmeyi göze alarak Crysis'in Türkçeleştirmesini sağladılar. Tek dertleri ülkelerine fayda sağlamak, Türk oyuncularına bir hediye verebilmiş olmak. Dünki görüşmemizde de defalarca üstüne basarak "Eğer CRYSIS bu ülkede satılırsa, diğer firmalar da Türkiye'nin potansiyelini görür ve oyunlarını Türkçe çevrimi ile çok daha ucuza satmaya başlarlar" dediler. Gerçekten de CRYSIS başarılı olursa yıllardır içinde olduğumuz kısır döngüyü kırıp, gelişen bir oyun sektörü oluşturabiliriz. Bunun faydaları şunlar olur:

- Bütün oyunlar Türkçe olur, oyunları kendi dilimizde, adam gibi anlayarak oynarız. Yarım yamalak anladığımız, bir yandan oynarken bir yandan sözlük karıştırdığımız oyunlar mazide kalır.
- Bugün orjinal oyun alan arkadaşlar bunun yarı fiyatına almaya başlarlar oyunları.
- Orjinal oyun ESRB ve PEGI gibi sistemleri kullandığından oyuncuların yaşlarına uygun oyunlar almaları sağlanır. Medya'nın oyunlara saldırmak için bir gerekçesi kalmaz.
- Oyunlarımız orjinal olunca tüm oyunları adam gibi resmi sunucularından çok kişili oynamaya başlarız. Hem daha çok zevk alırız oyunlardan hem de profesyonel oyunculuk gelişir.
- Türkiye'de oyun geliştirmeye çalışan firmaların önü açılır. Bugün bir Türk firması yabancı bir dağıtımcı ile görüşme yaparken ilk sorulan ve asla cevaplanamayan soru "Siz kendi ülkenizde kaç oyun satabilirsiniz ki?". Bu soruya cevap verebildiğimiz gün EA, Ubisoft, Vivendi gibi firmalar Türk geliştiricilerini desteklemeye başlayacak, bu ülkede oyun geliştirmek maceraperestlik ya da hobi olmaktan çıkıp gerçek bir iş haline gelecek.
- Oyunlar çok daha geniş kitlelere yayılır. Bugün pek çok casual oyuncu kopya oyun almak yerine hiç almamayı tercih ediyor.
- Kopya oyunlar üzerinden yayılan virüsler azalır.
- Bütün dünya bizi yazılım hırsızı olarak bilmez.

Ama CRYSIS başarılı olmazsa bundan sonra oyununu Türkçeye çevirmeyi düşünen firmalar CRYSIS bile satmadıysa bizim hiç şansımız yok, boşuna uğraşmayalım diye düşünecekler haklı olarak. Türk elinden çıkma, yılın en bomba oyunu, %100 Türkçe ve seslendirmeleri çok başarılı, fiyatı sadece 49 YTL (Kimi yerlerde 46'ya kadar düşürüyor) bir CRYSIS satmazsa bu ülkede, hangi oyun satar?

TÜRKÇE CRYSIS'i KOPYALATMA, KOPYASINI SATTIRMA
Az önce bu oyunun Türkçeleştirilmesinin bizlere bir hediye olduğunu söylemiştim değil mi? Bu hem de sadece seslendirmesi için 75.000$ harcanmış bir hediye. Yerli Kardeşler bu 75.000$'ın havaya gidebileceğini bile bile yıllar süren bir kararlılıkla yaptılar bunu. Bu bir hediye, yani artık bizim. Burda bir oyunun satış rakamını veya EA'in mali tablolarını tartışmıyoruz, Türk oyun sektörünün geleceğini konuşuyoruz. Bu bizim geleceğimiz, yıllarca daha kopya oyunlara mahkum kalmak istemiyorsak, adam gibi orjinalinden oynamak istiyorsak bütün oyunları ve bunun için eskisinden daha az ödemek istiyorsak işte fırsat, işte şans ve emin olun bu son şans. Bu oyunu başarıya ulaştırmak zorundayız. Yoksa ikinci bir CRYSIS olmayacak.

Neler Yapabiliriz
Türkçe CRYSIS'in başarılı olmasının ilk şartı kırılmaması elbette. Ancak ingilizce versiyonu şimdiden kırıldı ve Yerli kardeşlerin söylediğine göre bir dil kırıldı mı diğerlerini kırmak pek zor değil. Yine de orjinal Türkçe'si çıkmadan kopyası çıkamaz. Bu yüzden hareket etmek, birşeyleri değiştirmek için vaktimiz var. Benim aklıma gelen yapılabilecekler şunlar.

