bugün

80 ler deyince ilk önce akla gelen 2 şeyden biri olan big in japan isimli şarkıyı söyleyen grup. diğeri için (bkz: self control)
(bkz: sounds like a melody)
(bkz: big in japan)
seksenlere aşık olmamı sağlayan grup.bir çok şarkısında yerinde duramam.eğlendirir.hoplatır.zıplatır.gözümde seksenlerin en kral grubudur.onlar olmasaydı seksenler bu kadar sevilir miydi.güzel olur muydu.

(bkz: Big In Japan)
(bkz: Forever Young)
(bkz: The Jet Set)
(bkz: those were the days)
şarkıları sıkça coverlanan efsane olmuş bir 80s grubu daha
Solid Gold Surprise with Alphaville @ istanbul
21 Eylül Perşembe 20:00
Refresh


Solid Gold Surprise with Alphaville @ Ankara
22 Eylül Cuma 20:00
O.D.T.Ü Mezunları Derneği Vişnelik


Solid Gold Surprise with Alphaville @ izmir
23 Eylül Cumartesi 20:00
Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası
*
big in japan, sounds like a melody şarkıları bir yana az bilinen flame ve point of return şarkılarıyla solist marian gold'un başı çektiği, seksenlerin en sevilen alman gurubudur...
''for a million years baby..'' şarkısı da mükemmel olan grup.geçen 20 yıl boyunca yeri doldurulamamıştır.çıkardıkları kasette bir tane bile kötü şarkı yoktur.hepsi birbirinden güzeldir ve keyiflidir.
1983 yılında marian gold, bernhard lloyd ve frank mertens tarafından kurulan alman new-wave, synth-pop grubu. 1984 tarihli big in japan ile büyük bir çıkış yakalayan grup, ardından aynı yıl yayımladıkları iki single sounds like a melody ve forever young ile kendilerine geniş bir hayran kitlesi oluşturmayı başardılar. 1984 tarihli albümleri forever young bu üç hit haricinde the jet set, fallen angel ve in the mood gibi başarılı şarkılardan oluşuyordu. 1984 aralığında kurucu üyelerden frank mertens gruptan ayrıldı ve yerini grup 1986 tarihinde ikinci albümleri afternoons in utopia yı yayımladılar. albüm grubu müzik dünyasında hakettiği yere getiremese de sevenleri için vazgeçilmezdir. jerusalem, dance with me, afternoons in utopia, sensations, the voyager, universal daddy, lassie come home ve red rose bu albümün en öne çıkan şarkılardır. grup 1988 yılında toplama albüm singles collection ı yayımlayıp bir yıl sonra yeni albümleri the breathtaking blue yu piyasaya sürdüler. alphaville in bence en iyi albümleri olan the breathtaking blue summer rain, romeos, she fades away, the mysteries of love, arianna, for a million, middle of the riddle ve patrica's park gibi muhteşem şarkıları içeriyordu. grup 1990 yılında the breathtaking blue albümünde yer alan 9 şarkıya 9 farklı yönetmen tarafından çekilen kısa filmlerden oluşan songlines ı yayımlandı, christoph ve wolfgang lauenstein tarafından middle of the riddle için çekilen kısa film o sene en iyi kısa film oscar ını aldı. grup 1992 yılında ikinci toplama albümleri first harvest 1984-92 yi yayımladı, 1993 yılında official fan club üyelerine özel kaset formatında history yi yayımladılar, 1994 yılı ise hayranlarına yeni bir alphaville albümü getiriyordu prostitue, albüm the paradigm shift, fools, the impossible dream, faith, iron john ve apollo gibi yeni alphaville güzelliklerine sahipti. üç yıllık bir aradan sonra 1997 yılında salvationalbümü yayımlandı, albümde inside out, monkey in the moon, guardian an angel, wishful thinking, flame, control, soul messiah, pandora s lullaby gibi yine birbirinden güzel şarkılar yeralıyordu ve alphaville mucizesi kaldığı yerden devam ediyordu. 1998 yılında 8 cd lik box set dreamscapes piyasaya sürüldü, albüm grubun eski şarkılarının yayımlanmamış versiyonları ve yeni alphaville şarkılarından oluşuyordu. 2000 yılında grubun çeşitli konserlerinden seçilen canlı performanslarının kayıtlardan oluşan stark naked and absolutely live yayımlandı. 2001 yılı içinde grup hayranlarına kendi internet sitelerinden mp3 formatında yeni şarkılarını sundular aynı yıl yine toplama bir albüm olan ve grubun sevilen şarkılarının remixlerinden oluşan forever pop piyasaya sürüldü. grup son olarak 2003 yılında dreamscapes in devamı sayılabilecek 4 cd lik box set crazy show u yayımladı ve bernhard lloyd albümün çıkışından kısa bir süre sonra gruptan ayrıldı. entry tarihi itibariyle orijinal kadrodan geriye sadece marian gold kaldı ama alphaville güneşi parlamaya devam ediyor.

not : alphaville hayranlarının çok sevdiği elevator ya da tam adıyla the nelson highrise sector 1: the elevator sounds lika a melody single ında b-side olarak yer alıyordu ve grup her ne hikmetse bu şarkıyı forever young albümüne almadı, şarkı kendine ancak dreamescapes albümünde yer bulabildi.

kaynaklar :

http://en.wikipedia.org/wiki/Alphaville_%28band%29
http://www.medyapop.com/alphaville/index.htm
iki sene önce türkiyeye gelmiş olan 81de kurulmuş müzik grubu. big in japan klibinde sempati duyduğum vokalleri marion gold'u 2005te sahnede en önden izleyince büyük çok geçirmiş ve bir insan nasıl gençliğinin üç katı olabilir diye düşünmüşümdür. fakat sesine olan sempatim devam etmektedir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.