bugün

iki coğrafi bölgede toprakları buluna Erzurum ilinin arazi büyüklüğü, yaklaşık 25.066 km² kadar tutar. Bu toprakların kuzey kesimi yani ispir, Narman, Oltu, Olur, Pazaryolu, Tortum ve Uzundere ilçelerinin toprakları, Karadeniz Bölgesi nin Doğu Karadeniz sınırları içinde kalmaktadır. Ancak bu kesim, il topraklarının yaklaşık % 30 luk bir payını oluşturur. Geriye kalan % 70 gibi önemli bir pay, Doğu Anadolu Bölgesi dahilinde yer alır. il, arazi büyüklüğü bakımından, sırayla Konya, Sivas ve Ankara illerinden sonra, Türkiye nin 4. büyük ili konumundadır. Erzurum ili, genel olarak yüksek arazilerden oluşur.

ilçeleri: aşkale, çat, tekman, hınıs, karaçoban, karayazı, pasinler, horasan, köprüköy, narman, şenkaya, oltu, uzundere, tortum, ispir, pazaryolu,ılıca.
plaka kodu 25 olan ilimiz.
kurtuluş savaşımızın en çok bilinen kadın kahramanı, nene hatunun memleketi..
evliya çelebi ye sormuşlar
-hocam Erzurum da yazı gördünüz mü?
evliya çelebi
+364 gün kaldım ama göremedi...demiş şeklinde Erzurumlu arkadaşlardan hikayelerini dinleyebileceğiniz doğu ilimiz

ayrıca (bkz: erzurum kongresi)
(bkz: nene hatun)
(bkz: dadaş)
(bkz: dadaşlar diyarı)
(bkz: nene hatun)
(bkz: naim hoca)
ve bi de
(bkz: teo)
doğu'nun bekçisi. sağlam ve de milliyetçi bir halka sahip güzide ilimiz.

(bkz: dadaş)
(bkz: 25)
(bkz: naim hoca)
(bkz: memleket)
(bkz: dadaş)
(bkz: kayak)
(bkz: ramazan)
(bkz: muhafazakar)
(bkz: fıkraları)
(bkz: lavaş)
(bkz: taş magazalar)
(bkz: cifte minare)
(bkz: delisi)
çayın çay gibi içildiği memleket. (bkz: kıtlama)
ablamın, iki buçuk sene görev yaptıktan sonra, istanbula tayin istemeyi bile göze aldığı, akabinde arkasına dahi bakmadan derhal terkettiği güya doğunun paris'i şehir.

(bkz: kıçımın parisi)

gidecekler için tavsiyeler:

* mümkünse gitmeyin.

* ha oldu ki gitmek zorundasınız, temmuz ağustos demeyin şişme montlarınızı yanınıza alın.

* giderken ve dönerken havayolunu tercih edin. yerel otobüs firmalarının önünden bile geçmeyin.

* bayansanız, yolda yürürken, içinde *m g*t gibi kelimeler geçen laf atma cümlelerine karşılık vermeyin, hatta duymamış gibi yapın.

* kalacak yer için, eğer imkanınız varsa erzurum öğretmenevini tercih edin,polat ronesans'dan sonra en adamakıllı yer orası.

* kıtlama şekerleri çayın içine atmaya kalkmayın, çevre illerden bile gülmek için gelirler söyliyim.