- Tüm arkadaşlarımızı oyunun orjinalini almaya ikna edelim. Kopyasını alan arkadaşlara aslında kendilerine kötülük yaptıklarını anlatalım.

- Genelde hack ve crack grupları gururlu kişilerdir ve dertleri yazılım devlerinin kullanıcılarını sömürmesine karşı çıkmaktır. Tanıdığınız crack gruplarına ulaşıp bunun ne kadar önemli olduğunu, CRYSIS'i kırmanın nasıl bir zarar vereceğiniz anlatalım.

- Kopya oyun satan dükkan sahiplerine ricada bulunalım Türkçe'sini satmamaları için. Bu oyun tutarsa ileride orjinal oyun satabileceklerini 2 milyona oyun satıp 1 milyon kazanacaklarına 50 milyona oyun satıp 10 milyon kazanacaklarını, baskınlardan korkmaları gerekmiyeceğini anlatalım.

- Elimizden geldiğince her yerde bu davanın sesini duyuralım, basında tanıdıklar varsa bu konuda haber üretmelerini istiyelim, forumlara ve topluluk sitelerine yazalım.

- Oyunlarla ve bilişimle alakalı her türlü websitesi, dergi, gazete köşesinden bu kampanyaya katılmalarını istiyelim. Bu kampanya Oyungezer'in değil Türk Oyuncularının kampanyası. Bu sayfada yazan herşeyi benim ya da dergimizin ismini kullanmaksızın olduğu gibi alabilir isteyenler. isterlerse kendi kampanyaları gibi duyursunlar hiç sorun değil, yeterki herkes desteklesin bu davayı.

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Ama lütfen siz de bu konuda düşünün somut öneriler getirin. Elbette ben 49 YTL de vermem bir oyuna illa kopyasını oynarım diyenler çıkacaktır. Ama onlar da ingilizcesini oynasın bir zahmet. En azından Yerli kardeşlerin özverisine ihanet etmemiş olurlar, vicdan azabı çekmeden oynarlar. Birileri bu oyunun kopyasını satacaksa da ingilizcesi olsun bu. Biz Türkçe CRYSIS'i sonuna kadar koruyalım.

-Tuğbek Ölek, Oyungezer Dergisi
türkçe versiyonunun çikmasiyla ortaliğin tozunu attiracak oyundur.. yapanlara helal olsun!

bunlar da Türkçe versiyonundan görüntüler:

http://www.youtube.com/watch?v=BwMQw07fMZw
http://www.metacafe.com/w...8070/crysis_turkish_demo/
oyun çok güzel, grafikler göz kamaştırıyor. yerli kardeşler gerçekten de iyi iş çıkarmışlar. ama istediği sistem hakikaten, on bilgisayar kullanıcısından ikisinde var yalnızca. kaldı ki, forumlar takip edilirse görülecektir, oyun şu anda piyasada olan ekran kartlarının hiç biri ile tam performans veremiyor.. büyük fps kayıpları mevcut.(söylenenler)

oyunun kendisini henüz almadım, ama demosunu oynadım.
bir kere oyun için yanıp tutuşanlara söylemeliyim ki; kesinlikle abartıldığı kadar kasmıyor makineyi. 8800 gts/640 i yerden yere vuranlara özellikle söylemek istiyorum bunu. anti aliasing kapalı iken, bütün detaylar very higha getirilip oyun gayet akıcı oynanabiliyor. çatışma sahnelerinin yoğunlaşması ile birlikte, zaman zaman fps kayıpları yaşansa da açıkçası benim canımı sıkmadı bu durum.ha,nvidia götlük yapmamaış mıdır?elbette yapmıştır, bu kartları pazarlarken bahsettikleri crysis'i tam performans olarak oynama olayı yalan olmuştur, patlamıştır. yeni çıkartacakları 8800 gt ile de oyun tam olarak oynanamayacak. aynı hd2900 ve 8800gtx ile oynanamadığı gibi.
gerçi, bildiğim kadarı ile,nvidia yeni bir yama üzerinde çalışıyormuş. ne derecede faydali olur bilinmez.
almanyalı türkler tarafından yapılan, ekran kartı canavarı, daha çıkmadan kült olan oyun.
normal zorluk derecesinin bile kastırdığı, call of duty 4 ten sonra fazla teknolojik kaçan, fakat oynaması * oyundur.
türkçe'sinde geçen;

