bugün

Abi noluyo ya?
telif hakkı ya...

adamlar neyi savunduğunu bile bilmiyor.
aslında konuya hedonizm, eudaimonia açısından yaklaşım yapıp bu sosyal medya olayına değinmek lazım da entry uzamasın.
yine basit anlatalım.

geri zekalılara (bu kadar yazılanlara rağmen halen bir metanın ticari mal mı yoksa sanat eseri mi olduğunu fark etmemeleri-anlamamış olmalarına) kızgınlık içerisindeyiz.
unutmadan; bu geri zekalı tanımı 50-70 arasında zeka seviyesine sahip olanlar için olup, bu durum sağlık tanımlaması-nörolojik vaka olarak dillendirilmiştir ki bu hatırlatmayı yapmak zorundayız.
malum; zeka ve mental yapısı bunun hakaret olmadığını fark edecek seviyede olmayan birileri var.

bir şarkı veya roman ya da resim vb sanat eserini ücreti karşılığında sahiplendirme yapıldığında o eser ticari bir meta olur.
bu ticari metayı ücret karşılığı alan kimse kullanım hakkını da alır ki bu ticaret kanununda vardır.

kişi birey olarak yasalarla belirlenmiş hakları özgürlükleri kapsamında iletişim amacıyla (her ne kadar hukuk açısından bilginiz olmasa da ticaret ile bireysel iletişim hakkı arasında ki farkı bilecek kadar beyin-akıl-zeka sahibi olduğunuzu varsayıyorum) bu ticari metayı ücret karşılığında alan kişi sosyal medyada iletişim amacıyla kullanırsa ekstra telif hakkı eser sahibine ödeyemez.

bu ücret ödeyerek alınan-sahip olunan eseri ticari bir kaygı olmadan sosyal medya ortamında iletişim, heberleşme haklarınızı kullanarak paylaşım yaptığınızda ortaya çıkacak ve tamamen değeri ederi sosyal medya platformu sahipleri yöneticisi tarafından belirlenen getirmiş olduğu değeri size ödenmesinde alıcı kusurlu değildir, telif hakları kapsamında alıcı suçlanamaz.

eğer, iletişim hakları özgürlükleri kapsamında yapılan faaliyet sonunda istenmeden ortaya çıkan bir değer varsa ve bu değerin telif hakları kapsamına alınması gerekiyorsa bu değeri ortaya çıkaran ve bu paylaşımlara değer biçen kurumun telif hakları kimin-kime ait ise o şahısa ödeme yapması gerek.

örn: burada youtube dan indirmiş olduğum "manda yuva yapmış söğüt dalına" şarkısını (telif haklarına yaklaşımınız, sosyal medya araçlarında olan-paylaşım yapan kişilere ticari bir kişilik olarak yaklaşımınıza uygun şarkı) paylaştım.
yazarlar da bunu çok beğendi tuttu favladı beni daha çok kişi takip etti vs karma puan olarak tavan yaptım.
zall da al sana 200 lira benden bir şişe rakı parası dedi.
bu 200 lira için kimse beni dava açarım diye şantaj tehdit ile benden para isteyemez, telif hakkında bulunamaz.

1- ben bu şarkıyı yasal olarak ücret karşılığında indirdim.

2- bu şarkıyı ticari bir amaç güdülerek para kazanmak amacıyla burada paylaşmadım.

3- ticaret hukuku, mülkiyet hakkı eseri ortaya çıkaran kadar, aynı hukuk hak eseri ücret ödeyerek alan için de geçerlidir ve bu haklar saklı kalmaktadır.

4- bu paylaşımda bir gelir söz konusu ve söz konusu gelir telif hakları kapsamında değerlendiriliyorsa, eseri ortaya çıkaran ile bu esere bir değer kazandıran gelir katan site yönetimi arasındadır ki; hak sahibine bu belirlediği değeri ödemekle mükellef olan sitedir.

5- burada söz konusu (bendeniz) gelir amaç eden değildir. talep eden de şahsım değildir. bu gelirin miktarını belirleyen şahsım değildir. bu gelirin ödeme şeklini zamanını belirleyen de şahsım değildir.

biraz hukuka giriş ders notları gibi oldu, idare edin.
türk ve dünya müziği için bir mihenk taşıdır. 70'lerde yaptığı müzik hala tüm dünyayı hayran bırakmaktadır. kendisi bir türk olarak gerçekten gurur vericidir. bugünlerde ülke gündeminden uzaklaşmak için los angeles'ta yasamına devam etmektedir. maalesef bu ülke bir erkin koray daha yetiştiremeyecek. bu üzüntü hepimize yeter. yaşarken ustayı onurlandırmak gerekiyor. tayyip cumhuriyeti bu konuda bir şey yapmayacaktır fakat ben burada bu yazıyı yazarak kendisini türk büyükleri içerisinde saydığımı belirtmek isterim.
Yorgunken dinlemek çok iyi gidiyor.

Allah hayırlı güzel ömür versin.
komik bir tipi olan şarkıcı.
görsel
sesi hiç değişmeyen ender sanatçılardan...
kendine göre duruşu ve ilkeleri olan biri. şarkıcı değil, sanatçıdır!
halen de karizma.
Seni her gördüğümde şarkısıyla insanı başka diyarlara götüren sanatçıdır.
En iyi parçasının cemalim olduğuna inandığım müzisyen.
Çöpçüler ve gökteki yıldızlar arasında kaldım.

https://youtu.be/NtYliCcxKRo
bugün 82 yaşında hayatını kaybetmiştir.
vefat etmiş , allah rahmet eylesin, çok severdim..

şarkıları benim için vazgeçilmezdi.

herhalde bir kızı var ailesinden geride kalan ,başsağlığı dilerim,çok severdi kızını okuduklarım kadarı ile..

bir yıldız daha kaydı.....
görsel
Vay Bee baba da öldü desene.

Gökteki yıldızlara selam et baba.
bugün bu kalitede bir müzik yok,sene 1974..

mekanın cennet olsun....

https://youtu.be/F-k_Fr67bPQ
allah rahmet eylesin.
Az önce tv’de vefat ettiğ haberi geçti.Rabbim rahmet eylesin.Çocukluğumuzdaki izler birer birer siliniyor be sözlük.
Ne yazık ki kaybettiğimiz dev müzik çınarı. Huzur içinde uyusun.
Vay be Erkin Baba… hoşçakal elbet birgün yalnızlar rıhtımında…
Nasıl ölüyor yahu.
Elim ayağım boşandı

Nasıl
Canın gitti...
Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah....

Allah rahmet eylesin..
Her geçen yıl birer birer masadan eksiliyor dostlar...
O değil de ben kendisini önceden öldü diye biliyordum. internette gezinirken vefatını görünce bir şaşırdım bizim muhtar emmi gibi. Çocukken kimi oyunlara -Gta San Andreas'a mesela- müziklerini ekleyip dinlerdim. Huzur içinde uyusun.
Türk rock müziğine gitarı getiren adam.
Allah rahmet eylesin erkin babaya. Seni de kaybettik be erkin baba. Çok acıttı ölümün.