bugün

age of empires 2 nin packi.bol ırk ve bol seceneklerle beraber age of empires 2 hatalarının ortadan kaldırılmasıyla oluşturulmuştur..
zaten serinin en iyisi olan oyunu muhteşem yapmıştır!..
içinde Türklerin ve Hunların da bulunduğu çok iyi bir strateji oyunu
çılgınlık derecesinde bağımlılık yapan bir oyun. çok şükür üniversite yıllarımda çok iyi oynayamıyordum, bu oyun yüzünden diğer arkadaşlarım gibi ders birakmak zorunda kalmadım. single player oynandığı zaman çok zevk vermez ama multiplayer oynamaya başlandığı zaman psikopat derece de bağımlılık yapar. eve adsl çekmeden önce psikopata bağlamış bir şekilde internet cafeye gidip ordan online oyunuyordum. bu aralar sağlığım açısından bu oyuna ara verme kararı aldım.
birçok insanın hayatından günleri çalmış, multiplayer geyikleri her daim tebessümle hatırlanan bana ve eminim ki epeyce fazla kişiye çok güzel şeyler hatırlatan ensemble studios tarafından yapılan microsoft tarafından dağıtılan tüm zamanların en güzel oyunlarından biri. başında harcadığım her ana değdi. "abi yukarıya pala yığmışlar yardıma gelin, biri de halber bassın, allaaah giriyolar laan"...
oynanabilirlik ve taktiksel gelişim acısından gelmiş gecmiş en iyi strateji oyunudur. Her belanın bir caresi vardir yeter ki ekomik guc dogru kullanılarak dogru zamanda dogru yerde ve dogru askerle var olunsundur.
hala arkadaşlarla toplanıp oynanabilitesi * olan hayvanî microsoft oyunu. 8 sen önceki bilgisayarımın bile çalıştırabildiği özelliklerde hem de.
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyunu.
multiplayer oynandıktan sonraki oyun değerlendirmesinin oyundan daha uzun sürdüğü oyun.
Satrançla alakasi oldugunu dusundugum, strateji oyunlarinin atasidir. Belli bir seviyeye kadar yukselirsiniz ondan sonrasi oyun okuyabilme ( her iki tarafta uzun vadeli hesaplamalar yaparsa oyun okumaninda cikmaza girdigi olur,satrancta oldugu gibi) ve formda olmanizla ilgili bir durumdur. 15gun oynamadiginiz takdirde expert oyuncularin oyuna donduklerinde cok sey kaybettikleri gorulmustur. Haritaya,oynayan oyuncu sayisina ve irka gore strateji gelistirilir. Turnuvalarindada genel olarak arabia tercih edilir. Hunca-Mongolca-Gothca-Aztekce'nin belli başlı kelimelerini ogrendigim (sevdigim ırklar olmasindan mutevellittir az önceki saydigim irklar,harici japonca-korece-çince-mayaca vs.. dillerede kulak aşinalığı oluşturmuştur.) Bir zamanlar msn gaming zone'dan çılgınlar gibi oynanan;sonra sitenin kapatılmasıyla gamepark adlı sitede her gece fix 1000-1500 oyuncunun çılgınlar gibi oynadigi;ustune bir daha oyun gelmeyen,gelmeyecek müziğiyle fragmanıyle 8yıldır bağımlısı oldugum oyun.
işi bilen 2 kişi ve oyundan çat pat anlayan 5 kişi oynarsa oyun 8 saat sürebilir! 2-3 ay aralıksız oynarsanız kralı olursunuz. Oyun biter, kritiği bir 8 saat daha sürer. Şüphesiz yapılmış en iyi strateji oyunu.
ensemble studios ve microsoft game studios işbirliği ile hazırlanmış olan, eski çağları ele alan oyunlar içinde en iyi olma özelliğini hala koruyabilen oyun.
kendileri alanında bir klasiktir.

