bugün

dinin siyasileşmesi, özellikle arap ülkelerinde toplumun tabandan islamileşmesi ve rejime muhalefet odakları oluşturması anlamında önemli bir simgedir. kamusal alanda başını ilk örten kadın 1950'li yıllarda dr. hümeyra ökten'dir. ilk başörtülü öğrenci ise 1964 yılında, tıp fakültesi öğrencisi gülsen ataseven'dir. cerrahpaşa'yı birincilikle bitirdiği halde kürsüye çıkarılmamıştır. başörtünün öğrenci eylemine sebep olduğu ilk olay, hatice babacan'ın 1967'de ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde derse başını örterek girmesi ile yaşanmıştır. (ordu ve din: faik bulut)
lanet olasıca örtünün adıdır. * *
(bkz: baş belası)
dinin bireyselleştirilmesinden uzaklaştırıp, kamusallaşması, simgeleştirilmesi ile amaçlarına ulaşmaya çabalayanların 50 yıldır süren uğraşısı. karşı olanları dinsiz sanacak kadar bilimden, çağdaşlıktan ve vicdandan yoksun insan avuntusu.
kadınları ezmeye çalışmanın maşalarından biri.
gündemin kaybolmayan sakızıdır.
kürt sorunundan daha büyük bir sorundur. sorun olmasının tek nedeni soruncuların olmasıdır. her yönüyle karışık bir ülkenin en karışık sorunudur. kimileri türkiye iran olmasın der , kimileri türkiye zaten iran der , kimileri ikisini de demeyip toplumun yarasını kapatmak ister. kimse insanın ibadetine karışmaz , karışamaz bunda hem fikiriz. türkiye'de gecenin bilmem kaçına kadar eğlenenlere , üniversite'nin ortasında kızları kucaklarına alıp gezenlere kimse karışmıyor. herkesin yaşam tarzına saygılı toplum. gece klüplerine gitmeyip , üniversitede erkeklerin kucağına oturmayanlara neden saygısız toplum. toplum içinde yaşamanın kurallarını bileceksin deniyor ya nerde kurallar.

türbanlı bir yakınımla akşam yürüyüşüne çıktım. köşeye tünemiş ellerinde bira şişeleriyle oturan bir grup gencin önünden geçtik. geçmez olaydık. bizim yaklaştığımızı gören gencin biri birayı imalı bir şekilde bize bakarak tepesine dikti. sonra aralarında konuşup gülüştüler. bir farzı yerine getiren birine saygısızlık yapıyorsun hem de bu saygısızlığı yaparken aracının kendisi günah. ablam dedi ben onların bu caddenin ortasında bira içtiklerini yadırgamadım ama onlar beni yadırgadı. ah be dedim bu yaramız hep kanayacak. çok kötü bilinçleniyor insanlar. bir nesile türban öcü gibi gösteriliyor. toplum bilinci her bireye saygı duymaktan geçer. toplum anlayışının peşinden koşan insanlar hendeklerden hendek beğensin. biz ne iran'ız ne ingiltere'yiz
ikisinin ortasıyız. bu ülkede rejim değişecek zannedenler çok başka rejimler öğretiyor insanlara. terörü aşmak isteyenlerin ve türbanı aşmak isteyenlerin ellerinden alınıyor ülke. ülke terörü aşamadığı gibi türbanıda aşamayacak bu gidişle. annesi türban giyen askerin annesiyle görüşmesi yasak , türban giyen öğrencinin üniversiteye girmesi yasak hatta türban giyen bayanın yolda yürümesini bile yasak hale getirecekler. laiklik din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır ya biz bu tanımı yıllardır yanlış kullanıyormuşuz. laiklik devletin din işlerine karışması olmuş. sen türban giydin oğlunu askeriyede ziyaret etme. sen türban giydin üniversitede eğitim görme. sen türban giydin caddede bira içenlerin yanından geçme.

sözün özü allahım yardım et yardım et ölüyorum ülkenin yolu yol değil ben bunu biliyorum.

