1. 1.
    dönemim abd başkanı harry truman'ın; komünist sovyet rusya'ya en yakın ülkeler olan yunanistan ve türkiye'ye askeri yardım yapılmasını ve özgür halkların desteklenmesini isteyen tezi...
    2 -1 ... ferrole
    #99567 :)
  2. 2.
    yunanistana 300 türkiyeye 100 milyon dolar olarak yapılan askeri yardım 22 mayıs 1947 tarihindeki bu yardımın ilk fikri amerikaya değil ingiltereye aittir, sovyetlerin yayılması ve gittikçe ingiliz sömürgelerine yaklaşmasıyla birlikte endişeye düşen ingilizler bunu trumandan istemişlerdir, bunun soğuk savaşta bir dönüm noktası olduğunu savunanlar çoktur..
    4 ... örümcekkafalı
    #99608 :)
  3. 3.
    (bkz: soguk savas)
    ... city walk
    #303820 :)
  4. 4.
    türk halkı çok daha zayıfken kominizm'e rağbet etmemişken, o zamanmı edecekti. diye sormalıdır. rahmetliye.

2 farklı açısan bakılabilir olaya.

1-bu yardım türk halkının kendi yeteneklerini keşfetmesine engel olmuştur.

2-avrupa ve amerika ile yakın ilişkiler kurmamızı sağlamıştır.
    3 -2 ... pilotmont
    #303840 :)
  5. 5.
    ikinci Dünya Savaşı sonunda Yunanistan'da komünistlerle iç savaş başgöstermiş, Türkiye de 1945 ve 1946 döneminde Rusya'nın Kars ve Ardahan üzerindeki toprak ve Boğazlarda üs elde etme istekleri ile karşılaşmıştı. Savaş sonrası dünyası diğer bazı bölgelerde de sıcak savaşı izleyen bir soğuk savaş durumuna girmekteydi.

Bu atmosfer içinde, 1947 Mart'ında ABD Başkanı Truman, Kongreden Türkiye ve Yunanistan'a askeri yardım için 400 milyon dolarlık bir ödenek istedi ve bunu elde etti. Böylece, yeni bir "AmerikanYardımı" dönemi başlamıştır. Nitekim birkaç ay sonra da, Dışişleri Bakanı Marshall Avrupa ülkelerinin savaşta tahrip olan ve zayıflayan ekonomilerini güçlendirmek amacıyla "Marshall Planı" adıyla anılan yeni yardım kararını açıklamış ve Avrupa Kalkınma Programı (European Recovery Program) olarak da anılan yeni yardım sistemi kurularak Türkiye de dahil birçok Batı Avrupa ülkesine ekonomikyardım başlamıştır.

Truman Doktrini ile yapılan 400 milyon dolarlık yardımdan Türkiye, Yunanistan'dan daha az bir yardım almıştır (100 Milyon Dolar).
    3 ... lilith
    #513790 :)
  6. 6.
    (bkz: marshall yardımları)
    1 ... zedx
    #3292025 :)
  7. 7.
    türkiye ve abd arasındaki ilk askeri anlaşmadır. yunanistan ve türkiye'ye yardım kanunu'nun senatodan geçmesi ile 12 temmuz 1947'de imzalanmıştır. bu anlaşmayla türkiye'ye 100 milyon dolar yardım yapan abd türk ordusunun modernize edilmesini yani amerikalılaşmasını hedeflemiştir.
    bu anlaşma nato süreci ile abd-türkiye askeri ilişkisinin yeni bir döneme girmesinden önce önemli bir süreci temsil eder.
    2 ... zenobia
    #3736798 :)
  8. 8.
    düşmanımın düşmanı benim dostumdur anlayışının soğuk savaş döneminde pratiğe döküldüğü doktrin.
    1 ... raste an ne raste
    #3736881 :)
  9. 9.
    sscb'yi ve sosyalizmi çevrelemek isteyen abd'nin yunan iç savaşını bahane göstererek türkiye ve yunanistan'a yardım yapmasını içeren doktirindir. bununla birlikte türkiye, soguk savaş'ta batı/ kapitalist bloktaki yerini almıştır.
    2 ... demokles
    #4063243 :)
  10. 10.
    amerikan emperyalizminin meşru ilanı.
    1 -1 ... von recklinghausen
    #4063360 :)