bu oyunun en güzel özelliği ise oynayanları hiç bezdirmemesidir. hele ki kafa kafaya olarak tabir edebileceğimiz güçte insanlar oynuyorsa tadından yenmez bir hal alır bu oyun. kendimden biliyorum. yıllarca oynadık ve hala oynamaya devam ediyoruz; ailecek takip ediyoruz*
finllerin sabahlarına kadar bile oynamış,yenmiş,yenilmiş olduğum yüce oyun..
en iyi ırkın ne olduğu şüpheli olmakla birlikte diğerlerine göre avantajlı olanlar da vardır..
(bkz: ispanyollar) (bkz: fransızlar)
Önceden internet üzerinden zone'dan oynanabilen fakat zone'un oyunu -zone'un deyimiyle- emekli etmesiyle, bu kutsal görevi gamespy arcade'nin aldığı efsanevi oyun. *
asla eskimeyecek olan harika strateji oyunu.****
bu oyunla ilgili bir arkadaşımla aramızda şöyle bir diyalog geçmişti:
-lan duydun mu, age of'un ek pansiyonu çıkmış ?
-ha?? ne yani yeni oyunda pansiyon mu yapıyomuşuz??
-yok olm ek pansiyon ya aha cd si bak

sonra bakılıp ek pansiyon denen şeyin expansion olduğu anlaşılmış ve gülmekten duvara kafa atılmıştır.
işte budur. son noktadır. en tatlı bağımlılıktır. şu sıralar igzones.com dan devam ettiğim oyundur.
igzones adlı sitenin açılmasıyla eski zone tadını yakalamaya başlatan, oyunların efendisi. Her yıl dünyaca ünlü turnuvalarla güzel oyun kayıtları (record game) izlememize vesile olan ( bu seneki turnuva ödülü 5000$'di o derece ), strateji ve kabiliyetin çok mühim olduğu; deliler gibi oynadığım efsane.*
zeki insanların oyunudur. bağımlılık yapar. keyif vericidir. tek bir oyunun ardından birkaç gün o oyun hakkında konuşabilir. tekrar tekrar izleyebilirsiniz. hareket kabiliyeti son derece geniştir. manevra yeteneğiniz ekonomi zekanız diplomatik yaratıcılıkların ve aklıma gelmeyen diğerleri önem taşır. toplu halde oynanıldığında ise bambaşka bir keyiftir. eskimeyecektir...
büyük harflerle "How do you turn this on" yazdığınız zaman küçük, piskopat bir cobra otomobili çıkan (önüne geleni deşer, trebuchet olarak görünür), bir defasında tüm ama tüm kaynaklarını tükettiğim (odunum 2 buçuk milyonu geçmişti) oyundur
format attıktan sonra doğal olarak bilgisayardan silinen, cd'nin çizik olması yüzünden yüklenemeyen, oyun marketlerden harıl harıl kendisini aramamı sağlayan muhteşem oyun.
(bkz: o bir klasik)
oyunun en iyi, en önemli, en çok işe yarayan askerleri skirmisher, halberdier ve hussar'dır. "ama o askerler çok dandik!" gibi bir tepki veriyorsanız henüz oyunu bilmiyorsunuz demektir. övünmek gibi olmasın ilk çağdan 1'e 1'de yenildiğimi hatırlamıyorum.
age of empires'a ayrı bir tat katan ek pakettir. onsuz bir aoe2 eksiktir. her stratejistin gönlünde ayrı bir yeri vardır. hala deli gibi oynanmaktadır.
eskiden zone.com da şimdi gamespy da karşılıklı oynanabilen, uğruna sabahlanıp işe geç kalınabilen hastalık.

edit:igzones ile de oynanabilmektedir kesinlikle tavsiye ediyorum

(bkz: rakip arıyorum)
iddialı oyuncuların varlığını görünce er meydanının kurulma vakti gelmiştir dediğim oyunların babası. bir sanal zirveyle herkese hodri meydan*