bugün

galatasaray' ın çanakkale dardanelspor' dan transfer ettiği genç yetenek. geçen sezon bulunduğu ligin en iyi oyuncusu olarak gösteriliyordu. galatasaray' a 1 milyon euro gibi bir maliyetle gelen futbolcuyla 5 yıllık anlaşma yapıldı. ön libero mevkiinde artık rekabet var. galatasaray' a hayırlı olsun.

galatasaray' ın çanakkale dardanelspor' dan diğer transferleri için,

(bkz: fevzi elmas)
(bkz: hasan kabze)
03.03.1986 doğumlu galatasaray'ın yeni trasferlerinden. junichi inamoto ile aynı gün sözleşme imzalamasından dolayı, transferi fazla haber olamamıştır.
2 yıldır galatasarayın transfer edeceği hayaliyle izlediğim genç oyuncu. çok soğuk kanlı akıllı birde sanırım ciğer değil kompresör taşıyor kıçındada motor olduğundan şüpheliyim çünkü normal insan gibi koşmuyor
umuyoruz ikinci bir hasan kabze dir ve hakan şükür benzeri bir dinozor tarafından as çıkma şansı kapanmaz.
şutlarıda bayaa iyi bu arkadaşın,yolu açık olsun..
9 eylül 2006 denizlispor galatasaray maçı' nın tek olumlu yansıması olan futbolcu. başlığını açarken yaptığım yorumlarda haklı çıkacağımı görmek çok güzel.
tsubasa kadar oynamaktadır. bu yeter bir performans mıdır, tartışılır..
defansif yönü vardır bu arkadaşımızın.uzun pas atabiliyor,top saklayabiliyor,alan değiştirebiliyor,çok fazla koşuyor.bütün bunlara rağmen yedek kulübesinde oturuyor.yerine oynayan futbolcu ise inamoto idi.feldkamp ile birlikte umarım ilk onbir çıkmaya başlar.sene içinde gayet başarılı maçlar çıkarmıştır.bu da kendisine şans verildiği takdirde başarılı olacağını gösterir...
futbol oynamayı biliyor.

(bkz: ömer üründül terminolojisi)
galatasaraya yavaş ama emin adımlarla yakışan bir yetenek.
Şutları iyidir.
galatasaray da ilk oynadigi mac bir sampiyonlar ligi maciydi kendisinden nefret etirmisti ama yavas yavas yine sevdirten oyuncu.
(bkz: gemi)
sağ ayak, sol ayak hiç ayırt etmeden mesafe tanımaksızın şut atan, biraz büyükçe bir burna sahip olan, iyi bir futbolcu.

(bkz: ön libero)
marco aurelio'ya birşey olursa milli takımın hali nice olur, endişemizi biraz dindirmiş oyuncudur. şimdi değil ama en geç 2 seneye milli 11'i zorlar gibi geliyor bana.
Galatasaray'ın son yıllarda yaptığı en iyi transferlerindendir bana göre. Bana gelip "kardeş iyi bir ön libero nasıl olmalıdır?" diye sorsalar öncelikle uzun boylu olmalıdır derim. Mehmet topal'da ortasahadaki hava toplarını alabilecek uzun bir oyuncu. bu kıstası başarıyla geçti yani. Bir diğer kriterim ise uzaktan güzel şutlar atabilmesidir. Mehmet topal'da son zamanda attığı gollerle iyi şut çektiğini gösterdi. Bu da tamam. teknik ve çabukluk açısından ise kendisini geliştirmesi gerekiyor. Sanki biraz ağır, hoş kendisi daha 21-22 yaşlarında olduğundan önünde kendisini geliştirmesi için uzun seneler var. Uzun paslarında isabet yüzdesi biraz düşük fakat bu da oynadıkça düzelecek bir sorun.
galatasaray'ın harcamaması, kendisini biraz daha geliştirmesi halinde euro 2008 kadrosunda mutlaka yer alması gereken, iyi bir performansla aurelio'yu kesebilecek olan futbolcu.
(bkz: sen neymişsin be abi)
her geçen gün kendisini biraz daha geliştirmekte olan başarılı galatasaray futbolcusudur.
fenerbahçe maçının emre güngör ile birlikte en önemli ismi olmayı başarmakla birlikte, a milli takım kadrosuna çağırılması kendisine ayrı bir güven kazandırmış.
başarılarının devamını diliyoruz.
euro 2008'de patlama yapması muhtemel genç futbolcudur. lakin şımarmamalıdır, bir taraflarını kaldırmamalıdır. türk futboluna ve galatasaray'a hayırlı olsundur.
hayvani derecede toplar kaptığı için takım arkadaşları örümcek lakabını takmışlardır. milli takıma çağırılması da gösterdiği başarının karşılığıdır.
ön liberoda bulunması gereken özelliklerin birçoğuna sahip bu arkadasımız uzaklardan mermi gibi toplar çıkarabilmektedir. 3 şubat fenerbahçe galatasaray maçı nda ne kadar soğukkanlı olabilecegini göstererek gelecek için bizi ve tüm türk futbolunu sevindirmiştir.
bu adam bu kadar iyi yolda iken ganalı barussayı neden aldınız ey yönetim diye seslenmek istiyorum ; burdan da idda ediyorum ki barussa gelince topal kesilecek ve yedek kulubesine oturacaktır ; welhasıl kelam gine olan türk futbolcusuna olacaktır yazıktır günahtır , bügün gördük ki * 11 tane yerli futbolcu brezilya karmasıyla başa baş oynamıştır, bu maçın da en iyi adamı mehmet topaldır...
umariz ki önü kesilmezde türk futboluna katkıları devam eyler
türk futboluna inanılmaz katkıları olan dehşet-ül vahşet yetenek. geçen gün adnan abiyle konuştum, lampard'la anlaştık da eşini ikna edemedik sto dedi, abi dedim yapma etme mehmet topal'ın önünü kesme, türk futbolunun önünü aç abi dedim. tamam o zaman yedek olsun diye barusso'yu alalım bari kabulün müdür diye sordu. biraz naz yaptım ama kabul ettim. çekilin, açın türk futbolunun önünü, durduramazsınız mehmet topal geliyor !!
ön libero olmak için yeterli kalitelere sahip olmayan adam. ön libero defans değildir. sadece top almaz, top da dağıtır. ayrıca ön libero oyuncusu güçlü olmalıdır.