(bkz: pop kültüründe allah)
güzel yurdumun çirkin baş bağı hatta belası.
(bkz: turban otelleri)
pek tahrik edicidir.
kimisinin kafaya taktığı kimisinin kafayı taktığı örtünme aparatı..
genelde turkiyede gizli kapakli seyler dondugu donemlerde, o olaylarin ustunu ortmek icin kullanilan bez parcasi. turbani alet edip, kendi islerinde kolayliga yol acar. suan da da bunu gormek mumkun. siyasi bir simge degildir.
Türban aslında Tesettür ve dinimizde kesinlikle emredilmiştir.Kadınların tesettürü kesin olarak açıklanmıştır. Tesettürle ilgili âyet-i kerimeleri Peygamber efendimiz açıklamış, âlimler de bizlere bildirmiştir. Bu husustaki tartışmalar kasıtlıdır.

Kur'an-ı kerimde genel olarak her şey, kısa olarak bildirilmiştir. Bunları Peygamber efendimiz açıklamış, o günden beri uygulanmıştır.

Kur'an-ı kerimde mealen, (Sakın ana-babana öf deme) buyuruluyor. (isra 23)
Bir kimse, ana-babasına öf demese, fakat sopa ile dövse, sonra da (Ben öf demediğim için, Kur'anın emrine uydum) dese, bu kimse Kur'ana uymuş mu oluyor? Âyet-i kerimenin manası, (Ana-babanızı üzmeyin hatta onlara öf bile demeyin) demektir. (Beydavi)

Bunun için Kur'an-ı kerimdeki bir âyetin hükmünü öğrenmek için Kur'an tercümesine bakmak çok yanlış olur. Herkes Kur'an-ı kerimden hüküm çıkarabilseydi, hadis-i şerifler lüzumsuz olurdu.

Hırsızlık suçtur. Bir hakim, kanunları esas almadan, sırf Anayasaya göre bir hırsıza ceza veremez. Çünkü hırsızlığın cezası açıkça Anayasada bildirilmemiştir. Birçok hükümler kanunlarla açıklanmıştır.

Bunun gibi, dinimizin bir hükmünü öğrenmek için herkes Kur'an-ı kerime bakıp anlayamaz. Kur'an-ı kerim, hadis-i şeriflerle açıklanmıştır. Hadis-i şerifleri de anlamak büyük ilim işidir. Bunları da islam âlimleri açıklamıştır. Onun için hiç kimseye Kur'an tercümesi okumasını tavsiye etmiyoruz. Bir okuyucu "Kur'an tercümesi, okuyarak dinsiz oldum" diye acı bir itirafta bulunmuştu.

Tıp kitabı okuyarak, ilaç yapmak ve hastaya teşhis koymak yanlıştır. Kur'an tercümesinden hüküm çıkarmak bundan daha büyük yanlıştır. Çünkü yanlış ilaç kullanan ölebilir. Fakat yanlış hüküm çıkaran imanını kaybedip, sonsuz azaba düşebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur'anı kendi görüşü ile açıklayan, doğru olsa bile, muhakkak hata etmiştir.) [Nesai]

(Kur'anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur.) [Mekt.Rabbani]

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]

Bu âyet-i kerimeden kadınların başörtüsünü sadece yakasına örteceği, baş ve vücudunun diğer yerlerini örtmenin gerekmediği anlaşılabilir. Gözünü neden sakınacak, ırzını nasıl koruyacak, ziynetten maksat nedir? Kına, sürme boya mıdır, altın, gümüş gibi ziynetler midir? Bu hususlar açık değildir, hadis-i şerifle bildirilmiştir. Bir âyet-i kerime meali de şöyle:
(Ey Nebi, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına [dışarı çıkarken] cilbablarını [dış kıyafetlerini] giymelerini söyle! Bu, onların tanınıp, eza görmemelerine daha uygundur.) [Ahzab 59]

Bu tercümeye bakıp "Kadın, tanınıp eza edilmemesi için dış elbise giyer. Tanınıp eza edilmezse, çıplak gezebilir" diyenler çıkmıştır. Bu âyetleri Resul aleyhisselamın nasıl açıkladığına bakmalıdır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kadının [yüz ve iki elinden başka] bütün bedeni avrettir.) [Mecmaul-enhür, El-mugni]

Bu hadis-i şerifte kadının tesettürü açıkça bildiriliyor. Kur'an-ı kerimin 17 yerinde Resulullaha (De ki, bana tâbi olun) buyuruluyor. Allahü teâlânın Resulüne tâbi olup Onun bildirdiği şekilde tesettüre riayet etmelidir!