* son olarak;
kadayıf dolması ve cağ kebabı yemeden dönmeyin.
asker ve öğrenci şehri. Her sokakta bir tabur görebilirsiniz. Ordu evi de çok lükstür. Haftasonları brunch partiler, kokteyller düzenlenir. Belediye bahara doğru her akşam havai fişek gösterileri düzenler. Üniversitesi de çok büyüktür. Eskiden biraz muhafazakar oldukları söylenen halk artık daha geniştir.
"godoş una dadaş ekmeğine lavaş denilen yer" deseler de canavar gibi bi şehrimizdir.
zira en basit örnekle yolda herhangi birisine adres sorsanız bin kişi aynı anda yardımcı olmak için çabalar.
yetmez mi?
er zu rum, yani rum yönünde erler manasına gelebilmesi olası kelime. * *
AŞKALE, ÇAT, HINIS, HORASAN, ILICA, iSPiR, KARAÇOBAN, KARAYAZI, KÖPRÜKÖY, NARMAN, OLTU, OLUR, PASiNLER, PAZARYOLU, ŞENKAYA, TEKMAN, TORTUM, UZUNDERE gibi ilçelere sahip, doğu şehirlerimizden biridir.. Bişi, Borani, Dadah, Gavut, Katmer, Guymak, kadayıf dolması, kesme çorbası yöresel yemekler olup, hepsi de "yeme de yanında yat" kıvamındadırlar.
Ahi Baba, Dabak Baba, Öksürük Baba, Recep Baba, Sanamerli Hacı Ahmet Baba, Mevlüt Baba, Pir Ali Baba yatırları ile Abdurrahman Gazi Türbesi, Habib Baba Türbesi, Ebu ishak Türbesi, Yunus Emre Türbesi, Çifte Kardeşler Türbesi, Emir Şeyh Türbesi gibi türbeleri içinde barındırır..
"erzurum soğuk olmasına soğuk ama insanları inanılmaz sıcak.. öyle içten, öyle dost ki yaklaşımları, insan olduğunuzu hatırlatırlar size; sıcak bir yuvayı canınızda hissedersiniz.. çok şükürdür ki, onlardan biriyle sıcacık bir yuva kurmanın eşiğindesinizdir.. geniş ailenin fertleri sizi bir sardı mı coşkun bir yumak oluşturursunuz, sımsıkı sarılırlar size, siz de onlara.. böyledir erzurum ahalisi, sıcak, yardımsever, dost.."
rum diyarı manasına gelen arz-ı rum sözcük öbeğinin günümüze gelmiş halidir.
2011 dunya universite kis spor oyunlari'nın düzenleneceği şehir.
insanlarının cana yakın ve eğlenceli olduğu şehrimiz...
yazın buzi kışın tozi bi de evde galmış gızi meşhur olan goz bebeği şehrimiz
en güzel çocukluklar orda yaşanır.
kara elmas diye tabir edilen oltu taşının çıkarıldığı, kadayıf dolmasının ve cag kebabının meşhur olduğu il.
(bkz: nurullah genc)
KARAKTERLi iNSANLARIN ŞEHRi.
doğrusu, arzı ı rum... farsçadan gelir... tam sınırdaymış...
(bkz: erzurumlu)
bu güzide şehrimizin rakımı yanılmıyorsam 1900 metre kadardır.
bu sene son yılların aksine küresel ısınma nedeniyle en sıcak kışını geçirmiş şehrimizdir. *
(bkz: israil in Türkiye planları)
ülkenin en baba solcusunu * ve en baba sağcısını * çıkarmış türkiyenin en ayrıcalıklı dadaş diyarı.
palandöken dağlarının eteklerine kurulmuş şehrimiz. şehrin manzarası kaleden rahatlıkla seyredilebilir. turizm yönünden oldukça zengin olmasına rağmen, organizasyon yetersizliği dolayısıyla gelenlerin sadece kayak yapıp gittikleri şehirdir aynı zamanda.
adnan polat, deniz gezmiş, haluk kırcı, fethullah gülen, recep akdağ gibi siyaset, spor, cemaat, mafya gibi birçok dalda isim yapmış insan çıkarmış, ulu selçuklu kenti.

doğunun sınır taşı
erzurum'un dadaşı..

(bkz: dadaş)
(bkz: kıtlama çay)
(bkz: palandöken)
(bkz: esadaş)
(bkz: neydirsiz gardaş)
bakınız... (#1499953)
doğu'nun en geli$miş ili.
kışın hiç gitmediğim çok merak edip gitmeye kalkıştığım soğuktan dolayı dışarı bile çıkmaya cesaret edemediğim şehrimiz.
komşuları; bingöl, muş, ağrı, kars, ardahan, artvin, rize, bayburt, erzincan ve tunceli'dir.
Recep Tayyip Erdoğan ve Akp'li bakanların cumhuriyet mitingleriyle çük yarıştırmak amacıyla parti otobüsleri ile meydanlara getirdiği bindirilmiş kıtalar ve Kobi faliyetleri doğrultusunda ev anahtarı dağıtmak bahanesiyle sadaka demokrasisine alıştırılmış anadolu insanının çaresizliğini kullandığı , din temelli siyaset yapan lümpen dinci tabanlı oy rantçılığına dönük siyasal propagandasını gerçekleştirdiği bir mitingin yapıldığı doğu anadolu kentidir .

*işin ilginç yanı ise irtica örgütü ile dincileri ülkemizde ve dünyada örgütleyen nurcu Fethullah Gülen de burada doğmuş .

