1. 1.
  dönemim abd başkanı harry truman'ın; komünist sovyet rusya'ya en yakın ülkeler olan yunanistan ve türkiye'ye askeri yardım yapılmasını ve özgür halkların desteklenmesini isteyen tezi...
  2 -1 ... ferrole
 2. 2.
  (bkz: soguk savas)
  ... city walk
 3. 3.
  türk halkı çok daha zayıfken kominizm'e rağbet etmemişken, o zamanmı edecekti. diye sormalıdır. rahmetliye.

  2 farklı açısan bakılabilir olaya.

  1-bu yardım türk halkının kendi yeteneklerini keşfetmesine engel olmuştur.

  2-avrupa ve amerika ile yakın ilişkiler kurmamızı sağlamıştır.
  3 -2 ... pilotmont
 4. 4.
  ikinci Dünya Savaşı sonunda Yunanistan'da komünistlerle iç savaş başgöstermiş, Türkiye de 1945 ve 1946 döneminde Rusya'nın Kars ve Ardahan üzerindeki toprak ve Boğazlarda üs elde etme istekleri ile karşılaşmıştı. Savaş sonrası dünyası diğer bazı bölgelerde de sıcak savaşı izleyen bir soğuk savaş durumuna girmekteydi.

  Bu atmosfer içinde, 1947 Mart'ında ABD Başkanı Truman, Kongreden Türkiye ve Yunanistan'a askeri yardım için 400 milyon dolarlık bir ödenek istedi ve bunu elde etti. Böylece, yeni bir "AmerikanYardımı" dönemi başlamıştır. Nitekim birkaç ay sonra da, Dışişleri Bakanı Marshall Avrupa ülkelerinin savaşta tahrip olan ve zayıflayan ekonomilerini güçlendirmek amacıyla "Marshall Planı" adıyla anılan yeni yardım kararını açıklamış ve Avrupa Kalkınma Programı (European Recovery Program) olarak da anılan yeni yardım sistemi kurularak Türkiye de dahil birçok Batı Avrupa ülkesine ekonomikyardım başlamıştır.

  Truman Doktrini ile yapılan 400 milyon dolarlık yardımdan Türkiye, Yunanistan'dan daha az bir yardım almıştır (100 Milyon Dolar).
  3 ... lilith
 5. 5.
  (bkz: marshall yardımları)
  1 ... zedx
 6. 6.
  türkiye ve abd arasındaki ilk askeri anlaşmadır. yunanistan ve türkiye'ye yardım kanunu'nun senatodan geçmesi ile 12 temmuz 1947'de imzalanmıştır. bu anlaşmayla türkiye'ye 100 milyon dolar yardım yapan abd türk ordusunun modernize edilmesini yani amerikalılaşmasını hedeflemiştir.
  bu anlaşma nato süreci ile abd-türkiye askeri ilişkisinin yeni bir döneme girmesinden önce önemli bir süreci temsil eder.
  2 ... zenobia
 7. 7.
  düşmanımın düşmanı benim dostumdur anlayışının soğuk savaş döneminde pratiğe döküldüğü doktrin.
  1 ... raste an ne raste
 8. 8.
  sscb'yi ve sosyalizmi çevrelemek isteyen abd'nin yunan iç savaşını bahane göstererek türkiye ve yunanistan'a yardım yapmasını içeren doktirindir. bununla birlikte türkiye, soguk savaş'ta batı/ kapitalist bloktaki yerini almıştır.
  2 ... demokles
 9. 9.
  amerikan emperyalizminin meşru ilanı.
  1 -1 ... von recklinghausen
 10. 10.
  dönemin abd başkanı harry truman tarafından, sovyet rusya tehdidine önlem olarak yapılan doktrindir. buna göre komunizmin etkilerinin görülebileceği yerlerde* abd, bu ülkelere mali ve askeri yardım yapabilecektir. bu doktrin çerçevesinde kongreden 400 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. bu para türkiye ve yunanistan'ın sovyet rusya tehdidine karşılık yapması gereken tedbirler için verildi.

  bu doktrinin bir sonraki aşaması ise marshall planı'dır. adnan menderes döneminde vuku bulan bu mali yardım 400 milyon dolar civarındaydı ki bu türkiye'ye yapılan mali yardımdı. aynı şekilde ikinci dünya savaşı'nda yine patlak veren bu tehdit için 16 ülkeye abd tarafından mali yardım yapıldı.

  bolşevik devrimi'nin düşmanları olan abd ve ingiltere, sovyet rusya'nın güneye doğru ilerlemisinden dolayı başta abd olmak üzere endişe duydular ve bir nevi yusuf yusuf oldular. buna karşılık olarak da bu truman doktrini ve marshall planı yürürlüğe soktular olayın kısa özeti bu son cümledir efenim...

  edit: şimdi gelen mesajlarda arkadaşlar beni komunist falan sandılar sanırım. bir yanlış anlama var. benim komunizmle alakam yok bi kere. ben sapına kadar türk milliyetçisiyim! bu entryi tamamiyle bilgi amaçlı yazdım. çünkü bu doktrinin etkileri hala görülmekte. şu anda ülke karışıklık içindeyse bunun sebei bu doktrin ve doktrinin doğmasına sebebiyet veren ideolojilerdir. saygılarımla...
  3 ... erdibifenomen