bugün

ing. bir grup tarafından benimsenmiş görüş.
Christopher Nolan’ın 17 Temmuz 2020’de vizyona girecek yeni filminin ismi.
Nolan'ın yine zaman/mekan kavramlarıyla dans ettiği anlaşılan film.

Merakla bekliyoruz.
Fragmanlardan anladığımız kadarıyla nolan baba yine zamânı eğip bükecek, yine beyin yakacak. adamın o kadar sağlam bir cv'si var ki memento, insomnia, the prestige, kara şövalye üçlemesi, inception, interstellar ve dunkirk filmlerini düşününce tenet için ''muhteşem bir film bizi bekliyor'' demek abartı olmaz.

Şu an için 2 kötü durum var. ilki filmin vizyona girmesine daha 7 ay var. 17 temmuz 2020'de gösterime gireceği için 7 ay sabır göstermemiz gerekiyor.

ikinci kötü durumsa filmin soundtrack koltuğunda hans zimmer yok. Fragmandaki soundtrack iyi gibi dursa da nolan filmlerinin müziklerini hans zimmer gibi bir üstadtan başkası yapmamalıydı. Umarım bu yönden eksiklik yaşamayız.

Sonuç olarak christopher nolan sinemanın kralıdır, artık tüm dünyanın efsânesidir ve tenet için kendisinden çok büyük beklentimiz var.
Ingilizcede " ilke " anlamına gelen kelime. Aynı zamanda nolan in temmuz 2020 de vizyona girecek olan filmi.
Size değil, söz konusu sarı köpke içeriklerini yapanlara dediydim *

Doğru demişler. begonya, tarafımdan çok değer görmüştür.
christopher nolan'ın en yüksek bütçeli(205 milyon dolar) filmi olarak karşımıza çıkan tenet, nolan'ın inception'dan sonraki en merak uyandıran ve tokat hissi yaratan filmi olacaktır. keza interstellar da merak ve tokat hissi yaratsa da tenet'in bu konuda daha çok etkili olacağını düşünüyorum.

film ile ilgili detaylara geçersek;

filmin adı önceden merry go round olarak düşünülmüş daha sonra filmin karakteristiğine göre tenet olarak değiştirilmiş.

filmin müziklerine bakacak olursak nolan uzun zaman sonra radikal bir değişikliğe gitti. yıllardır hans zimmer ile muhteşem bir ikili olan nolan, bu filminde hans zimmer'ın önerdiği ludwig Göransson ile çalışacak.
hans zimmer'ın olmamasının nedeni de bu sene çıkacak olan dune filminin yönetmeni Denis Villeneuve ile önceden anlaşmış olmasıdır.

michael caine ile christopher nolan'ın beraber çalıştığı 7. film olacak.
ki michael abimizi görünce insan bi mutlu oluyor ya.

film çekimlerinin yapıldığı ülkeler arasında estonya, italya, ingiltere, hindistan, abd ve norveç yer alıyor.
bu da şunu gösteriyor; karakterlerin farklı milletlerden olması.

sanırım nolan ilk defa siyahi bir oyuncuyu başrole koymuş. john david washington. sinema izleyicisi bu duruma nasıl yaklaşacak, göreceğiz.

film imax 70mm ile çekiliyor ve bu 7. film olacak nolan'ın imax ile.

daha önce imax'te interstellar'ı izlemiştim ve hakikaten müzik ve atmosfer bambaşka bir şey...

filmin çekimlerinde kameralarda yansıyan kamera arkası görüntülerinde nolan hep gerçekçiliğe oynuyor. bir araba ters gidecekse bunu montajda yapmak yerine gerçekten arabanın ters gitmesini istiyor.

fragmanını defalarca izledim, filmin konusuna dair küçük fikirlerim oldu.
a dersen j çıkacak bir film bence b bile değil yani.

merakla bekliyoruz.
Gişe rekoru kırması beklenen; Senaristi, yönetmeni ve yapımcılarından biri Nolan olan, 17 temmuz 2020 de vizyona girecek olan filmdir.