Hazret-i Esma, ince elbise ile gelince, Resulullah efendimiz baldızına bakmadı. Mübarek yüzünü çevirip (Ya Esma, bir kız, namaz kılacak yaşa gelince, yüz ve elleri hariç, vücudunu erkeklere gösteremez) buyurdu. (Ebu Davud)

Hazret-i Âişe validemiz buyurdu ki:
(ilk muhacir kadınlara Allah rahmet etsin! Tesettür âyeti inince, hemen futalarını yırtıp başlarını örttüler) buyurdu. (Buhari, Nesai)

Kadın avrettir, tesettürü farzdır. Âyet-i kerimeyi kendi görüşüne göre tefsir edip bu farzı inkâr etmek küfürdür.

Bir kadın açık gezse kâfir olmaz. Fakat kapanmanın lüzumsuz olduğunu söylerse kâfir olur. Günah ile küfür farklıdır.
yüzlerce yıl boyunca islam coğrafyasında hakimiyet kurmuş hanedanların kendi çıkarları doğrultusunda uydurdukları hadislere dayanılarak savunması yapılan örtü.
kısaca bir ideolojidir, yalın bir biçimi yoktur.

içimden gelerek takıyorum dense bile içine dogmaz ; sen bir alımlayıcısın, ve bunu içselleştirirsin.
bir de altına bant falan takıyorlar,sacımın bir teli bile gorunmesin hesabı.
"kafa benim degil mi nasıl istersem oyle orterim" diye savunma yapıyorlar.
bunu "bireysel ozgurluk" kapsamında goruyorlar.
iyi de sen hayatın boyunca hic birey olmamıssın ki.
hep gudulmussun,guduk bir insan olarak yasamıssın.
kendi kararlarını kendin almamıssın,aklını devredısı bırakıp
duygularınla hareket etmissin.
baskalarının dogrularını akıl suzgecinden gecirmeden kabullenmissin.

normal degil bu insanlar,dunya kendileri icin donuyor zannediyorlar.
yok ulan islam'da böyle bir şey. arap dayatmasını yutturmuşlar bir takım ot kafalılara onlar da başkalarına yutturmaya çalışıyorlar. modası falan varmış bunun. götünü açıp kafasını örtünce hem modaya uyuyor hem de dinin gereğini yerine getiriyormuş. ya bi gidin allah aşkına. siz gördüklerinize inanıyor musunuz? kafayı kırmızı örtüyle sımsıkı sarmalayıp, mini etek giyince daha mı imanlı oluyorusunuz. bir de nasıl bir yüzsüzlük ki yaptıkları sadece tek bir ayette geçen mahrem yerlerinizi örtün cümlesini değiştirip islam'ın şartlarından biriymiş göstermeye çalışıyorlar anlamıyorum, düpedüz dinsizliktir yaptıkları, düpedüz allah bu işi bilmiyor ben bu kitabı baştan yazarım demektir. önceden tepkisizdim bu yüzsüzlere, şimdi midemi bulandırıyorlar. bacak kadar çocukların göbeğine bakıp masturbasyon yapan okul müdürü bir tarafa, saçını örtüp götünü açan bir tarafa, aha budur sizin imandan anladığınız. bunların hepsi sapık, örten de örtünmeye zorlayan da sapık.
Türban takmama özgürlüğü verildiğinde , türban takmak özgürlük olacaktır.
birdenbire nasıl olup da sunnetle alaka kuruldugunu anlamadıgım ortu.

