bugün

fazla sorun çıkardığı dönemlerde dünyayı üstündekilerle birlikte formatlayan.
kafası çok karışıktır.

en son ve en mükemmel din olarak islamiyeti göndermiştir. ulan bir sürü yolladım amına koydunuz alın bu en mükemmeli deyip kendini bulmuştur.
var diyorlar. inşallah vardır. yoksa bu kadar orospu çocuğu ölüp kurtulacak amk.
olmadığına dair en ufak bir şüpheniz varsa eğer o vardır.
müslümanların hayali arkadaşı. bu hayali arkadaş yüzünden binlerce kişi ölmüştür.
(bkz: etkisiz eleman)
Arap mitolojisinin baş tanrısı.
evreni ve insanları yarattığı iddia edilen: doğruluğu kanıtlanamamış fakat yanlışlığı kanıtlanmış olan yüce şahsiyet.
benim varlık sebebim.geldğim ve gideceğim tek yer.her saniyem için binlerce kez şükrettiğim yaradanım.
inne lillehi ve inne ileyhi raciun.
Doğruluğu peygamberlerle ve kitaplarla kanıtlanmış ama olmadığı bi türlü kanıtlanamamış yüce yaratandır...
bugün yine benim için hiçbir şey yapmayan imgesel varlık.
islam dininde alemlerin rabbi olarak geçen, yarattığı alemleri son peygamberden sonra artık denetlemeyen ve artık fazla mucize göndermeyen,kur'an da dile getirdiği üzere kendisine inanmayanları yakacağı söylenen arabik metafiziksel varlık.
sadece islam dininde demek doğru değildir o`nun gönderdiği bütün dinler için bu böyledir. Nasıl mı?

* O Allah’tır, bir tektir.
* Her şey ona muhtaçtır; o, hiçbir şeye muhtaç değildir.
* O, doğurmamış ve doğmamıştır.
* Hiçbir şey O’nun dengi ve benzeri değildir.
varlığı bir dert yokluğu yaradır. Görebilene her şeydir , göremeyene ise hiçbir şey.
tüm evrenin sahibi,yaratıcısı.
bu karakterle insan olsaydı herkesin söveceği şey.
galib-i mutlak.

bir müslüman olarak kendi kendime ateist bir anne ve babadan dünyaya gelseydim eğer allah a iman eder miydim şeklinde sorular sormuşumdur hep. cevap ise her zaman evet olmuştur. çünkü islami disiplinlere bağlı bir ailem olmasaydı ve çocukken dini eğitim almasaydım da ben allah a inanırdım.

neden?

çünkü insan gibi muhteşem bir canlının varolması inanılmaz işler becerebilmesi böyle muhteşem bir varlığın bir protein tanesinden tesadüf sonucu ortaya çıkamayacağının en büyük kanıtıdır.

şöyle ki; muhteşem işler becerebilen bir yazılım düşünelim bu yazılım 3d modelleme ve üretim araçlarını bünyesinde barındırsın. yazılımın muhteşemliği onu kodlayan kişinin maharetidir. yani programdaki olasılıkları meydana getirebilme becerisi, bu olasılıkları biraraya getirebilme yeteneği programcınındır. yazılımı kullanan kişi, programcının kendisine sunduğu imkanlar ve araçlar kadar programı kullanabilir.

olaya islami yönden bakmayan kişi bile bir yaratanın olduğunu çok rahat bir şekilde çözebilir. mutlak galip yani allah a ulaşmanın sırrı yine kendi bedenimizden ve yaşadığımız hayatı en iyi şekilde yorumlamaktan geçer.
bize bugün bütün nimetleri veren herşeyin yaratıcısıdır.
yokluğunu düşünemediğim varlık.
big bang' den önceki şey.

kuran'ın "hiçbir şey yoktan var, vardan yok edilemez" ve "ona ruhumuzdan üfledik" ve "sonunda ona döndürüleceksiniz" ayetleri bile üzerine ciddi anlamda kafa yorulduğunda allah'ın tüm evrenin birleşimi olduğu dolayısyla varlığı hakkında şüpheye gerek olmadığı ve her şeyin o'nun bir parçası olduğu rahatlıkla görülecektir.

