bugün

bugünlerde üniversiteye girmeli mi? girmemeli mi diye anketler yapılan baş örtüsüdür.

http://www.anketin.com
son zamanlarda gündemi çokca meşgul eden, ülkemizin yeterince sorunu yokmuş gibi bunun serbest olmasını da sorun haline getiren kişilerin her nedense karşı olduğu sıradan bir örtü.
başörtüsüyle karıştırılan, hatta artık o anlamına getirilen baş örtme çeşidi.
türban saçı bone şeklinde örtmedir. sophia loren tarzı yani.
muazzez ilmiye çığ'ın başını belaya sokmuştur...
şimdi benim merak ettiğim, kadınların kafalarını,saçlarını kapatmalarının nedeni gerçekten.e madem öyle erkeklerde de aynı şeyden var ve bu aynı şeyleri uzatan var.bizler de kapatalım o zaman kafalarımızı,takalım türbanlarımızı.bu tamamen cinsel ayrımcılıktır ve kadına ne gözle bakıldığını açıkça, evet gayet açıkça gösterir.bu demektir ki; ben bir kadının saçının telini görünce bile dikleşiyorum,azıyorum,aklıma kötü şeyler geliyor.bunu ifade ediyor adam ve diğerlerinin de böyle düşündüğü varsayımından yola çıkarak kapatıyor o güzelim saçları kadın.

isteyen takar, istemeyen takmaz.hepsine saygı duyulmalıdır.ayrı bir tavır gösterilmemelidir.ancak benim şahsi kanaatimdir ki; gereksiz bir şeydir.

saçları kapatırsın ama bilmez misin gözler neler söyler kimi zaman? bir de o gözler yerinde durmuyorsa,sağa sola bakıp aranıyorsa...

tanım: bayan kısmısında, kafalarındaki, kıl,tüy,saç artık her neyse, onları kem gözlerden,kötü bakışlardan korumak için takılan şey.
kuran'da olmayan cisim. dayanak olarak sundukları nur suresinin 31. ve 32. ayetlerinde müslüman kadının başını, saçını öretmesine dair hiçbir emir, bilgi var olmamaktadır. lakin çoğu kuran mealinde bu ayet kadınların saçını örtmesi olarak yorumlanmıştır "nedense?". açıkca şu soruyu sormak gerekir; bu yorumlar kuran'ı çarptırmaz mı? e biz hani günümüze kadar değişmeden gelen tek kitap kuran diye biliyorduk?

edit: bahsettiğim şey tam olarak şudur, tabiki kuran günümüze kadar değişmeden gelmişdir lakin neden türkçe meallerde nur suresinde saçın, başın kapanması yazılmakdatır(olmamasına rağmen)? misal yaşar nuri öztürk'ün direk türkçe mealini okuyan bir zat pekala ki bunu allah'ın emri olarak yorumlayabilir çünkü birebir, gerçek çeviri yoktur bu mealde.
(bkz: milli eğitim bakanlığına bağLı türbanlar)
arap ve araplaşmış medeniyetlerin kadın şapkası. demek ki müslümalık vikinglere gelse kafada boynuzla gezdircez kadınlarımızı anasını satayım.
saçları görünen kadınların namusunu korumak amacıyla taktığı, yeni yasayla mekanda sınır tanımayan kıyafet parçasıdır.
hakkında 250 civarı başlık açılmış, tartışmadan çok sidik yarıştırma konusu olmuş şey.

