bugün

bir adet bayan ismi.

sarışını için (bkz: yeliz yesilmen)
kelime ikiye bölündüğünde anlamı ortaya çıkan isim. * *
okuldan uzaklaştırma aldığım kararı ile okula gelip beni alan oradan da ofisine götüren annemin gözümün önünde bana bu şekilde davranmaya devam edersem nerede olacağımı daha da iyi göstermek ve daha önceden de planladığı bir eylemi gözümün önünde yaparak bana da bir "hasktr!" çektiren sekreterini kovma eyleminde kullandığı sözcüklerin kulağımda her an çınlaması tepkisini canlandıran isim:

yeliz: iyi günler .....* hanım, nasılsınız?
annem: yeliz anahtarlarını çzleme bırak ve çık.
chemsuk: hö? ****
yeliz: nasıl yani ..... hanım, neden şimdi...
annem: beni duydun yeliz. artık senin yerine chemsuk çalışıcak.
chemsuk: ama...**
yeliz: *peki ..... hanım.

ve sonra annemin nefret dolu gözleri bana çevirmiş hali sahneye gelir, chemsuk mu? chemsuk mu var orda o sırada, yerlere gömülmüş, bir toz tanesinden bile küçük kalmış, bir insanı kovdurma eylemi sebebi olduğunu düşünmeye mi üzülse, yoksa o kovulan pozisyon da artık okula gitmeyerek dolduracak olmaya mı üzülse.
nihayet, ben iki gün sonra okula döndüm, yeni işimden de kovuldum*. kariyerimin başlangıcı, en hızlı ve ne kısa işi olmuştur heralde*.
sonradan edinilen bilgilere göre annemin olmadığı saatlerde aşağıda sürekli olarak erkek arkadaşıyla takılan yeliz in bu tepkiyi hakedip, alttan alındığı o gün ise kendinin altın vuruşunu yaparak hasta olduğunu söyleyip sahilde erkek arkadaşıyla görülmesi, kendisini o gün yine o saatte yine aynı davranışa maruz bırakacakmış.*

yeliz ismi, bana hep o sekreter kızı anımsatır, belki de ilk defa bu kadar az süreli tanıdğım bir insan için köpekler gibi mahçup olmuş, durumuna üzülmüştüm.
yalan adlı eski bir parçayı seslendiren eski bir şarkıcı.
"yalan","hoşgeldin bahar","sel suyu" gibi şarkıları hafızalara kazıyan pop müzik şarkıcısı.şarkı yarışması sayesinde tekrar albüm yapabilen ve tekrar doğduğunu belirten kadın.ayrıca özcan deniz'le bir dönem aşk yaşadığı ve "neredesin firuze?" adlı filmin firuzesinin bizzat kendisi olduğu iddia edilen kadın.
şarkı söylerken adeta kendinden geçen, mükemmel bir sese sahip, ayakta alkışlanılası bir sanatçı.
hakkında ekşi sözlükte "şarkı söylerken duygu kimyamızı bozan kadın" demişler. makina'da teşekkür etti ekşi sözlük'e. iyi bir şey olarak algılamış. ben direkt kötü anladım mesela söylediğinde. şeytan mıyım neyim? hakkat dengemi bozdu hatun.
ilk kez dün gece makina programında gördüğüm garip tipleme.

sanırsam ki en son kasedini 15 yıl önce çıkartmış ve halen kendisini büyük bir sanatçı sanıyor. eh tabi bazı poh pohlama telefonları da gerekli gaz miktarını enjekte edince bünye iyice çoşuyor tabi.

eski zamanlarda bir şeyler yapmış insanların günümüzde televizyon kanallarında tekrardan süper star havasında karşımıza sürülmekte olduğunun ve bunların her birisinin daimi bir polemik makinesi gibi çalıştıklarının farkında mısınız???

acaba neden?
Yel ve iz rüzgar izi anlamına gelen bayan ismidir.
'gündüzüm seninle gecem seninle' isimli nadide bir türk sanat müziği eserini güzel yorumlamasıyla dikkatimi çekmiş hoş sesli şarkıcı..
hava akimi esinti,cereyan. ayni zaman da guzel bir bayan ismi.
soyadı eker olan olup, bir dönem * arabesk söylemişliği de olan 70lerin ünlü popçusu.
sesini duyulan ortama tatlı bir bahar rüzgarı etkisi bırakan değerli yorumcu.
bugün disko kralı'na kızıl perukla * konuk olmuş ve bu haliyle komik olmuş şarkıcı. *
şimdi burada kendisini deşifre etmek istemiyordum ama kendisi dolmuşta görülünce hatırlanıp anımsanmıştır, yazmamak olmaz.