sunnet kulturu ortadogu cografyası kokenlidir ve islamdan cok daha
oncesinde ortadogu cografyasında yasayan topluluklar penisin ucundaki deriyi kesiyorlardı.sebebi de acıktır,cinsel hastalıkların yayılmasının onune gecmek.
suyun az oldugu dolayısıyla temizlik yapmanın zor oldugu ortadogu cografyası
sıcak olması sebebiyle de bakterilerin uremesine musait bir cografyadır.
kadın cinsel organı yapısı sebebiyle mikrop kapmaya daha elverislidir.
erkegin penisi aracılıgıyla mikrop tasımasının onune gecmek icin uygulanır sunnet.
etkilidir de,ise yarar yani.sunnet islamın ortaya cıkardıgı bir kultur degil.
islamdan cok daha once de ortadogu cografyasında yaygındı.
cahiliye devriymis,o senin kendi cehaletin olmasın sakın.
pacalarınızdan cehalet ve moronluk akıyor.
kac senedir yazıyorum sozluklerde,insan olan biraz anlamaya calısır.

(bkz: colden gelen din)
(bkz: ciki ciki teorisi)

edit: o skini cevirir gotune sokarım senin. anlamıyorsun bari agzını acıp
konusma ki moron oldugun ayan beyan ortaya cıkmasın. islamdan once anadolu da
sunnet kulturu mu vardı? ayrıca neresi col neresi degil bir atlasa bak bakalım. ama sen bu moronlukla haritayı bile ters tutarsın.
artık gına getiren mevzu olmuştur.
son yillarda boyle kimil kimil, janjanli modelleriyle gozlerimizi kamastiran, sokakta mini etekle gezen kadinlardan daha fazla dikkat ceken bas ortmekte kullanilan siyasal degeri de olan obje.

hele birde ustune yapisan, butun vucut hatlarini gosteren giysiler icindeki hanim kizlarimiz fosforlu renklerden olusmus turbanlarini takinca is iyicene komediye donusmektedir.

karsinizdan 300 tane araba gelse ve bir tanesinin farlari yanik olsa siz ilk onu gorursunuz. bu yeni nesil turbanda ayni oyle, karsidan 300 tane kadin geliyor, birtanesi turbanli sizde ilk onu goruyorsunuz. pardon, turbanin amaci neydi ? dikkat cekmemek mi ?
(bkz: temcit pilavi)
var ulan islam dininde böyle bir şey. resmi ideoloji dayatmalarını yutturmuşlar bazı ot/cenin kafalılara, onlar da diyanet işlerine yasak getirilmiş, hutbelerden okunması engellenmiş 200 küsür ayeti görmezden gelerek demokrasi dedikleri zıkkıma rağmen dayatmakta birilerine. odası modası yokmuş bunun. bilenler bilirmiş ilgili ayet-i kerime'leri. götünü açıp başını kapatanlar toptan bir zümreye mal edilip payelendirilemeyeceğinden bunu yapmak düpedüz salaklıkmış. tıpkı akp'nin tüm müslümanların partisi, f.gülen'in tüm müslümanların hocası olduğunu zanneden mallar olduğu gibi bu da kimi müslümanlarca ahmakları tespit etmek için literetürde bir done haline gelmiş. din iman konusunda ahkam kesenlerin dine dair bilgilenmesi ilkokul din dersi dışında olmadığı halde, abilerinden ablalarından duydukları ile sulu fikri altyapısı oluşmuşların diline pelesenk olmuş bir mevzudur türban. bilen de bilmeyen de hoca alim kesiliyor haliyle. kapanan örtünen sapık mıdır tartışma götürse de, mini etek giyip, makyajla oha dedirtip davetkar bir arz oluşturanın hafifmeşrep olduğu su götürmez bir gerçek. (bak ya yine mini eteğe getirdiler mevzuyu!)
(#3316638) taşıdığım fikir esasen cengiz abazoğlu'nun dün ntv'de söylediklerinin ve belirttiğim linkteki entryde değinilenlerin benzeridir. hepsi aynı şey esasında. katılmaktayımdır kısmen. gerçekten başını örtmek için değil de bir zümreye aitmiş gibi görünme çabasından dolayı türban takanlara karşı. ne yaptığının farkında olmadan insanları zan altında bırakanlara karşı...
takmayan kişinin dinsiz olduğu görüşüne yardımcı olan simge.