bugün

entry'ler (4034)

endonezya

260 milyon civarı nüfusu ile Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi.
Gelişmekte olan bir ülkedir. Ancak bu gelişim ülkedeki radikal yapı nedeniyle gecikmektedir.
Ülke Ateş kuşağında olması nedeniyle sürekli deprem, yanardağ, heyelan ve sel felaketleriyle uğraşmaktadır. En son m.7.5 büyüklüğündeki bir deprem ve ardından tsunami ile tekrarlayan felakletlerin bir yenisi ile boğuşmaktadır.

emeklilikte yaşa takılanlar

Ülkemizin içinde bulunduğu bu durumda eyt’ler emekli edilirse sonuçları vahim olur. Akp nin yaptığı az da olsa iyi icraatten birisi de emekliliği ileri almaktı. Kademeli geçişte çok yerinde bir uygulama oldu. Eğer eyt’ ler emekli olursa vatandaşın üzerine çok büyük yük bir yük binecek ki bu ülke bunu kaldıracak kadar zengin değil. Popülizmi uğruna bu karar alınırsa dengeler bozulur. Ve çöküntü hızlanır.
Not: 6 yıl geç emekli olan birisi.

11 nisan 2017 oda tv uludağ sözlük haberi

sözlük yönetiminin böyle bir pespayeliğe meyl etmeyeceğine inandığım iddia.

Haa, öyle bir şey varsa yönetimin ivedilikle gerekli aksiyonları alması gerekir. Bu aksiyonlar, olayları eleştiren yazarlara yönelik olacaksa, sözlüğün ruhuna Fatiha.

12 kasım 2016 ekşi sözlük ün kapatılması

Eğer doğruysa demokrasimiz bir darbe daha yemiştir.
Ekşi, her türden fikrin buluşma noktasıdır.
Kapatılması çemberi biraz daha daraltır.

abdullah çakıroğlu

Hakettiği gibi tutuklanan saldırgan.
Hakettiği cezayı almasını umuyorum. Serbest bırakıldığı zaman pişman mısın sorusuna, pişmanlık falan yok diyerek sosyopat biri oldupunu göstermişti. Pişman olsun ya da olmasın, uzun süre yatması dileğiyle. Tekrar tutklanmasını isteyen savcı ise toplumun vicadnı olmuştur.

ismail saymaz

Vicdan sahibi gazeteci.
Günümüz türkiyesinde bir gazetecinin vicdana sahip olması çölde vaha gibi algılanıyorsa halimiz harap.

2016 rio de janeiro olimpiyatları

olimpiyat oyunlarına talip olan bir ülkede yayınlanamıyor.
zorla toplanan trt payından küçük bir miktar ayrılıp yayınlanabilirdi, trt neden bunu akıl etmedi de bizi saadettin saran ın insafına bıraktı. nedeni çok basit, çünkü bu ülkede spor denilince akıllara sadece futbol geliyor da ondan. tüm kamu da olduğu gibi trt idaresinde de liyakat sahibi olmayanlar çalıştırınca bu gibi abes durumlar oluyor.
bir kaç saat kaldı, eğer bir sürpriz olmazsa yayın yok. gambia, tanzanya gibi ülkeler de yayınlanıyor, bizde ise yayınlanmıyor. utanç verici.

edit: saran, trt ile anlaştı, gözümüz aydın.

kemal kılıçdaroğlu

7 ağustostaki mitinge katılacağını açıklamış chp genel başkanı.

6 mayıs 2016 can dündar a silahlı saldırı girişimi

Gazetecei can dündar, Birileri tarafından hedef gösterildiği için suikast girişimine uğramıştır.
Saldırı sırasında, dündar can havliyle, yağız şenkal ın arkasına sığınırken, eşi ve avukatı saldırganı etkisiZ hale getirmeye çalışmışlar ve başarılı olmuşlardır. Saldırıda ntv muhabiri yağız şenkal, seken bir mermiden dolayı ayağından yaralanmıştır.
Can dündar a ve yağız şenka a geçmiş olsun.
Az daha adamı oyle bırakmayacaklardı.
Saldırganın imam hatip mezunu olması ne kadar etkili kararında bilmiyoruz tabii ki.
Dilipak ta kaşıdı geçen gün bu olayı.
Herkes dikkatli olmalı, garip demeçler vererek insanların hayatlarına mal olabilirsiniz. Hırant dink, madımak, zirve yayınevi, danıştay baskını vb. Gibi olayları yaşatanlar huzur içindeler midir acaba. Gazetecilerin daha dikkatli olmaları ve provakeye mahal vermemeleri gerekir.
Hadi birilerini geçtim, eğitimsiz, kindar bir şahsiyet, o na çok görmem. Ama gazeteciler daha dikkatli olmalı.

başbakan toto

malum darbeden sonra kim biatçı olacak merak edildiği, biraz olsun gerginliği azaltmak ve eğlenme amacıyla ortaya attığım toto.
tabii ki cumhurbaşkanı kimin başbakan olacağını ayarladı. bakalım kim olacak.

