bugün

truman doktrini

dönemin abd başkanı harry truman tarafından, sovyet rusya tehdidine önlem olarak yapılan doktrindir. buna göre komunizmin etkilerinin görülebileceği yerlerde* abd, bu ülkelere mali ve askeri yardım yapabilecektir. bu doktrin çerçevesinde kongreden 400 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. bu para türkiye ve yunanistan'ın sovyet rusya tehdidine karşılık yapması gereken tedbirler için verildi.

bu doktrinin bir sonraki aşaması ise marshall planı'dır. adnan menderes döneminde vuku bulan bu mali yardım 400 milyon dolar civarındaydı ki bu türkiye'ye yapılan mali yardımdı. aynı şekilde ikinci dünya savaşı'nda yine patlak veren bu tehdit için 16 ülkeye abd tarafından mali yardım yapıldı.

bolşevik devrimi'nin düşmanları olan abd ve ingiltere, sovyet rusya'nın güneye doğru ilerlemisinden dolayı başta abd olmak üzere endişe duydular ve bir nevi yusuf yusuf oldular. buna karşılık olarak da bu truman doktrini ve marshall planı yürürlüğe soktular olayın kısa özeti bu son cümledir efenim...

edit: şimdi gelen mesajlarda arkadaşlar beni komunist falan sandılar sanırım. bir yanlış anlama var. benim komunizmle alakam yok bi kere. ben sapına kadar türk milliyetçisiyim! bu entryi tamamiyle bilgi amaçlı yazdım. çünkü bu doktrinin etkileri hala görülmekte. şu anda ülke karışıklık içindeyse bunun sebei bu doktrin ve doktrinin doğmasına sebebiyet veren ideolojilerdir. saygılarımla...