bugün

ortasında sehrin icinde buyuk yer kaplayan parkın oldugu sehir.
cartlak kebabı,patlıcan kebabı,domates kebabı,soğan kebabı başka bişeyin kaldımı kebabı bilmem ama işte tüm bunların tüketim merkezi.
yemeğin başkenti...
Lahmacun...,Balcan Kebabı...,yuvalama...,baklava...,katmer...
"ne seninle ne sensiz" diye şarkılar söyleten, kimi zaman sevdiğim kimi zaman sövdüğüm ama her daim "iyi ki burada doğmuşum lan" dediğim canım memleketim...

belki de dünyanın en sevilesi, aşık olunası iki şehrinden birisi. * * *
(bkz: şevki yılmaz caddesi)
(bkz: sanko holdıng)
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kütüğünün bulunduğu güzide ilimiz.
sehirlerarasi telefon kodu 342 olan vilayet.
6 gunde kazandigini 1 gunde* yiyen insanlarin yasadigi sehir.
"yabancı damat" adlı dizinin bazı kısımlarının geçtiği memleket, "nazlı" karakterinin memleketi.
plaka numarasi 27 olan kent.
(bkz: antep fıstıgı)
(bkz: lahmacun)
(bkz: sec turizm)
şehrin futbol takımı gaziantepspor'dur. türkcell süper liginde mücadele etmektedirler.
kahramanmaraş ve şanlıurfa'nın aksine önündeki sıfatı 1921 yılında bizzat atatürk'ün verdiği çalışkan insanların şehri.

zaten bu sebeptendir ki gaziantep'in plaka kodu 27'dir(yani a ile başlayanlar arasında değil).

plaka kodları verlirken şehirlere(1924), kahramanmaraş; maraş olduğu için 46'yı ve şanlıurfa da urfa olduğu için 63'ü almıştır.
En son gördügüm haliyle cok modern ve büyümüs, antep fistigi ve baklavasiyla ünlü bir sehir.
başka şehirlere gittiklerinde hızlı bir şekilde zayıflayan öğrencilere sahip şehir...*
(bkz: yemek demek gaziantep demektir)**
(bkz: bir sosyal faalıyet olarak yemek yemek)
ramazan bayramında kıymetini daha iyi anladım canım şehrim,leziz şehrim.Lahmacun dendimi akla gelen ilk şehir...
turkiye'nin en buyuk hayvanat bahcesine sahip sehir. 250 tür ve 4000 uzeri hayvan vardir.
(bkz: geleneksel gaziantep cartlak kebabı zirvesi)
(bkz: gazayıntap)
fransızlara 10 ay direndikten sonra düştüğü için "gazi" unvanını alan şehir.
türkiye nin en ünlü iki gazetecisini yetiştiren ilimiz. * * *