binali yıldırım 3,50
berat albayrak 5,00
bekir bozdağ 7,20
afkan ala 9,10
m. ali şahin 11,00
mustafa şentop 11,60
numan kurtulmuş 12,40
ömer çelik 18,30
yalçın akdoğan 19,00
süleyman soylu 22,00
diğer 8,00

ahmet davutoğlu

kurmalı bebek olmamak adına istifa kararı almış başbakan.
ancak bu kararı çok önceden vermesi gerekirdi. çünkü çok günaha ortaklık etti.
cumhurbaşkanı çevresinde onurlu adam istemiyor. gurursuz, biat edecek, özgüveni olmayan ve tüm haksızlıklara boyun bükecek adamlar istiyor, abdullatif şener, abdullah gül, bülent arınç, ali babacan vb. gibilerini yanında istemiyor , çünkü yeterince güçlendiğini biliyor, yolda bulduklarını değil yola çıktıklarını ortadan kaldırıyor.
davutoğlu da ayak bağı olmaya başlayınca ipini çekti. parti içerisinde kalanları da zamanla yok edecektir.
artık akademisyenliğe dönme zamanı, diğerleri de kolay kolay topa giremez, belki abdullah gül ve abdulatif şener bir karar alabilirse işler değişir. çünkü merkez sağın mutlaka yeni bir parti kurması şart oldu, yoksa uçuruma doğru gözü kapalı koşuyoruz.

tl ye tayyip erdoğan ın fotoğrafının konulması

Olabilir aslında. Koy 5 kuruşun arkasına havası olsun.

pkk nın bitmeyeceği gerçeği

Kesinlikle bitmeyecektir.
Devlet tüm teröristleri yok etse, kürtleri siyaset dışına itse, tüm kürtlere sabah akşam baskı yapıp propaganda yapsa, işkencehanelerden geçirse, devlet kurma iddiasını destekleyenlerin sesini kesse bile pkk ortadan kalkmaz. Artık tren raydan çıktı, askeri çözüm imkansız, bunu 30 yıldır test ediyoruz. Bir türlü bu işi sona erdirecek bir politika üretemedik. Bir ara akp bu işi kurcaladı ancak o da hdp nin oylarını artırmaktan başka işe yaramadı, akp aklınca hatasından döndü ve ülkeyi yeniden savaş ortamına soktu. Artık günde en az 2-3 şehit olmazsa olmazımız oldu. Akp iktidarını perçinliyor şehit geldikçe, olan genç insanlara ve onların aillelerine oluyor. Tek çözüm meclis değil malesef tek çözüm imralı dır. Bunu kabul etsekte etmesekte bunun başka yolu yok.
Bölücü örgüt lideri bunu yıllar önce söylemişti. Çözüm savaşla değil barışla olur. Yoksa daha çok acılar çekeriz.

vive charlie nin yayınladığı erdoğan karikatürü

Belki terbiyesizce görülebilir ancak çok anlamlı bir karikatür. Karikatürün amacı da zaten rahatsız etmektir ki bu karikatür almanya yı bilmem ama bizim ülkemizde rahatsızlık yaratmış olabilir. Ayrıca bu karede edilgen taraf almanya etken ise türkiye göründüğüne göre çoğumuz için gurur vesilesi bile algılanacaktır. Tam tersi olsa yani roller değişse yaşanacak olayları kestirmek mümkün değil.
Uzun, merkel e ne söZ verdiyse merkel ilk karikatürste soruşturma açtırdı. Tabii tepki olarak bu karikatür ortaya çıktı. Merkel bu karikatüristi de mahlemeye verirse o zaman sıçtı. Bu karikatür hafif kalır.

laiklik yeni anayasada olmamalıdır

Askerin müsaade etmeyeceği anayasanın ilk üç maddesidir.
Anayasanın bu üç maddesi değiştirilmesi bile teklif edilemeyecek maddelerdir. Akp nin amacı üç maddeyi değiştirip t.c. Yi ortadan kaldırmakır. Askerden önce, şartlar oluşmadığı için bu değişim şimdilik mümkün değil. Belki başka bahara.

imam hatip yöneticileri profesörler olmalı

hayaldi, gerçek olacak.
sayın uzun da aynı benim kafada. tabii diğer liselerin yöneticileri imam olmaları kaydıyla.
şaka değil gerçek bu, sayın uzun, dünkü ensar vakfı olağan kongresinde bunu dillendirdi. gerçekten uçuruma gidiyoruz, biri bizi durdursun.

donald trump

muhtemelen, cumhuriyetçi parti abd başkan adayı.

