bugün

entry'ler (3687)

kemal kılıçdaroğlu

Arkadaş tavsiyesi ile Atatürk'e maymun, kendisine kanı bozuk hain diyen birini danışman olarak atayan, koltuk derdi olmayan oldukça başarılı bir siyasetçi(!), evet.

herkesin sevdiği bir yazar olmak

Muhtemelen Nabza göre şerbet veren, etliye sütlüye karışmayan, düşüncelerini ulu orta açmayan, insanların suyuna giden, herkese duymak istediklerini söyleyen, kim olduğu fark etmeksizin herkese bol artı oy ve fav dağıtan biri olmaktır, evet.

kumandada basılmamış tuş

Parmak izinizin bulunmadığı tuştur aynı zamanda, evet.

kan emerken öldürülen sivrisinek

"Artık yeter, siz Fransızlar bizi ve madenlerimizi artık sömüremeyeceksiniz" diyen Afrikalıların tokadı bastığı Fransızlar gibi kan emici sömürgeci hayduttur, evet.*

kemal kılıçdaroğlu nun istifa etmemesinin nedeni

Kılıçdaroğlu ne demişti hatırlayın. Uzun süre koltukta oturan kişi altına yaptığından dolayı ve bu durumun ortaya çıkmaması için koltuğunu bırakmazmış onun tabiriyle. Tanju Özcan partideki yolsuzlukların ortaya çıkmaması için istifa etmediğini iddia ediyor. istifa edince kim bilir bilmediğimiz neler çıkacak. kimdir nedir araştırılmadan "Arkadaş tavsiyesi" ile Atatürk'e maymun, kendisi hakkında kanı bozuk, hain diyen birini danışman atadığı seçimden aylar sonra ortaya çıktı. Bizim bilmediğimiz daha ne skandallar vardır. Koltuğu bıraktığı an bunlar ortaya saçılacağından istifa etmiyor olabilir. Kimi yabancı think tank raporlarının dediği gibi Baykal ve ekibinin tasfiye edilip (malum kaset kumpası ile Baykal gitmişti) yerine kendisinin getirilmesi planlandı ise bu durum, muhalefetin dışarıdan dizayn edildiğini, yani Kılıçdaroğlu'nun bir misyon yüklendiğini gösterir, evet.

muinuddin süleyman

Moğol işbirlikçisi olan anadolu Selçuklu devlet adamı. Memlük Sultanı Baybars'ı Anadolu'ya yardıma çağırıp Türkmenleri Moğollara karşı ayaklandırdığı şüphesi ile Elbistan yenilgisi sonrası Moğollar tarafından öldürülmüştür. Çağdaşı olan Bir Ermeni kaynağı elbistan muharebesinde ölen Moğol komutanlarının yakınları tarafından ortadan ikiye ayrılıp "afiyetle" yendiğini söyler, evet.

kezban paylaşımları

Parasını hunharca yediği Kocişinin kendisine aldığı birtakım eşyaları hemcinslerini kıskandırmak için orada burada paylaşması, evet.

gereksiz bir bilgi ver

Antik romalı birçok hekim ve doktor, öldürülen bir gladyatörün kanını içmenin epilepsiye iyi geldiğini düşünürmüş. O dönemlerde epilepsi için "Sacred disease" yani kutsal hastalık ifadesi kullanılırmış. Neredeyse 3000 yıl önce Babil metinlerinde ise epilepsi "sakikku" olarak geçmekte imiş. Kimi romalı tarihçiler Julius Caesar'ın da epilepsi hastası olduğundan bahsetmekte imiş (Suetonius ve Plutarkhos onun ani bayılma krizlerinden müzdarip olduğunu söyler), evet.

fakir olmanın avantajları

Sizden borç para dilenen ya da sizi paranız var diye "seven" çıkarcı insanların çevrenizi sarmaması. Cahiz ve Sadi Şirazi çevrenizdeki asalak sürüsünden kurtulmanın yollarından birinin onlardan borç istemek olduğunu, diğerinin de zenginliğin yerini fakirliğin alması olduğunu söyler. Sizden parasal yönden çıkar ve beklentisi olanlar da bu durumu görünce doğal olarak anında ortalıktan kaybolacaktır. Yani bir yazarın da yıllar önce demiş olduğu üzere "bir kadın sizi seviyorsa, gerçekten seviyordur", evet.

klozette otururken lağımdan gelmesi olası fare

Klozete oturmadan önce sifonu çekmeme neden olan hayali faredir. Çocukken evimizi farelerin basması ile beraber bende uzun bir dönem travmatik bir etki bırakmıştı. Lisenin ortalarına kadar genelde rüyamda farelerin evimizi istila ettiğini görürdüm. ilkokulda sürekli bilgisayar ve fareler çizer dururdum (çocukların çizdikleri şeylere dikkat etmek gerek. Size anlatamadıkları, dillendirmedikleri istek ve korkularını kağıda aktarabilirler. Ben de fare korkumu bu şekilde aktarıyormuşum ki hocamız da toplantıda aileme genelde fareler çizdiğimden bahsetmiş) Dediğim gibi sifonu çektim mi gideceğini farz ettiğim faredir, evet.

karadenizde sel olunca kader istanbulda chp suçlu

insansı robot Sophia'nın kendileri yanında oldukça zeki duracağı birtakım insanın zırvasıdır. Kadir topbaş belediye başkanı iken sel oldu mu sesleri çıkmazdı nedense, evet.

