bugün

tekrardan piyasaya arz-i endam etiş olan ve bu sefer 75 cclik siselerde satilan efesin en kral birasina 50 ceken bira markasidir.

(bkz: neredeydin sen)
çanakkalede antik bir kent.
cocukluguma dair hatirladigim bir takim oyuncaklardi bunlar. genel olarak cok populerlerdi o zamanlar. saclari cim cim yani dik dik bir karakterdi bu troy sankim.
(bkz: bilincaltimdan firlayan itici guc)
tarihi çok detaya girmeden; lakin ince ayrıntılarıda kaçırmadan anlatabilen ortalama üstü bir film. imparatorlukların güç gösterisiyle meşhur helen aşkını fazla derinlere inmeden sabitleyebilmiş. biraz daha atraksiyon olsaydı, tanrı ve tanrıçalar birbirini yeseydi hiç de fena olmazdı kanımca..
oyunculuk ise gerçekten kaliteli. hakkını vermişler yani o hikayenin. gösterişten uzak ama basitliğin sahip olabileceği asil karelerden oluşmuş. sevdim ben sanırsam; geçmişi sindirmek adına izlenmeli!!
sessiz sakin bir sinead o'connor şarkısıdır:

I'll remember it
And Dublin in a rainstorm
And sitting in the long grass in summer
Keeping warm
I'll remember it
Every restless night
We were so young then
We thought that everything
We could possibly do was right
Then we moved
Stolen from our very eyes
And I wondered where you went to
Tell me when did the light die
You will rise
You'll return
The phoenix from the flame
You will learn
You will rise
You'll return
Being what you are
There is no other Troy
For you to burn
And I never meant to hurt you
I swear I didn't mean
Those things I said
I never meant to do that to you
Next time I'll keep my hands to myself instead
Oh, does she love you
What do you want to do?
Does she need you like I do?
Do you love her?
Is she good for you?
Does she hold you like I do?
Do you want me?
Should I leave?
I know you're always telling me
That you love me
Just sometimes I wonder
If I should believe
Oh, I love you
God, I love you
I'd kill a dragon for you
I'll die
But I will rise
And I will return
The Phoenix from the flame
I have learned
I will rise
And you'll see me return
Being what I am
There is no other Troy
For me to burn
And you should've left the light on
You should've left the light on
Then I wouldn't have tried
And you'd never have known
And I wouldn't have pulled you tighter
No I wouldn't have pulled you close
I wouldn't have screamed
No I can't let you go
And the door wasn't closed
No I wouldn't have pulled you to me
No I wouldn't have kissed your face
You wouldn't have begged me to hold you
If we hadn't been there in the first place
Ah but I know you wanted me to be there oh oh
Every look that you threw told me so
But you should've left the light on
You should've left the light on
And the flames burned away
But you're still spitting fire
Make no difference what you say
You're still a liar
You're still a liar
You're still a lawyer
Hector: I've seen this moment in my dreams. I'll make a pact with you. With the gods as our witnesses, let us pledge that the winner will allow the loser all the proper funeral rituals.
Achilles: There are no pacts between lions and men.
Achilles: Now you know who you're fighting.

gibi mükemmel delikanlı bir diyaloğa sahip film. hector candır ne diyelim.
çanakkale'den yunanistan'a denize bakınca güneşin doğuşunu izleyebildiğim film. bu kadar coğrafyadan habersiz adamlar kalkıp ne diye tarih filmi çekerler bilmem. brad pitt filmidir ayrıcana...

helen taş gibi ama.
Orlando Bloom'a rolü nedeniyle sinir olma nedeni.Git sen kadını kaçır sonra senin yüzünden savaş çıksın bir sürü asker ölsün en sonunda kadının kocası gelsin onunla savaşırken bacağına aldığın bir kılıç darbesi yüzünden savaçtan çekil git abinin ayağına sarılıp kurtar beni de rezil et kendini de halkını da sonra birden hektor ruhuna sahip olup achilles i öldür.Başka adam mı yoktu lan gittin onu öldürdün kuzenin yapma dedi sana!
karakterler arasında geçen hemen hemen bütün dialogları muhteşem olan film.

en mükkemmeli*:

--spoiler--
Achilles: I'll tell you a secret. Something they don't teach you in your temple. The Gods envy us. They envy us because we're mortal, because any moment might be our last. Everything is more beautiful because we're doomed. You will never be lovelier than you are now. We will never be here again.
--spoiler--
(bkz: #6949974)
ikiyüzelli gram için tüm halkın katlini vacip kılan vasat film.
kanada'nın nova scotia eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan inverness şehrinde bir yerleşim birimi (community).