aferin böyle devam.
takanların bile anlamını bilmedikleri, anlamını bilenlerin ise aptalca kullandıkları örtünme şekli. islamiyet'te aslolan kadının erkeği cezbetmemesidir. o zaman illaki türban diye tutturmak yersizdir. günümüzde türban takan kadınları dindar olarak gösterme eğilimi var. Peki türban takanların çoğuun allık, rimel, ruj sürmelerine ne demeli? Bu kadınlar bir erkeği cezbetmiyor mu? Bazıları o kadar şık ve makyajlı ki. bir erkek başında türban olmayan bir kadına değil bu tip kadınlara bakıyor. o zaman da niyet ve giyim örtüşmüyor. Türban takılacaksa neden güzellşemek için bir şeyler sürürlür. gerçekten islami bir yaşayışı benimsemiş bir kadın o şeyleri (makyaj malzemelerini) sadece eşinin karşısında süreceğini, eşi için süslenmesi gerektiğini bilir ve dışarı da hem türban takıp hem de süslü püslü gezmez.
bir cumhuriyet kavramına yakıştırılmayan ve her eyleme konu olan şahsın kendini dışlanmış hissetmesine vesile olan , akli hürriyet çıkmazında fazla suallerle türkiye gibi sorun doğurma potansiyeli maksimum bir ülkede tadının da bozulduğu, hakimiyetin sağlayanlar yalnızca seçilmişlerdir , egemenlik ülkenin kendine olan borcudur , gibi kavramları ülke insanına sorduran , ısıtılıp ısıtılıp önümüze sunulan , herkesim tarafından aynı kanaatle karşılansada , siyasal simge tabirinden dolayı farklı tepkiler doğuran bir nevi farz olan somutsallığı bir kenara soyut olarak şart olan nev'i dir.

(bkz: sorunsuz hayat için sorun)
Başı örter, cinsel bir önlemdir, takılması durumunda kısıtlamalar gelir, takılmaması durumunda hayatın daha çok tadı çıkar, bazıları için gereksizdir, bazıları için olmazsa olmaz.

(bkz: kondom)

(bkz: prezervatif)

(bkz: kaput)
isin ozu okumak,bir meslek sahibi olmak isteyen yetiskin bir birey turban
meselesini o kadar kafasına takmaz.eger meseleyi kafasına takıyor ve bunun
icin peruk takmak dahil kendini komik durumlara dusurebiliyor, dahası egitim
almaktan vazgecebiliyorsa yıkanmıs bir beyne sahip demektir.birileri bu
genclerin beynini yıkamıs ve yetiskin oldukları halde bu hastalıklı kafada
inat edebiliyorlar.bu insanların azımsanmayacak bir kısmı cumhuriyete ve
mustafa kemale dusman olarak yetistirilmisler.turkiye cumhuriyeti vatandası
olan kisinin kisisel olmadıktan sonra mustafa kemale dusman olmaya hakkı yoktur.

11 sene temel egitim aldıktan sonra insanlar mustafa kemale dusmanlık
besliyorlarsa da bu bir egitim rezaletidir.

ayrıca bu ise zamanında bir standart getirilip cozulseydi,bu kadar dallandırılıp budaklandırılmasaydı bu insanların bircogu ataturk dusmanı olmazdı diye dusunuyorum.
milli görüscülerin kendilerine mal ettiği şeydir.
başbakana göre bir özgürlük sorunudur. türban, bir siyasal simge olabilir. ama üniversiteler düşüncelerin, en özgürce ifade edildiği yerlerdir. aynı özgürlük sarı, kırmızı, yeşil renkli flarlar içinde geçerlimidir. nasıl olsa ikiside tekbaşına kullanıldığında bir çok şeyi anlatan simgelerdir.
(bkz: özgürlüğün bayrağı)
Toplumuzda kadının yerinin oldukça zayıfladığı bir zamanda yaşıyorız. Kadın ekonomik ve sosyal olarak daha fazla sömürülmekte. Sigortasız, yarı zamanlı işlerde, daha az ücretle çalışmktadır. ilköğretimden üniversiye kadar olan eğitim süreçlerinden daha az faydalanmakta ve okuma yazma bilmeyenler içinde kadınlar daha da fazla sayıdadır.

Kadının ülkedaki durumuna daha bir çok örnek verilebilir. Durum bu kadar kötüyken, iktidar kadının şaçıyla uğraşmasının tek nedeni var oda yaklaşan seçimlerde bunu koz olarak kullanıp tabanından oy toplamak niyetindedir. Bunu da o kadar güzel süsleyip güzel bir paket haline getiyorlar. Paketin adı da hazır özgürlük.
Bu arada hem üniversiteleri hem de toplumu laik şeriatçı ekseninde yeniden kutuplaştırıyorlar.
Kadınların özgürlüklerini isteyen bir iktidar olsaydı ortada oncelikle sınıfsal, cinsel, ve fikri anlamda kadınlara özgürlük tanınırdı.. Varmı böyle bir çalışması iktirarın yok. Peki neden bu kadar yaygara.

