bugün

tanrı'nın varlığını kabul eden, dinlerin varlığını kabul etmeyen kişi.
(bkz: deizm)
genellikle architect'ten bahsedip dururlar.
bir sonraki aşamaları agnostik ateizm ve ondan sonra da külli agnostizmdir.
külli olanların bu konularda pek muhabbet edilmez, en sonunda kesip atarlar. size de kocaman bir "vay anasını" demek düşer.
kingdom of heaven da orlando bloom deisttir. insanların içindeki iyilik olursa dine gerek olmadığını savunur.

hoşuma giden bir replik var. savaşın 2. günü bir sürü ceset var.

papaz- bir ceset yakıldığında mahşer gününe kadar yeniden dirilemez.
orlando bloom- eğer bu cesetleri yakmassak 3 gün içinde hepimiz hastalıktan ölürüz. tanrı anlayacaktır. anlamazsa tanrı değil demektir. endişe etmemize gerek yok.
ateistliğin değişik bir versiyonu.deistlere göre dinlerin hepsi insanları belli kalıplara sokmak için yine insanların ürettiği şeylerdir.
tanrıya giden yolda dinlere ihtiyaç olmadığını düşünen ilk nedenci yaklaşımı savunan kişidir.
Ateizmle hiçbir ilgisi olmayan inançtır. Bir ilgisi varsa teizm iledir.
ateizme ulaşmadan önceki son durak.
teistle karıstırlmaması gereken olgu.
genelde fizik bilgisi ve din bilgisine sahip olan insanlarda görülen düşünce biçimi, inanış, ya da inanmayış
fizik ile başlangıç ve son dışında herşeyi açıklayabilir birey ama bazı noktalarda bilim cevapsız kalır işte o noktalara tanrı inancını, allahı yerleştirir düşünce olarak. ama dinlerin toplum düzenine zarar verdiğini, savaşların başlangıcı olduğuna inandığı için, ya da genel olarak işine gelmediği için kabul etmez.
çevremde çok vardır bu tip düşünceye sahip olan insanlardan, mutlu mesut yaşarız, zararsızlardır.
ateizm ile birebir bir alakası olmayan inanç sistemidir. Her ne kadar tanımlarken ''Deizm, ateizmden önceki son duraktır'' diye klişe bir cümle kullanılırsa da bu büyük bir yanlıştır. Bir deistin ilerleyen zamanlarda ateist olabileceği gibi olmaması da muhtemeldir,bu bireyin kendi elindedir. Bu yüzden burada motomot bir ilşki kurmaya çalışarak insanın kendisini zorlaması oldukça anlamsızdır. Rönesans devri ve Aydınlanma Çağı ile ilk deizm hareketleri başlamış ve ilk deistler ortaya çıkmıştır. Bu kişiler fikirlerinin ana mantalitesini '' Tanrı'yı reddetmemek ve doğal din'e inanmak'' olarak açıklamışlardır. Deistlere göre bir Tanrı vardır, insanı ve evreni yaratmıştır ama bu yüce kavramın varlığına inanmak için tekdüze ve dogmatik sistemler değil, insanın kendi aklını kullanması gerekmektedir ve dünyadaki doğal dengenin ve mekanizmanın işleyişi de insana Tanrı'nın varlığını zaten açıkça göstermektedir. Bunun dışında dayatılmış bütün inanç sistemleri yanlıştır. Yeniçağda Rousseaunun yaşamış en önde gelen deistlerden biri olduğu söylenir. Deizm hala varlığını sürdürmektedir, ayrıca deistler kendi düşüncelerini korumanın yanında diğer insanlara da saygı gösterirler. Üzerine basa basa söylenmelidir ki bu insanlar ateist değildirler, sadece din olgusunu farklı bir biçimde yaşamaktadırlar ve bu yüzden ateistler kadar radikal değildirler. Ayrıca şahsım da bu insanlardan biridir ve diğer insanların inançlarına da saygılıyımdır ama onlardan farklı bir açıyla yaklaşmaktayımdır bu olgulara ve hepsi budur, yani gerçekten de zararsızızdır *
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.