-hass*ktr!
-hass*ktr! bu makineyi burdan uzak tutmalıyız.
-or*spu çocuğu bu ne!

gibi diyaloglarla beni benden yarmış oyundur. * *
türkçe orijinalini alıp, bir kenara daha sonra oynamak üzere koyduğum oyundur.
çünkü sistemim yeterli değil.
ancak arkadaşımda gördüğüm kadarıyla çok iyi bir dublaja sahip olan, çok güzel oyundur, diyebilirim.
cevat yerli'nin son numarası.
Türkçe versiyonunun, istanbul içerisinde neredeyse hiçbir mağazada bulunamadığı oyun.
çok iyi bir türkçe dublajı olan fakat donanim yetersizliği yüzünden oynayamadığım bir başka oyundur kendileri.*
youtube videolarının arzı endam etmesinden sonra hemen ne upgrade istiyor diye bilgisayarcılara koşmama sebep olmuş oyundur.
bir hafta içinde 3000 orjinal kopya satmış oyundur. aral game den baska bi yerde kalmamıs diye duyumları gelen turkce fps.
az önce bitirmiş olduğumuz oyundur. yer çekimsiz ortama daldığımız bölümde daralmamızı, tırnaklarımızı yememizi sağlamıştır ki bu atmosferin oyunun diğer bölümlerine taşınabilmesini kendi adıma çok isterdim. nano suit sahibi bir semi god olarak zerre çekinmeksizin ortamlara dalmak yerine "lan burayı nasıl yapsak da yapsak?..." diye düşünüp, taşınmak, gerim gerim gerilmek bizim de hakkımızdı diye düşünüyorum. oyunun çoğu kısmı "yeşil oka git! aferin patlat şimdi orayı!" tadında geçtiğinden ve yukarıda bahsettiğim nano suit'in üzerinizde yarattığı özgüvenden ötürü kısa zamanda tüketiveriyorsunuz oyunu. son olarak oyunun uçak gemisinde geçen son bölümünü ayakta alkışladığımızı belirtiyor, nano suit içerisinde "ne oldum değil ne olacağım?" deme gereği duymayan nomad arkadaşımızı yine başka bir nano suit kullanıcısı olan freeman'la bilek güreşine davet ediyoruz.
ati chipset'li ekran kartları ile tam verim alınamayacak oyundur. zira eşşek yükü ile para verilip alınan 512mb'lık ekran kartı ile bile en iyi performans alınamamıştır oyundan. ancak orta düzeyli performansı seçtiğiniz takdirde herhangi bir sorun olmaksızın rahat rahat oynayabilirsiniz oyunu.

oyun genel anlamda sol alt bölümdeki haritada yer alan yeşil renkli üçgene gidip ali ata bak, ayşe ip atla şeklinde görevlerle sürmekte, fakat yapay zekâ oyunun ortalarına kadar sizi epey bir zorlamaktadır.
son bölümlerde ise cidden sıkılmanıza olanak sağlayabilir.

iyi tarafları yok mu ?
elbetteki.

oyunun dublajı mükemmel derecede. grafikler aynı şekilde sisteminizi iyi ayarlayabildiğiniz takdirde kusursuz bir şekilde oynanabilirlik sağlamakta.
oyunun türkçe olması oyunu anlayarak oynamanızı sağlamaktadır.

salt tam türkçe destekli olması sebebiyle orijinal oyun alınması, aldırılması, oynanması savunulabilir.
very high ayarlarıyla* hiç bir ekran kartının hakkını vererek oynatamadığı oyundur.
Chip dergisinde ilk sayfada yer alan ; yapımcılarının almanyada yaşayan 3 türk genci olduğu ; dünyayı sarsan ; şu anda bu oyunu yüksek kalitede oynatabilecek bilgisayar bileşeni bulunmayan ; intel ve amd'nin bu oyunla güç gösterisi yaptığı ; EA'nin izin vermemesine rağmen 3 türk gencinin kendi ceplerinden para vererek oyunu Türkiye pazarına soktukları ve türkçe içerik ekledikleri ; türkiye'de 50 ytl'den daha az bir ücretle satılacak olan ; ... ve özelliklerini saymakla bitiremeyeceğim oyundur.

