1. 1.
  sonuncusu fena halde karışık bir yapıya sahip film olmuştur zira filmin asıl konusu, ilgi odağı truva mıdır brad pitt'midir kimse anlayamazken en çok prim yapanın brad pitt olduğu kanısına varmışımdır kızlar arasında geçen muhabbetlerden

  -nejla bu truva şimdi kaç senelik bi olay?
  -bilmem ki 43 yaşında filan ama taşşşşş ya, tam att tamm
  -nasıl yani
  3 ... andromedian
 2. 2.
  beni derinden etkilemiş bir sahneye sahip film..

  --spoiler--
  achilles, hector'u zalimce öldürür ve cesedini tahta bir arabanın arkasında sürükleye sürükleye yaşadığı yere getirir. gece olur, ve evlat acısına dayanamayan priam, oğlu hector'un ardı sıra gelir. achilles'le aralarında içler acısı bir diyalog geçer:

  -priam: babanı tanırdım, zamansız ölmüştü.. ama kendi oğlunun gözleri önünde yitip gittiğini görmeden ölecek kadar şanslıydı senin baban... Ben oğlumu, bu dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren, senin onları kapadığın ana kadar sevdim...

  achilles:.....(hector'un cesediyle yanlız kalır):bazen onları görüyorum; öldürdüğüm adamların yüzlerini. beni styx nehri'nin karşı tarafında bekliyorlar. bana, hoşgeldin kardeş diyecekler.. orada görüşürüz kardeşim...
  --spoiler--
  5 ... charmofsmyrna
 3. 3.
  abdnin new york eyaletine bagli bir sehir adidir ayni zamanda..
  ... dscsbz
 4. 4.
  filmin başında achilleus un öldürdüğü azmanla ilgili yönetmene birkaç soru sormak gerekir.

  1)kardeşim o devirde adam o vücudu nasıl yapmış?gym salonunu nereden bulmuş,günde kaç km koşmuş,yüzmüş?

  2)hadi hepsini buldu diyelim adamın bicepsleri 50cm filan.bu kadarı öyle kütük taşıyarak yapılmaz!steroidleri nereden bulmuş?

  3)hadi hepsini buldu da hayvanlaştı diyelim yine de bu adam sağlam bir diyet olmadan o kadar parçalı ve yağsız bir vücuda sahip olamaz.nasıl cardio yapmış,diyeti neymiş?
  1 -3 ... disco inferno
 5. 5.
  mitolojide, babası zeus olan achilles 'un aslında bir ölümlü olduğunu öğrenen annesi onu topuklarından tutarak bin yılda bir açılan ölümsüzlük nehrine batırır ve kutsayarak ölümsüz olmasını sağlar. ancak annesinin achilles'i topuklarından tutarak nehire batırması nedeniyle vücudunda ölümsüzlük suyu*nun değmediği tek yer topukları kalır.günün birinde helen'in eşi paris tarafından topuğundan 3 okla vurularak ölür.bu bilgi tıp dünyasında aşil tendonuna isim babalığı yapar.

  --spoiler--
  filmde de brad pitt paris tarafından topuğundan yediği 3 ok ile öldürülür*.
  --spoiler--

  not:baba* tarafından kardeşi olan herakles yani bilinen adı ile herkül de paris 'i 3 okla emekliye ayırır*.
  1 ... roy mustang
 6. 6.
  eric bana'nın(Hector) brad pitt(achillesus)'i gölgede bıraktığı film yurdum insanı delikanlıyı sevdiği film boyunca hector desteklenir öldüğü sahnede hüzünlenir ve film sonunda keşke şöyle bitseydi böyle bitseydi muhabbeti yapılır.
  ayrıca orlando bloom(paris) muhallebi çocuğu havasındadır film boyunca.
  2 -1 ... hekemen
 7. 7.
  başrollerini brad pitt, eric bana, orlando bloom ve diane kruger in oynadığı, yönetmenliğini wolfgang petersen in yaptığı 2004 yapımı muhteşem film.
  1 ... maxime chattam1905
 8. 8.
  eric bana'nın (hector) filmdeki en karizmatik ve en parlak karakteri olduğu film. hele yaptığı bir kaç hareket beni çok etkilemiştir.

  --spoiler--
  paris abazası gidip evli bir kadını heleni kaçırdıktan sonra önce onu geri götürmek istemiş sonra kardeşinin aşkını gördükten sonra truvaya doğru geri dönmüş sonra kardeşi helenin kocası ile dövüşürken paris kaçmış ve hector parisi koruyup helenin kocasını da öldürmüştür.

  daha sonra savaşçı olmak isteyen ve achilles'den eğitim alan achilles'in kuzenini achilles sanıp öldürmesi onun sonu olmuştur. dönüp bir erkek gibi achilles'le çarpışmış ancak öldürülmüştür. filmin en üzücü sahnesi işte budur.

  daha sonra korkak ve pısırık paris abisi ölünce birden akıllanmış önce tahta atın bir tuzak olduğunu anlamasına rağmen pısırıklığı yüzünden ikna edemememiş * sonra da achilles'i topuğundan vurup öldürmüştür. nedense bu olay bizi hector'un ölümü kadar üzmez.
  --spoiler--

  umarım artık bir televizyon yayın haklarını alır ve bu filmi yeniden seyrederiz çünkü unutmaya başladık.
  ... hipernova
 9. 9.
  troia. halen daha tam yerinin bilinen yer olmadığı iddaa edilmektedir bazı araştırmacılar tarafından. troai diye gösterilen yerin aslında troia olup olmadığı sorunu üzerine tartışmalar devam etmektedir.
  ... kerameti kendinden menkul
 10. 10.
  brad pitt in fight club den sonra, (-ki bence. buna babel de dahil. hatta snatch de) en iyi oyunculuk performansı sergilediği, asi rollerinden o bebek yüzüne fazlasıyla yakıştığının ortaya konulduğu güzel bir çalışmadır.
  1 ... cennetten kovulan