(bkz: ahmet barusso)
(bkz: stefan appiah)
özhan başkanın yeni teklif götüreceği futbolcu, kulislerde konuşulan.
özhan: seni gidi topal, bu sene de burda kal.
mehmet: kötüydü diye düşünüyorum.
son maçlardaki performansını leverkusen maçında da gösteren, müthiş yer tutan, istatiksel açıdan kesiciliği yüksek ve olabildiğince basit oynamaya çalışan, ön libero için biçilmiş kaftan..
yalnız, gs yönetimi ücreti 250 bin ytl olan bu arkadaşa -evet, yanlış duymadınız, 250 bin ytl- 100 bin ytl zam yapmış ve 350 bin ytl yapmış fiyatını. lütfetmişsiniz!! ulan sene boyu yatan lincoln, trilyonları götürsün, bu herif 350 milyara maç başı ortalama 9-10 km koşsun. yazık be!
çanakkale dardanelden gelen bir futbolcu için gayet iyi bir ücret!artı bir futbolcunun iyi bir ücret alabilmesi için form grafiğine ve yeni sözleşme döneminin gelmesine bağlıdır şeklinde açıklanabilecek son 4 maçtır istenilen forma kavuşan futbolcu.
aşağı yukarı tüm avrupa liglerini takip ediyorum, şuan için hiçbir takımda bu kalitede adam yok.
maç başına kaç top çalıyor ve çalmakla da kalmayıp tek pasla en verimli şekilde topu oyuna sokuyor sayamıyorum.
alex gibi bir adamı kupa maçlarının ikisinde de vasat bir futbolcu haline getirmiştir kendisi. böyle giderse 15-20 milyon euroya bir italyan takımına gidebilir.
sağ ayak diye bilinip, sol ayağından daha iyi şutlar çıkaran futbolcu.
tam bir defansif orta saha oyuncusu. top kesme, pas dağıtma, oyun kurma, sürpriz şutlar ve ileri koşular... böyle giderse yıldız bir ön libero olacak kendisi.

(bkz: mehmet topal geçilmez) *
turkcell süper ligindeki en iyi türk DMC oyuncusudur. Örümcek lakabını mükemmel top kapma özelliği sayesinde almıştır. top ayağına çok yakışır, ahmed barusso gibi her ayağına gelen topu kaleye göndermek yerine oyunu en uygun kulvara taşımayı amaçlar. mükemmel kondisyonunu* akıllıca kullanıp son dakikalarda bazı takım arkadaşları gibi yatmaz. gerektiğinde ise mesafe dinlemeksizin sol ya da sağ ayağını bir roketatar* gibi kullanıp vurduğu topları roket yerine koyar tabiki olan kalecilere olur.

