1. 1.
  Hollywood'un en ünlü kadın oyucularından biri olan Sophia Loren, 20 Eylül 1934 de italya da dünyaya geldi. Gerçek adı Anna Sofia Scicolone'dir. Henüz küçük yaşlarda güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan Loren, italyan yapımcı Carlo Ponti ile tanıştı. Carlo Ponti, Loren deki yeteneği kısa sürede fark etti ve onunla bir sözleşme imzaladı. Rol aldığı ilk film "Quo Vadis adlı tarihi dramaydı ve bu film ancak 1951 de gösterime çıkabildi. Böylece Loren henüz 16 yaşındayken oyunculuğa başlamış oldu. Loren, kariyerinin ilk döneminde ucuz filmlerdeki küçük rollerle yetinmek zorunda kaldı. Bu dönemde rol aldığı "Toto Tarzan", "Io Sono Il Capataz", "Extra" gibi filmlerde gerçek adı Sofia Scicolone yi kullandı.

  Loren in kitlelerle tanışması ise 1953 yılında rol aldığı müzikal "Aida" ile oldu. Bu filmden sonra ününü iyice arttıran Loren "Attila", "The Gold of Naples", "Two Nights with Cleopatra" ve "Too Bad Shes Bad" gibi filmlerle zirveye çıktı. O artık dönemin seks sembolleri Marilyn Monroe, Brigitte Bardot ve Jane Fonda ile erkeklerin rüyalarını süsleyen bir kadındı. Tüm bunların yanında yetenekli bir oyuncu olduğu da su götürmez bir gerçekti. Loren in ününün tüm dünyaya yayılması Hollywood yapımcılarının iştahını kabarttı ve 1957 den itibaren ABD de çalışmaya başladı.

  Burada dönemin en önemli aktörleri ile çalışan Loren, Amerikan izleyicisinin de kalbini fethetmekte zorlanmadı. ABD de rol aldığı "Desire Under the Elms", "The Key", "Houseboat", "The Kind of Women", "A Breath of Scandal" ile büyük başarılar kazanan Loren, 1961 de Jean Paul Belmondo ile birlikte rol aldığı italyan-Fransız ortak yapımı savaş draması "Ciociara-Two Women" ile Oscar kazandı.

  1964 de rol aldığı "The Fall of The Roman Empire" gelmiş geçmiş en iyi Roma filmlerinden biri olarak gösterildi. Ünlü oyuncu Marcello Mastroianni ile "Ieri, oggi, domani" ve "Matrimonio all'italiana" gibi filmlerde birlikte çalışan Loren, her zaman en iyi anlaştığı aktörün Mastroianni olduğunu söylerdi. Güzel yıldız, özel hayatında skandallardan daima kaçındı ve tüm dünyada tanınan bir seks sembolü olmasına rağmen kendisini keşfeden yapımcı Carlo Ponti ile mutlu bir evlilik yaşadı. ilk olarak 1957 yılında evlenen çift, 1962 de boşandı ancak ayrı kalmaya fazla dayanamayarak, 1966 yılında tekrar evlendi. Ünlü ikili şu an halen evliliklerini sürdürüyorlar. Sophia Loren ise artık kamera karşısına geçmiyor.

  En son Robert Altman ın "Ready to Wear / Hazır Giyim" filminde Marcello Mastroianni ile kamera karşısına geçen Sophia Loren, vaktini hayvan hakları savunuculuğu yaparak geçiriyor. 2002 yılında gerçekleşen Uluslararası Venedik Film Festivali'nde, bu yılki "yaşam boyu başarı" ödülüne italyan aktris Sophia Loren layık görüldü. *
  2 ... western
 2. 2.
  hala çok güzel olan menekşe gözlü aktris.
  2 ... elendil
 3. 3.
  -girasoli,I
  -Matrimonio all'italiana
  gibi süper filmlerde Marcello Mastroianni ile kamera karşına geçmiş, oyunculuğu kadar güzelliğiyle de insanı büyüleyen aktris.
  1 ... gonulcelen
 4. 4.
  ilk çıplak pozlarını 72 yaşındayken meşhur pirelli takvimi için veren italyan aktris. 30 bin adet basılacak olan takvimde ünlü oyuncuya hillary swank, naomi watts ve penelope cruz eşlik edecek.
  1 ... fth
 5. 5.
  Ünlü yönetmen carlo ponti ile evli olan son derece başarılı unutulmaz kadın oyuncu.Zeki Müren sophia loren'i çok beğeniyordu.Zamanında aynı filmde oynadıkları için aşık olan peter sellers evli ve çocuklu olmasına rağmen evlenelim demiştir.Ama loren hadi lütfen karına git demiştir...
  ... the godfather
 6. 6.
  2007 pirelli takviminin 72 yaşındaki italyan aktiristi.
  ... salca
 7. 7.
  72 yaşında botoxsuz, dolgusuz, gerdirilmemiş, kırışıklarla dolu yüzü ile güzel yaşlanabilmiş ama ihtiyarlamamıştır. hala muhteşemdir, hala çok çekicidir. kadındır.
  ... telashe
 8. 8.
  abartılı göz ve dudaklara sahip italyan güzel. * insan beğenip beğenmemek arasında gidip gelir.
  ... pilotmont
 9. 9.
  güzel ve başarılı italya'nın türkan şoray'ı oyuncu(tabii çok daha cesuru).
  1 ... leggare
 10. 10.
  genç nesillerin pek de ilgilenmedediği kişi.
  -1 ... free zone