bugün

örn;'soru cümlesinin soru olmayan hali'soru cümlesinin soru olmayan bir hali varsa o neden soru cümlesi olsun ki düz cümle olur
(bkz: en az uc farkli anlama gelen anlatim bozukluklari)
(bkz: öss sınavı)
(bkz: yaşlı otobüs teyzeleri)
çok eskilerden öss ye hazırlanırken beni en verem eden konu başlığıdır kendileri. insana afakanlar bastıran ve bir türlü bulunamayan en az 5 dakkaya mal olan sorulardır. "yav yok abi yok işte bu cümle doğrudur" dersin bir türlü fark edemezsin lanet bozuk cümleyi.
(bkz: gap projesi)
"anlatımın bozukluğunu yapabilememek aslında çok kolay olmayan zor bir durum değildir." gibi birşeydir anlatım bozukluğu
cumlenin, anlaminin karistirlacak sekilde cümlenin olusturulması..
sözlükte girilen entrylerde gereğinden çok fazla rastlanan durum.
özne eksikliği, nesne eksikliği, özne-yüklem uyuşmazlığı, fiil çatısı vb şekiilerde olan bozukluktur
günlük konusmalarda cok sık yapılan,hakkı devrim'in de zaman zaman yaptıgı anlamada karmasıklıga sebep olan durumdur.her sene öss'de bircok türevi yapılmaktadır ve en kötüsü soru diye de olusturulmaktadır. cümlelerde kolayca farkedilen ve yapılmaması gereken bir hatadır.
günlük hayatta sık sık yapılarak güzel türkçemizin katledilmesiyle sonuçlanan anlatamama şeklidir. ilginç diyaloglara yol açabilir.

- bu ürünü geri iade edebilir miim?
+ hayır ya geri verirsin ya da iade edersin. ikisi birden olmaz
- ?????

- yarınki sınavda kesin bu soru çıkabilir
+ bi karar versen!!
-?????

- henüz daha hiç kimse gelmedi.
+ iyi ki gelmemişler de şu cümleyi duymamışlar.
-?????

konuşma dilinde yapılması durumunda kafası dalgındır, yorulmuştur gibi sebeplerle hoş karşılanabilir ama şarkı sözlerinde de bu yanlışlar tam gaz devam etmektedir.

seninle ilk tanışmamız var ya
o anda vurulmuşum ben sana
.......................

kurudum yeni gelin misali gibi
kurudum senin elinde savrulurum
............................
(bkz: öss sınavı)
türkçe'deki uzun ve çetrefilli konulardan biri. birçok sınıfa ayrılır.

1- kelime eksikliğinden kaynaklanan anlatım bozukluğu
2- gereksiz kelimelerden kaynaklanan anlatım bozukluğu
3- uyumsuzluk
4- imla hatalarından kaynaklanan anlatım bozukluğu
5- yanlış kelime kullanımından kaynaklanan anlatım bozukluğu
6- kelimelerin yanlış yerde kullanılmasından kaynaklanan anlatım bozukluğu:

1- kelime eksikliği:
a) yüklem eksikliği:
birleşik cümlelerde yapılan birden fazla işin birtek yükleme dayandırılması sonucu ortaya çıkabilecek anlatım bozukluğudur.
örn: hatalı entryleri az (girerim) yanlış entryi hiç girmem.

b) nesne eksikliği:
yine birleşik cümlelerde tek nesne kullanılması halinde hal eklerinin yaratacağı karışıklıktan kaynaklanır.
örn: sözlüğe girelim ve (sözlüğü) güzelleştirelim.

c) dolaylı tümleç eksikliği:
çift yüklemli cümlelerde yapılan işin dayandırıldığı öğelerden birinin eksik olması durumudur.
örn: entryleri düzelten ve (yazarları) uyaran modlardır.

