bugün

entry'ler (1328)

günaydın sözlük

görsel
Gününüz aydın olsun efendim. Lise yıllarıma döndüm yeminle. Yalnız 12. sınıflar berbat diyebilirim.

tanrı

Feurbach'a göre insanın ulaşamadığı ideal tipi resmederek oluşturduğu manevi varlıktır. Pozitivizmin kurucusu olan ve ilk sosyolog kabul edilen Auguste Comte için ise pozitif bilimler yokken insanoğlu deprem, sel, yıldırım gibi açıklanamayan olayları anlamlandırabilmek için uydurduğu bir kavramdır. Bilim her şeyi açıkladığı an Tanrıya ihtiyaç kalmayacaktır. Dinin yerini de bilim alacaktır. Ek olarak Tanrı anlayışında deizm konusunda çoğu insanın basite indirgediği bir konu var. Şöyle ki; deizmde Tanrı dünyaya karışmaz, müdahale etmez diye genel geçer bir kabulun olduğu görülüyor oysa kimi deistler Tanrının dünyaya müdahale ettiğini düşünür. Demem o ki her deist için Tanrı bir köşeye çekilen bir varlık değildir. Mesela benim için Tanrı bazen olaylara müdahale eder. Yani bizi tamamıyla başıboş bırakmaz.

kafa izni

Beş gün alıp sonrasında aldığıma pişman olduğum izin. Bu arada Muhtemelen Otopsiraporlari 3 aylık izin aldığına pişman olup başka hesapla sözlüğe gelecek, belki gelmiştir bile.*

seri artı oy veren melek

Arada bize de uğrasa da çayımı içse denilen melektir efendim.*

zenginlikten fakirliğe düşmek

Ben aşırı zengin olsam ve fakirliğe düşsem bana öyle bir koyar ki seppuku yaparım dedirten olaydır efendim. Abbasi döneminde yaşayan Cahiz "Cimriler" kitabında der ki "Paraya sahip iken çevren dostlarla dolu olur. Herkesçe sevilir ve el üstünde tutulursun. Zenginlik elinden kaçtı mı çevrende hiç kimse kalmaz, ailen bile. Dilenciler dahi kapını çalmaz olur. Yalnızlaşır gidersin"

sözlük kızlarının ayakları

Usualsuspect'in üstüne ketçap döküp yalayacağı ayaklardır.*

yumoştan selamlar

inanmayın sözlük ahalisi. Babamızı bile sevmezmiş. Sizleri çok seviyorum dediğine bakmayın.*
görsel

kedisever satanist v2

Zamanında kendisine önyargılı davranıp bir entrysi nedeniyle Kürtçü yazar demiştim. Sohbet edince öyle biri olmadığını, yanılmış olduğumu farkettim. Ne kadar görüşlerimiz uyuşmasa da girdiği bazı entryleri hoşuma gider. Muhabbeti de oldukça iyidir. Büyük bir kusuru vardır yalnız, o da köpekleri degil de kedileri daha çok sevmesidir.* Ne diyelim efendim yazsın dursun sözlükte.

salt

ingilizcede "tuz" anlamına gelen kelime. Yanlış bilmiyorsam salary yani maaş kelimesi ile derin bir ilişkisi var. Şöyle ki; Roma imparatorluğu askerlere maaş olarak tuz dağıtıyormuş zamanında. Bununla birlikte askere tuz dağıtımı sadece Romalılarla da sınırlı değil. Bir makalede eski türk devletlerinde askere tuz ve ekmek dağıtıldığını okumuştum efendim.

twitter kullanan erkek

Ben değilimdir. Lisede iken bir hesabım vardı ama hesap patlamış nedense. Ben de açmadım başka bir hesap. Dürüst olmak gerekirse instagram da kullanmıyorum. Geçen seneye kadar Facebook kullanıyordum onu da bıraktım. Kafam rahat diyebilirim. Gerçi sözlükte instagram, tiktok, Twitter kullanmayanlara taş devrinden kalma mağara adamı diye yaftalayan tipler var ama umrumda bile değil bu durum. Evet mağara adamıyım nolmuş size ne kardeşim.*

silik yese fark edilmeyecek yazarlar

Benimdir. 1 hafta çaylak olduğumda arayıp soran olmamıştı mesela. Sürekli mesaj atanların bile şeyinde olmamıştı.*

t h e e r e c t o

Nevi şahsına münhasır bir kişilikti. Başlıkları ve girdiği entryleri özlenmektedir efendim. dönmesini dört gözle bekliyoruz.