edit: imla.
çanakkale dardanelspor'un; selçuk inan, mehmet yılmaz, okaç koç, gökhan zan, fevzi elmas, hasan kabze, tolga seyhan, erman özgür, ilkem özkaynak, mehmet çoğum (böyle gider bu-daha çok isim var) gibi oyunculardan sonra türk futboluna kazandırdığı genç yetenek. futbolculuğundan önce sahadaki tavırları, centilmenliği ile taraflı tarafsız herkesin sevgisini ve takdirini kazanmış çok iyi bir orta saha oyuncusu. Ç.dardanelspor da bu oyuncuları çok iyi buluyor. 3. ligi ve amatör kümeyi çok iyi takip ediyorlar ve birçok ilde altyapı için seçmeler yapıyorlar. Ben şahit oldum başka bir şehirde A genç amatör maçını takip ettiklerine. Bu kadar çalışma sonucu normal karşılanır bu oyuncuların bulunması. Hasan Kabze'nin gs ye transfer olduğu zaman mehmet çoğum'u da Gaziantepspor'a satmışlardı ve m.çoğumu amatör kümeden çok cüzzi bi miktara almışlar ve yanılmıyorsam 350000$ a falan satmışlardı.
kendini daha da fazla geliştirebilirse avrupanın en önemli ön liberolarından biri haline geleceğine inandığım, top kapma konusunda süper yetenekleri olan galatasaraylı oyuncu.
futbolunu geliştirmenin yanında kendine yakışan bir imajda bulursa dünya futboluna damga vurabilecek futbolcudur.
ayrıca içimden geldi;
(bkz: defol git barusso)*
aurelio ile beraber milli takımda oynayabilirler mi acab diye içimden geçirdiğim futbolcu.böyle bir olasılıkda milli takım daha guclu bir orta sahaya sahip olur mu acaba ?özellikle buyuk takımlara karşı..
galatasarayin suat kaya'dan sonra yeni hügo su..

dikkat edin, birisi çizse mehmet topal ı hügo ya hügo dan fazla benzer.
(bkz: örümcek adam)
rahmetli gökhan semiz'i andiran topcu.
7 sene malatya belediyespor'da top oynamıştır bu arkadaş. hatta 2 hafta önce hakem olarak çıktığım bir karşılaşmada, diğer hakem arkadaşlardan birisi maçtan önce şöyle bir konuşma yaptı futbolculara: arkadaşlar siz topunuzu oynayın biz de maçımızı yönetelim, eğer işinize bakarsanız, düzenli çalışırsanız sizler de birer mehmet topal olabilirsiniz, unutmayın ki o da bu takımda top oynadıktan sonra oralara gitti. bu konuşma üzerine futbolcular gülümser bir hal aldılar, daha sormaya vakit olmadan, arkadan çıkan 6 numaralı genç dedi ki; hocam ben mehmet topal'ın kardeşiyim zaten. yani öz kardeşi ahmet topal da şu anda malatya belediyespor'un b genç takımında top koşturmaktadır.
milli takımda marco nun yanında oynaması gereken tek isim. emreymiş, tümermiş; geçelim bunları fatih hoca.
20 haziran 2008 deki çeyrek final karşılaşmasında marco nun yerinde oynayacak futbolcu.

soru şu:

peki yanında kim oynayacak ?
oyundan çıkarılmasıyla takımın dengesini bir anda olumsuz olarak değiştiren futbolcu.
tek başına anormal parlamasa bile takım oyununda iyi olduğunu tahmin ediyorum. birkaç dakkalık yokluğu birkaç karşılanamaz karşıatak olarak gösterdi kendini anında. şimdi, bu denli muazzam bir hücum hattı, tekniği ve emeği sağlandı, maçı kazandık. peki ya sağlanmasaydı? her ataktan sonra o tip bir karşı atak geldiğini düşünebiliyor muyuz?
sert ve duzgun $utlar cikarabilen futbolcu.
20 haziran 2008 hirvatistan turkiye macinda oyundan sakatlıktan dolayı alınmıştır. ciddi bir sakatlığı yoktur inşallah.
turkiye'nin patrick vieira'sı.
biraz daha sert ve dikine oynayabilse ki daha genç ve gelişme gösterebilir, viera tarzı önliberoları cebinden çıkarabilecek yetenekte olduğunu hırvatistan maçında ispat eden futbolcu.
almanya maçının en iyilerindendi. belki de en iyisiydi. turnuva boyunca hazırlık pasları yapamayan milli takımın dün akşamki maçta yaptığı hazırlık paslarının mimarıdır kendisi. neticede kendisi kazma bir stoper değil akıllı bir önliberodur. stoperde de hiç sırıtmamıştır.
dün akşamki almanya maçında gökhan zan'dan daha iyi defans yapan oyuncudur.