şehrin ve eyaletin tüm yerleşim birimleri için:

(bkz: inverness/#8829269)
(bkz: nova scotia/#8803347)

(government of canada)
(travelingluck)
tam 18 kez izleyip her seferinde ayrı heyecanlandığım film.fonda çalan müzikler,en baba diyaloglar,savaş sahneleri vs. çok ayrı etkiliyor insanı.
(bkz: truva)
efsanevi truva savaşını anlatan, birkaç defa izlediğim, muhteşem savaş sahneleriyle beni büyüleyen, izlenmesi gereken, harika film... 8/10

filmin en beğendiğim sahnelerinden birisi;

--spoiler--

hector achilles'in kuzeninini öldürmüştür. achilles intikam almak için truva kapılarına tek başına gelir ve hector'u çağırır, bir süre sonra hector kapılardan dışarı çıkar ve kapılar ardından kapanır. hector achillesle karşı karşıya gelince bir anlaşma önerir...

hector: seninle bir anlaşma yapalım kazanan kaybedenin onurlu bir şekilde cenaze töreninin yapılmasını izin versin.

achilles: insanlarla aslanlar arasında anlaşma olmaz...

--spoiler--
özellikle mükemmel casting ve oyunculuk ile büyüleyebilen, truva savaşını anlatan cuk oturan film müziklerine sahip yapımdır.

agamemnon'u Brian Cox'tan, paris'i orlando bloom'dan, menelaus'u Brendan Gleeson'dan daha iyi oynayacak adam bulamazlardı. brad pitt Achilles rolü ile abartı kaçmışsa da zaten sanırım anlatılmak istenilen buydu. gerçi gene de fazla artistti ama neyse. ama eric bana baş rolü hepsinden çalıp insan üstü bir oyunculukla inanılmaz bir portre çizdi.

--spoiler--
çoğu gişe endişesi taşıyan film gibi bu filmde de tarihi vardı. aynı zamanda, benim favori kitabım olan ilyada ile keza bir çok farklılıkları vardı. en basitinden birkaç örnek vermek gerekirse, ilyada 10 yıl süren savaşın son yılını anlatıyordu, filmde ise truva şehri iki üç günde düştü. agamennon ile kardeşi sağ salim eve dönüyor ancak dönüşlerinde öldürülüyordu, paris Achilles'u kuşatma esnasında değil, şehir düştükten sonra limanlarda indiriyordu vs vs. gerçi ilki hariç hiçbiri ilyada da geçmiyor ama homeros sonrasında öyle anlatıyor.
--spoiler--

film zaten kitabın filmi değil, böyle bir iddiası da yok. fakat bu savaş ile ilgili elimizdeki tek kayda değer bilgi bu, dolayısı ile ilyada'dan feyz alması doğaldır. eğer filmi çekilecekse ilyada'nın, o da yüzüklerin efendisi gibi tek filmde toplanamaz, seri yapılması gerekir. lütfen çekilmesin de kitap olarak kalsın.

gene de nasıl ki ilyada hektor'un cenaze töreni ile biterek kimin hikayesi olduğunu anlatıyorsa, troy'da da keza asıl hikayeyi hem çizilen karakter ile hem de bu karakteri oynamada ki müthiş başarısı ile eric bana başrolün kim olduğunu gösteriyor.

--ilyada can yayınları--

ve işte böyle yapıldı
atları evcilleştiren truva prensi hektor'un cenaze töreni
--ilyada can yayınları--
filme metafizik öğeler koyalım mı koymayalım mı derken piç edilmiştir. ilyada ya uygun olmaması filan sorun değil; zaten olamazdı da ama klişe konu, gerçekçi olmayan karakterler, olmayan ilişkiler ve tarihsel altyapıyla beraber olmamış filmdir.
şu anda show tv de yayınlanmaktadır.

bir film yapılan seslendirmeyle nasıl piç edilirin güzel bir örneğini izlemekteyim. yazık olmuş, çok yazık olmuş.
kas belgeseli izlettirmiş filmdir. "spartalılar"ı "ıspartalılar" olarak dublaj yapmaları da ayrı bir olaydır.
süper filim. aşil nası kesiyo ya falla onun gibi olmak isterdim zina mina yapıyo atayiz bide ama olsun manyak savaşıyo, keşke tanısaydım mahallede felan kavga çıkınca çağırırdım. hektor malını iyi öldürdü, paris'in onu öldürmesi çok saçma ama o korkak çünkü ağlıyo abi abi koru beni diye muhaha mal olmalı.
--spoiler--
paris ne mal adamsın amk,dur dedikçe ok atıyosun.ayrıca filmin ismi truva sadece 2 sahne de at var.
--spoiler--
zamanında *200 milyon dolara mal olmuş film.
şu anda show tv'de yayımlanan film destan filmi.
daha sinema bilgisayar falan bilmezken televizyonda izlemiştim ilk kez. eric bana, brad pitt ve orlando bloomla tanışmama da vesile olmuştu. ondan mıdır bilinmez çok sevdiğim bir filmdir.
benim için titanic gibi, klasik.
mükemmel bir film.. ilk defa sekiz dokuz sene önce izlemiştim.. 2005 gibi bir daha izlemiştim.. şimdi 2013 te tekrar izledim.. zamanının ötesinde bir film.. ne günlerdi be.. bu filmi ne zaman izlesem, ilk izlediğimdeki 2004 yıllarındanki halim aklıma geliyor.. sözlük diye bir şey bilmiyordum, facebook, twitter zaten yoktular sadece msn vardı.. sanki o zamanlar daha güzeldi lan.. vay be.. nerden nereye geldi konu. güzel film izleyin..