Diğer ayrıntıları yukarıdaki entryde verilmiş olan filmi sabırla bekliyoruz.
Yeni fragmanlari geldikce bir heyecanlandiran film.
bana ayı ted gibi oh yes dedirten nolan filmi.
ilk fragmandaki aksiyon yerini ikinci fragmanda biraz drama bırakmış gibi. ilk fragmanda yerimde duramıyorken ikinci fragmanda ağlamaklı oldum.
ama sevdim bunu. fondaki müzik değişimi de etkilemiş.

kafamda bazı şeyler vardı ama şu an biraz daha bir şeyler anladım gibi.

tenet sözcüğünün kullanımından bahsedildi doğru yerde doğru zamanda.

ayrıca bizim zenciye eğitiminde eşlik eden sarışının şu sözü filmi anlamamızda anahtar olabilir. poligonda “nişan al ve tetiği çek” diyor, bizim zenci silahı ateşliyor ama mermi hedefteki kayadan çıkıp duvardan sekip şarjöre geri giriyor ve sarışınımız:

“mermiyi atmıyorsun, onu yakalıyorsun” diyor.

bir başka örnek daha var:

vampir ile zenci bir yerde camlarda olan mermi izlerine bakıyorlar.

vampirimiz “burada ne olmuş böyle?” diye soruyor.
bizim zenci de “daha olmadı ki” diyor.

robert pattinson'un yerinde leonardo di caprio olsaydı nasıl olurdu diye düşünmedim değil ama kendisi de bayağı yakışmış rolüne ve hakkını verecek gibi.

--spoiler--

küçük bir tahminim, tenet sözcüğü gelecekte olmuş bir olayı engellemek veya değiştirmek için kullanılan bir anahtar sözcük ve bunu sadece zenci arkadaş yapabiliyor.

ayrıca bir tahmin daha yürütmem gerekirse; bizim robert pattinson, filmdeki rus zengin adamın bir sektördeki en büyük rakibi ve bu rakibi alt etmek için zenci ile işbirliği yapıyor.

hintli kadında da bir şeyler var gibi. zengin ve iyi birine benziyor.

ayrıca şu diyalog da hoşuma gitti:

rus kötü adam: nasıl ölmek istiyorsunuz?

kısa boylu tıknaz zenci: yaşlanarak.

--spoiler--
bilgili bir yazar.
çıkar çıkmaz gideceğim film.
Filmde, John David Washington, Protagonist (baş kahraman) ismiyle bilinen bir ajanı canlandırıyor.

Tenet ise, Protagonist'i bünyesine katan organizasyonun ismidir.

inanmayan nolan'a sorabilir.
Çin'e gitmemden sonra korona patlamış filan bir şeyler geveleyip duruyor. Bu meseleleri çok deşmesin. Kim olduğunu biliyorum amigo beni buna zorlama evet.
ulan bu nasıl bir çakallıktır. yeni çıkacak film isminden prim yapmak.
100 milyar nöron hücresi çalıştı ve girdiği entry; film ismini nick olarak almış kesin prim peşinde ehuehuehu
nolan yine beyin yakacak. 3 kere izledim 5 seans parselledim diyenler cirit atacak.
Vizyona girdimi la. izleyelim bakalım.
Inception ile bağlantılı olduğü söyleniyo yarın izleyip size anlatıcam arkadaşlar siz izleseniz de anlamazsınız zaten hiç üzülmeyin.
bugün türkiye'de vizyona girecek film. kimi interstellar gibi zaman paradoksları işlenecek diyor, kimi inception'ın devamı niteliğinde olacak diyor.

benim favori tahminim termodinamiğin ikinci yasası ile alakalı. bulunan bir kuantum parçacığı sayesinde entropinin ilerleyişini ya da geriye akışını hızlandıran bir parçacık. film yayınlansın görürüz. bu arada podgorica'da ne zaman izlerim bilmiyorum. ah vatanım ah. evet.
bugün yayına girecek christopher nolan filmi. bugün sinemaların kalabalıklaşacağını düşündüğüm için cuma günü gitmeyi planlıyorum.
sinemaya ve güzel filme hasret kaldık. beklentim büyük, umarım hayal kırıklığı yaratmaz.
Bana bir kötülük borcun var, biliyorsun di mi?
Senin yalnızca Allaha bir can borcun var, biliyosun di mi ?
Nolan'ın filmdeki "mekanizmayı" açıklamak için en uzun zaman ayırdığı (abartısız filmin son saniyesine kadar olup bitenler açıklanmaya çalışılıyor) ama yine de yetiremediği, beyin zorlayan film.

daha detaylı bir yorum gelene kadar şimdilik:

--spoiler--

Siyah beyaz kısımları da renkli olan, yüksek bütçeli bir memento.

--spoiler--
Nick altını kapattirmayi düşünen yazar.

Kapattirmayi isteme sebebim sırf gıcıklık olsun diye. Millet tenet filminin başlığına yazamasın diye kapattırayim en iyisi kıh kıh kıh.