bugün

Beşiktaş'ın sol back inin lakabı.
sultan 1.ahmed ile kösem sultan ın oğulları, sultan 4.murad ın kardeşim sultan ibrahim dir kendisi. deli olmadığı halde ölümü haklı gösterilmek için deli damgası vurulmuştur. kendisi 1640-1648 yılları arasında 8 sene padişahlık yapmıştır. 5 kasım 1616 da dünyaya gelen deli * ibrahim 18 ağustos 1648 de cebren tahttan indirildi. cemil meriç e göre deli ibrahim osmanlı devletinin yetiştirdiği en akıllı padişahtır. buna ispat olarak da balıklara attığı inci-mercan taşlarını gösteriyor. inci balıklara atılmak için yaratılmış olmasaydı denizde ne işi vardı? diyor..
kısaltması (bkz: deli ibo)
deli denmiş olmasına karşın, enflasyonu sıfıra indirebilmiş bir padişah. *.
zindanda kardeş çığlıklarıyla büyüyen padişah.
(bkz: ibrahim uzulmez)
ikili mücadelede üstünlük kuramayacağı oyuncu bulunmayan bjk sol kanat oyuncusu. (bkz: ibrahim üzülmez)
http://www.youtube.com/watch?v=ANVkgDTBSzk
50 sene kadar kafeste yaşamış ve ağabeyi 4. murat tarafından bütün kardeşlerinin öldürülmesine tanıklık etmiş padişah.
tahta egçirildiği zaman öldürüleceğini sanmış ancak aksi bir durumla karşı karşıya geldiğini anlayana kadar zaten bozuk olan sinirleri nevrotik bir rahatsızlığa dönüşmüştür.
başa geçtiğinde iyi işler yapmak istemiş halkın arasında tebdil-i kıyafet gezmiş. temel tüketim maddelerinin fiyatlarını oldukça aşağılara çekmiştir.
kendi zamanında sadrazamlık yapan kemankeş kara mustafa paşa iyi işler yapmıştır.
ancak ibrahimin kösem sultan ve cariyelerin; aynı zamanda cinci hoca lakaplı hocanın etkisi altına girmesiyle devletin ciddi bir çöküş dönemi yaşadığı görülmektedir.

ufak bir anektod ; pentagram ın lions in a cage parçası bu dönemde abartılı olarak uygulanan kafes usulu ve vahşetiyle ilgilidir..
varvar ali paşadan veziri ibşir paşanın karısını isteyen ve bu sebepten dolayı varvar ali paşanın isyanına sebep olan padişahtır.
kadınlara tutkun olan deli ibrahim bu olaydan kısa bir süre sonra ocak ağaları tarafından tahttan indirilecektir.
kendisi çocuk yapamyınca cinci hoca tarafından zürriyeti açılmış kişilik.
kendinden önceki padişahların aksine hiçbir şehzadeyi öldürtmedi.
Turan Oflazoğlu'nun diğerlerinde olduğu gibi yine harika bir eseri. Kösem Sultan'ın ibrahim'e kız beğendiremediğinde girdiği hali çok iyi anlatmış.... *
4. Murat'in ani olumuyle 25 yasinda tahta cikmis 18 . Osmanli padisadi ' dir . Harbidende delidir . Agabeyi Murat ' in emriyle diger 3 kardesi gozlerinin onunde oldurulmus kendisininde ayni kaderi paylasacagi korkusuyla senelerce hapis kaldigi kalin duvarlala orulu kafeste kafayi tozutmustur . Sacma sapan akla hayale gelmeyecek fermanlar vermistir . Mesela Istanbul sokaklarinda at arabasiyla dolasmayi yasaklamis uymayanlari bogdurmustur . Bir arada samur ve ambere merak sarmis kendisine duzenli olarak samur ve amber yollamayan tuccarlari oldurtmustur . Buraya kadar okey diyelim . Saray dunyanin heryerinden esir olarak ele gecmis yada para ile satin alinmis cillop gibi manitalar ile dolu iken Istanbul sokaklarinda dolasirken 140 kiloluk bir Ermeni kadina asik olmus ona birde telli duvakli dugun yapmis Sam vilayetinide bu Maryam isimli Ermeni kadinina bagislamistir . Baliklara para atmasi mevzusuna hic girmeyelim zaten .
deli değil aksine çok zeki olan padişah. sadece psikolojik sorunları vardır o kadar.
beşiktaş'ın kafası yerden kalkmayan oyuncusu ibrahim üzülmez'in lakabıdır efenim. barcelona maçında overmars'a süper bir çalım atmıştır. maçtan sonraki röportajı da hafızalara kazınmıştır.

spiker: ibrahim overmars'a süper bi çalım attın. ne diyeceksin.
ibrahim: yine gelsin yine atarım!
"ben ateş bulmak için yollara düştüm, en sıcak çölleri bile aradım ama bulamadım. en sonunda ateş vardır diye cehenneme gittim, oradaki zebaniler bana 'cehennemde ateş yoktur ölenler buraya kendi ateşleriyle beraber gelirler' dedi..." gibi deli bir insanın söylemesi mümkün olmayan vecizenin sahibidir.
herkes " bizler fatihlerin torunuyuz " derken nedense hiç kimse " deli ibrahimin torunlarıyız " demez. kardeşim atalr bir bütündür bölünemez. deli meli sahip çıkın adama.
osmanlı dönemi cezayir dayılarındandır. 1710 yılının şubat ve kasım ayları arasında cezayir'in yöneticiğini yapmıştır. bugün cezayir şehrinin merkezinde "dely brahim" adında bir semt mevcuttur.
deli olup olmadığı tartışıla dursun, krizler eşliğinde çok şiddetli baş ağrıları çektiği için beyin tümörüne yakalanmış olduğu ve bu sebeple anlamsız davranışlarda bulunduğu iddia edilen padişah.
carlos 5 sene önce gelse genede onu kesecek adamdir.hic bir teknik adam vazgecmemistir ondan.sanirim buda idmanlardaki hirs ve özverili calismasindan kaynaklanmaktadir.
insanın abisi muradların dördüncüsü olursa...
(bkz: ibrahim uzulmez dususu)*
(bkz: delinho)
bu yıl tkm'de şehir tiyatrosunun çok güzel bir tiyatro oyununu sergilediği eski osmanlı padişahı.