bugün

(bkz: sounds like a melody) diyorum ben..

es kaza bir yerde denk gelsem dünyalar benim olmuş gibi hissediyorum..
bir godard filmi.

görsel

görsel
ilk albümleri sonrasında kaydadeğer bir çalışması bulunmayan grup. Bilenler sadece Big in Japan'le, Forever Young ile bilirler; ilk albümleri gerçekten bir başyapıt. Ama sonra kalitelerinde inanılmaz bir düşüş var. Nitekim kendi çaplarında çalıp oynayan bir hale dönmüşler.
Modern Talking ile birlikte 80'lerin evrensel düzeyde resmi fon müziğini oluşturan grup...

= big in japan...
anında "big in japan" dedirten.
Big in japan dinlenilmesi gereken sarkilarindandir.
solistin bakışlarının ve dudaklarının bir garip albenisinin olduğu gruptur.
bakışları korkutur.

https://www.youtube.com/watch?v=JZGF4wcPJO0
(bkz: do you want to dance with me)
(bkz: forever young)
(bkz: she fades away)
(bkz: Sounds Like A Melody)
(bkz: big in japan)
Garip,çok garip bir film.Açıkçası izlemeden önce bu kadar tuhaf ve sıradışı bir film ile karşılaşacağımı bilmiyordum.Dışarıdan bilim-kurgu gibi gözüksede film tam olarak bilim-kurgu değil.Film duyguların,kelimelerin anlamlarının yok edilmeye çalışılıp sadece mantıkla hareket eden insanoğlunun yaratılmaya çalışıldığı Alphaville'ye gelen bir ajanın hikayesini anlatıyor.Film bir sistem eleştirisi filmi diyebilirim,insanların sadece onlara verilen görevleri bir robot gibi yapmasını,"neden" diye sorgulamaması gerekilen bir dünyayı eleştiriyor film,günümüz dünyasını da bu hale getirmek istemiyorlar mı zaten? Filmin süresi yaklaşık bir buçuk saat fakat anlaması ve izlemesi zor bir film olduğu için iki buçuk saatlik filmler gibi insanı yoran bir film.Ben senaryoyu beğendim fakat özellikle hem yönetmenin çekim tarzını hem de filmde yaratılan atmosferleri çok beğendiğimi söylemeliyim.Ben filmi izlerken aklıma hem Dogtooth hem de Den brysomme mannen filmleri aklıma geldi,belki o iki film Alphaville filminden etkilenmiş olabilirler.Ağır bir film,anlaması zor bir film,yorucu bir film fakat oldukça sıradışı ve insanı reality'den koparan bir film olduğunu da söylemeliyim.Filmin finalini de beğendiğimi söylemeliyim.Oyunculuklar oldukça iyi.Filmdeki düğümler belki biraz fazla basit çözülüyor ama sonuçta filmin anlatmak istediğini anlatma yolu oldukça başarılı bence.Ben filmi beğendim,evet ağır ve yorucu bir film fakat gerçekten farklı bir film,eğer kendi dünyanızdan biraz da olsa kopmak istiyorsanız tavsiye ederim.

7.5/10
forever young adlı zamanın ötesinde eseriyle dönemine* damga vurmuş olan alman new wave grubudur.
http://goo.gl/XG9RP
94 doğumlu olmama rağmen keyifle dinlediğim 80 lerin efsane grubu.
godard'a hayran olma nedenlerinden sadece biri. Bu filmden evvel bilmem kaç yüz tane benzer kurguda/mevzuda film izledim ama artık eminim ki bu türlü filmlerin anası/esin kaynağı/ temeli bu filmdir. Mükemmel bir godard eseri. Adama zaten hayrandık "vicdani redci" olması hasebiyle, böyle eserlerini de görünce taşşağından mı ısırsak yoksa mokundan mı tadsak diye de ikilemde de bırakmıyor değil. Moklu taşak olaydı da kendisine yönetmenim diyen çoğu fasafiso kameramanlara yedirseydik.
yönetmenliğini jean-luc godard ın yaptığı altmışbeş yapımı fransız filmi. kabataslak bir amerikan ajanının istihbarat toplaması diyebiliriz. 1984 kitabıyla bir ilişkisi var mıdır bilmiyorum ama bana onu hatırlatmıştır. bahşiş muhabbetleri ve kavga sahnesi komikti görüntü biraz yorabilir ama listeye ekleyin derim ben.
Dinleyince, insanın aklına geçmiş yıllar, 80'ler geliyor. Farklı bir his veriyor cidden.
bunların her şarkısı gibi into the dark adlı şarkıları da türk filmlerinde kullanılmıştır. fakat işte akıl bu anasını satayım taktı bir kere. hangi filmde kullanıldı diye.
80lerin en baba gruplarındandır... Solisti Marian Gold ünlü olmadan evvel taksi şöförlüğünden tutunda bulaşıkçılığa kadar her tür işi yapmıştır... Big in Japan şarkısıyla kaderi değişmiştir... Bunun yanısıra Forever young ve Sounds like melody gibi müzik tarihinin klasikleri arasına girmiş eserler vermiştir...
(bkz: jerusalem)
(bkz: one night in bangkok)
Laura Branigan ile birlikte 80 lere damga vuran gruptur.

self control
big in japan
filmin tam adı alphaville, une étrange aventure de lemmy caution dır. godard ın bilimkurguda çığır açan eseridir. fransız yeni dalgasının mihenk taşlarındandır.
(bkz: tarzan versus ibm)
(bkz: jean luc godard)