bugün

en son abdülmecit efendi' nin taşıdığı ünvan. yavuz sultan selim' in mısır' ı fethettiği 1517' de osmanlılar' a geçmiştir. 3 mart 1924' te, laiklik maddesi uyarınca kaldırılmıştır.
islam aleminin turkiyeden zaman zaman bekledigi, sirf bu yuzden hala saygi gosterdigi yuce kurum. islam aleminin birlestirilecegi gibi bir fikir uyandirdigi icin bazilari icin ozlemdir. suandan sonra gerceklesmesi zor bir idealdir. ayrica almanyada metin kaplan`in ilan ettigi bir seydir ama tutmamistir. arap aleminde de buna benzer ilanatlar, haritalar mevcuttur.
hz. ebubekir'le başlamıştır. hz. muhammed * "çölde, iki kişi giderken bile birinizi imam * seçin" buyurmuştur.dolayısıyla kendisinden sonra bir lider seçmenin gerekliliğine işaret etmiştir.o dönemde de halife adını alarak bu işe başlanmıştır.
mevcut durum içerisinde yeniden başlayacağını düşündüğüm durum. hatta bazı komplo teorisyenlerine sorarsanız bu kurum için yeni isim bile hazırdır. kim olmasını söylemeye gerek yok davalarından nasıl olduğunu anlamadığım şekilde beraat eden ve ülkemize dönmesinin önünde engel kalmayan bir kişidir bu. fettullah gülen...
ing: caliphate
çok gereksiz bir kurumdu.

islamiyetle alakası bile olmayan emevi ve abbasi sülalerinden, esrarkeş osmanlı padişahlarına kadar pek çok liyakatsiz kimsenin de bu ünvanı taşımış olması da bunun göstergesi zaten.

deli ibrahim'den, sarhoş selim'den halife olur mu ?

ayrıca ilk halife olması gereken kişi de hz ali idi. ebu bekir ve diğerleri daha peygamberin cesedi soğumadan iktidar kavgasına girerek ruhunu incitmişler ve ali'nin hakkını gaspetmişlerdir.
(bkz: hilafet)
islamın ilk dönemlerinden itibaren akrabalık bağı ile geçen daha sonra ise "siyasi oluşum" olarak ifade edilen bir kurumdur. biliğim kadarı ile abbasi'lerden sonra bu soy esası da ortadan kalkmıştır. moğollar tarafından işgal edilen abbasi devleti'nde "halfelik" de son bulmuştur. fakat daha sonraki dönemlerde devletten devlete geçmiştir. osmanlı'ya geçişi ise 1.selim ile değildir. selim'den önce fatih sultan mehmed de bu ünvanı kullanmıştır. bunların dışında işin en ilginç tarafı ise fastaki hükümdarlar ise halifeliğin kendilerine sihriyet yoluyla geçtiğine inamışlardır. siyasi anlamdaki geniş çaplı kullanımı hamidiye devri'nde 2.abdülhamid ile gerçekleşmiştir. fakat pek de başarılı olduğu söylenemez.
sosyolojik manada bakarsak, dinin, toplum-bireyin elinden alınıp, devlet tarafından siyasi manada temsil edilmesidir. Tabi Emevi ile başlayan ve saltanata dönüşen halifelikten bahsettim.
teorik açıdan birleştirici bir fonksiyonu olmasına karşın, tarihte pratik olarak pek uygulanamamıştır. bazı dönemlerde birkaç yerde birden, hilafet görülmesi buna mesnet olarak dile getirilebilir. birinci dünya savaş'ında, alman'ların osmanlı nüfusu altındaki arap'ların ingiliz saldırılarına karşı kışkırtılarak kullanılması öndeyisi, tam tersi şekilde işleyince, yitik bir paye olarak kalıvermiştir. buna benzer, osmanlı hilafet'ini de, bazı devletler tanımamış; kendi halifeliklerini ilan etmişlerdir. zaten türkiye'de halifeliğin kaldırılışından hemen sonra, şerif hüseyin'in yanısıra, 9 ülke liderinin daha, bu mevkiye sahiplenmek isteyişi, ne kadar zayıf bir alternatif olduğuna işaret etmektedir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.