nasıl hissediyorsun

Kale3112 sözlüğe geri dönmüş ve bize bir hi bile dememiş, demem o ki oldukça berbat hissediyorum efendim. Dokunsalar ağlayacağım o kadar yani.*

en çok gurur duyduğunuz özelliğiniz

Bir olaya tek değil birçok açıdan bakmak, bağnaz olmamak. En önemlisi de en yakın arkadaşım da olsa hatasını yüzüne söylemek yani şakşakçılık yapmamak, dürüst ve samimi olmak. Onca kusuruma rağmen bu özelliklerimle gurur duyuyorum efendim. Ha bir de çoğu insan aynayı hep başkalarına tutar ve tüm kusurları başkalarında bulur. Kendisine sorarsanız aşırı derecede mükemmeldir. Oysa ben kendime ayna tutarım. Geçmişimden ders çıkarıp kusurlarımı törpülemeye çalışırım. Başkasında kusur aramak yerine kendime bakarım ilk önce.

sözlükteki en güzel nick

Tatlı mı tatlı bir nick var ama bende kalsın. Ne zaman o nicki görsem erir giderim. Saatlerce o nicki göremesem "niye entry girmiyor ya girsene hadi" derim.*

bir abdullah gül bin ulusalcı kemaliste bedeldir

(bkz: salak yemin ediyorum geri zekalı bu çocuk)

suriyeliler ülkelerine geri dönsün kampanyası

An itibariyle imzalanan kampanyadır efendim.
görsel

yazarların en son para verdikleri şey

Ülker laviva. Tadı gerçekten çok güzel efendim. Dersten çıkınca bir tane daha alayım bari.

sözlüğün en mal kızı

isim vermesine gerek yok aslında. Ben anladım kimi söylediğini. Gayet açık. Naçizane fikrime göre entrylerini okuyunca ne kadar bilgili ve olgun biri olduğu izlenimi bırakıyor bende. Sözlüğün birçok yazarına nazaran genel kültür düzeyi yüksek gibi. En önemlisi de insan hakları ve ifade özgürlüğünü bahane edip Kürtçülük yapanlara karşı. Atatürk'ün ilkelerinden olan milliyetçiliği ayaklar altına alan zihniyeti sevmiyor. Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı adayı olmasından yana. Sağ olsun sol olsun her kesimin çomarından nefret ediyor. Böyle bir yazar mal olabilir mi efendim diyerek eksiyi basıyorum. Ha bu arada dürüst olmak gerekirse bazı entryleri silip tekrar girmesi benim de garibime gidiyor. Onun dışında fazla tanımıyorum kendisini yazdıklarım sadece gözlemlerden damıtılmış kırıntılardır.

atatürk ü sevmeme nedenleri

Atatürk'ü sevmeyenler dine dayalı şeriatla yönetilen bir devletin önünü kestiği için, miskinler yuvası olan tekke ve zaviyelere kilit vurup dinin sömürülmesini engellediği için, ümmet şuuru yerine millet bilincine sahip pozitif bilimlerden beslenip ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak nesiller yetiştirmeye çalıştığı için, ayrılıkçı Kürt hareketlerini sindirdiği için sevmiyorlar. Yani onu sevmeyenler laik cumhuriyeti kökten yıkıp şeriat isteyenler ve Kürt milliyetçiliğinin bayrağını taşıyanlardır. Bir de maalesef Atatürk'ün ilkelerinden ve yapıp ettiklerinden bihaber olup slogan atmayı ve Atatürk'ün imzasını omzuna, koluna vesaire dövme yaptırmayı Atatürkçülük sanan sahte Atatürkçüler Atatürk'ün sevilmememe daha doğrusu yanlış anlaşılma nedenidir. Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı ırkçı ve kafatasçı değilken kimileri onun milliyetçiliğini yanlış şekilde temsil etmekte ve Atatürk'e olan soğukluğun sebebi olabilmektedir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.