Benim için türbanlı girmeleri yada girmemeleri sorun değil, buradaki önemli olan konu kadının saçı değil toplumsal etkinliği ve özgürlüğü örtülmemelidir.
Eski Tahran Büyükelçisi Korkmaz Haktanır'ın eşi Handan Haktanır'dan uyarı var:

"iran'da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü"

http://www.milliyet.com.t...8/02/07/yazar/dundar.html
sigara gibi bir şey.

neden? şöyle: sigara liseli bir gencin kendisini gösterme, "adam oldum" deme aracıdır.

türban da bir kızın kendisini gösterme, "bak ben müslümanım ehehe" edeme aracıdır!

yoksa bırakın yahu! saçlarınız gelmiyor bana na mahrem. sesleriniz de. gelen varsa kendisi sapıktır, sapıkçadır. bana na mahrem gelen yerleriniz zaten örtük. yani türban takmayıp iç çamaşırsız, full dekolte dolaşacaksanız aferim size!

canlarım, artık insanlar doydu çıplaklığa. eski arap kabilelerindeki gibi bir şey değil ki bu. türkiyesi var, iranı var, fransası var, amerikası var... amerika'da, fransa'da, norveç'te çıplaklar kampları varken, insanların dürtüleri hala eskisi gibi azgın mı sanıyorsunuz?

canlarım! yemeyiz sizi. kendinizi ispat etmeniz için türbana ihtiyacınız yok! okuyun, öğrenin, çirkinseniz de zekanızla erkekleri etkileyin. iffetinizle onları peşinizde koşturun ve en iyisine sahip olun!
konuyla ilgili birçok kişinin defalarca belirttiği gibi en başta yök tarafından dayatılmış, fransız usulü baş bağalama şekline ve başı bağlayan kumaşa verilen isim.
Toplumdaki bir cinsiyet gurubunu köleleştirmenin bir enstrümanı iken 21.Yüzyılda Türkiye'de bir özgürlük sembolü imiş gibi savunulan bez parçası
13-15 yaş grubundaki kızlarımızı üniversiteye sokabilecek derecede ilim irfan veren materyal.

dün gece canlı yayınlanan 32. gün programında konuşan bir genç mahlukatımız "13-15 yaşındaki kızlarımız üniversitelerde zulme uğradı, uğruyor" demiştir. demek ki, türban öylesine müthiş bir materyaldir ki, 13-15 yaşındaki kızları lise eğitimine bile gerek görmeksizin üniversitede eğitim görebilecek düzeye getirebiliyor. bilseydim, orta 2'de falan takardım da, 4 yıllık lise hayatım boşa geçmezdi, 18 yaşımda üniversiteyi bitirirdim oh kebap.
bıktıran giysi.usandıran giysi.2 yıl bi buzdolabına girip de dondursak kendimizi bu muahbbetler bittikten sonra gelsek.yok pes edip kaçmak olmaz denirse söylenecek tek söz; sen üstünü başını yırtsan da,çabalasan da güreşsen de her şey planlanmış,senaryo belli,film belli oynuyoruz.. velhasılı kelam türban dyie diye kafa beyin bırakmadılar..de hadin gidin ötede tartışın..

aziz nesin'in aksiyon ile yaptığı röportajı(10sene önce)okuyun da ecik ufkunuz açılsın beyne okjenli su,tendürüyot,bandaj gitsin..

bu güne kadar vatandaş,dernekler,sendikalar neye engel olduysa.ben işçiyim arkadaş ezilirim alışkınım.
kendisi başlı başına sorun olmayan, ancak sorun edilen giyecek bir şeydir. sorun ise basitçe şurdadır, parmakla işaret ediyorum, türbanın rengi şekli şemalinde değil, türbanın gizlediğinde, beyindedir. din, kişiye özel bir hale gelmedikçe, toplumsallaştırılıp, bir şeylere mal edilmeye çalışıldıkça, afyon olarak kullanıldıkça, ne biz yurdumun o kirletilmeye çalışılan türbanlı hanımefendisine ulaşabileceğiz, ne de o önüne koyulmuş tabulardan sıyrılabilecek.

ayrıca bu giyecek, akp nin el freni işlevini de görür, toplum aşırı hızlanıp yoldan çıkarsa, ortaya bir türban tartışması atılır, sular samanların ardından yürütülür, tüm su bitince de samanımız olan türban tartışması tekrar çıkarılmak üzere rafa kaldırılır.