bugün

entry'ler (2415)

fakirlik allah a yakın olmaktır

Benim de aklıma ilk gelen kişi kendisini "yetimlerin hizmetkarı" olarak tanıtan, Ayasofya camisine özel jet ile giden tiktok şeyhi Miraç Orbay oldu.*

Desene buna göre pek de Allah'a yakın değilmiş kendileri.

ikinci tura rte ve ahmet altan kalsa kime verirsin

"Erdoğan gitsin de ülke bölünüp parçalansın isterse", "Erdoğan'ın karşısına Abdullah Gül çıksa bile tıpış tıpış gidip Gül'e oy veririm" diyen insanların Ahmet Altan'a oy vereceğini düşünüyorum. Kimi muhalif maskesi takan tiplerin de kime oy vereceği belli zaten. Mesela sözlükte zafer partili olduğunu söyleyen lakin Kılıçdaroğlu aday olsa Erdoğan'a basarım abi diyen biri vardı. Sonra da böyle tipler yüzünden elalem zafer partisi ve ümit Özdağ için AKP'nin adamı diyor. Onların bu düşüncelerini kuvvetlendiriyor. Her neyse ben oy kullanmaya bile gitmezdim kesinlikle diyebilirim, evet.

abdurrahman dilipak ın trollere uyarı twiti

Geçenlerde 11. Yüzyılda Turtuşi'nin yazmış olduğu "Siracu'l-Muluk" adlı eseri tekrar okudum. Diyor ki merhum "şu an saraylarda yaşıyorsun lakin yarın sen de ölüp gideceksin diğerleri gibi. Elinde olan geçici şeylerle övünme. Etrafını saran dalkavuklara güvenme. Elindeki şeyler senden çıktı mı ilk tekmeyi vuracak insanlar bunlar olacaktır. Şimdiki kuvvet ve zenginliğe güvenip de her şeyi yapma. Yarın koşullar değişir de o kötülük yaptıkların misliyle öcünü alır. Rezil rüsva olursun." Gerçi buna benzer şeyleri bir iç savaş sırasında varını yoğunu kaybeden ve sürgünde yaşamak zorunda kalan ibn Hazm da yazmış. Gücü elinde tutan insanlara öğütler vermiş lakin insan hatalardan ders almıyor işte. "Cesur Yeni Dünya" adlı eseriyle tanınan Aldous Huxley "Tarihten alınması gereken en önemli ders, insanların tarihten pek fazla ders almadıklarıdır" sözünü söylememiş boşuna efendim, evet.

24 kasım öğretmenler günü

Başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, teröristler tarafından şehit edilen Neşe Alten, Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz, Ayşenur Alkan öğretmenlerin; öğrenciye insan muamelesinde bulunup onlara insana yakışır şekilde davranan birçok insanın öğretmenler günü kutlu olsun efendim. Bir harfi düzgün yazamadı diye bağırıp çocuğun geleceğini karartan, özgüvenini zedeleyen, elalemin içinde küçük düşüren tiplerin öğretmenler günü kutlu olmasın, beter olsunlar, evet.

görünce entrysini bile okumadan eksilenen yazarlar

Hiçbir yazar diyebilirim. Sözlük zevatının yazdığı saçmalıkları bile okuyup eksileyen bir insanım sonuçta, evet.

erdoğan ın sürekli geri adım atması

Ya buradaki sorun geri adım atıp atmaması değil aslında. En büyük sorun geçmişte Erdoğan'ın y dediğinde alkışlayıp buna karşı çıkanlara hain diyenlerin şimdi ise Erdoğan'ın x demesiyle yani bir zamanlar muhaliflerin söylediğine gelmesiyle y'yi alkışlayanların bu sefer de x'i alkışlaması ve "reisin var bir bildiği" demesi. Yoksa Kılıçdaroğlu da zamanında sığınmacıları entegre edeceğiz diyordu sonra Ümit Özdağ ortaya çıkıp da sığınmacılar gönderilmeli diyenlerin sesi olunca bu sefer de 2 yıl içinde hepsini yollayacağız'a getirdi işi. Yoksa Siyasette çoktur böyle geri adımlar ve u dönüşleri efendim, evet.

erkeksi bayan buse

Bana dargın olan yazardır. Umarım Queen'den büyü tarifi alıp bana cin yollamaz, evet.

bunak deyince ilk akla gelen kişi anketi

Tuhaf hareketleri ve gaflarıyla nam yapan, Araplara bile dalga malzemesi olan vasat troll Joe biden'ı görmeyi umuyordum oysa ben. Adam konuşmasında kağıttaki direktifleri dahi okuyor.* Bu heriften ala bunak mı olur efendim, evet.

celal şengör gizli akp lidir

Verdiğim tepki ekteki gibidir efendim.

görsel

O değil de birçok entryine baktım, acilen akıl hastanesine sevk edilmen gerektiği izlenimi uyandı bende, evet.

müge anlı ile tatlı sert derya olayı

'Bunlar hep netflişş yüzünden yeğen. Netflişş toplumun ahlakını bozuyor" dedi geçen biri kavede. Anadolu irfanı falan demesine mahal vermeden çayımı içtim çıktım oradan.