Çıkaracağımız sonuç :
o kadar emek verip Türkleri dünya oyun pazarına sokmaya çalışan bu 3 türk gencini yürekten tebrik etmeli ; verdikleri bu emeklerinin karşılığını orjinal oyun alarak vermeliyiz.
o kadar bekledikten sonra bilinmeyen bir sebepten oturu kendini sadece 1,5 saat oynatabilen oyun. oysa biz gears of war ile hardcore arim balim petegim kivamina coktan gectik. ayrica kapitalist dunya duzeninde hala "topraaaam" muhabbeti pek bi sacma. sanki bu oyunu kopya oynayinca o turk arkada$larin hakkini yiyoruz ama diger firmalarin oyunlarini kopya oynayinca sorun yok. ha crysis'i orjinal aldik ya artik butun firmalar turkiye'ye oyun gonderir, ustelik turkce. gotunu yedigim ayagi bunlar. babalar gibi 8600'de full+full celink jantli oynayamayacaksam ve bu alacagim zevki olumsuz etkileyecekse neden 50 ytl vereyim?

edit: eksi oylanan i$ bu entry degil, her oyunu gonul rahatligi ile kopya oynayip vicdaninda rahatsizlik hissetmeyenlerin bu oyunun kopya oynanmasina kar$i cikmasidir, iki yuzlulugedir eksi oylar. ne fiyatlar ucuzluyor ne de ba$ka bir artisi oluyor. bugun xbox oyunlarini turkiyeye orjinal getiren bir firma 170 ytl fiyat cekiyorsa kimse kusura bakmasin ama sikilen hep oyuncunun götü oluyor. ki xbox'da live oynamak icin orjinal oyuna ihtiyac vardir ve turkiye'de xbox uzerinden online oyun oynayanlarin buyuk cogunlugu orjinal oyun alir.
Türkiye'ye oyun sektöründe çok faydası olmuş, gurur duymamız gereken bir bilgisayar oyunu.
amd 64 dual core 5600+, 1gm ram, ati radeon x1950pro ile 1024 çözünürlükte bütün detaylar medium ortalama 40 fps'yle oynadığım a$mı$ zevkli oyun. türkçe dublajının da hastasıyız.
oyunun satış rakamlarına göre ileride türkçe dublajlı yeni oyunlar gelebilir. onun için sakın ola ki crysis'in kopyasını almayın, alanların dvd sini kırıp kafalarında paralayın. kopyasını satan dükkan sahiplerini uyarın gerekirse küfür edin, dalın..
diyalogları dinlerken yüzümde aptal bir "aa türkçe konusuyolarlan" gülümsemesi bırakan oyun. (bkz: anua kodumun korelisi)
ilk yaması yılbaşından sonra gelecek olan türk yapımı yerli oyun.
farcry ile aynı grafik motorunda yapıldığını tahmin ettiğim oyun.**
cevat yerli tarafından oluşturulup dünyaya kazandırılmış otoritelerden yüz üzerinden doksan beş alan oyundur. amerika oyun piyasasında ilk üçte yer almaktadır. bilgisayarını sırf bu oyun için yenileyenler asla bir hata yapmış olmamaktadırlar.
iflahımı kaydırmış oyundur.
bir oyun... bu kadar mı zevkli olabilir?... bu kadar mı zor olabilir?... bu kadar mı gerçekçi olabilir?... bu kadar mı güzel olabilir!?...
türk işi olması ayrı bir gurur kaynağı. oyunu tamamen türkçe olarak oynamak, karakterlerin, düşmanların, herkesin türkçe konuşuyor olması ne kadar güzel bir duygu bilemezsiniz. oyun olarak da harika bir oyun.

ea yapımı bu oyun far cry gibi çıtayı yine yükseltti.

tabi ne yazık ki birinci belli, ikinci kim demeli.
(bkz: call of duty modern warfare 2)
1.1 yaması çıkmış olan oyundur. elden geçirilenler:

dx9 / dx10 render performansı artıyor.
sli * performansı artıyor.
dx10 da vsync özelliği açılıyor.
oyundaki hatalar gideriliyor.

http://www.gamershell.com/download_22683.shtml

bu da v 1.1 crack:

http://www.gameburnworld....gp/gamefixes/crysis.shtml
farcry'in üçüncüsü diyorlar buna. ikincisi ne zaman çıkmıs hiçbir fikrim yok. oyunun türkçe olanını da ingilizce olanını da oynadım. türkçesinde ki diyaloglar ve efektler birazcık hayvanî olmuş.

