1. 1.
  genellikle yaşlı amcaların başına gelen özellikle işemede zorluk şikayetleriyle başlayan yaş yetmiş iş bitmiş deyiminin tıptaki anlamı
  ... glikoz
 2. 2.
  Genellikle 50 yaş üstünde görülür ancak seyrekte olsa gençler de de görülme olasılığı vardır.
  ... nefereyn
 3. 3.
  ameliyatı bir erkek için yaşanabilecek en zor ve talihsiz ameliyatlardan biridir. açık ameliyatları hakkında genellikle 'allah düşmanımın başına vermesin' lafları edilir. zorluğu buradan da bellidir.
  ... no witzki
 4. 4.
  Frank Zappa'nın ölüm nedeni...
  ... yagmur prensesi
 5. 5.
  uludağ üniversitesi tıp fakültesi hocalarından biri masturbasyon yapmanın mikrobik kaynaklı prostat kanserini azaltığını bulmuştu...
  2 -1 ... erme1984
 6. 6.
  prostat kanseri diğer tüm kanserlerde olduğu gibi anormal yapıdaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması anlamına gelir.
  yavaş gelişen bir kanser türüdür.bu nedenle çoğunlukla belirtiler ancak hastalar ileri yaşlara geldiğinde ortaya çıkmakta ve teşhis ileri yaşlarda konmnaktadır.bazı kişilerde o kadar yavaş gelişir ki teşhis konamaz ve hasta kaybedilir.
  prostat kanseri abd'de cilt kanserleri hariç en sık görülen kanserdir.erkeklerde ölüme yol açan kanserler arasında ise akciğer kanserinden sonra 2. sırada yer alır.
  erkeklerde görülen tüm kanserlerin %43'ünü, kanserle ilşkili ölümlerin ie %14'ünü teşkil eder.yaklaşık her amerikalı erkeğin 5'inde prostat kanseri gelişmektedir.

  nedenler;
  bilgiler çok sınırlıdır. yaş ve ırk ilk öne çıkanlardır.65 yaşın üzerindeki erkeklerde ve siyah ırkta daha sıklıkla görülmektedir.

  belirtiler;
  - idrar yaparken ağrı veya idrar yapmakta zorluk
  - idrarda kan görülmesi
  - pelvis bölgesinde uzun süreli ağrı
  - sık idrara çıkma, aniden idrara çıkma ihtiyacının belirmesi
  - özellikle sık sık uykudan uyandıran idrara çıkma ihtiyacı
  - iştah azalması veya kilo kaybı

  erken teşhis;

  parmakla prostat muayenesi;
  hekim tarafından prostata büyüme olup olmadığıın,tümör düşündüren herhangi bir değişiklik olmadığının anlaşılması için makattan parmakla girilerek uygulanır.40 yaşın üzerindeki erkeklere yılda 1 kere bu metod tavsiye edilir.

  psa testi;
  spesifik antijen prostat dokusunda bulunan protein yapısında bir maddedir. rektumun parmakla muayenesinden 2-3 gün sonra uygulanması tavsiye edilir.

  transrektal ultrsound;
  prostatın ses dalgaları kullanılarak muayenesini sağlayan, makattan uygulanan br incelemedir.prostat yapısının dokusu gözden geçirilerek ileri incelemeleri gerektirecek kanser şüphesi uygulanan yapıların bulunup bulunmadığının denetimini ve değerlendirilmesini sağlar.

  (bkz: prostat kanserinde kesin teşhis)
  4 ... ditty
 7. 7.
  16 ocak 2009'da üniversite arkadaşlarımdan anıl deniz yılmaz'ı aramızdan alan hastalık.
  2 ... cemali
 8. 8.
  her erkeğin kaderi kanser. ikiye katlanma süresi 4 yıldır. 80 yaşina gelmiş her erkek prostat kanseridir diyebiliriz. geç bulgu verir.

  tedavide kür şansı vardır. eğer prostat dışına çıkılmamışsa tedavi cerrahidir. bunun dışında radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi yapılır.

  cerrahi için hastanın beklenen ömrünün 10 yıldan fazla olması, genel durumunun iyi olması, prostat dışına invazyon olmaması, psa değerinin 20 nin latında olması gerekir.
  -1 ... profdrnirvana
 9. 9.
  metastatik bulguları yoksa kurtulma şansı olan kanser türüdür.kanser başka bir organa sıçraması halinde kurtulma oranı çok düşüktür.
  2 ... dreiberg
 10. 10.
  (bkz: dedeler dikkat)
  1 ... ozzy3