2- gereksiz kelime kullanımı:
a) aynı anlama gelen kelimelerin aynı cümle içerisinde kullanılması durumudur.
örn: entrylerime kötü ve eksi oyu vermeyin. (ya eksi ya da kötü kullanılmalı)

b) ters anlamlı kelimelerin aynı cümlede kullanılması durumudur.
örn: emin olamasam da bu entrynin yanlış olduğunu biliyorum.(emin olamamak ve bilmek)

3- uyumsuzluk:
a) özne-yüklem uyumsuzluğu:
cümlenin öznesi ile yükleminin uyuşmaması durumudur.
örn: bu entryi sen ve o kötüledi.(kötülediniz)

b) nesne-yüklem uyumsuzluğu:
geçişli fiilerden önce nesne kullanılmaması durumunda meydana gelir.
örn: entryleri kötülemeyelim,(kötüleyenleri) uyaralım.

c) tamlama yanlışları:
sıfat tamlamalarında sıfat ile nitelenen isim arasındaki uyumsuzluktur.
örn: epey akıllı(ca) bir entry olmuş bu.

4- imla hatalarından kaynaklanan anlatım bozukluğu:
daha çok yazılarda rastlanan, kelimelerin düzgün yazılmamasından ya da noktalama işaretlerinin kullanılmamasından kaynaklanan bozukluklardır.
örn: oku adam ol baban gibi eşek olma. (eşekten önce virgül koyulması gerekiyor)

5- yanlış kelime kullanımı:
a) zarflar ya da sıfatlarla ilgili yanlışlar:
derecelendirmek için kullanılacak kelimelerin yerine olumsuz anlamlı kelimelerin kullanılmasından kaynaklanır.
örn: manyak entryler giren bir yazardır.(manyak yerine güzel ya da çok kelimesi kullanılmalı)

b) sıfat tamlamalarıyla ilgili yanlışlar:
birkaç, her, bazı gibi derecelendirme sözcükleriyle, derecelendirilen ismin uyuşmaması sonucunda ortaya çıkar.
örn: *birkaç entryler* değil, birkaç entry; *her yazarlar* değil, her yazar; *bazı başlık* değil, bazı başlıklar...

c) yanlış özne kullanımı:
derece ya da sayı bildiren kelimelerin özne olması durumunda, yüklemin özneyle uyuşması gerekir.
örn: "hepimiz oy vermeyeceğiz" cümlesinde *hepimiz* yerine *hiçbirimiz* sözcüğü kullanılmalıdır.

6- kelimenin yanlış yerde kullanılması:
en sık rastlanan türüdür. örneklerle açıklayalım:
örn: izinsiz inşaata girilmez. (inşaata izinsiz girilmez)
örn: alkollü araç kullanmayınız.(aracınızı alkollüyken kullanmayınız)
(bkz: de eklerinin yazılış kuralları)
(bkz: ki nin yazım kuralları)
genelde konuşurken ağzımızdan kaçırdığımız sonrada" ulan ne biçin cümle bu a.q" dediğimiz cümle öbekleri...

*Benim kendi şahsi adım*a ait düşüncem şudur ki, *genel cerrah doktoru** olan adam, *kendini intihar et*miştir, ki bu anlattıklarım *yaşanmış tecrübe*dir.
öss'ye hazırlanan ve türkçe testinden de sorumlu olan körpecik gençlerimizin korkulu rüyası.

küçük bir ipucu: çok kitap okuyan, anlatım bozukluklarında yüzde yüze varan başarı sağlıyor.
bir baltaya sap olamayıp, sözlük yazarı olmak isterseniz de entrylerinize bol şukelalar vaad ediyoruz.*
Güzel Türkçe'mizin yanlış kullanılmasnıda en büyük payı olan,sözlü ve yazılı dil kullanım hatalarıdır.
kısaca örnek vermek gerekirse;

ümit özat veya ibrahim üzülmez tarzı orta yapmak. *
bır sayısalcı için cok zor olan soru tıplerıdır.
en saygın medya gruplarının bile yazı işleri müdürlerinin dikkatini çekmeyen bozukluklardır, öss konusudur, anlatımda denmesine rağmen anlatım bozuklukları sadece yazı da olur..
KOnuşurken bile baya yaptığımız olay.Hatta dikkat edilirse tvlerde de bolca görülür
(bkz: sakalları traş etmek)
(bkz: gizli sır)
(bkz: rıfkı almaz)
(bkz: trans geçmek)