1. 1.
  naruto adlı anime manga serisinin en önemli karakterlerinden birisi. bu zat-ı muhterem, konoha köyünün soylu uchiha klanının son üyesidir. yaşıtları arasında en güçlü, en yakışıklı ve en karizmatik ninja budur. hayattaki tek amacı, kendisi hariç bütün klanını yok eden abisi uchiha itachiyi yok etmektir. naruto manga serisinde 1. bölümde sıkça arzı endam eden ve hikayenin tamamen kendi üstünde döndüğü bu şahıs, 2. bölümde fazla görünmemesine rağmen, bir kere görünmüş onda da tabiri caizse ortalığı dağıtıp gitmiştir. mangadaki hikayesine gelince;

  --spoiler--
  1. bölümde sasuke henüz genin*olmuştur. akademiyi en yüksek notlarla bitirmiştir ve "bu alemin kralı benim hülayn, alayına giderim..." havalarındadır. akademiden mezun olunca haruno sakura ve uzumaki naruto ile birlikte hatake kakashi kaptanlığında 7. takımı oluştururlar. ilk görevleri olan su şehrine gittiklerinde, mükemmel bir ninja olacağının sinyallerini vermeye başlar. daha cin olmadan adam çarpmaya başlamıştır bu şerefsiz. haku adındaki, kendi yaşıtı olmasına rağmen aşırı güçlü bir ninja ile yaptığı savaşı, uzumaki naruto ile beraber olduğu halde kaybeder, son anda kaçabilecekken uzumaki narutoyu korumak adına çok kötü yaralanır. bunu gören ve dellenen naruto hakuyu mağlup eder, fakat bunu sasukeye söylemez. ancak bu savaş sayesinde sasuke büyük tecrübe kazanır ve sadece uchiha klanına özgü bir teknik olan sharinganı kullanabilme yetisini elde eder. bu görev sonunda sasuke, naruto ve sakuranın beklenenden hızlı geliştiğini gören kakashi, onları bir üst düzey ninja seviyesi olan chuunin olabilmeleri için sınava sokmaya karar verir.

  bu sınav sasukenin hayatında dönüm noktası olur. çünkü peşinde hiç bilmediği bir tehlike vardır, orochimaru, ki bu adam manganın içindeki en güçlü ninjadır ve geliştirdiği ölümsüzlük tekniği için canlı bedenlere ihtiyacı vardır( e bu beden sasuke oluyor, zaten dalyan gibi delikanlı maşallah). sasuke, sınav esnasında kendisini takip eden orochimaru ile yaptığı kavgayı doğal olarak kaybeder, ancak orochimaru sasukeye hayran kalır ve ona cursed seal verir. bu seal sayesinde sasuke, çok büyük güçlere sahip olur ancak bu güçleri kullanınca, bilincini kaybeder, zaten psikopat olan şahsı iyice saykoya bağlar. bunu farkeden sasuke bu curse olmadan ve orochimaruya ihtiyaç duymadan güçlenmeye çalışır. güçlenmek için hatake kakashi kontrolünde antremanlara başlar. bu arada chuunin sınavı için gaara isimli başka bir psikopatla savaşması gerekmektedir, ki bu gaara açık ara serinin en güçlü genç ninjasıdır ve kendine rakip olarak sadece sasukeyi görmektedir. sasuke kendisini çok güçlü kılan sharinganın yanı sıra, ancak sharingan eşliğinde yapılabilen bir teknik olan chidoriyi kakashiden öğrenir ve gaara ile karşılaşırlar. bu karşılaşmada sasuke gaarayı çok ciddi bir şekilde yaralar, ancak tamamen mağlup edemez. tam o esnada orochimaru ve gaaranın köyü olan sand, sasukenin köyü konohaya saldırırlar. o karışıklığı fırsat bilen gaaranın arkadaşları gaarayı kaçırır ve tedavi ederler. onların peşinden giden sasuke, tekrar gaara ile karşılaşır ve gaara sasukeyi net bir biçimde mağlup eder. tam gaara sasukeyi öldürecekken, yine naruto imdada yetişir ve gaarayı mağlup ederek sasukeyi kurtarır.

  bu karşılaşmanın sonunda sasuke bir şeyin farkına varır, bu vakte kadar iplemediği, paso dalga geçtiği, arada bir kafasına vurduğu naruto, aşırı derecede güçlenmiştir. ancak o narutonun güçlendiğini kabul etmek istemez. böyle kendi içinde bir ikilemdeyken, narutonun peşinde aşırı derecede psikopat, hipermanyak abisi uchiha itachinin olduğunu öğrenir. itachi tam narutoyu ele geçirecekken, sasuke yetişir ve abisiyle kavga etmeye başlar. uchiha itachi denen şahıs, manganın en güçlü elemanı olan orochimaruyu bile tırsıtan bir heriftir. bütün uchiha klanını ,anası babası dahil, kuşbaşı kuşbaşı doğramış, üstüne tatlı niyetine gitmiş dağlara kaçmıştır. sadece kardeşini öldürmemiştir. çünkü bu manyağın tek amacı kendi gücünü test etmektir ve bütün klanda ona rakip olabilecek potansiyelde tek bir kişi görmüştür, oda sasukedir. yaptığı kavgada sasukeyi resmen s.kip atan itachi, bir de kardeşini "ulan adam mısın sende , yemek vermyorler mı olum size köyde??" diyerek dalga geçmiş, psikolojik buhranlara itmiştir.

