1. 1.
  Başrollerini Türkan Şoray ve Mehmet Balkız'ın paylaştığı, Zülfü Livaneli'nin yazıp-yönettiği, 1993 yapımı sinema filmi.
  1 ... sulh
 2. 2.
  senaryosunda zeynep avcı'nın da katkıda bulunduğu bir filmdir.
  ... vernon sullivan
 3. 3.
  başı kadın gerisi yılan olan efsanevi kahraman.rivayet odur ki yılanlar şahmaranın öldüğünü bilmemektedir, öğrendikleri zaman her yeri istila edeceklerdir.
  2 ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 4. 4.
  insanı dumurdan dumura uğratan yerli yapım bir filmi de çekilmiştir. kötü mü denilse, o zamanın durumuna göre mi düşünülse...

  siz en iyisi (bkz: ne olduğu belirlenemeyen filmler)
  1 ... mikserde yuzen balik
 5. 5.
  gaziantep ilinin islahiye ilçesine bağlı bulunan bir köydür.
  ... mexx
 6. 6.
  Livaneli'nin gözlerin isimli sarkisinin ezgisi bu filmde kullanilmistir...
  ... citlembik
 7. 7.
  şahmaran, başı insan, gövdesi yılan olan bir söylence yaratığıdır. (... ) resimlerde uzun saçları, kapkara gözleriyle yüzü daha çok kadını andırır. o güzel yüzün altındaki gövdeden, el kol yerine kıvrımlı yılanlar fırlar. (... ) insanımız, Şahmaran ı neden güzellik simgesi olarak böyle yüceltmiştir? insan soyu her şeyi bağışlar da ihaneti bağışlamaz; ondan! ihanete uğrayan soktu mu anında öldüren yılan, ihanet eden ise insandır. buna karşın, halkın vicdanı, kendi soyundan yana çıkmamış, binlerce yıl ihanete uğrayan bir yılanı yüreğinde barındırmıştır. (... )

  not : sennur sezer in şahmaran isimli kitabından alınmıştır.
  1 ... dalga ve golge
 8. 8.
  murathan munganın sahmeranın bacakları adlı muhtesem hikayesinde anlatılan efsane. sozkonusu hikaye, yazarın cenk hikayeleri adlı kitabının bastacıdır.
  ... kostebek
 9. 9.
  (bkz: türkan şoray)
  ... dragonhead
 10. 10.
  Yaptigim bir takim gozlem ve sohbetlerden anladigim kadariyla Anadolu'da hala yasadigina dair bir inanis vardir. Yilan goruldugunde " sahmaran'in selami var" denilirse o yilan kimseye dokunmaz ceker gidermis. Ayrica sahmaran eger olur da birgun olur ya da oldurulur ise yeryuzundeki butun yilanlar inlerinden cikip dunyayi istila edeceklermis.
  2 ... migfer