ortalama bir amerikalı olması onu başkanlık seçimlerinde öne çıkarıyor. eğer abd başkanı olursa hem abd yi hem de dünyayı zor bir dört yıl bekliyor. ikinci kez aday olsa da kazanır mı bilinmez. ışid ve bilumum müslüman cihatçıların oluşturduğu şer grubu, batı da büyük infial uyandırdı. zengin batı yaşam kalitesindeki düşüşü islam olarak görüyor, bu da sıfatsız trump i başkanlığa yakın tutuyor. ancak şöyle bir sorun da var, abd ve yandaşları islami terörü ortadan kaldırırsa dünya güllük gülistanlık olmayacaktır. ki trump bir ilaç olarak görülse, antibiyotik tir. yani vücuda yararlı ve yararsız olan mikropları öldürür, ancak yok edemez. trump komutasındaki abd bastırılan islam la bu kez islam ülkeleri ile mücadeleye mecbur kalabilir. o zaman tehlike bugünkünden çok daha büyük olacaktır.
avrupa nın nufüsu azalıyor, uzun yıllar rahat edeceklerdir. asya nın 4,1 milyar olan nüfusu, 2050 de 5,3 milyara çıkacak. gelişen teknolojiyi kullanıp ucuz iş gücü ile asya bir süre ayakta durabilir ancak afrika diye bir gerçek var. batının yıllarca sömürdüğü, iliğini kemiğini kuruttuğu, nüfusu 1,1 milyar olan afrika, 2050 de 2,4 milyara çıkacak. aç kalan insanlar zaptedilemez, yakar, yıkar.

abd nin başına gelecek kişi sadece abd nin değil dünya nın da başkanı olacaktır. trump ve düşüncesini takip ettiği kapitalizm kendini kurtarmak için kimseye acımaz. var olan servet tüm dünyanın refahı için harcanmazsa büyük sorunlar çıkacaktır.

sözün özü,bu adam ve düşünceleri dünya için gerçekten büyük tehlikedir.

3 mahalleyi 7 haftada alamayıp 260 şehit vermek

iktidarın başarılı kullandığı, bölgedeki kürtleri sindirmek için devletin tüm gücünü o ilçelere yoğunlaştırıp, iktidar yanlılarının şehitler üzerinden ekmek yediği, başka bir ülkede iktidarı yıkacak başarısızlık. aslında başarısızlığın içinde başarı da var ki söyle;

yakın zamana dek her şehit cenazesinde iktidara tepki vardı. bu da akp nin oyunu düşüren etmenlerden biriydi. akp ve onun üzerinden uzun, çok iyi bir strateji geliştirip önce açılım saçmalığını kurguladı. sonrasında ise pkk ve kurtler tuzağa düşürüldü. önce uzun tarafından akabinde akp ve yandaş medya tarafından hdp ve pkk eleştirlmeye başlandı. oysa kısa bir süre önce barış kardeşlik, megri megri vardı. ve bu süreç sonunda bırakın kazanım elde etmek pkk nın ortadan kaldırılacağını anlayan pkk şiddete başladı. açılım buzdolabına kondu, kandil ve hdp kandırıldıklarını anladılar ama geç kaldılar.

akp bu süreçte sürekli kürtleri suçlayarak ve algı operasyonları yaparak halk nezdinde oyları artırmaya başladı. pkk ise şiddete devam ederek kendini bitirmeye götüren sürece imza atmış olmanın pişmanlığıyla saldırganca yoluna devam ediyor.

uzun u hepimiz tanıyoruz, bu işten karlı çıkacağını biliyordu. ve planı şimdilik yolunda gidiyor. kürtleri sindirdi, 1 kasım da oylarını artırdı, bedava elektriğe devam, sosyal yardımlar tam gaz devam ediyor, muhaliflerden de ses yok, şehit cenazelerinde hiç bir çatlak ses çıkmıyor, milliyetçiliğin her türlüsünü ayaklar altına alan düşünce din pazarlamasının üzerine milliyetçilik sosunu da ekleyince uzun un eli tüm elleri geçer.

süreç sonunda pkk ortadan kaldırılacak ve silahlı unsurlar sınır otesine atılacaktır. önce ırak sonra da suriye de kürtler bağımsızlıklarını kazanacaklar ve birleşerek kurdistan ı kuracaklardır.

ulkemiz de ise sindirilen kürtler bir süre sonra yine başkaldıracaklar ve ortadoğu nun bize düşen bölümünde kartlar yeniden dağıtılacaktır.

ek not: aslında adamın asıl amacı sadece ve sadece islam ülkelerinin lideri yani halifesi olmak, bakalım neler olacak.

cumhurbaşkanının kaymakamlarla buluşması

güzel icraat.

gün geçmiyor ki cumhurbaşkanı nam- ı diğer uzun yeni bir icat çıkarmasın.

bu sefer ki atraksiyonu ise kaymakamları kafalamak. kaymakamlar aynı muhtarlar gibi saraya getirilecek. hem muhtarlar gibi kalabalık ta değiller. epi topu 957 baş. hem de daha etkili konumdalar. yani ekmek yenir.

diyeceği ise belli tabii ki "beni başkan yaptırmak için elinizden ne geliyorsa yapın". tabii kaymakamlar ne gibi aktivasyonlar alabiliri ise çok fazla dert etmelerine gerek yok. örneğin sosyal yardımlar artırılabilir, yardım alanlar ikna edilmeye çalışılır, ikna olmayanların yardımına çelme atılır, yan yatılır ve çamura batılır.

koray avcı vs neşet ertaş

ironi de olsa, yeni yetme ve şımarık bir balonu bir efsaneyle kıyaslamak ayıptır.