(bkz: uludag sozluk magazin hattı)

efendim yeliz bir bayan ismi olarak kullanılsa da, eski ankaralı olup rock barlara takılan insanlar hatırlayacaktır ki yolcu rock bar vardır ankarada. (bkz: anlatım bozukluğu) * bu barda çalışan bir garson kız vardı yeliz diye. evet evet işte o yarı küt siyah saçlı, orta boylu, hafif balık etli, acık tenli, gözlerinde inanılmaz bakışı olan kızın adı yelizdi.

allahım günde en az 3-4 yiğit insan yeliz yollarında helak olurdu. yani kız sadece bozmakla kalmazdı. inanılmaz bir ezme yeteneği vardı. konuşmazdı; sadece bir bakış atardı ki zannedersiniz o an, yani 1 saniyelik dahi olsa dünyanın en zavallı insanı olurdunuz. cok yiğit gördüm bu yolda heba olan. bir çoğunu uyardık dinlemedi. bir çoğunu uyardık dinledi. neyse işte... yıllar gecti o sakaryada ki eski yolcu kapanalı. tabi yeliz de yoktu artık yeni yolcuda. gözler aradı bulamadı. ama ne hikmetse yıllar sonra karşılaşılan oldu. minibüs boşken yanınıza gelip oturmasıyla ""hani bak tanıdım seni, sen o yalakalardan değildin yanına oturuyorum o yüzden"" derken; selam bile vermemesiyle de hala prensiplerinden vazgeçmeyen * * helal olsun dedirten, karakterinden hala ödün vermediği içinde tebrik edilesi oldu.

peşin edit : eski bir kız arkadaşım vardı; yani o bile asılıyordu yeliz'e.. entry kesinlikle özel değil değil, dikkat edin yeliz kesinlikle toplumsal bir olgudur!..*
sesi güzel*, kendi çirkin*70 lerin şarkıcısı.
müzik otoritesi gibi konuşuyor ama bi .oktan anlamıyor. reha muhtar'ın programında hadise için süper ses demiş ve eurovision da birinci olacağını söylemişti. aslında sesin .oktan olduğunu ve "yurtdışındaki türklerin oylarıyla .ötü kurtarmak" gerçeğini bildiği halde hadise kumpanyasına yalakalık yapmıştı.
ben bir dinleyici olarak bir sesin iyi mi kötümü olduğunu bin kere daha iyi anlıyorum yeliz den.

(bkz: antika)
- yedinci nesil yazar.
- bir kız ismi
- eski bir şarkıcı
ilhan irem'in ben değilim şarkısının içine etmiştir an itibariyle.
okan bayülgen arayıpta bulamadığı konuk türüdür.

+en şehvetli haliniz nasıldı?
-ne biliyim? karşımdakine sorcaksın.
+(kameraya dönerek) yeliz in en şehvetli halini bilen varsa arasın.
seksi bir bağyan ismi.
sakın dokunmayın bana derken öyle bir söylüyor ki benim diyen adam bile dokunamaz hatta pipisi içine kaçar, o kadar yani.
tanım; eskilerden bir sanatçımızdır.
9. nesil yazarlardan birinin adıdır.
çok affedersin sözlük ama çok şirret bulduğum bir isimdir. sanki beni yolda görse saçımı başımı dağıtır, ağzındaki sakızı çıkartıp suratıma atar gibime geliyor. bunun gibi etki yaratan diğer kız isimleri için
(bkz: alev yelda selda)
tanıdığım bütün yeliz isimli arkadaşlarım, cana yakın, kafa dengi insanlardı. severim, saygıyla önlerinde eğilirim.
tek yeliz tanıdım o da kaşardı. o yüzden yorum yapmasam daha iyi.