"hiçbir şey yoktan var, vardan yok edilemez" ilkesi hem bilimsel hem de kuran'saldır ve kuran'ın hiçbir ayetinde allah kendisini bunun dışında tuttuğunu belirtmemiştir. tıpkı isa peygamberin babasız doğma hadisesinde olduğu gibi tamamen önyargılarla okunulduğundan genel kanı aksi yönde olabilir fakat genelin düşüncesi her zaman gerçek değildir.

"ona ruhumuzdan üfledik" ayeti ise gayet açık bir şekilde bu yaratılış gerleşirken ( her an ) allah'ın bu yaratılışa kendisini kattığı anlaşılır ki detaylandırmaya gerek bile olmayacak kadar açıktır aslında. (bkz: hallac-ı mansur)

ve " sonunda herşey ona döndürülecektir" ayeti çok açık bir şekilde allah'ın big bang'den önceki şey olduğuna işaret eder.

herkesin bildiği üzere evren sürekli genişlemektedir ve bu genişleme filmi geriye sarıldığında herşey o ilk haline yani küçücük noktaya döner. kıyamet dediğimiz hadise zaten filmin geriye sarılması yani her şeyin o'na döndürülmesidir.

bunun dışında onlarca ayet vardır bu fikre işaret eden fakat giriş, gelişme ve sonuç için birer örnek yeterli olur.

bu fikirle allah'ın insanlara müdahale etmediği gayet net olarak ortadadır.

cennet ve cehennem denilen şeylerinde aslında bir yok oluş ve var oluşu temsil ettiği gerçeğine de götürür bu fikir.

pek çok kişi doğal olarak karşı çıkacaktır bu fikre " ne yani allah patlamış mı ? " diyecektir. tavsiyem kuran okumalarıdır fakat kalıplaşmış fikirlerinden arınarak. yüzlerce ayetinde düşünmeyi emreden ve de ilk emri "oku" olan bir kitap sabit fikirle okunmaz.

not: "oku" emri sadece kuran'ı içermez. yazılı olmayan kuran yani evreni de içerir. ikisi beraber okunduğunda akıldaki her soruya cevap verecektir ki bu zaten yazılı kuran'ın iddiasıdır zaten.

"biz bu kitapta her şeyi açıkladık"

"tastamam ve dosdoğru bir kitaptır bu"

"onda bir eksik yoktur"

not: verilen ayetlerin geleneklere bağlı kalınarak tercüme edilen meallerde birebir aynı olmaması bunların ayet olmadığını göstermez. meallerdeki parantezler yorum olduğundan okuyanları bir yöne sevketmek için konulmuştur.
olmadığı halde insanların biner biner ölmesine sebep olmuş, hayatta olanların ise adeta hipnoz olmuşçasına yaşamasına sebebiyet veren şey. yokluğu bu kadar trajik bi manzara yaratırken, varlığını düşünemiyorum bile.**
yoluna kurban olacağımdır.
var olduğu konusunda sadece kainata baktığımda emin olduğum yüce yaradandır. isimlere tanımlara takılmayın, yahudinin yehovasıdır, müslüman'ın allah'ıdır. hristiyan'ın tanrısıdır. esas itbari ile ilahi olmayan dinlerde dahi, birliği tekliği konusunda ittifak vardır. o kadar ki buda heykeline baktığınızda, rahip buda'nın bir el işareti yaptığını görürsünüz. (bizim türk algısına göre ''topsun'' der gibi yani. *) ancak onun amacı, tanrı'dan var etme gücünü alıp insanları yokluktan, yokluğa atılmaktan kurtarmaktır. denilebilir ki tanrı fikri insanlık tarihiyle yaşıttır, hatta bilinen bir tarihi yoktur, sosyal bilimler bu konuda kifayetsiz kalıyor. he şimdi kalkıp el-ilah vurgusu yapacak olan andavallara gelince, bunun açıklaması bir çok defa yapıldı, bizzat bende yaptım çok yerde ama anlamak isteyen olmadığı için kendimi yormayacağım.

görsel

bu resimle materyelist fikrinize dayanak sağlayın. hiçbir şey bilmeden, sosyal bilimlerden zerre haberiniz olmadan.

bu arada, allah haktır.
şüphesiz evrenin tek hakimi ve yaratıcısıdır. o ol derse olur demez ise olmaz. o tektir,uyumaz,yemez,içmez. insanın yaptığı hiç bir şeyi yapmaz.
güncel Önemli Başlıklar