*Başka bir nokta ise Erzurum Kongresi dönemine denk geliyor . Manda( başka bir devletin güdümüne ve himayesi altına girmek ) isteği de tarihsel bir gerçeklik olarak karşımızda kös kös sırıtıyor .

*Sonuç , dincilerin stratejik önem atfettiği , oy avcılığı doğrultusunda kitleleri parsellemeye çalıştığı illerimiz vardır .
askerlik yapan bir kişi için çarşısının mükemmel olarak nitelendirilebileceği doğunun en güzel illerinden biri. Gelindiğinde 3-4 şiş cağ kebabını yanında istediğiniz şalgam suyuyla birlikte mideye indirmek,üstüne cevizli bir kadayıf dolması yemek ve bunları bu güzel şehirde saatlerce gezerek eritmek farzdır.
merkezde yürüyen beş bayandan ikisinin karaçarşaflı olmasının muhtemel olduğu yerdir.
erzurum uzaktan sevilip-özellikle de orda doğduysanız- birkaç yılda bir gidip görülmesi iyi olabilecek bir şehirdir.erzurum merkez ile ilçeleri arasında yüksek bir kültür ve insani fark vardır.ya da zamanında varmış orası kesin.çevre illere göre gelişmiş olması dolayısıyla ve gerçekten donanımlı üniversitesiyle oldukca göç almıştır.üniversiteden dolayı yolda gördüğünüz 10 kişiden 5 i karadenizli çıkmaktadır.yolda gördüğünüz her 2 kadından birisi olan kara çarşaflı kadınlar diğer illerde gördüğünüz her 2 kadından birisi olan karaçarşaflı kadınlar gibi size süsecekmiş gibi bakmaz.ayrıca oraya özgü bir örtünme çeşitleri ve kahverengi çizgili örtüleri vardır kadınlarının.aralık ayında ankara'da eldivenle gezerken erzurum'da gezmeyebilirsiniz.insanın yüzünü kesen bir ayazı yoktur.şehrin merkezindeki büyük yuvarlak ise uludağın zirvesiyle aynı yükseklikde imiş.palandöken de türkiye'nin en uzun ve güzel kar pistleri bulunmaktadır.aşotu denilen güzel tuzlu bir otu vardır ve bu otla yoğurt aşı denilen çok güzel bir çorbası yapılır.cağ kebabı ve kadayıf dolması yediyseniz eğer, yemediğiniz zaman özlersiniz.kendisi soğuk ama insanları sıcak bu yüzden büyük hatrı olan bir şehirdir erzurum.
daha gidilip görülmeden hakkında atıp tutulan, oturduğum batı şehrinden daha gelişmiş, havası soğuk ama insanı oldukça sıcak, doğrunun ve dürüstlüğün hakim olduğu, yalakalık ve riyakarlığa pirim verilmeyen,yıllardır özgeçmişiyle gurur duyan bir serhat ili.
teo pehlivan adında zamanında erzurumda yaşamış, özgün yapısıyla tanınmış ve belli ortamlarda başından geçenleri insanlara anlatan Herodot Cevdet tiplemesiyle özdeşleştirdiğim bi karaktere sahip kent.
ismi rum kelimesinden gelmiştir. bir rivayete göre bir zamanlar adı erzen-rum olarak anılmıştır. erzen "darı" anlamını taşır. o zamanlar tahıl ambarı olarak kullanılırmış.
ERZURUM
Palandoken Kayak Merkezi, Cifte Minareli Medrese,
Tortum Selalesi, Oltu Tasi, Aziziye Tabyalari, Uc
Kumbetler, Cag Kebabi, Tepsi Minare ( Saat Kulesi ),
Erzurum Kalesi, Rustem Pasa Bedesteni, Erzurum
Kongresi Binasi, Cobandede Koprusu, Narman
Peribacalari ile meşhurdur.
doğunun en yüksek yerleşim birimlerden olduğu için hayli soğuk olan ve mis gibi bir havası olan , soğuğun insanların içine işlediği sevgili memleketim...
2011 kış olimpiyatlarını aldığı öğrenildikten sonra ev fiyatlarının arttığı şehir.en önemli caddesi olan cumhuriyet caddesinde yenileme çalışmaları göze çarpıyor. gerekli gereksiz köprü çalışmaları yapılarak şehir trafiği belli bölgelere yoğunlaştırılmış.
kokusunu özlerim, ba$kala$maya yüz tutan canim memleketim.
askerliğimi yaptığım, askerliğin dertli anılarıyla bir daha gitmek istemediğim şehir.
(bkz: soğuk)