eğitim seviyesi yükseldikçe akp oylarının düşmesi

Birçok ankete ve araştırmaya göz atıldığında ortaya çıkan gerçektir. Üstelik bunu söyleyen de CHP'li bir vekil ya da Akp karşıtı bir sanatçı da değildir. Bunu eski bakan Taner Yıldız bir konuşmasında itiraf etmiştir. Kendisine afakanlar basan Bir profesör de canlı yayında cahil halkın ferasetini övüp durmuştur mesela, evet.

geri zekalılar içinde yaşamak

Baltasar Gracian "Akıllı Yaşama Sanatı" adlı eserinde, akıllı insanın herkes ile her şey olduğunu; akıllılar arasında akıllı iken cahiller arasında cahil olabildiğini söyler. Bilgeler arasında cahil, cahiller arasında bilge olmanın uygun olmadığından bahseder. Bilgeliğin en büyük göstergesinin bazen cahil rolüne bürünmek olduğundan dem vurur. Sonuçta cahiller arasında yaşıyoruz ve tek başına bilge olup öyle görünmenin akıl kârı olmadığına parmak basar. Bir de insanın büyük bir zaafı vardır: kendisi dışında neredeyse herkesi cahil ve aptal görmek. Dünya üzerindeki En akıllı insan bir tek odur. Oysa Baltasar Gracian en aptal insanın bu tür insan olduğunu söyler, ki haklıdır. Bununla beraber Muhtemelen başka gerizekalılar ya da aptallar da sizin için aptal diyordur. iki üç kusurunuzu görüp, horn etkisiyle beraber size gerizekalı/aptal ya da cahil damgasını vurup geçiyordur, evet.

türkiye bayan voleybol takımı

Kimi sözde milliyetçi özde dinci yobazlar tarafından "Filenin balonları, filenin kaşarları" denerek küçümsenen ve Sırbistan'ı yenerek Avrupa şampiyonu olan milli gururumuzdur. Eda'dan Vargas'a kadar hepsine helal olsun. içimizdeki Sırp ve Yunanlara inat, başarılarının devamını dilerim efendim, evet.

görsel

30 yaşındaki adamın bilgisayar oyunu oynaması

Oldukça normal bir durumdur. Oyun oynamanın yaşı, cinsiyeti yoktur. Aşırıya kaçmamak şartıyla elalem ne derse desin boştur. Asosyal, ezik diyenleri de kaale bile almamalı. Elbette Kimileri oyuna o kadar bağımlı hale geliyor ki rüyada bile oyunu görüyor. Çocuğu okuldan alması gerekiyor ancak bunu unutup oyuna dalıyor. Halledilmesi gereken onca sorun varken sorumluluk almayıp oyunun başından kalkmıyor. Bazı insanlar için oyun oynamak, kimi problemlerden kaçmak için başvurulan uyuşturucu gibi bir şey. Dozunu iyi ayarladıktan sonra ister 40 ister 50 yaşında bile oynarsın. 30 yaşında anne babadan harçlık alıp tüm gününü oyunlara harcamak dersen işte o sıkıntı. Benim kuzenimi örnek verebilirim. Babaannesi nasılsa zengindi ve halamın dediğine göre kuzene iyi bir bilgisayar alabilecek miktarda para verirmiş. Bir de halamların iki emekli maaşı olunca O da elbette çalışmak yerine sürekli bilgisayarda team Fortress oynardı. En azından biz çocukken bayramlarda ne zaman halamı ziyarete gitsek team Fortress açık olurdu.* Sonra ablası evlenince ve babaannesi vefat edince kafası dank etmiş olmalı ki, bilgisayar oynamayı bırakıp işe girdi 30'larının başında, evet.

karınızın parasını yer misiniz

Para yenen bir şey olmadığı için yemezdim herhalde doğal olarak, evet.*

memleketini söylemeden anlat

Kırım Türkleri dendi mi akla gelen şehir olup, 2 Eylül'de Yunan işgalinden kurtarılmıştır, evet.

günün sözü

"Aydın insan memeden uzak yaşayan insandır" der Nihat genç, evet.*

kerh

Orta Çağ Bağdat'ında çoğunlukla Şiilerin yaşadığı, pazarların kurulduğu, tüccar ve zanaatkarların bulunduğu ve Aramice "istihkam edilmiş şehir" anlamına gelen bölge. Sel, yangın, mezhep kavgaları (hanbeli-şii çekişmeleri) ve moğol yağması sonucu bölge metruk bir hal almış ve 14. Yüzyılda Bağdat'a gelen seyyahlar, kaleme aldıkları eserlerde bundan bahsetmişlerdir, evet.

ebrar karakurt

kendisine laf eden abdülhamid adlı bir kullanıcı için "boş yapma abdülhamid" deyip italya galibiyeti sonrası bununla ilgili pankartlı bir fotoğraf paylaştıktan sonra, melih gökçek'inden tut selman öğüt'e kadar birçok sivri zekalı akp'li isim tarafından sultan abdülhamid han'a laf ediyor diye linçlenen milli voleybolcu, evet.

Not: attığım fotoğraflar nedense yüklenmiyor. Bu entyri silip tekrar girmemin nedeni bu idi.