misal; adamlarla çatışmaya giderken "geberecen!" * diye bağırması yapaylık katmış. sonralıkla, öldürdüğün bi adamın yere düşerken "öldüm" demesi de saçmalık katmış olaya. ne ise yapımcılardan dileğim ve beklentim bir çok türk genci gibi türkçe oyunların çıkmaya devam etmesi ya da türkçe dil desteği getirilmesi. yama için beklemekten bıkanlar tayfasındanım.

edit : imlâ.
güzel bir * oyundur. çinlilerin istilası altındaki bir adaya, kayıp arkeologları bulması için gönderilen bir grup seçkin askerin hikayesi olarak başlar. bu askerlerin üzerinde milyar dolarlık teknolojiyle üretilmiş nanoteknoloji harikası kıyafetler vardır. bu kıyafet "maksimum güç", "maksimum zırh", "maksimum hız", "pelerin modu" gibi ileride birçok işimize yarayacak özellikler barındırır. yönettiğimiz karakter "nomad" tir. tok ve güzel bir sesi vardır. ayrıca güzel türkçe küfür eder. adada çinliler gibi uzaylılarda vardır. uzaylıların barındığı dağ (organik bir yapı) tek başına ulubatlı hasan nidalarıyla nomad taradından basılır. daha sonra sağ sağlim kurtulunur. kıyafetinizdeki vidyo kayıtlarını izleyen amerikan askeri gücü adaya nükleer bir saldırı yapmak ister. uçak gemisinin kumandanı tam bir züppe amerikalı havasındadır. nükleer bomba kullanmayı mağrifet sayar. bombayı kullanırlar. zaten enerjiyle beslenen dev uzaylı organizma alacağı enerjiyi alır ve akabinde uçak gemisine "onbirlerce" uzaylı makine ve dev robotları saldırır. hepsinin canı cehenneme yollanır. tam derin bir nefes alıp dinlenicekken o korkunç gürültüyle (bkz: denizin buz gibi sularından gelen) dev uzay gemisi insanı hayrete düşürür. (bkz: tek vuruşta öldüren hiper güçlü silah) ile lanet olasıca pislik karanlık ve derin suların dibine yollanır. oyunun 2. si çıkacaktır.

--spoiler--
-lanet olasıca pislik
-hadi onlara kendi ilacindan verelim nomad
-al şunu geber o. çocuğu
-biberliyelim onları prophet
gibi amerikan klişesi lafların türkçe ve sanki bir türk olarak kabul ettiğimiz karakterlerden duymak tuhaf ve komiktir.
--spoiler--
yapay zekası çok üstün bir oyundur. siz bir düşmanla oyalanırken, diğerleri arkanıza geçmeye çalışıyorlar. en ilginci de, 3 tane düşmanla uğraşırken diğerinin ordaki boş arabaya atlayıp beni ezmesi oldu.*
türkçe versiyonunda sayko'dan öğrendiğimize göre nano giysi 1 milyar dolarmış. tamam iyi, hoş ve güzel. ama kardeşim ölen adamı buharlaştırıyorsunuz. 1 milyar dolarıda buharlaştırıyorsunuz yazık günah alın giysiyi, madem o kadar teknolojiniz var geri yollayın merkeze, başkaları da kullansın ne bu israflık, müsriflik. töbe töbe.
devamı merakla beklenen başyapıttır, bazı mantık hatalarıda olsa. teğmen adaya geri dönüyor. bakalım japonlarla neler yapacağız bu illet yaratıklara karşı. merakla bekliyoruz efenim.
grafiklerine laf söyleyemiyeceğim ancak oynanabilirlik ve senaryo bakımından vasat bir oyundur. türkler yaptı diye gazladılar işte bize. vakit geçirtir ama.
piyasa fiyatı 49,00 ytl olan oyun.
kral bir oyun. makinesine güvenen herkese tavsiye ederim. zaten yukarılarda bir yerde yazdım izlenimlerimi, oradan kopya çekin.
oyunu b.kunu çıkarırcasına oynamak için (bkz: commodore xx).
http://www.youtube.com/v/RbXInEopQVE&rel=1
oynadıktan sonra diğer bütün oyunlara karşı hevesimi kırmış oyundur. halbuki bin tane oyun biriktirdim yeni ekran kartı alınca hepsini oynıycam nihihi derken beni diğer oyunların yüzüne bile baktırmamıştır. kaç ay oldu hala daha güzel grafikliyi bırakın eş değer grafiklere sahip bir oyun bile gelmedi daha.