  tam bir ay hasta hasta yatan sasuke, tsunadenin tedavisi ile iyileşmiş ve "ulan ben bu köyünde, narutonunda, sakuranında..." diye dellenerek narutoya saldırmıştır. sasukenin kendisini sürekli ezmesinden bıkan naruto da gaza gelmiş "hadi ulan öyleyse, senden korkan senin gibi olsun, aha işte meydan..." diyerek sasuke ile kavgaya tutuşmuştur. tam naruto, sasukeyi ya öldürecek, yada ciddi bir biçimde sakatlayacakken, kaptanları kakashi araya girer ve kavgayı ayırır, fakat dellenen sasukeyi sakinleştiremez. sasuke güçlenmeyi kafasına koyduğu için herşeyi göze alarak orochimarunun yanına gitmeye karar verir. sakuranın kendisini durdurmak için sarfettiği tüm çabalara rağmen , hatta veririm bile demiştir bu sakura, sasuke orochimarunun korumaları ile birlikte yola çıkar, ve bu esnada orochimarunun korumaları orochimarunun sasukeye verdiği cursed seali tamamlarlar ve sasuke iyice güçlenir. artık sasukenin abisi seviyesinde güce kavuşabilmesi için ihtiyacı olan tek şey en iyi arkadaşını, yani narutoyu, öldürmektir. yolda kendisini engellemeye çalışan naruto ile kıyasıya yaptıkları mücadele sonucu, sharinganını son seviyeye ulaştıran ve cursed sealini son seviyede kullanan sasuke, zorda olsa narutoyu mağlup eder. ancak narutoya bir türlü kıyamaz ve öldürmez. orochimarunun yanına güç kazanmak için gider.

  burada manganın 1. bölümü biter, 2. bölümde sasuke fazla gözükmez, ancak adamın endamı yeter tabiri caizse, bir kere görünür ve olay biter.

  2. bölümde sasuke, 3 yıl boyunca orochimarudan eğitim almış, ve tam bir psikopat olmuştur. aşırı derecede güçlenen sasuke, karşılaştığı naruto, sakura, yamamato, sai ve hatta olayı abartıp narutonun içindeki 9 kuyruklu tilkiyi tek başına yener, ancak onlar için değişik planları olan orochimarunun engellemesiyle hiçbirini öldürmez ve ortadan kaybolur. manganın devamında henüz ortaya çıkmamıştır.
  --spoiler--
  6 -1 ... delismen
 2. 2.
  suana kadar izledigim en karizma anime karakterlerinden biri ilk 53 bolumunu izledim ama bana kotuluk yapacak biri gibi gelmedi.
  2 ... scurtel
 3. 3.
  güç ve intikam uğruna köyünü bırakmış naruto karakteridir.elit uchiha klanının katliamdan kalan-katliamı yapanı saymassak- son temsilcisidir.dahi bir ninjadır ve köyünden kendi seviyesine yetecek kadar güç almadığını düşünerek orochimaru'nun yanına gitmiştir..ancak mangayı takip edenler bileceklerdir kii:(burası çok dehşet bi spoiler).

  --spoiler--
  sasuke orochimaru vücut değiştirme büyüsüne hazırlanırken onu öldürüyor ve orochimarunun elemanlarından ve deneklerinden kendi örgütünü kurup akatsuki avına çıkıyor.zaten teknik olarak orochimarudan envai çeşit yasak tekniği de kapmış durumda.abisi kdar tehlikeli oldu artık
  --spoiler--
  1 -1 ... d@nte
 4. 4.
  kendini feda eden abisinden amaterasu gibi bir yeteneği kapmış olan zibidi ninja. yine de naruto bunun havada karada eline verir o ayrı.

  bu arada, bunun kıçını her yerde naruto kurtarmıştır. haku bunu döver, gelir naruto kurtarır. gaara'dan dayak yer, gelir naruto kurtarır. bu sasuke'nin karizması kavga dışındadır anca. kavgaya geldi mi hep hüsrana uğrar. öldürdüğünü sandığı orochimaru, içine kaçar, oradan bunu idare eder. abisiyle dövüşünde, abisi bunu sürekli genjutsuyla kandırmış, punduna getirmiş ama en sonunda kendini kardeşi için feda etmiştir. cacık olmaz bu sasuke'den.
  2 ... maturin
 5. 5.
  naruto yu naruto yapandir. Shippuuden oncesinin bas kahramanidir.
  -1 ... buzz light year
 6. 6.
  naruto karakteri. sharingan ve chidori kullanıcısı, ateş tipi çakraya sahip ninja. ilk hocası umino iruka, geninlik antrenörü hatake kakashi'dir. sonradan orochimaru'ya katılmıştır.

  uchiha sasuke
  ... kyuubi no kitsune
 7. 7.
  'eşşek gözlü' cool adam.
  -1 ... dipsos
 8. 8.
  tam bir maşa. kullanıldığının farkına hiç varamayan şamaroğlanı. salaktır efendim. ama itiraf edeyim naruto'dan karizmatiktir.
  2 ... usodabada
 9. 9.
  son bölümlerle birlikte iyice sıyırmış karakter, tamam intikam, nefret de bu kadar da yırtmaz ki bir insan kendini... naruto'dan kısa bir süre içinde dayak yemesi mümkündür.
  1 ... alles
 10. 10.
  Naruto adlı animede uchiha itachiden sonra karizması tavan yapmış karekterdir. katon ve raiton jutsuları kullanır , genjutsu taijutsu ve ninjutsuda ustadır. mangekyo sharingan acar nefretim büyük konoha yı yok edıcem der der durur , ama kendisinden nefret edıyorum bir karekter training yapmadan nası bu kadar jutsu öğreniyor yahu ? :S veyahut güçleniyor.
  ... fujiin