1. 1.
  hikayesi; sparta kralı meneleusun güzel eşi helenanın truva prensi parise olan aşkından dolayı parisin yanına kaçması, meneleusun tüm yunan devletlerini toplayıp eşini geri almak için truvaya savaş açmasıdır. Saldırıyı ünlü truva atının içine bütün askerlerini yerleştirip bir hediye olarak truva krallığına sunmaları ve içeri alınan atın içerisinden gece yarısı tüm askerlerin çıkıp truva kentini yerlebir etmesi ile hikaye son bulur.
  ... devedikeni
 2. 2.
  2004 yapımı filmin yönetmeni, wolfgang petersendir. brad pitt, eric bana, orlando bloom, diane kruger*, sean bean, brian cox oynamaktadır. müzikler ise james hornera aittir ki dinlenmeye değerdir.
  ... devedikeni
 3. 3.
  (bkz: troy)
  ... grup vitamin
 4. 4.
  Truvadaki en erken yerlesim kati M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çagina tarihlenmektedir, daha sonra sürekli yerlesim gören Truva katmanlari M.Ö. 85 M.S. 8. yy a tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir. Truva, bulundugu cografi konum nedeniyle burada hüküm süren uygarliklarin diger bölgelerle ticari ve kültürel baglantilari açisindan daima çok önemli bir rol üstlenmistir. Truva ayrica gösterdigi kesintisiz katmanlasma ile Avrupa ve Egedeki diger arkeolojik alanlar için referans görevi görmektedir. Ilk olarak 1871de Heinrich Schliemann, daha sonra W. Dörpfeld, C.W Blegen tarafindan kazilmis olan bu görkemli arkeolojik sehirde kazilan halen Tübingen Üniversitesinden Prof. Dr. Manfred Korfmann tarafindan sürdürülmektedir. Korfmann ve ekibinin sürdürdügü kazilarda halen önümüze sonsuz bilgiler sunan Truva 1998 yilindan bu yana Dünya Miras Listesinde yer almaktadir
  1 ... juansebastianveron
 5. 5.
  (bkz: truva turizm)
  -1 ... pilotmont
 6. 6.
  çanakkale'nin ezine ilçesinde bulunan,7 kez üstüste kurulmuş harikalar diyarı antik şehir.
  bir de atı vardır tahtadan ki daha sonraları troia filminde çok güzel bir imitasyonu yapılmış,film bittikten sonra da yapımcılar tarafından çanakkale'ye hediye edilmiştir.
  şuan çanakkale kordon boyunda sergilenmektedir.
  1 ... cultureshock
 7. 7.
  (bkz: TROYA DA SiZ SÖZÜ GÜZELDi ESKiDEN)
  ... amanbenburadakalmisim
 8. 8.
  (bkz: troya onunde atlar)
  ... amanbenburadakalmisim
 9. 9.
  iyalyanca da dişi domuz anlamına gelen kelime, ayrıca argoda orospu anlamına da gelir ve argo anlamı çok sık kullanılır. eşanlamlısı için (bkz: puttana)
  ... jaxx guenhwyvar
 10. 10.
  birkaç saat önce taşlarından yuvarlanıp canım dizimi parçaladığım antik kent.

  giriş pazartesi günleri 4 ytl, diğer günler kişi başı 15 ytl'dir.
  1 ... karin