işin şakası bir yana olayın ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. ileride kızım mızım olur diye de yargılamıyorum Derya'yı. Lakin demem o ki kimi insanlar bu tür programların yasaklanması gerektiğini, reyting için yalan şeyler gösterdiklerini ve toplumun ahlakını bozduklarını söylüyor. Oysa bu tür programlar köylerde, ücra köşelerde neler döndüğünü yüzümüze yüzümüze çarpıyor ve "Anadolu irfanı" diye romantikleştirilen şeylerin pek de gerçeğe uygun olmadığını bizlere gösteriyor. Bu da kimi kesimin işine gelmiyor haliyle, evet.

recep tayyip erdoğan ın darbeci sisi ile fotoğrafı

2019 Yerel Seçimleri sırasında “Pazar günü Sisi mi diyeceğiz Binali Yıldırım mı diyeceğiz? Mesele bu kadar önemli" diyen ve bir konuşmasında "Ben böyle bir kişiyle asla görüşmem. Görüşenler de tarihte farklı bir şekilde değerlendirilecektir" sözlerini sarf eden Erdoğan'ın Sisi ile yer aldığı fotoğraftır efendim, evet.

nude atan sözlük kızı

Fotoğrafları farklı mecralarda elden ele dolaşınca da şikayet etmemesi gereken kızdır ayrıca. Fazlasıyla tanımadığın etmediğin insanlara nude atılır mı. Özelimiz diye atarsın sonra onunla kavga ettin mi de bunları ifşa eder falan. Sözlüğün metalcisinin dediği gibi bu devirde babana bile güvenmeyeceksin, evet.

halkların kardeşliği diyip halkları tehdit etmek

Halkların kardeşliği söylemi ülkede etnikçi bölücülerin sığındıkları bir kalkandır. Türk milliyetçisi insanları kafatasçı, ırkçı ilan ederler milliyetçiliği bağnazlık ve geri kafalılık olarak lanse ederler oysa bu sloganı kullananların birçoğu Kürtçülük yapar, evet.

traveler of secret moments

Nice mutlu yıllara sözlüğün ayaklı gazetesi.*

joe biden

Geçen de Rusya'nın Irak'ın şehri Felluce'den çekildiğini söylemiş Herson diyeceğine. Bu bunak tam bir komedi he. 2024'te de adaylığa niyeti olduğunu belirtmiş konuşmasında. Olur da yine başkan seçilirse Amerikalıların aklına şaşarım, evet.

harca harca bitmiyor diyen bulgar turist

Türkiye'nin ekonomik anlamda güçlendiğini dillendiren Bulgarmış dedi biri kavede. Montumu aldım çıktım hemen kaveden, evet.

türkiye nin artık çok güçlü olması

Açlıktan silgi yiyen ingilizlerin, daima bizi kıskanmaya yer arayan Almanların, Edirne'ye gelip ne bulurlarsa alıp götüren Bulgarların, devlet başkanları Putin'in Erdoğan'ın valisi olduğunu kabullenen (beyaz Tv'de konuşulmuştu bu, inanmayan izlesin) Rusların dile getirdiği gerçektir efendim, evet.

ak parti olarak gençlerin birinci partisiyiz

32 yaşında mı, yine iyiymiş ben 26 yaşındayım stresten hipertansiyon hastasıyım. Saçlarımda da beyazlar var. Türkiye'de yaşamak hiç stresli değil kesinlikle.*

Gençlik nezdinde yapılan anketlere ve sokak röportajlarına bakıldığında pek öyle görünmüyor ama yine de sen bilirsin. Ha sondan birinci demek istediysen bilemem, evet.

açık sözlü patavatsız dobra dobra insan

Genelde insanlar tarafından sevilmez oysa ben bu tür insanlara acayip bir şekilde bayılıyorum efendim. Yüzüne gülüp ardından atıp tutmasındansa yüzüne şak şak söylemesi oldukça hoştur. Yanında seni pohpohlayıp arkandan her türlü şerefsizliği yapan tiplere bin basar kısacası, evet.

akp gittiğinde türkiye

Geride büyük bir enkaz kalmış olacak. Onlardan sonra her kim iktidara gelirse enflasyon, sığınmacı sorunu gibi birçok şeyle uğraşmak durumunda kalacak elbette. Kimileri CHP'nin kazansa bile birçok sorunu çözemeyeceğini ve sonrasında Erdoğan'ın gümbür gümbür yeniden geleceğini söylüyor ki sözlüğün ünlü zevatı da aylar öncesinde Kılıçdaroğlu kazansın da sonrasında yüzde 60 küsur ile Erdoğan gümbür gümbür gelsin diyerek aslında buna benzer bir şey dillendirmişti. ingiliz muhafazakar Edmund Burke Fransız ihtilali sırasında devrimin sonunda monarşiye benzeyen tek adam yönetiminin gelebileceğini söylemiş eserinde ve birkaç yıl sonra Napoleon imparatorluğunu ilan ediyor ve haklı çıkıyor. Bundan mütevellit Akp sonrası iktidara gelecekler için bir çok şey zor olacak. Küçücük bir hataları bile AKP'nin tekrardan dönmesine neden olabilir. Oldukça dikkatli olmaları gerekecek, evet.